هیجان واقعی
Far Cry 6

مقالات بازی Far Cry 6

فار کرای 6 که حکم شماره ششم مجموعه Far Cry را دارد، یک بازی شوتر-اول شخص بوده که استودیو Ubisoft Toronto مراحل ساخت آن را برعهده داشته است. وقایع این بازی در یک جزیره خیالی در دریای کاراییب به نام یارا (Yara) جریان پیدا می‌کند؛ جزیره‌ای که توسط یک رئیس جمهور دیکتاتور به نام آنتون کاستیو (Anton Castillo) اداره می‌شود. جانکارلو اسپوزیتو (Giancarlo Esposito) که او را بیشتر به خاطر بازیگری در سریال‌هایی مانند بریکینگ بد و مندلورین می‌شناسیم، وظیفه ایفای نقش آنتون کاسیتو را برعهده دارد. یکی از اهداف اصلی این شخصیت، تربیت و آموزش پسر خود یعنی دیگو (Diego) است. آنتون کاستیو می‌خواهد فنون و امور خود را به دیگو بیاموزد تا یک روز جای خود را به او بدهد. البته دیگو تنها هدف این شخصیت نیست و او می‌خواهد با یک سری روش‌های غیرمتعارف، یارا را به مکان بهتری تبدیل کرده که خود از آن با نام بهشت یاد می‌کند. در این میان بازیکن کنترل شخصیتی به نام دنی روهاس (Dani Rojas) را برعهده می‌گیرد؛ یک انقلابی آزادی خواه که در یک گروهک چریکی فعالیت می‌کند. هدف اصلی دنی روهاس، مبارزه با آنتون کاستیو و جلوگیری از عملی شدن نقشه‌های شوم شخصیت منفی بازی Far Cry 6 است.
اگر به تجربه نسخه‌های پیشین Far Cry پرداخته باشید، در فارکرای 6 انقلابی از تحولات را مشاهده نخواهید کرد. اما با این وجود، مکانیک‌ها و فرمول مجموعه به یک بلوغ متعادل رسیده که می‌توانید با وارد شدن به دنیای آن، ساعت‌ها سرگرم شوید. همان طور که پیش از عرضه بازی هم به شمار می‌رفت، بازی Far Cry 6 نمرات متوسط و خوبی دریافت کرد که خبر از کیفیت به نسبت خوب بازی می‌دهد. همچنین، گرافیک و جلوه‌های بصری این بازی نسبت به Far Cry 5 با پیشرفت‌های خوبی همراه شده و اگر روی یک کنسول نسل نهمی به تجربه آن بپردازید، خیلی سریع متوجه این بهبودها خواهید شد.

گیم‌پلی (Gameplay)

فارکرای 6 درست مانند سایر نسخه‌های مجموعه مذکور، یک بازی اول شخص و شوتر است که در جهانی باز جریان دارد. نقشه این بازی به شدت بزرگ است و می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه مختلف مانند هلیکوپتر، ماشین و هواپیماهای کوچک در نقاط مختلف آن جا به جا شوید. تمرکز اصلی گیم پلی فار کرای 6 درست مانند همیشه، روی مواردی مانند مبارزات نزدیک با استفاده از اسلحه‌های گرم و سرد مختلف جمع شده است. اما با این حال دست بازیکن حسابی باز است و او می‌تواند با وجود ماموریت‌های مختلف، هرچقدر که می‌خواهد در سطح نقشه گشت و گذار کند. نقشه بزرگ این بازی که حدود ۸۸ کیلومتر مربع مساحت دارد، به هفت منطقه عمده تقسیم می‌شود. هر یک از این هفت منطقه آب و هوا و زیست بوم خاص خود را دارد و دارای فعالیت‌های مختلفی هم می‌شود.
بازی Far Cry 6 با وجود این که یک اثر اکشن-ماجراجویی به شمار می‌رود، از برخی از عناصر سبک نقش آفرینی هم استفاده می‌کند. برای مثال، شما در این بازی می‌توانید آیتم‌های مختلف خود و کمپی که در آن استراحت می‌کنید را ارتقا دهید. همچنین جالب است بدانید که فارکرای 6 از سیستم Rank Level مشابهی با مجموعه Assassin’s Creed استفاده می‌کند. این Rank Level در هر بازه‌ای از تجربه اثر عدد خاصی را نشان داده و از آن با عنوان Level شما یاد می‌کند. هرکدام از هفت منطقه‌ای که به آن‌ها اشاره کردیم، یک Level پیشنهادی دارد؛ به گونه‌ای که بهتر است به آن سطح برسید و سپس وارد محدوده آن شوید. علاوه بر این موارد، هرچقدر که در روند بازی پیشرفت کنید، دشمنان قدرتمندتر شده و از آیتم‌های جدیدی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، هنگامی که سطح شما بالا می‌رود، تعداد افرادی که از پایگاه‌های نظامی محافظت می‌کنند بیشتر می‌شود.
بازیکنان می‌توانند در فار کرای 6 از طیف عظیمی از اسلحه‌های مختلف استفاده کنند؛ از کلت‌های کمری گرفته تا رگبارهای اتوماتیک و نارنجک‌های انفجاری. همچنین هر کدام از این اسلحه‌ها قابلیت شخصی‌سازی خوبی دارند و اگر بتوانید منابع مورد نیاز خود را هنگام ماجراجویی در سطح جزیره یارا به دست آورید، می‌توانید آن‌ها را به سلیقه خود شخصی‌سازی کنید.

