راهنمایی و آموزش, راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 برای مبتدیان

راهنمای بازی Baldur's Gate 3 برای مبتدیان

Baldur’s Gate 3 عنوان بسیار عمیقی است، که برای مواجه با هر موقعیت صدها راه دراختیار بازیکن قرار می‌‎دهد. نتیجه مبارزات را نیز ده‎‌ها متغیر شکل می‌‎دهند که بسیاری از آن‌ها از کنترل شما خارج هستند. جهان بازی برای تغییرات آماده است، و اگر متوجه شوید که توان تغییر آن را دارید و با همراهان خود رفتار خوبی داشته باشید، جوایز ارزنده‌‎ای دریافت خواهید کرد. اما مشکل اینجاست که بازی در راهنمایی خوب عمل نمی‎‌کند، و به همین ما در این مطلب تصمیم گرفتیم تا به نکاتی اشاره کنیم که ماجراجویی شما را در  Faerun کمی آسان‎تر می‌‎کنند، پس در ادامه همراه ما بمانید.

در هر موقعیتی بازی را ذخیره کنید

کنجکاوی بیش از حد می‌‎تواند خطرناک باشد، اما در Baldur’s Gate امکان دارد به صورت کاملا اتفاقی یک NPC را به قتل برسانید، خانه‎‌ای را به آتش بکشید و یا یک شهر را به دشمنان خود تبدیل کنید، عواقب کارهایی که انجام می‌‎دهید بیشتر اوقات غیر قابل پیشبینی خواهند بود. تنها در دو ساعت اول Baldur’s Gate 3، می‌‎توانید باعث حمله مار غول پیکری به یک کودک شوید و یا شخصیت Gale را آنقدر عصبانی کنید که گروه شما را برای همیشه ترک کند. پس به Autosave بازی اعتماد نکنید و هر از چند گاهی به صورت دستی بازی را ذخیره کنید.

درکنار بقیه اعضای گروه بمانید

در Baldur’s Gate 3 ممکن است که به طور ناگهانی از همراهان خود جدا شوید، و به احتمال زیاد این اتفاق به دو دلیل رخ می‌‎دهد.  اولین دلیل این است که بر روی آیکون Party Member در گوشه سمت چپ تصویر کلیک کرده‌‎اید، این آیکون تمام همراهان را مستقل می‌‎کند و در نتیجه آن‌ها تا زمانی که آیکونشان را دوباره برگردانید، به هیچ کدام از دستورهای شما گوش نخواهند داد و در مبارزات حضور پیدا نخواهند کرد.

دومین احتمال این است که آن‌ها از شما عقب مانده‌‎اند، درواقع هم‌ ‎تیمی‌‎ها از مکان‌های خطرناکی مانند منطقه‌ای که آتش گرفته است، عبور نمی‌‎کنند، کاری که برای آن‌ها عاقلانه و برای شما احمقانه است. برای حل این مشکل باید یک مسیر جدید پیدا و یا خود شما کارکتر را کنترل کنید. در بعضی مواقع نیز ممکن است کارکترها پشت موانعی گیر کنند، که با نزدیک شدن به آن‌ها این مشکل برطرف می‌شود.

برای همراهان خود برنامه ریزی کنید

در بازی نمی‌‎توانید تمام شخصیت‌‎ها را خوشحال و راضی نگه دارید، بیشتر تصمیماتی که می‌‎گیرید یکی از همراهان را خوشحال و دیگری را عصبانی می‎‌کند. درحالی که باید در انتخاب‎‌های خود تعادل را رعایت کنید تا همراهان خود را بدون دلیل از دست ندهید، اما بهتر است که سه یا چهار شخصیت را انتخاب و آن‌ها را به خود نزدیک کنید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید شخصیت‎های Gale، Wyll و Shadowheart را نگه دارید باید با NPCها خوش برخورد باشید، رفتار خوب Lae’zel و Astarion را عصبانی خواهد کرد.

به دنبال مکانیزم Inspiration (الهام گرفتن) باشید

مکانیزم Inspiration اجازه می‌‎دهد یک Skill Check ناموفق را دوباره تکرار کنید. اگر کاری را انجام دهید و یا تصمیمی بگیرید که با پیشینه کارکتر همخوانی داشته باشد، آن‌ها از شما الهام می‌‎گیرند. به عنوان مثال، Urchinها زمانی الهام می‎‌گیرند که به فقرا کمک کرده باشید. البته دقت داشته باشید که Inspiration شباهتی به Approval ندارد و آن‌ها دو مکانیزم جدا از هم محسوب می‎‌شوند.

راهنمای بازی Baldur's Gate 3 برای مبتدیان

کلاس‌های مختلف را امتحان کنید

در ساعات ابتدایی Baldur’s Gate 3 است که می‌‎توانید Class خود را تغییر دهید و در ادامه و بعد از بدست آوردن اولین لول، چند کلاس مختلف را برای خود انتخاب کنید. اگر قصد دارید از Classها و SubClassها سر درآورید، از امتحان کردن و تغییر ترسی نداشته باشید. برای Respec کردن شخصیت تنها مقدار کمی طلا نیاز دارید. در کل Baldur’s Gate 3 دست شما را برای امتحان کردن روش‌های مختلف باز می‌گذارد.

در Campfire به گفت و گو با همراهان مشغول شوید

یک استراحت طولانی مدت، به طور خودکار شخصیت‎‌ها را به Campfire منتقل می‌‎کند. درحالی که شاید وسوسه شوید تا در سریع‌ترین زمان آنجا را ترک کنید، اما بهتر است که مدتی در Campfire بمانید و به صحبت با همراهان خود مشغول شوید. بعضی اوقات، علامت تعجبی بالای سر اعضای گروه نمایش داده می‎‌شود، که نشان می‌‎دهد صحبت مهمی دارند.

صحبت‎‌های دیگر نیز با توجه به امتیاز Approval، ممکن است به روابط عمیق‌تر ختم شود. این موارد با علامت تعجب مشخص نمی‌شوند، پس قبل از ترک کمپ، فراموش نکنید که با اعضای گروه صحبت کنید.

جادوها را همراه با استراتژی انتخاب کنید

راهنمای بازی Baldur's Gate 3 برای مبتدیان

اگر کلاس Magic را انتخاب کرده‌‎اید، باید در انتخاب و زمان استفاده از جادوها دقت داشته باشید. بیشتر جادوهای جادوگران پس از مدتی طولانی دوباره قابل استفاده هستند، به عنوان مثال، دو Slot برای جادو سطح یک در اختیار دارید و اگر از Thunderwave دو بار استفاده کنید، باید مدتی طولانی صبر کنید تا دوباره استفاده از جادوهای سطح یک آزاد شود. در لول‌‎های بالاتر کنترل این موقعیت با Slotهای جادو بیشتر آسان‎‌تر خواهد شد، اما برای Comboها بهتر است که برای آینده برنامه ریزی کرده باشید و از محیط و Status Effectها نیز استفاده کنید.

به محیط دقت کنید

استفاده از المان‎‌های محیطی در Baldur’s Gate 3 به سود خود، یکی از مهم‌‎ترین فعالیت‌‎ها است. دشمنی را در لبه صخره دیده‌‎اید؟ او را به پایین پرتاب کنید، یا در گودال‌‎های آب از جادو الکتریسیته استفاده و تمام دشمنان را از بین ببرید و یا حتی پشت ستونی مخفی شوید و از پشت به دشمن برای وارد کردن آسیب بیشتر حمله کنید. فراموش نکنید که آیتم‌‎های کاربردی را نیز از دست ندهید. همچنین مکان تعدادی از لوازم محیط را نیز می‌‎توانید تغییر دهید تا وقفه‌‎ای کوتاه مدت در حرکت دشمنان ایجاد کنید.

Status Effectها را نادیده نگیرید

اکثر عناوین نقش آفرینی را می‌‎توانید بدون در نظر گرفتن Status Effect به پایان برسانید، اما در Baldur’s Gate 3 آن‌ها یکی از بهترین دوستان شما محسوب می‎‌شوند. یک دشمنی که ترسیده است آسیب کمتری وارد می‎‌کند و نزدیک کارکتر نمی‌‎شود، همچنین اگر کسی را با استفاده از کاریزما Charm کنید، قابلیت‌‎هایی که براساس کاریزما هستند ارتقا می‌‎یابند. نزدیک شدن به دشمنی که از سلاح‎‌های دوربرد استفاده می‎‌کند، باعث ترس آن‌ها می‎‌شود و در نتیجه دقت و قدرت حملات آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

جادوها و Potionها راحت‌ترین راه شما برای انجام ضرباتی دارای Status Effects، هستند. برخی از ضربات نزدیک‌زن (Melee)، نیز می‌توانند این کار را انجام دهند، مانند ساب کلاس Fighter’s Battle Master که مجموعه‌ای از اسکیل‌های متفاوت برای وارد کردن Status Effectهای مختلف دارد. این افکت‌ها شامل Intimidation می‌شوند و حتی ممکن است دشمن شما را در حمله‌ی بعدیشان، خلع سلاح کنند.

همه چیز را لوت کنید

هر چیزی را که می‎‌توانید از جمله جعبه‎‌ها، تابوت‎‌ها، کیف‎‌ها و مخصوصا Chestهای جادویی را در Baldur’s Gate 3 لوت کنید، البته اگر این Chestها را  بدون ابزار مناسب باز کنید، انتظار انفجارهای بزرگی را داشته باشید. با این کار طلا، سلاح، Potion، Scroll، آیتم‌‎های کلیدی و از همه مهم‎‌تر منابعی برای استراحت‎‌های طولانی به دست خواهید آورد. آیتم‌های اضافه را هم می‌توانید برای مقداری طلا، بفروشید.

راهنمای بازی Baldur's Gate 3 برای مبتدیان

بی سر و صدا دزدی کنید

دزدی در بازی کار خوبی نیست، مگر اینکه بتوانید بی سر و صدا آن را انجام دهید. یک خط قرمز دور آیتم‌‎هایی که برداشتن آن ها دزدی محسوب می‎‌شود وجود دارد، که اگر آن ها را به Inventory خود اضافه کنید، تمام افراد منطقه به دشمن تبدیل می‎ شوند. اما اگر به صورت مخفی کارانه‌‎ای دزدی کنید، کسی متوجه نخواهد شد. همچنین با این روش می‎‌توانید به افرادی مانند Sazza the Goblin نیز کمک کنید. دزدی در مواقعی که شاهدی نباشد، هیچ عواقبی نخواهد داشت.

توضیحات Skillها را مطالعه کنید

Skillها در Baldur’s Gate 3 نسبت به دیگر بازی‌‎های نقش آفرینی متفاوت عمل می‎‌کنند. قابلیت‎‌های Class و Skillها براساس Stat شکل می‎‌گیرند، اما ارتقا آن بستگی به Skillهایی که استفاده می‎‌کنید دارد. برای قدرت و هوش نیازی به توضیح نیست، اما قابلیت‎‌هایی مانند Bard وابسته به Charisma هستند. پس بررسی کنید که چه قابلیت‎‌هایی با Skillهایی که انتخاب کرده‎‌اید همخوانی دارند، البته آن‌ها را در ادامه می‎توانید Respec کرده و Pointها را در بخشی که دوست دارید استفاده کنید. آسیب وارد شده به دشمنان به صورت تصادفی انتخاب می‌‎شود، درواقع زمانی که حرکتی انجام می‌‎دهید یک تاس نامرئی قدرت حمله شما را تعیین می‎‌کند.

ویژگی Drag and Drop

مدیریت Inventory یکی از المان‎‌های مهم در بازی‎‌های CRPG است که زمان زیادی می‌‎گیرد، اما در Baldur’s Gate 3 می‎‌توانید به سادگی آیتم‎‌ها و تجهیزات را با کشیدن آن آیتم به تصویر کارکتر مورد نظر در گوشه تصویر، انتقال دهید. این کار به شما اجازه می‌دهد علاوه بر Inventory خود، از Inventroy بقیه نیز استفاده کنید. فراموش نکنید که Potion و Scroll همراهان را قبل از هر مبارزه تامین کرده باشید.

سیستم Karmic Dice را فعال کنید

این سیستم به احتمال زیاد از زمانی که بازی را آغاز می ‎کنید فعال خواهد بود، اما برای اطمینان نگاهی به بخش تنظیمات بازی بیندازید. Karmic Dice مکانیزم تاس اندازی در بازی را متعادل می‎ کند تا پشت سر هم تاس پایین و یا بالا نیاورید و تعادل رعایت شود. در نگاه اول شاید با خود بگویید که “من می‌خواهم چند بار پشت سر هم تاس موفق بیاندازم، چرا باید این تنظیمات را روشن کنم؟” بعد از مدتی بازی کردن اما، متوجه می‌شوید همانقدر که تاس‌های موفق لذت بخش هستند، تاس‌های پایین مانند یک و دو نیز عذاب آور هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *