سفر به ناشناخته‌ها با
Marvel’s Guardians of the Galaxy

مقالات بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy

بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy که بر اساس کمیک بوک‌های نگهبانان کهکشان از شرکت Marvel ساخته شده، یک بازی سوم شخص و ماجراجویی بوده که استودیو Eidos Montreal وظیفه ساخت آن را بر عهده داشته است. پس از عرضه ناموفق بازی Marvel’s Avengers که اولین پروژه مشترک شرکت Square Enix و مارول به شمار می‌رفت، بسیاری از بازیکنان فکر می‌کردند که بازی Guardians of the Galaxy هم به یک شکست منجر خواهد شد. اما این بازی از امتحان خود سربلند بیرون آمده و موفق شد نمرات به نسبت خوبی را از سمت منتقدان دریافت کند. گیم‌پلی و سیستم مبارزات منسجم، داستانی جذاب با عناصر کمدی و اقتباس خوب از کمیک بوک‌های نگهبانان کهکشان از جمله ویژگی‌های مثبت اثر مذکور به شمار می‌رود.

سازنده بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy یعنی استودیو کانادایی استودیوEidos Montreal ، پیش از این سابقه ساخت بازی Shadow of the Tomb Raider و مجموعه Deus Ex را در کارنامه خود ثبت کرده است. سازندگان شخصیت پیتر کوییل (Peter Quill) را به عنوان کارکتر قابل کنترل اثر خود انتخاب کرده‌اند؛ چرا که هم اعضای تیم با او آشنایی بهتری دارند و هم این که پیتر همواره به عنوان رهبر گروه نگهبانان کهکشان به شمار می‌رود. البته همان طور که به احتمال زیاد می‌دانید پیتر کوییل یا همان استار لرد (Star Lord) اصلا شخصیتی جدی ندارد و به کمدی جذاب خود معروف است.

 

گیم پلی

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy یک اثر سوم شخص است که بازیکن در طول آن کنترل شخصیت پیتر کوییل را در دست می‌گیرد. اما باید اشاره کنیم که استار لرد در این ماجراجویی تنها نبوده و سایر اعضای عجیب و غریب نگهبانان کهکشان هم او را یاری می‌کنند. درکس (Drax)، راکت راکون (Rocket Raccoon)، گروت (Groot) و گامورا (Gamora) که معشوقه استار لرد به شمار می‌روند،هم در بازی Guardians of the Galaxy حضور دارند. البته بازیکن نمی‌تواند این شخصیت‌ها را به طور مستقیم کنترل کند و این وظیفه به هوش مصنوعی سپرده می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که پیر کوییل می‌تواند به عنوان رهبر گروه به آن‌ها دستور دهد. هر یک از اعضای گروه قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند که می‌توانید با ترکیب آن‌ها آسیب بیشتری به دشمن وارد کنید. برای مثال راکت راکون در استفاده از اسلحه‌های گرم و مواد منفجره تخصص دارد و از طرفی دیگر، درکس با قدرت بدنی و مشت‌های قدرتمند خود از دشمنان پذیرایی می‌کند.

همین طور که شما در بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy به مبارزه می‌پردازید، قابلیتی به نام Team Huddle به صورت تدریجی پر می‌شود. هنگامی که این Special Ability را به کار می‌گیرید، استار لرد هم تیمی‌های خود را جمع کرده و در طی یک سخنرانی به آن‌ها انگیزه می‌دهد. اگر شما از پس از این سخنرانی به خوبی برآیید قدرت اعضای گروه بیشتر می‌شود و اگر در آن شکست بخورید، اتفاق خاصی رخ نداده و آن‌ها بدون هیچ تغییری به ادامه مبارزه می‌پردازند. البته که فارغ از کیفیت این سخنرانی و در هر صورتی، قابلیت‌های خود استارلرد بهبود می‌یابند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، ویژگی انتخاب دیالوگ و تصمیم‌گیری است. استودیو Eidos Montreal با الهام گیری از بازی‌های نقش آفرینی این قابلیت را به ساخته خود اضافه کرده تا کنترل بیشتری به داستان اضافه کند. بازیکن در طی تجربه خود تصمیمات مختلفی می‌گیرد و این گونه می‌تواند مسیر داستان را تغییر دهد. البته دیدگاه هر یک از اعضای تیم نسبت به تصمیمات شما متفاوت است و رابطه شما با آن‌ها را رقم می‌زند. اما باید اشاره کنیم که تصمیم‌گیری تنها روی جزئیات تاثیر می‌گذارد و تغییری روی هسته اصلی بازی اعمال نمی‌کند؛ به گونه‌ای که داستان اصلی تنها شامل یک پایان واحد است.

 

 

 

داستان بازی Marvel’s Guardians of Galaxy

داستان بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy چندین سال پس از وقوع یک جنگ بزرگ کهکشانی روایت می‌شود؛ فاجعه‌ای که تاثیرات منفی آن حتی پس از چندین سال هنوز حس می‌شود. در این میان اعضای تیم نگهبانان کهکشان که چندین مزدور عجیب و غریب هستند، می‌خواهند از وضعیت نابسامان موجود به نفع خود استفاده کنند. درست مانند آنچه که در کمیک بوک‌ها و دنیای سینمایی مارول مشاهده کرده‌ایم، در این بازی هم استارلرد وظیفه رهبری این تیم را بر عهده دارد. هدف مشترک همه اعضای گروه به دست آوردن پول بیشتر در طول ماجراجویی‌هایی میان کهکشانی است و بودن در کنار هم باعث بهتر جلو رفتن کارها می‌شود. اما در یکی از روزها اعضای گروه که به دنبال پول بیشتر هستند، به سراغ فردی به نام Collector می‌روند؛ شخصیتی با موهای سفید و عجیبی که به احتمال زیاد آن را از دنیای سینمایی مارول به یاد دارید. نگهبانان کهکشان می‌خواهند با استفاده از نقشه‌ای که کشیده‌اند سر Collector کلاه بگذارند و قسمتی از ثروت عظیم او را مال خود کنند. اما نقشه به خوبی پیش نرفته و بروز یک سری اشتباهات میان دو طرف، باعث به وجود آمدن فاجعه‌های کهکشانی می‌شود. فاجعه‌هایی که می‌توانند به سادگی صلح شکننده‌ای که در کهکشان به وجود آمده را از بین ببرند. حالا در این میان بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy کنترل نگهبانان کهکشان را به گیمرها می‌دهد. اعضای گروه به دنبال این هستند که با جبران کردن اشتباهات خود از به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری کنند.