داستان فار کرای 6

در سال ۱۹۶۷، انقلابی‌های آزادی‌خواه با خلع کردن رئیس جمهور گابریل کاستیو (Gabriel Castillo)، قدرت را به دست می‌گیرند. گابریل هم درست مانند پسرش آنتون، سیاست‌هایی دیکتاتوری داشت و به همین دلیل زیاد میان مردم محبوب نبود. به هر حال پس از پایین آمدن گابریل، جزیره یارا وارد یک فاجعه و قحطی اقتصادی شد. چند وقتی اوضاع به همین شرایط پیش رفت تا این که در سال ۲۰۱۴ آنتون کاستیو به عنوان رئیس جمهور جدید یارا برگزیده شد. آنتون که فرد جاه طلبی هم به شمار می‌رود، به مردم قول داد با استفاده از تنباکویی که در خاک یارا رشد می‌کند، درمان قطعی برای سرطان درست خواهد کرد. هفت سال بعد، آنتون یک برنامه جدید را به عنوان لاتاری معرفی می‌کند و مردم را فریب می‌دهد. با این که نام این برنامه ذهن را به سمت همایش‌های بخت آزمایی می‌برد، آنتون تنها می‌خواست با این نقشه کارگرهای جدیدی برای کار کردن روی زمین‌های تنباکو پیدا کند. اما این پایان کار نبود و FND (نیروی نظامی یارا) برای پیدا کردن نیروی کار بیشتر، به دستور آنتون کاستیو شروع به جمع کردن مردم در پایتخت کرد. در این نقطه دنی روهاس که شخصیت اول فارکرای 6 به حساب می‌رود وارد داستان می‌شود. دنی روهاس پس از شروع فعالیت‌های FND به اتفاق دوستان خود تصمیم می‌گیرد که از یارا فرار کند و با آن‌ها به سمت آمریکا برود. آن‌ها برای شروع کردن روند فرار به سمت یک قایق می‌روند تا از طریق آب‌های آزاد فرار کنند، اما شرایط طبق برنامه پیش نمی‌رود. در این میان آنتون کاستیو این قایق را پیدا کرده و دستور می‌دهد که آن را به همراه مسافران غرق کند. خوشبختانه دنی روهاس از غرق شدن قایق جان سالم به در برده و در یک جزیره کوچک در جنوب غربی یارا به هوش می‌آید.
پس از این اتفاقات دنی روهاس وارد یک نیروی انقلابی و چریکی به نام Libertad می‌شود؛ تشکیلاتی که هدفی به جز نابودی آنتون کاستیو و رژیم او ندارد. دنی در همان کمپ اولیه گروه انقلابی، با یک جاسوس حرفه‌ای و قدیمی به نام خوان کورتز (Juan Cortez) آشنا می‌شود. دنی با کمک خوان موفق می‌شود که تولید Viviro (همان داروی ضد سرطان درست شده از تنباکو) را در جزیره کوچکی که در آن حضور دارد، متوقف کند. سپس او موانع موجود به سمت یارا را از راه برداشته تا نیروهای Libertad بتوانند به سمت پایتخت حرکت کنند. از این نقطه به بعد انقلاب آزدی‌خواه‌ها وارد فاز عملیاتی می‌شود و بازیکن باید با ضربه زدن به نیروهای آنتون کاستیو و تسخیر پایگاه‌های او، کنترل این شخصیت را روی سطح نقشه کم‌تر کند.