راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی, راهنمای خرید کنسول, راهنمایی و آموزش

همه چیز درباره ریجن‌های مختلف PS4

انواع ریجن‌های PS4

کنسولِ ریجن چند بهتر است؟ بازی با ریجن‌های مختلف چه تفاوتی با هم دارند؟ برای ساخت اکانت PSN، کدام ریجن PS4 را باید انتخاب کنم؟ با تیلنو همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

یکی از ابهاماتی که هنوز بعد از نزدیک به هفت سال از عزضه پلی استیشن ۴ وجود دارد، بحث ریجن‌های مختلف PS4  است. در این مطلب قصد داریم در قالب 10 نکته، ریجن‌های مختلف PS4 اعم از ریجن کنسول، ریجن بازی و ریجن اکانت را برایتان شرح دهیم، بدون شک با افزایش آگاهی طرفداران بازی‌ها، تجربه‎ی لذّت‎بخش تری در انتظار این افراد خواهد بود.

انواع ریجن‌های PS4

۱- ریجن چیست؟

ریجن (Region) در لغت به معنای منطقه یا ناحیه است. ولی زمانی که این کلمه در کنار نام یک محصول قرار می‌گیرد، مانند DVD Region، نشان دهنده‌ی کنترل روش توزیع بین‌المللی محصول در بحث محتوا، تاریخ انتشار و قیمت محصول بر اساس منطقه مناسب است. به زبان ساده، برای مناطق مختلف دنیا، محتوا، تاریخ انتشار و قیمت خاصی از آن محصول تعریف می‌شود.

۲- اعمال محدودیت به ‎وسیله قفل منطقه‌ای

عبارت Region-Locked یا قفل منطقه‌ای به مفهوم قابل استفاده بودن یک محصول، تنها در منطقه‌ای خاص است. در واقع محصول مورد نظر به دلیل کدگذاری‌های مخصوصی که روی آن اعمال شده، قابلیت اجرا در مناطق دیگر را ندارد.

انواع ریجن‌های PS4
انواع ریجن‌های PS4

۳- تفاوت ریجن‌های مختلف PS4

زمانی که صحبت از ریجن به میان می‌آید، باید مشخص کنیم دقیقاً درباره‌ ریجن چه محصولی صحبت می‌کنیم؟ ریجن کنسول؟ ریجن بازی؟ یا ریجن اکانت؟ بسیاری از ابهامات طرفداران سونی در ایران، مربوط به ریجن‌های مختلف PS4 است. در ادامه به صوزت مجزّا به توضیح هر سه گروه می‌پردازیم.

۴- ریجن‌های مختلف PS4 در دنیا

به طور کلّی، ۶ ریجن یا منطقه‌بندی مختلف در محصولات پلی استیشن ۴ وجود دارند که به شکل زیر تقسیم بندی می‌شوند.

ریجن ۱

آمریکا – کانادا

ریجن ۲

خاور میانه – اروپا – ژاپن – آفریقای جنوبی

ریجن ۳

جنوب شرقی آسیا – هنگ‌ کنگ – کره جنوبی – تایوان

ریجن ۴

استرالیا – آمریکای مرکزی و جنوبی – مکزیک

ریجن ۵

سایر بخش‌های آفریقا – کره شمالی – روسیه

ریجن ۶

چین

البته عناوینی به عنوان R0 یا ریجنِ صفر نیز عرضه می‌شوند که محدودیت منطقه‌ای ندارند و در تمام مناطق قابل استفاده هستند.

انواع ریجن‌های PS4
انواع ریجن‌های PS4 - ریجن کنسول

۵- بهترین ریجن کنسول‌ PS4 کدام است؟

در هنگام خرید کنسول Ps4، نیاز به هیچگونه وسواسی در انتخاب ریجن دستگاه نیست. زیرا کنسول‌های تولید شده توسط سونی برای مناطق مختلف، همگی دارای ویژگی‌های یکسانی هستند. تنها مورد اختلاف در این بین، مربوط  به کنسول‌های ریجن ۳ است. در این دستگاه‌ها، کارکرد دکمه‌های دایره و ضربدر در منوی اصلی پلی استیشن جابه‌جا است. به این معنی که برای انتخاب گزینه‌ها در منو اصلی باید از دایره، و برای دستور بازگشت، باید از دکمه‌ی ضربدر استفاده کنید. پس بار دیگر تاکید می‌کنیم که ریجن کنسول به هیچ وجه نباید معیاری برای خرید کنسول ps4 باشد.

کنسول پلی استیشن ۴ فاقد قفل منطقه‌ای یا Region-Locked است. به این معنا که برای تجربه‌ی عناوین مختلف، نیازی به یکسان بودن ریجن کنسول و دیسک بازی نیست. استفاده از ریجن‌های مختلف کنسول توسّط سونی، صرفاً جهت کنترل بر بازارهای اقصی نقاط دنیا استفاده می‌شود.

۶- روش تشخیص ریجن بازی‌های PS4

عناوین بازی نیز مانند کنسول‌ها برای مناطق مختلف دنیا، در قالب ریجن‌های مختلف عرضه می‌شوند. برای اطلاع از ریجن یک بازی خاص، کافی است به عدد بالای علامت کُره زمین در پشت قاب بازی دقت کنید. این عدد نشان‌دهنده‌ی ریجن بازی است. اگر به جای عدد، از کلمه “All” در بالای تصویر کُره استفاده شده بود، منظور همان ریجن ۱ است.

روش دیگر اطلاع از ریجن یک بازی خاص در ایران، توجّه به علائم رده‌بندی سنّی بازی‌های ویدئویی است. اگر روی قاب بازی علائم مربوط به سازمان ESRB مانند E یا T یا M را مشاهده کردید، بازی مورد نظر مربوط به آمریکا و درنتیجه ریجن ۱ یا All است. امّا اگر علائم مربوط به سازمان Pegi مانند اعداد 7 یا 12 یا 16 روی قاب بازی وجود داشت، این بازی مخصوص منطقه اروپا و درنتیجه ریجن ۲ است.

انواع ریجن‌های PS4 - ریجن اکانت PS4
انواع ریجن‌های PS4 - ریجن بازی‌ها
انواع ریجن‌های PS4 - ریجن اکانت

۷- ریجن اکانت PS4 چیست؟

یکی از اولین اقداماتی که بعد از خرید کنسول باید انجام دهید، ساخت اکانت PSN (یا PlayStation Network) است. با توجّه به کشور و شهری که در مراحل ساخت اکانت انتخاب می‌کنید، ریجن اکانت شما مشخّص خواهد شد. برای مثال اگر شما شهر لندن را انتخاب کنید، اکانت شما ریجن ۲ به حساب می‌آید. رایج‌ترین ریجن‌های اکانت بین گیمرهای ایرانی، ریجن ۲ (اروپا) و ریجن ۱ یا All (آمریکا) است. به این دلیل که بیشتر دیسک‌ها و گیفت کارت ‎هایی موجود در بازار ایران، متعلق به این دو ریجن است.

انتخاب بین اکانت ریجن ۱ و ۲ به چند عامل بستگی دارد. در کشور ما معمولاً دسترسی به بازی‌های ریجن ۲ آسان‌تر از نسخه‌های ریجن ۱ است. شرایط برای خرید گیفت کارت نیز تقریباً به همین صورت است. اما معمولاً فروشگاه پلی‌استیشن آمریکا یعنی ریجن ۱، در طول سال تخفیفات مناسب‌تری را برای مخاطبین خود در نظر می‌گیرد. ضمناً درنظر داشته باشید که ساخت چند اکانت با ریجن‌های مختلف از نظر سونی مشکلی را در پی نخواهد داشت. پس می‌توان با ساخت دو اکانت با ریجن‌های آمریکا و اروپا، از مزایای هر دو بهره برد.

۸- روش تشخیص ریجن اکانت PS4

ریجن اکانت و ریجن PlayStation Store با هم تفاوتی ندارند. برای تشخیص ریجن اکانت می‌توان وارد وبسایت پلی‌استیشن استور شد و مطابق مراحل زیر عمل کرد.

انواع ریجن‌های PS4 - روش تشخیص ریجن اکانت PS4
مشخص کردن ریجن اکانت PS4

با مراجعه به وبسایت فروشگاه پلی‎استیشن یا همان پلی‎استیشن استور، با توجّه به تصویر، گزینه Sign In را از قسمت بالایی سمت راست صفحه انتخاب کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور PSN خود را وارد کنید.

در بخش Account Information، قسمتی به نام Residential Address وجود دارد که مربوط به آدرسی است که قبلاً آن را وارد کردید. باتوجه به این قسمت، می‎توانید از ریجن اکانت خود مطلع شوید.

مشخص کردن ریجن اکانت PS4

پس از این که عکس حساب کاربری PSN شما در گوشه بالای سمت راست تصویر ظاهر شد، با کلیک روی آن، از منوی جدید گزینه Account Information یا اطلاعات مربوط به حساب کاربری را انتخاب کنید.

مشخص کردن ریجن اکانت PS4
انواع ریجن‌های PS4 - ریجن اکانت و ریجن بازی

۹- یکی بودن ریجن اکانت و ریجن بازی

مهم‌ترین نکته درباره‌ی ریجن‌های مختلف PS4، یکی بودن ریجن اکانت و ریجن بازی است. اگر اهل خرید محتوای اضافی بازی‌ها مثل DLC یا واحد پول درون یک بازی خاص هستید، باید به این نکته را رعایت کنید. امّا اگر محتوای دیسک بازی برایتان کافی است، الزامی در یکسان بودن ریجن اکانت و بازی وجود ندارد. لازم به یادآوری است که ریجن کنسول PS4، تاثیری در هیچ یک از موارد بالا ندارد.

۱۰- ساخت چند اکانت با ریجن‎های مختلف

همیشه امکان انتخاب بین ریجن‌های مختلف دیسک یک بازی وجود ندارد. ولی ساخت اکانت‌های متعدد با ریجن‌های گوناگون، به راحتی در دسترس است. به عنوان مثال اگر اکانت شما ریجن ۱ است و قصد خرید DLC یک بازی خاص را دارید که فقط دیسک ریجن ۲ آن بازی در بازار موجود است، می‌توانید به راحتی با ساخت یک اکانت اروپا یا ریجن ۲، DLC مورد نظرتان را روی اکانت جدید خود تجربه کنید.

انواع ریجن‌های PS4 - ساخت چند اکانت با ریجن‎های مختبف

با در نظر گرفتن این 10 نکته می‎توانید تا مقدار زیادی از ابهامات مربوط به بحث ریجن‎ها در کنسول PS4 را برای خود برطرف کنید. اگر سوالی در این رابطه داشتید که این مطلب قادر به پاسخ‎گویی به آن نبود، سوالتان را در بخش نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “همه چیز درباره ریجن‌های مختلف PS4

  1. نیما گفت:

    برای دانلود فایل بازی ها از کامپیوتر بجای PS4 ریجن بازی دانلودی که تو سایتش نوشته مهمه؟

    1. محمد قربانیان گفت:

      بله دوست عزیز . ریجن بازی ها بسته به اکانت مشخص میشه و فایل هاشون متفاوته . پس برای اینکه هزینه دانلود دوباره رو دستتون نیوفته حتما دقت کنید که کد بازی هایی که میخوایید دانلود کنید یکی باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *