بازی, کنسول, یادداشت

کنسول ها از ابتدا تا به امروز، تمام نسل ها در بازی های ویدیویی (قسمت اول)

بازی

با عرضه کنسول‌های PS5 و ایکس باکس سری ایکس و اس، نسل هشتم کنسول‌های بازی به اتمام رسید و نسل نهم بازی‌های ویدیویی آغاز شد. حالا همراه تیلنو باشید تا از نسل اول تا نهم این کنسول بازی‌های دوست داشتنی را با یکدیگر مرور کنیم.

حدود ۷۰ سال از ساخت اولین بازی ویدیویی تاریخ می‌گذرد و با گذشت سال‌ها این آثار به محبوبیت بی‌نظیری دست پیدا کرده‌اند. آثاری که در روز‌های اول، هیچ‌کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد تبدیل به یک صنعت و سرگرمی پول‌ساز شوند، چه برسد به سودآور‌ترین صنعت سرگرمی در کل دنیا‍. اولین بازی‌های تاریخ، صرفا برای به نمایش درآوردن قدرت ابرکامپیوتر‌های دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی ساخته می‌شدند و قصد ارائه تجربه گیمینگ خاصی نداشتند. این رویه مدتی ادامه پیدا کرد اما با ساخت و عرضه دستگاه‌های آرکید و کنسول‌های بازی خانگی این صنعت خیلی جدی‌تر و بزرگ‌تر از قبل پیگیری شد. با عرضه کنسول‌های آرکید مردم ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتظر می‌ماندند تا بازی‌های محدود این دستگاه‌های پرطرفدار را تجربه کنند. با عرضه کنسول‌های خانگی، مردم دیگر نیازی به منتظر ماندن در صف‌های طولانی نداشتند و خیلی راحت در خانه‌های خود به تجربه بازی‌های مختلف می‌پرداختند. کنسول‌های خانگی باعث پیشرفت روزافزون بازی‌ها شدند و طرفداران بسیاری را به سمت این سرگرمی دوست‌داشتنی جذب کردند. حال با عرضه PS5، ایکس باکس سری ایکس و سری اس نسل نهم بازی‌های ویدیویی آغاز شد و نسل هشتم به پایان رسید. به این بهانه قصد داریم به سال‌های دور برگردیم و از روز‌های اولیه جان گرفتن کنسول‌ها و بازی‌های ویدیویی، شروع کنیم و سری به ۹ نسلی بزنیم که با کنسول‌ها و بازی‌های مختلف گذراندیم. پیش از پرداختن به هر نکته‌ای اگر قصد به تهیه کنسول‌های نسل نهمی دارید، می‌توانید به صفحه خرید PS5، خرید PS5 دیجیتالی، خرید Xbox Series X و خرید Xbox Series S مراجعه کنید.

نسل اول: آغاز راه کنسول‌های خانگی

Magnavox-Odyssey tilno

کنسول‌ها و بازی‌ها راه زیادی تا رسیدن به جایگاه امروزی داشته و پستی بلندی‌های فراوانی را در این راه پشت سر گذاشته‌اند. اولین کنسول‌های بازی خانگی تاریخ را می‌توان سری Coleco’s Telstar، مگناوکس آدیسی (Magnavox Odyssey) و نسخه خانگی کنسول آرکید Pong آتاری دانست. نینتندو (Nintendo) نیز با کنسول Color TV-Game console در نسل اول کنسول‌ها حضور داشت اما موفقیت مگناوکس آدیسی و نسخه خانگی پونگ بیش‌تر از این کنسول بود. نکته جالب نسل اول عرضه ۱۱ کنسول بعد از مگناوکس آدیسی در این سری است. یکی دیگر از کنسول‌های این نسل TV Tennis Electrotennis نام دارد که با فروش بسیار پایین هیچ موفقیت تجاری خاصی کسب نکرد. پی‌ریزی آغاز جدی و بزرگ کنسول‌ها و بازی‌ها در نسل اول و با عرضه کنسول‌های خانگی که در بالا نام بردیم اتفاق افتاد و باید حسابی از کنسول‌های نسل اول متشکر باشیم. نسل اول، ۱۱ سال مهمان گیمر‌ها بود و از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۳ به طول انجامید.

می‌توانید گیم پلی بازی Table Tennis 1972 روی مگناوکس آدیسی و بازی Ranger Pong روی Coleco Telstar را در ویدیو‌های زیر تماشا کنید.

نام Magnavox Odyssey Odyssey series

۱۱ کنسول

TV Tennis Electrotennis
نام تجاری Magnavox Magnavox, Philips Epoch Co
تصویر Magnavox-Odyssey-Console-Set.png Odyssey-300.png TV Tennis Electrotennis.jpg
قیمت زمان عرضه ۱۰۰ دلار بین ۱۰۰ تا ۲۳۰ دلار ۱۹۵۰۰ ین
نام Home Pong Coleco Telstar
۱۴ مدل
Color TV-Game series
۵ مدل
نام تجاری Atari Coleco Nintendo
تصویر Nintendo-Color-TV-Game-Blockbreaker-FL.png Coleco-Telstar-Colortron.jpg TeleGames-Atari-Pong.png
قیمت زمان عرضه ۹۹ دلار ۵۰ دلار ۹۸۰۰ ین

نسل دوم: آتاری، قدرت مطلق کنسول های بازی

atari-2600-tilno کنسول بازی

بازی‌های شاخص:

 • Adventure
 • Asteroids
 • Donkey Kong
 • Missile Command
 • !Pitfall
 • Space Invaders

بعد از آغاز روزهای جدید صنعت بازی‌های ویدیویی با انتشار کنسول‌های نسل اول، حالا نوبت نسل دوم رسیده بود که این صنعت نوپا را مستحکم‌تر و جدی‌تر از قبل به جلو ببرد. با گذشت چند سال از انتشار کنسول‌های خانگی، مردم با گذر زمان این سرگرمی جدید را تا حدودی به رسمیت شناخته بودند و نسل دوم، خیلی آتشین و جذاب‌تر برای همه شرکت‌ها بخصوص آتاری، آغاز شد. قفسه فروشگاه‌ها پر شده بود از کنسول‌های مختلف و مردم برای خرید آن‌ها صف می‌کشیدند اما آتاری 2600 بود که با ویژگی‌های جدید خود یکه‌تازی می‌کرد. تعداد زیادی بازی خیلی‌خوب مانند Adventure ،Asteroid ،Pitfall و اسپیس اینویدرز برای آتاری 2600 در دسترس قرار داشتند؛ بازی‌های جذابی که در ایران نیز حسابی پرطرفدار هستند و برای افرادی که این بازی‌ها را تجربه کرده‌اند، حس نوستالژی جذابی را زنده می‌کنند. آرکید درست مانند نسل قبل نقش مهمی در این نسل نیز داشت و کمک شایانی به افزایش محبوبیت بازی‌ها بین مردم کرد. درست مانند همه صنعت‌ها، شرکت‌های مختلفی برای ورود به بازی‌های ویدیویی کنسول‌های مختلفی عرضه کردند که همه آن‌ها با شکست بدی مواجه شدند. نسل دوم، خیلی بیشتر از نسل اول طول کشید و ۱۶ سال، مهمان خانه گیمرها بود. ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۲ سال‌های جولان نسل دوم کنسول‌های بازی قلمداد می‌شوند.

نام Fairchild Channel F Atari VCS/2600
Sears Video Arcade
Bally Astrocade Magnavox Odyssey² Intellivision
نام تجاری Fairchild Semiconductor Atari Bally Technologies Magnavox Mattel
تصویر Fairchild-Channel-F-System-II-Console.png Atari-2600-Wood-4Sw-Set.png Bally-Arcade-Console.png Magnavox-Odyssey-2-Console-Set.png Intellivision-Console-Set.png
قیمت روز عرضه ۱۷۰ دلار ۲۰۰ دلار ۳۰۰ دلار ۲۰۰ دلار ۳۰۰ دلار
نام Emerson Arcadia 2001 ColecoVision Atari 5200 Vectrex
نام تجاری Emerson Radio Corporation Coleco Atari وGeneral Consumer Electric   Milton Bradle
تصویر Emerson-Arcadia-2001.png ColecoVision-wController-L.jpg Atari-5200-Console-Set.png Vectrex-Console-Set.png
قیمت روز عرضه ۲۰۰ دلار ۱۷۵ دلار ۲۷۰ دلار ۲۰۰ دلار

نسل سوم: نینتندو، سگا و آتاری؛ غول‌های خاطره‌انگیز بازی های ویدیویی

Third Generation of video game

بازی‌های شاخص:

 • Castlevania
 • Dragon Quest
 • Final Fantasy
 • Mega Man 2
 • Metal Gear
 • Metroid
 • .Super Mario Bros
 • Super Mario Bros. 3
 • The Legend of Zelda

بدون‌شک هریک از نسل‌ها در تاریخ کنسول‌های بازی، با اتفاقات مختلف و جذابی همراه بوده است. جایگاه نسل سوم در این اتفاقات خاص بسیار بالاتر و مهم‌تر از بقیه نسل‌ها، حداقل در معرفی کاراکتر‌های بزرگ به دنیای گیمر‌ها است. ماریو، مگا من، بیگ باس، لینک، زلدا و… تعدادی از کاراکتر‌های بزرگی بودند که برای اولین بار در این نسل به گیمر‌ها معرفی شدند. کنسول‌های بزرگ نسل سوم، موفقیت عظیمی را برای این نسل به ارمغان آوردند. کنسول‌های فمیکام و NES (که در ایران با نام میکرو شناخته می‌شود) از نینتندو، آتاری با Atari 7800 و سگا با SG-1000 در این نسل دوست‌داشتنی حسابی گرد و خاک کردند. در نسل‌های قبلی استفاده از کد‌های تقلب خیلی شایع بود و بیشتر گیمر‌ها از این ترفند برای عبور از مراحل سخت بازی استفاده می‌کردند. نینتندو در نسل سوم با کد‌های تقلب مخالفت کرد و روی بازی‌های خود چنین کد‌هایی قرار نداد تا کاربران متقلب دستشان از بعضی کار‌ها کوتاه شود. شاید پیروز اصلی نسل سوم را بتوان نینتندو با کنسول ان ای اس قلمداد کرد. فروش بالای خود کنسول، انتشار بازی‌های بزرگی مانند سوپر ماریو برادرز و فروش‌بی‌نظیر آن‌ها، موفقیت نینتندو را در این نسل تضمین کرد. هرچند بازی‌های بی‌نظیری در این نسل عرضه شدند اما قدرت پایین کنسول‌ها و فضای خیلی کم کارتریج‌ها، باعث می‌شد تا تیم‌های سازنده مجبور باشند بخش عظیمی از ایده‌های خود را حذف کنند و حتی حساب تک تک پیکسل‌های بازی را داشته باشند.

نام SG-1000 Famicom/Nintendo Entertainment System (NES) Sega Mark III/Master System Atari 7800
نام تجاری Sega Nintendo Sega Atari
تصویر Sega-SG-1000-Console-Set.pngSega-SG-1000-Console-Set.png Nintendo-Famicom-Console-Set-FL.png

NES-101-Console-Set.jpg

NES-Console-Set.png

Master System II.jpg
Sega Mark III.jpgSega-Master-System-Set.png
Atari-7800-Console-Set.png

Atari-7800-wControl-Pad-L.jpg

قیمت روز عرضه ۱۵۰۰۰ ین ۱۸۰ دلار ۲۰۰ دلار ۱۴۰ دلار

نسل چهارم: قدم‌های محکم سگا و نینتندو

SUPER NINTENDO & SEGA GENESIS

بازی‌های شاخص:

 • Chrono Trigger
 • Donkey Kong Country
 • John Madden Football
 • Mortal Kombat
 • Sonic the Hedgehog
 • Street Fighter 2
 • Super Mario World
 • Super Mario World 2: Yoshi’s Island
 • Super Metroid
 • The Legend of Zelda: A Link to the Past

بعد از موفقیت بی‌نظیر نینتندو در نسل قبل، ژاپنی‌ها این بار نیز پا را پس نکشیدند و با کنسول جدید خود حتی قوی‌تر از قبل به میدان آمدند. کنسول SNES) Super Nintendo) به میدان آمده بود تا کل صنعت بازی‌های ویدیویی را برای نینتندو قبضه کند و یکه‌تازی بی‌نظیری برای این شرکت ژاپنی رقم بزند. قدرت بیشتر SNES نسبت به برادر کوچک‌تر خود، کیفیت بازی‌ها را بالاتر برده بود و حس آغاز نسلی جدید را در دل گیمر‌ها ایجاد می‌کرد. قدرت SNES باعث می‌شد دیگر نیازی به استفاده خیلی محدود از پیکسل‌ها نباشد و ایده‌های بیشتری از سوی سازندگان روی بازی‌ها پیاده‌سازی شود. کنسول SNES یکی از اولین بستر‌هایی بود که بازی‌ساز‌ها موفق شدند بیشتر ایده‌های خود را روی آن پیاده‌سازی کنند و بازی‌هایی خلق کردند که نه تنها در مجموعه خود بلکه در کل تاریخ بازی‌ها تبدیل به الگو و سرمشق بزرگی شدند. رقیب اصلی سوپر نینتندو در این نسل سگا جنسیس بود. جنسیس هیچ کمبودی نسبت به SNES نداشت و بستر مناسبی برای بازی‌های باکیفیت به حساب می‌آمد؛ حتی بعضی اوقات بازی‌ها روی جنسیس بهتر از سوپر نینتندو اجرا می‌شدند. لیست بازی‌های جنسیس و سوپر نینتندو حسابی بزرگ و باکیفیت است و حتی باگذشت سال‌ها، هنوز هم تجربه خیلی از این بازی‌ها لذت‌بخش خواهد بود. نسل چهارم از سال ۱۹۸۷ شروع شد و با گذشت ۶ سال در سال ۱۹۹۳ به اتمام رسید.

نام TurboGrafx-16 Mega Drive/Genesis Super NES Neo Geo
نام تجاری NEC Sega Nintendo SNK
تصویر PC-Engine-Console-Set.pngTurboGrafx16-Console-Set.png Nintendo-Super-Famicom-Set-FL.png

SNES-Mod1-Console-Set.png

SNES-Model-2-Set.jpg

Sega-Mega-Drive-JP-Mk1-Console-Set.png
Sega-Genesis-Mod2-Set.pngSega-Genesis-Mod3-Set.jpg
Neo-Geo-AES-Console-Set.png
قیمت روز عرضه ۲۰۰ دلار ۱۹۰ دلار ۲۰۰ دلار نسخه گلد ۶۵۰ دلار نسخه سیلور ۴۰۰ دلار

تا به اینجای مطلب به پایان نسل چهارم کنسول‌ها و بازی‌های ویدیویی رسیدیم. بعد از نسل چهارم تغییرات جدیدی در بازی‌های ویدیویی به وجود آمد و بازی‌ها را حسابی متحول کرد. در قسمت دوم از نسل پنجم شروع کرده و تا به امروز و حال و هوای نسل نهم می‌رسیم.

نظر شما درباره نسل‌های ابتدایی صنعت بازی‌های ویدیویی چیست؟ به نظر شما کدام کنسول بازی در این چهار نسل نقش موثر‌تری در پیشرفت بازی‌های ویدیویی داشته‌اند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید