یادداشت, بازی, راهنمای خرید بازی PS4, راهنمای خرید بازی PS5, راهنمای خرید بازی Xbox Series X/S

18 بازی مشابه به سری Tomb Raider

بازی Tomb Raider

اگر شما هم به سری Tomb Raider علاقه دارید، در ادامه به بررسی برخی از بازی‌های مشابه به این سری جذاب پرداخته‌ایم تا بعد از اتمام آن بتوانید بازی‌های مشابهی را تجربه کنید.

سبک اکشن دوبعدی زمینه‌ای بود که سری Tomb Raider توانست با مشهور شدن در آن اعتبار خوبی برای خود کسب کند. هنگامی که مجموعه‌ای از این بازی تقریبا یک ربع قرن پیش منتشر شد، بازی‌های متعددی دنباله‌روی فرمت مخصوص این فرنچایز بوده‌اند. تغییر سیاست‌ها و ریبوت سری Tomb Raider در سال 2013 همه چیز را تغییر داد و این بازی توانست همچنان در دسته بازی‌های مدرن و به روز دنیا باقی بماند. از آن‌جایی که بازی‌های موجود در این سری محدود هستند، طرفداران معمولا به دنبال بازی‌هایی که حال و هوای مشابهی داشته باشند، می‌گردند. انتخاب‌هایی بیش از آن که فکرش را بکنید در این زمینه وجود دارد، زیرا بازی‌های جدید و باکیفیتی به تازگی در دسترس گیمرها قرار گرفته‌اند و همان قدر که سری Tomb Raider ‌شما را سرگرم کرده است، می‌توانند موجب لذت و تفریح شما شوند. البته همیشه چیزی وجود دارد که سری Tomb Raider‌ را نسبت به دیگر بازی‌ها منحصر به فرد می‌کند اما در حال حاضر یافتن بازی‌های مشابه دیگر بسیار آسان‌تر از دهه 90 میلادی است. در این مطلب آثاری را معرفی می‌کنیم که به عنوان طرفدار سری Tomb Raider می‌توانید از تجربه آن‌ها لذت ببرید.

بازی The Last of Us

 بازی Tomb Raider

سری Uncharted که محصولی از استودیو Naughty Dog است بیشتر از سایر محصولات دیگر با بازی Tomb Raider مقایسه می‌شود. با این حال تشابهاتی بین بازی The Last of Us و ماجراجویی‌هایی اخیر Lara Croft وجود دارد. برای مثال، هر دو بازی در سبک اکشن ماجراجویی‌ سوم شخص بوده که شما را به سبک بازی مخفیانه تشویق می‌کند، لحظات خشن زیادی وجود دارد که تماشای آن‌ها سخت بوده و هر کدام از بازی‌ها شامل خط داستانی عمیقی هستند. بنابراین، اگر از طرفداران نسخه‌های جدیدتر بازی Tomb Raider هستید، بازی Last of Us نیز ارزش بازی کردن دارد.

بازی A plague Tale: Innocence

 بازی Tomb Raider

بازی A plague Tale: Innocence نسخه‌ای تخیلی از دهه 1300 را روایت می‌کند که درباره یک خواهر و برادر جوان بوده که در تلاش برای زنده ماندن از دست سربازان تفتیش عقاید فرانسه و موش‌های حامل طاعون هستند. دو قهرمان داستان با لارا تفاوت دارند؛ زیرا به مراتب آسیب پذیرتر هستند. در حالی که شخصیت Amicia de Rune قدرت عضلانی کاوشگر را ندارد، اما در عوض به همان اندازه زیرک است. در سراسر بازی، همانطور که شخصیت کرافت در موارد بسیاری مجبور به انجام کارهای مشابهی است، او نیز برای حرکت در این مسیر نیاز دارد تا مخفی کاری کرده و معماهای گوناگونی را حل کند.

بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

 بازی Tomb Raider

سری بازی‌های Star Wars  و Tomb Raider به نظر شبیه دو قطب مخالف هستند. با این حال بازی Jedi: Fallen Order نسبت به بسیاری از فیلم‌های Star Wars بیشتر منطقی به نظر می‌رسد و Cal‌ قهرمان یک فرد ماجراجو و مهربان شبیه به لارا است. سفر او در Fallen Order چندان بی‌شباهت به سفری که کرافت در بازی سال 2013 انجام داد، نیست. او نیز با مشکلات غیر قابل حلی روبرو بوده و در نهایت متوجه می‌شود که توانمندتر از چیزی بوده که خودش فکر می‌کرده است. از آنجا که شخصیت Cal باید در طول بازی معماهای بسیاری را حل کرده و صعودهای زیادی را تجربه کند، شباهت‌هایی در گیم پلی این دو بازی به چشم می‌خورد.

بازی Lara Croft and The Temple of Osiris

بازی Tomb Raider

اگرچه نام لارا کرافت جزئی از نام اصلی بازی بوده با این حال، ماجراجوهای بسیار خارق العاده‌تر و متفاوت‌تری را نسبت به گردش‌های معمول او در این بازی شاهد هستیم. در بازی Lara Croft and The Temple of Osiris لارا با اعضای پانتئون مصر متحد شده تا سعی کنند Set، خدای آشوب، را از تشکیل ارتش شیطانی و تسلط بر جهان باز دارد. این بازی یک برداشت متفاوت از شخصیتی آشنا بوده با این تفاوت که همچنان سلاح‌ها و لوازم کافی برای حفظ تجربه کلاسیک بازی Tomb Raider وجود دارد. علاوه بر این از نظر کیفیت نیز با بهترین نسخه بازی Tomb Raider مشابه بوده و قابل مقایسه است.

بازی Darksiders

بازی Tomb Raider

با صحبت درباره بازی‌های تخیلی طرفداران این سری بازی‌های اکتشافی ممکن است بخواهند به بازی Darksiders نیز توجه کنند. درست است که دو بازی نخست مجموعه حماسی-تخیلی Darksiders بیشتر از بازی Legend Of Zelda توجهات را به خود جلب کرد، اما اینکه بگوییم در برخی از محیط‌ها، گشت و گذارها و پازل‌ها نشانی از Tomb Raider وجود ندارد، کاملا نادرست است.  با اینکه شخصیت War ممکن است کمی مسلح‌تر از لارا کرافت باشد، اما او می‌توانست با هر تهدیدی به خوبی مقابله کند.

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild

بازی Tomb Raider

وقتی به سری Zelda فکر می‌کنیم، مجموعه Tomb Raider ممکن است اولین موردی‌ نباشد که به ذهن ما خطور کند. اما بزرگترین و مسلما محبوب‌ترین اثر در این سری کلاسیک است که باعث می‌شود که هر طرفدار بازی‌های اکتشافی احساس رضایت داشته باشد، به ویژه در شرایطی که بازی شما را به کاوش در محیط‌های مختلف آن تشویق می‌کند. برخی از پیچ و خم‌ها و معماهای بازی دقیقا شبیه چیزی است که انگار مستقیما از عنوان بازی Tomb Raider الهام گرفته شده باشد، به خصوص اگر با شخصیت Link در حال گذر از موانع بزرگ باشید. اگرچه ممکن است که این بازی شامل کار با اسلحه و صحنه‌های اکشن نباشد، اما بازیکنان از انتخاب این ماجراجویی هیچوقت پشیمان نبوده‌اند.

بازی Assassin’s Creed: Brotherhood

بازی Tomb Raider

بازی Assassin’s Creed: Brotherhood به دلیل وجود امکان کاوش‌های بیشتر به عنوان دزموند مایلز به جای اتزیو، به صورت ویژه‌ای پیشنهاد می‌شود. مسلما از این بازی همان حس و حال پایه‌ای و تکراری مرحله‌بندی و عناصر معمایی بازی Tomb Raider را دریافت می‌کنید اما نمی‌توان انکار کرد و باید گفت که آن احساس خاص در این بازی نیز وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که مراحل اکتشافی برای زره Brutus شبیه چیزی است که مستقیما از یکی از بازی‌های اصلی سری مورد نظر ما گرفته شده است.

بازی Assassin’s Creed: Origins

بازی Tomb Raider

چه تعداد از بازی‌های سری Assassin’s Creed وجود دارند که در طول بازی به معنای واقعی باید به یک مقبره وارد شوید؟ قطعا یک تعدادی از این موارد تا به حال وجود داشته اما نه تا این حد. در واقع هیچ جایی بهتر از مصر باستان برای مجموعه‌های Assassin’s Creed و Tomb Raider وجود ندارد. با داشتن مشعل و حس ماجراجویی، بازیکنان با عبور از اهرام باستانی و دخمه‌های وحشتناک در این ماجراجویی گسترده، بیشتر از هر وقت دیگری احساس ماجراجویی را خواهند کرد.

بازی Uncharted: Drake’s Fortune

بازی Tomb Raider

مقایسه‌های زیادی بین سری بازی‌های Tomb Raider و Uncharted انجام شده است. اولین بازی منتشر شده از این سری که توسط استودیو Naughty Dog ساخته شده، بهترین انتخاب برای طرفداران Tomb Raider است؛ زیرا شامل یک محیط جنگلی با معماهای بسیار و اکشن سریع است. همچنین جنبه‌ای اسطوره‌ای در بازی Uncharted: Drake’s Fortune وجود دارد که بدون اینکه بخش بزرگی از کل داستان باشد، تمام می‌شود. در کنار آن، شخصیت بسیار دوست داشتنی Nathan چیزی است که این بازی را بسیار جذاب می‌کند.

بازی Enslaved: Odyssey to The West

بازی Tomb Raider

این بازی دارای پیشفرضی در مورد آینده است که در آن دنیا دیگر هیچ انسانی باقی نمانده است. گیم پلی بازی به شدت روی حالت مرحله‌ای متمرکز بوده و جنبه‌های مختلفی از بازی با سبک اکشن-ماجراجویی گره خورده است. مانند سری Tom Raider معماها را می‌توان در هر نقطه از بازی پیدا کرد و بازیکنان این شانس را دارند تا داستان اصلی را دنبال نکنند و به حل معماهای بیشتر بپردازند. در سکانس‌های مرحله‌ای بازی از محیط طبیعی استفاده شده و شخصیت قابل بازی می‌تواند به هر نقطه صعود کند و یا در قسمت‌های مربوط به سازه‌های باستانی از اشیا آویزان شده و روی آن‌ها تاب بخورد.

بازی Prince Of Persia

بازی Tomb Raider

سری Prince Of Persia بیش از آن‌چه که تا این هنگام به آن پرداخته شده سزاوار تحسین است و بازی سال 2008 آن یکی از بهترین نسخه‌های این مجموعه بازی است. این بازی همان چیزی بوده که به عنوان یک بازی مرحله‌ای با اکشن سوم شخص از آن انتظار می‌رود. حالت جهان باز این نسخه دقیقا همان چیزی است که باعث جذاب‌تر شدن این سری شده و در آن به عنوان شاهزاده و کاراکتر اصلی در محیط بازی به گشت و گذار پرداخته و به کشف آیتم‌های جدید می‌پردازید. دشمنان معمولا از نوع موجودات اسطوره‌ای هستند که برای مبارزه با آن‌ها نیاز است تا بازیکن حرکات آکروباتیک خلاقانه‌ای انجام دهد. معماها بسیار دقیق‌تر از سایر بازی‌های ذکر شده بوده و جهان آزاد بودن بازی به گیمرها اجازه می‌دهد تا بتوانند وقت خود را هرطور که بخواهند در بازی صرف کنند.

بازی Far Cry 3

بازی Tomb Raider

مطمئنا بازی Far Cry 3 یک بازی با سبک تیراندازی اول شخص است و نه یک پلتفرمر اکشن سوم شخص مانند بازی Tomb Raider، اما چیزی که طرفداران آن را با این بازی مرتبط می‌دانند پیشینه بازی Far Cry 3‌ است. مانند بازی‌های ریبوت Tomb Raider، در این جا نیز بازیکن باید از مسیر قبایل و خطرات موجود در یک جزیره عبور کند. همچنین این نسخه چیزی بیشتر از صرفا یک بازی تیراندازی بدون فکر بوده؛ زیرا دارای عناصر نقش آفرینی، درخت مهارت و تاکید بر بخش اکتشاف در دنیای بازی است. بازی Far Cry 3 دقیقا همان چیزی است که باید یک بازی سوم شخص باشد، اگر گزینه اول شخص هم در‌ آن فعال باشد.

بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

بازی Tomb Raider

طرفداران بازی‌‌های سه‌گانه جدید Tomb Raider استفاده از مخفی کاری در مقابل تیراندازی مستقیم‌ بیشتر استقبال کرده‌اند. این افراد از بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain نیز به واسطه اینکه بازیکنان را به فکر کردن وا می‌دارد، لذت مي‌برند. در این‌جا گیم پلی روی سفر در محیط جهان باز و استفاده از تاکتیک‌ها تمرکز دارد. با این حال، در این فضا اکشن‌هایی مانند گزینه‌های مختلف هنگام استفاده از اسب‌ها یا جیپ‌ها و تانک‌ها در حین جنگیدن با دشمنان  نیز در دسترس است. چیزی که در این بازی نبود آن دیده می‌شود، جنگ با دشمنان ویژه‌ای است که قدرت فراطبیعی دارند.

بازی Assassin’s Creed Odyssey

بازی Tomb Raider

اگر برایتان جالب باشد که بدانید سری Tomb Raider اگر قرار بود در گذشته اجرا شود به چه صورت بود، بازی Assassin’s Creed Odyssey نزدیک‌ترین شباهت را به آن خواهد داشت. به همراه موجودات افسانه‌ای که باید با آن‌ها جنگید، دخمه‌هایی که باید کشف شوند و مقادیر زیادی کوهنوردی که باید طی شوند، این بازی پهناورترین بازی با سبک اکشن-ماجراجویی است. حالت جهان آزاد بازی هرگز خسته کننده نمی‌شود، زیرا Odyssey محیط وسیعی برای کاوش داشته و از اسب و دریا برای سفرهای بازیکن استفاده می‌کند. دقیقا مانند سری Tomb Raider بازیکنان باید مهمات اسلحه‌های خود را تقویت کنند تا بتوانند دشمنان سرسخت‌تر را شکست دهند.

بازی Just Cause 3

بازی Tomb Raider

معمولا کم پیش می‌آید که یک اثر مانند بازی Just Cause 3 با داشتن فضا و محیط بسیار بزرگ و با هدف اصلی اکتشاف ارزش امتحان کردن داشته باشد. در این بازی ده‌ها مقبره برای پیدا کردن و کشف وجود دارد که از طریق مسیر داستان بازی می‌توانید آن‌ها را بیابید. تمرکز در این بازی روی نحوه انتخاب بازیکن برای بالا رفتن از ساختمان‌ها و کوه‌ها بوده و موارد زیادی برای کشف باقی می‌ماند تا نظر بازیکن ماجراجو را جذب کند. مبارزات در بازی Just Cause 3‌ به جای مخفی کاری بیشتر جنگ بالستیک بوده، اگرچه مانند ‌ بسیاری از دیگر ویژگی‌های بازی‌های سوم شخص، تعیین سبک بازی به عهده بازیکن است.

بازی Infamous 2

بازی Tomb Raider

با اینکه بازی Infamous 2 فاصله زیادی با یک بازی عالی دارد، با این حال هنوز هم یک اثر موثر در سبک ابرقهرمانی در بازی‌های ماجراجویی سوم شخص است. بازی با انتخاب بازیکن می‌تواند دو مسیر مختلف را طی کند. اینکه انتخاب کنید شخصیت منفی داستان باشید یا در جبهه انسان‌های خوب بازی کنید، بر عهده شما است. مبارزات در این بازی نیز مانند نسخه‌های سری ریبوت مجموعه Tomb Raider بدون نظم است، به این ترتیب که قهرمان بازی مورد حملات مختلفی قرار می‌گیرد و در این بین باید انتخاب کند که از جنگ اجتناب کرده یا به سبک خود پاسخ دهد. در این فضا به اندازه کافی امکان کاوش در محیط‌های مختلف وجود ندارد، اگرچه که مراحل بازی به دلیل وجود قدرت‌های شخصیت اصلی تجربه بسیار متفاوتی برای شما خواهد بود.

بازی Batman: Arkham City

بازی Tomb Raider

شاید این بازی همه جانبه‌ترین بازی ویدیویی ابرقهرمانی ساخته شده باشد و دلیل اینکه بازی Batman: Arkham City بسیار مورد تحسین قرار گرفته است این باشد که کیفیت آن برابر با بهترین بازی‌های اکشن-ماجراجویی موجود در بازار است. شاید نقشه این بازی بزرگ‌ترین نقشه در میان همتایان خود نباشد، اما توجه سازندگان به مراحل فرعی و جزئیاتی که در اکتشافات بازی می‌توانید داشته باشید، در مقابل دیگر نمونه‌ها غیر قابل بحث است. بازی با وجود امکان استفاده از توانایی‌های ابرقهرمانی بتمن و وسایل او، مانند اسلحه مخصوص Grappler یا قابلیت حرکت سریع بتمن، بازیکن را در مراحل مختلف بازی به دام می‌اندازد. همچنین وجود یک خط داستانی عالی که از همان ابتدا گیمرها را با خود درگیر می‌کند و به خاطر معماهایی که مشتاق حل کردن آن‌ها خواهید شد، این بازی می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

بازی Horizon Zero Dawn

بازی Tomb Raider

بازی Horizon Zero Dawn با موضوعی که در تاریخ بازی‌های ویدیویی یکی از هیجان انگیز‌ترین‌ها در نوع خود بوده بوده، از برخی جهات شبیه به سری بازی‌های Tom Raider و Assassin’s Creed است. بازی Horizon Zero Dawn بازیکنان را در موقعیت و شرایط محیطی وحشی و خطرناک و در آینده دور قرار داده و به بازیکنان احساسی را منتقل می‌کند که انگار دنیا برای فتح شدن توسط آن‌ها ساخته شده است. بازی به دلیل متفاوت‌ بودن مکان‌هایی که قهرمان داستان از آن بازدید می‌کند، دائما خود را در طول بازی و سفر کاراکتر از نو می‌سازد. تم اصلی هیجان انگیز بازی با وجود دشمنان متعدد و بخش‌های پلتفرمر در مراحل مختلف بازی، با وجود اینکه هر منطقه چالش‌های جدیدی را برای کشف و غلبه بر آن به ارمغان می‌آورد، همچنان حفظ می‌شود.

نظر شما در موردی سری Tomb Raider و آثار معرفی شده چیست؟ کدام‌یک از آن‌ها را تجربه کرده‌اید؟ آیا بازی دیگری سراغ دارید که شبیه به سری Tomb Raider است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: The Gamer

اینستاگرام تیلنو

لینک‌های کوتاه شده مطلب

https://bit.ly/3fezDU5 https://yun.ir/040zge https://zx1.ir/99JxL
https://b2n.ir/n63122 https://is.gd/tMalyP https://tinyurl.com/yyznj6hm

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *