بازی, یادداشت

پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی (بخش اول)

بازی The Last Of Us Part 2

به همان اندازه که در طول تاریخ بازی های ویدیویی کاراکتر‌های مذکر متعددی را مشاهده کرده‌ایم، شخصیت‌های مونث مختلفی معرفی شده‌اند که در تاریخ جاودانه شده‌اند. با تیلنو و معرفی بهترین شخصیت‌های اصلی مونث تمام دوران صنعت ویدیوگیم همراه باشید.

در گذشته‌های دور، با شخصیت‌های مونث ضعیف و پر‌اشکالی رو‌به‌رو بودیم که چندان جدی گرفته نمی‌شدند و عملا هیچ نقشی در داستان نداشتند. اما خوشبختانه این رویکرد اشتباه تغییر کرده و استودیو‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه ساخت بازی های ویدیویی اهمیت بیشتری به کاراکتر‌های مونث داده‌اند. چنین تغییری موجب شده که این دست از شخصیت‌ها پرداخت بهتری داشته باشند و آثاری در دسترس مخاطبین قرار بگیرد که از شخصیت اصلی مونث بهره می‌برند. بهره‌گیری از پروتاگونیست‌های مونث جزو روند جدیدی است که به واسطه آن بازی‌سازان از نمایش کاراکتر‌های مذکر با فیزیک غیر‌واقعی دوری کرده و در عوض شخصیت‌های عادی را به تصویر می‌کشند. هم راستا با آثار AAA، بازی های ویدیویی مستقل نیز عملکرد خارق‌العاده‌ای در نمایش شخصیت‌های چند لایه با محوریت هر دو جنسیت اصلی داشته‌اند.

بازی Final Fantasy VI

پلتفرم: SNES، پلی استیشن 1، پی سی، GBA و موبایل

بازی Final Fantasy VI

سری Final Fantasy در طول تاریخ حدودا ۳۴ ساله‌اش تعدادی از بهترین کاراکتر‌های مونث تمام دوران را معرفی کرده است. با این حال استفاده از یک شخصیت مونث به عنوان کاراکتر اصلی، موردی نادر است. این گفته بدان معنا نیست که تا‌کنون چنین امری رخ نداده؛ زیرا پروتاگونیست سه‌گانه Final Fantasy XIII شخصیت لاتنینگ (Lightning) بوده و محوریت بسته الحاقی Episode Intermission بازی Final Fantasy VII Remake شخصیت یوفی (Yuffie) است. با این حال اگر بخواهیم بهترین بازی سری فاینال فانتزی را که دارای شخصیت اصلی مونث است، معرفی کنیم، باید از بازی Final Fantasy VI نام ببریم. این امر از آن جهت است که این اثر از دو شخصیت اصلی مونث بهره می‌برد. تلاش‌های ترا (Terra) برای کنار آمدن با حقایق افشا شده از نژاد و گذشته‌اش، موجب می‌شوند که بازیکنان بهتر با شرایط روحی و روانی او آشنا شوند. در عین حال قدرت‌های فیزیکی ترا از همان ابتدای بازی به نمایش گذاشته می‌شوند. در مقابل حضور سلیس (Celes) در جزیره در کنار سید (Cid)، آزمایشی برای مقاومت روحی و توانایی او برای عبور از افسردگی محسوب می‌شود. همچنین قرار گرفتن او در کنار دیگر کاراکتر‌ها به عنوان یک کاتالیزو برای سقوط کفکا (Kefka) عمل می‌کند. بر این اساس ترا و سلیس جزو بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی محسوب می‌شوند.

بازی Portal 2

پلتفرم: پی سی، پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360

بازی Portal 2

شرکت ولو (Valve) تمرکز چندانی رو بازی‌سازی نداشته و توجه خود را معطوف به فروشگاه استیم کرده است. با این حال زمانی که این شرکت دست به ساخت یک بازی ویدیویی بزند، باید انتظار محصولی فوق‌العاده را داشته باشیم. بازی Portal تجربه‌ای بی‌نظیر از پازل‌های مبتنی بر فیزیک بود که دنباله آن نیز به اثری عالی و بی‌نقص تبدیل شد. با وجود عملکرد عالی بازی مذکور در بخش‌های گفته شده، بدون شک بزرگترین نقطه قوت بازی Portal 2، رابطه عمیق و جالب پروتاگونیست بازی یعنی چل (Chell) با هوش مصنوعی به نام گلادوس (GLaDOS) است. با توجه به صامت بودن چل، ممکن است سریعا اون را به عنوان یک کاراکتر بی‌فایده محسوب کنید، اما رفته رفته متوجه می‌شوید که برای خلق یک پروتاگونیست عالی نیازی به دیدن یا شنیدن ندارید. با وجود امواج توهین‌های متعدد گلادوس و ناامیدی آشکار چل، او همچنان به امتحان روش‌های مختلف ادامه داده و برای آزادی تلاش می‌کند. پشتکار چل در نهایت به نتیجه‌ای فوق‌العاده و هیجان‌انگیز ختم می‌شود. براساس موارد گفته شده چل یکی از بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی است.

بازی The Walking Dead

پلتفرم: پی سی، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نیننتدو سوییچ و …

بازی The Walking Dead

اگرچه تا قبل از فصل دوم بازی The Walking Dead، کلمنتاین (Clementine) به شخصیت اصلی و مرکز توجهات تبدیل نمی‌شود، اما همواره به عنوان بهترین نقطه قوت اثر مذکور محسوب می‌شود. پس از تعطیل شدن استودیو تل‌تیل (Telltale)، خالق مجموعه مردگان متحرک یعنی رابرت کرکمن (Robert Kirkman) اقدام به جمع‌آوری اعضای استودیو مذکور و به پایان رساندن آرک داستانی کلمنتاین کرد. در فصل اول، لی (Lee) وظیفه مراقبت از کلمنتاین را بر‌عهده داشت. اما پس از مرگ این کاراکتر، کلمنتاین مجبور به ادامه زندگی و در نهایت مراقبت از یک کودک می‌شود. از این لحاظ لی و کلمنتاین بسیار به یکدیگر شبیه هستند. شخصیت‌پردازی عالی کلمنتاین، او را در بین بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی قرار داده است.

بازی Assassin’s Creed Syndicate

پلتفرم‌: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و پی سی

سری Assassin’s Creed

بازی Assassin’s Creed Syndicate روی دو پروتاگونیست به نام‌های ایوی فرای (Evie Frye) و جیکوب فرای (Jacob Frye) تمرکز دارد. ایوی در واقع خواهر دو‌قلوی جیکوب محسوب می‌شود. او یک اساسین بریتانیایی بوده که در دوره ویکتوریا فعالیت می‌کرده است. پس از انتشار بازی اساسینز کرید سیندیکیت، ایوی به سرعت توانست مخاطبین بسیاری را به خود جذب کرده و به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های تمام دوران سری Assassin’s Creed تبدیل شد. با این وجود که او تنها پروتاگونیست بازی مذکور نیست، اما به دلیل برخورداری از مراحل به‌یاد‌ماندنی و بخش‌های جذاب، موجب شد که بازی Assassin’s Creed Syndicate ارزشی دو چندان داشته باشد. ایوی فرای بدون شک یکی از بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی است.

بازی Resident Evil 3

پلتفرم: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و پی سی

بازی Resident Evil 3

نسخه باز‌سازی بازی Resident Evil 3 دقیقا در همان مسیری حرکت می‌کند که پیش از این بازی Resident Evil 2 Remake آن را طی کرده است. در این بازی، جیل ولنتاین (Jill Valentine) به همراه کارلوس اولیویرا (Carlos Oliveira) به عنوان شخصیت‌های اصلی حضور دارند. اگر از طرفداران قدیمی سری رزیدنت اویل باشید، بدون شک با شخصیت جیل ولنتاین، یکی از مشهورترین کاراکتر‌های تاریخ، آشنا هستید. در بازی Resident Evil 3 Remake، بازیکنان می‌تواند پس از آنکه موجودی به نام نمسیس (Nemesis) در آپارتمان جیل به او حمله کرد، کنترل این شخصیت محبوب را در دست بگیرند. بازی مذکور داستان تلاش جیل برای خروج از شهر راکون سیتی (Raccoon City) و فرار از دست نمسیس را روایت می‌کند. برخی از منتقدین بازی رزیدنت اویل 3 ریمیک را هم‌رده با بازی رزیدنت اویل 2 ریمیک معرفی کرده‌اند. با این حال توصیه می‌شود هر دو اثر را تجربه و بازی مورد‌علاقه خود را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

بازی Half-Life: Alyx

پلتفرم‌: پی سی

بازی Half-Life: Alyx

بازی Half-Life: Alyx که در اواخر ماه مارس سال میلادی گذشته منتشر شد، یک اثر واقعیت مجازی از سری Half-Life محسوب می‌شود. در بازی مذکور، بازیکنان کنترل شخصیت الیکس (Alyx)، تنها شانس بشر برای زنده ماندن را در اختیار می‌گیرند و در کنار او و با کمک نیرو‌های مقاومت، تلاش می‌کنند Combine را برای همیشه نابود کنند. وقایع بازی Half-Life: Alyx بین بازی‌های Half-Life و Half-Life 2 جریان دارد. الیکس برای پیروزی در مقابل Combine، با افراد زیادی از جمله پدرش یعنی دکتر الی ونس (Dr. Eli Vance) متحد شود.  الیکس یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین کاراکتر‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی است.

بازی Bright Memory

پلتفرم: ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، پی سی و موبایل

بازی Bright Memory

بازی Bright Memory اثری در سبک تیراندازی اول شخص با بهره‌گیری از المان‌های هک اند اسلش است. این بازی دارای پروتاگونیستی به نام شیلا (Shiela) است که برای سازمان تحقیقات علوم ماوراء طبیعی یا به اختصار SRO کار می‌کند. هدف او جلوگیری از بیدار کردن مردگان توسط یک سازمان نظامی است. بازی Bright Memory در محیطی شدیدا چشم‌نواز به نام Land of Sky جریان داشته که بسیاری از موجودات باستانی در آن حضور دارند. در هنگام عرضه، بازی مذکور با استقبال مواجه شد و عملکرد موفقی داشت. این امر موجب شد که ساختار اپیزودیک کنار گذاشته شده و این اثر به یک بازی کامل تحت نام بازی Bright Memory: Infinite تبدیل شود.

بازی Mirror’s Edge: Catalyst

پلتفرم: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و پی سی

بازی Mirror’s Edge: Catalyst

فیث کانرز (Faith Connors) پروتاگونیست سری بازی‌های Mirror’s Edge است. او در هر دو نسخه این مجموعه یعنی بازی‌های Mirror’s Edge و Mirror’s Edge: Catalyst حضور داشته است. در آثار ذکر شده، او به عنوان یک دونده (Runner) ایفای نقش کرده و وظیفه دارد آیتم‌های مختلفی را به دست گروه‌هایی که قصد دارد از سیستم نظارتی حکومت مخفی شوند، برساند. فیث کانرز به دلیل برخورداری از داستان‌های پیچیده، توانایی‌های خارق‌العاده و همچنین حرکت در مسیری متفاوت نسبت به دیگر کاراکتر‌های مونث، در اغلب مواقع در لیست بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی حضور دارد.

بازی Silent Hill 3

پلتفرم: پلی استیشن 2 و پی سی

بازی Silent Hill 3

سری Silent Hill یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های تاریخ در سبک ترس و بقا است. بازی Silent Hill 3 دنباله مستقیم اولین بازی سری مذکور محسوب می‌شود. در این اثر، بازیکنان کنترل کاراکتر هدر میسون (Heather Mason)، نوجوانی که در یک مرکز خرید از پدرش جدا می‌شود، بر عهده خواهند داشت. هنگامی که او برای پیدا کردن پدرش تلاش می‌کند، دنیای اطراف او به فضایی بسیار ترسناک و شوم تبدیل شده و مرز بین واقعیت و خیال از بین می‌رود.

بازی Resident Evil 2

پلتفرم: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و پی سی

بازی Resident Evil 2

نسخه بازسازی بازی Resident Evil 2 که سال ۲۰۱۹ منتشر شد، با استقبال خوبی رو‌به‌رو شد و چندین جایزه بهترین بازی سال را نیز به خود اختصاص داد. با توجه به کیفیت بالا و خوش‌ساخت بودن این اثر، چنین دستاوردی چندان دور از انتظار نبود. بازی رزیدنت اویل 2 ریمیک از دو پروتاگونیست به نام‌های لئون اس کندی (Leon S. Kennedy) و کلیر ردفیلد (Claire Redfield) بهره می‌برد. کلیر ردفیلد یکی از کاراکتر‌های نمادین صنعت بازی های ویدیویی است که به واسطه سرسختی‌اش محبوبیت بسیاری در بین بازیکنان دارد.

بازی Assassin’s Creed Odyssey

پلتفرم: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و پی سی

سری Assassin’s Creed

بازی Assassin’s Creed Odyssey یکی از معدود آثاری است که به شما امکان تجربه تمام بازی با استفاده از یک کاراکتر مونث را می‌دهد. شخصیت کاساندرا (Kassandra) در بین علاقه‌مندان به بازی اساسینز کرید ادیسی از محبوبیت خاصی برخوردار است. در حالی که امکان انتخاب شخصیت الکسیوس (Alexios) وجود دارد، اما اکثریت بازیکنان کاراکتر کاساندرا را ترجیح می‌دهند. این شخصیت به عنوان یکی از برترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی، از لحاظ طراحی و صدا‌پیشگی عملکردی عالی دارد که به موجب آن‌ها گزینه بهتری نسبت به الکسیوس است.

بازی The Last Of Us Part II

پلتفرم: پلی استیشن 4

بازی The Last Of Us Part 2

محوریت اصلی بازی The Last Of Us شخصیت جول (Joel) بود که در قالب آن اتفاقاتی همچون از دست دادن دخترش و تجربه دوباره حس پدری به واسطه همراه شدن با الی (Ellie) را پشت سر گذاشتیم. با این حال دومین بازی سری لست آف آس روند متفاوتی را در پیش گرفته و تلاش الی برای انتقام را به تصویر می‌کشد. او تنها پروتاگونیست مونث بازی The Last Of Us Part 2 نیست و بازیکنان نیمی از بازی را در قالب ابی (Abbie) تجربه خواهند کرد. امکان انجام بازی به عنوان ابی باعث شد بازیکنان بتوانند روی دیگر سکه را نیز مشاهده کرده و وقایع مربوط به جول و الی را از زاویه دیگری بررسی کنند. عملکرد بی‌نظیر سری لست آف آس در زمینه شخصیت‌پردازی، موجب شده الی در بین بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی قرار بگیرد.

کدامیک از آثار معرفی شده در بخش اول بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی را تجربه کرده‌اید؟ نظر شما راجع به شخصیت‌های معرفی شده چیست؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

منبع: The Gamer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *