بازی, یادداشت

بازی God of War: Ragnarok چگونه رابطه‌ کریتوس و آترئوس را تغییر می‌دهد؟

بازی God of War: Ragnarok

رابطه‌ی کریتوس و آترئوس در بازی God of War، قلب تپنده‌ی داستان را تشکیل داده بود و از پیچیدگی‌های خاصی نیز برخوردار بود. اما سوال این جاست که بازی God of War: Ragnarok چگونه‌ می‌تواند رابطه‌‌ی این پدر و پسر افسانه‌ای را تغییر دهد؟ همراه ما باشید.

نسخه‌ی جدید بازی God of War در مراسمی که سونی از قیمت نهایی پلی استیشن 5 رونمایی کرد، با استفاده از یک تیزر کوتاه معرفی شد. در این تیزر کوتاه، می‌توانیم عبارت «رگناروک در حال آمدن است» یا Ragnarok is coming را مشاهده کنیم. اگر با اساطیر و افسانه‌های منطقه‌ی اسکاندیناوی آشنایی لازم را ندارید، لازم است بدانید رگناروک حکم یک آخرالزمان را برای ساکنان این منطقه دارد و از آن به عنوان روزی یاد می‌کنند که تمام دنیاها از بین می‌روند و تمامی خدایان هم کشته می‌شوند. این رویداد و پیامد‌های آن، می‌تواند دو شخصیت اصلی این بازی، یعنی کریتوس و آترئوس را حسابی مورد تاثیر خود قرار دهد و خلقیات آن‌ها را به طور اساسی تغییر دهد. شما می‌توانید در مقاله‌ی مقایسه‌ اساطیر نورث در بازی Assassin’s Creed Valhalla و God of War، با این موضوع بیش‌تر آشنا شوید.

در نسخه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، کریتوس به عنوان یک پدر با آترئوس، پا به یک ماجراجویی بزرگ می‌گذارد. در پایان داستان این بازی و هنگامی که بازی به لحظات پایانی خود نزدیک می‌شود، متوجه می‌شویم که اسم اصلی آترئوس لوکی (Loki) است. لوکی، نماد بذله گویی، فریبکاری و هوش در اساطیر منطقه‌ی North محسوب می‌شود. در واقع، پی بردن به هویت اصلی آترئوس، توسط خود بازی بیان نمی‌شود. تنها چیزی که خود بازی به گیمر می‌گوید، این است که مادر آترئوس در ابتدا می خواست اسم فرزند خود را لوکی بگذارد. اما به هر ترتیبی، کریتوس به خاطر یک سرباز یونانی بزرگ، پسر خود را آترئوس نامید. آن چه که می‌توان پیش بینی کرد، این است که در داستان نسخه‌ی بعدی که در سال ۲۰۲۱ منتشر می‌شود، رابطه‌ی روح اسپارتا و فرزندش دستخوش تغییراتی می‌شود. در واقع، می‌توان حدس زد از آن جایی که لوکی باطن خوب و درستی ندارد، در آینده به فرد متفاوتی از آن چه که در بازی God of War مشاهده کردیم، تبدیل شود.

بازی God of War: Ragnarok

چرخه‌ خشونت و انتقام

چند تا از پیش گویی‌ها در مورد رگناروک، در نسخه‌ی ۲۰۱۸ به واقیعت پیوسته است. در افسانه‌های اصلی، واقعه‌ی رگناروک با مرگ بالدور، خدای طهارت و خوبی، به دست لوکی شروع می‌شود. بالدور با این که در گاد آو وار هیچ شباهتی به خدای خوبی نداشت، اما به وسیله‌ی لوکی که آترئوس باشد، کشته شد. پس از این رویداد، متوجه آغاز زمستانی به نام فیمبول وینتر (Fimbulwinter) می‌شویم. زمستانی که سه سال به طول می‌انجامد و به تاریک‌ترین بازه‌ی زمانی تاریخ تبدیل می‌شود. هم چنین، در پایان مخفی بازی متوجه حضور ثور شدیم. ثور پس از شروع فیمبول وینتر در خانه‌ی کریتوس می‌آید و قصد دارد که با خدای جنگ داستان ما مقابله کند؛ یا حداقل ما این گونه برداشت کرده‌ایم. هر چند که این داستان در خواب آترئوس اتفاق می‌افتد، اما نمی‌توان منکر به واقعیت پیوستن آن شد. انگیزه‌ی اصلی ثور برای شروع این جنگ، انتقام از کریتوس به خاطر کشتن پسرانش است. کریتوس در راه خود، با دو شخصیت به نام‌های مگنی و مودی روبرو می‌شود و شرایط او را مجبور می‌کند که برای رسیدن به هدف خود، این دو مانع را از سر راه بردارد.

مرگ مگنی و مودی می‌تواند شروع کننده‌ی تغییر رابطه‌ی این پدر و پسر باشد. پسران ثور در وعده‌ی اول، برای اسیر کردن دو قهرمان قصه‌ی ما می‌آیند و از آن جایی که کریتوس خودش برو و بیایی در ضرب و شتم دارد، موفق به انجام دادن این کار نمی‌شوند. روح اسپارتا در همان مبارزه‌ی اول، کار مگنی را یک سره می‌کند اما مودی موفق به فرار می‌شود. پس از مدتی، مودی تصمیم می‌گیرد تا یک بار دیگر نهایت تلاش خود را به کار گیرد و به همین خاطر، دوباره سراغ کریتوس می‌رود. اما هنگامی که این سه با هم ملاقات می‌کنند، مودی به مادر آترئوس بی‌احترامی می‌کند و می‌گوید که فیا (Feya)، یکی از زشت‌ترین موجوداتی است که او تا به حال مشاهده کرده است. در این نقطه از آن جایی که «پسر کو ندارد نشان از پدر»، آترئوس بد جور عصبانی می‌شود و با چاقویی که مادرش به او هدیه داده بود، دل و روده‌ی مودی را خالی می‌کند و او را از ارتقاع به یک سیاه چاله‌ی تنگ و تاریک پایین می‌اندازد که به احتمال زیاد باعث مرگ پسر ثور شده است.

کریتوس که از این کار پسرش حسابی ناراحت شده بود، دیر عمل می‌کند و نمی‌تواند جلوی مرگ مودی را بگیرد. در حال حاضر مشخص نیست که لوکی مجموعه‌ی گاد آو وار، می‌خواهد در بازی God of War: Ragnarok چگونه و با چه خصوصیاتی حاضر شود. ما نسخه‌های متفاوتی را از لوکی دیده‌ایم، از لوکی دنیای سینمایی مارول با بازی تام هیدلستون گرفته تا حضور غیرمنتظره‌ی او در بازی Assassin’s Creed Valhalla. اما اطمینان حاصل کنید که استودیو سانتا مونیکا، که وظیفه‌ی توسعه‌ی بازی God of War: Ragnarok را بر عهده دارد، لوکی را متفاوت با آن چه که تا امروز مشاهده کرده‌ایم نمایش خواهد داد. به هر حال، از آن جایی که حلق و رفتارهای وحشتناک و خشونت آمیز در خانواده‌ی کریتوس ارثی است، بعید نیست که آترئوس هم به آینه‌ی تمام نمایی از پدر خود تبدیل شود. تازه علاوه بر خشم کریتوس ضریب هوشی بالای او را نیز در نظر بگیرید. می‌توان گفت از آن جایی که آترئوس از پتانسیل‌های بالایی برخوردار است، اگر روزی تصمیم بگیرد که به یک فرد با خصوصیات منفی تبدیل شود، حتی کریتوس پیر و قدرتمند هم نمی‌تواند جلوی او را بگیرد. حتی با این که روح اسپارتا اعتقاد دارد «چرخه باید در همین جا به اتمام برسد».

داستان آترئوس را این جا متوقف کنیم. به یاد می‌آورید که چرا کریتوس دچار یک طلسم شد و به دنبال انتقام گرفتن از پدر خود یعنی زئوس بود؟ داستان خونین روح اسپارتا از زمانی شروع شد که او از آرس (Ares)، خدای جنگ پیش از کریتوس، درخواست قدرتی کرد که بتواند با آن جنگی را که مقابل بربرها باخته بود، پیروز شود. آرس هم با دادن این قدرت، به گونه‌ای کریتوس را به سرباز خود تبدیل کرد. سپس او را مجبور کرد که به دهکده‌ی خود حمله کند و همسر و فرزندش را به قتل برساند. استودیو سانتامونیکا در طی نسخه‌های مختلف خدای جنگ، همواره این نکته را به صورت زیر متن در داستان خود قرار داده است: خشونت باعث نابودی عده‌ای از افراد می‌شود. در این نقطه، باید اشاره کنیم که کریتوس و آترئوس باید خون‌های زیادی جاری کنند تا بتوانند در طول فیمبول وینتر زنده بمانند. بنابراین، اگر باز هم خشونت زیادی دور و بر آترئوس را فرا بگیرد، به هیچ وجه بعید نیست که او هم مانند جوانی‌های پدر خود به یک ماشین جنگی تمام عیار تبدیل شود و همه چیز و همه کس را از بین ببرد. این خشونت، می‌تواند تا حدی آترئوس را فاسد کند که در قسمت بعد از بازی God of War: Ragnarok شاهد نبرد پدر و پسر باشیم. هم چنین از آن جایی که هر یک از این دو در قتل پسران ثور نقش داشتند، خواسته یا ناخواسته وارد نبرد عظیمی با خدای رعد و برق و قدرتمندترین خدای اسکاندیناوی می‌شوند. شک نکنید که ثور با ریش‌های قرمز و چکش قدرتمندش، آماده است تا با کریتوس پیر و دوست داشتنی مقابله کند. مقابله‌ای که باعث می‌شود از مغز تک تک طرفداران، دود بلند شود.

به خاطر دلایل متعددی که به ذکر آن‌ها پرداختیم، به احتمال زیاد بزرگ‌ترین چالش کریتوس در بازی God of War: Ragnarok این است که پسرش را از رسیدن به سرنوشتی مشابه خودش، باز دارد. روح اسپارتا به قول خودش تمام عمرش را در چرخه‌ی خشونت گذرانده است و نمی‌خواهد این داستان برای پسرش هم تکرار شود. درست است که رگناروک چرخه‌ی بزرگی از نابودی است، اما می‌توان متوقف شود. به عبارتی دیگر، اعضای استودیو Santa Monica همین الان هم نشان داده‌اند که از تغییر دادن افسانه‌های اصلی هیچ ترسی ندارند. آن‌ها بالدور که یکی از بهترین خدایان نورث است را به شخصیتی تبدیل کردند که حتی حاضر بود مادر خود را بکشد. اما یک نکته‌ی دیگر هم در این میان وجود دارد. بر طبق افسانه‌های اصلی، World Serpent (همان مار به شدت بزرگی که در بازی God of War دیدیم) و ثور در طی یک نبرد تاریخی همدیگر را می‌کشند. در ادامه، مگنی و مودی چکش پدر خود، یعنی میولنیر را بر می‌دارند و در اختیار خود در می‌آورند. متوجه منظور شدید؟ یکی از بزرگ‌ترین پیش گویی‌ها در بازی God of War با مرگ پسران ثور اعتبار خود را از دست دادند و هیچ بعید نیست که شاهد شکستن یک پیش گویی دیگر باشیم. پس ممکن است رگناروک توسط پیرمرد یونانی افسانه‌ای، به پایان برسد و به هیچ وجه به پیش گویی‌ها پایبند نباشد.

بازی God of War: Ragnarok

از بین بردن چرخه‌ خشونت

در لحظه‌های پایانی بازی و هنگامی که کریتوس با پسرش به سرزمین یوتنهایم (Jotunheim) رسیده، نقش‌هایی را بر دیوار مشاهده می‌کنند که انگار در حال پیش گویی ماجراهایشان است. این نقش‌ها نشان می‌دهند که روند خشونت پتانسیل متوقف شدن را دارد. یکی از این طرح‌ها، کریتوس را در حالی نشان می‌دهد که دیگر خبری از تتوهای قرمز و معروفش نیست. آترئوس کریتوس بدون خال کوبی را در آغوش گرفته و یک جسم نامعلوم در حال وارد شدن به دهان کریتوس است. آترئوس دقیقا در کنار یک علامت مرموز با نام Svik نام دارد. این کلمه، به معنای فریب و خیانت است. در کنار Svik، یک علامت دیگر نیز وجود دارد که معنای پدر را تداعی می‌کند.

زئوس، پدر کریتوس، در ابتدای چرخه‌ی انتقام پدر خود یعنی کرونوس را به قتل رساند. در ادامه، چرخه کامل شد و کریتوس هم پدر خود یعنی زئوس را به قتل رساند. اما برداشت بد نکنید، شاید آترئوس این چرخه را برای همیشه متوقف کند، چرا که کریتوس نقش یک پدر تمام عیار را برای فرزندش بازی کرد و در هیچ کجا او را تنها نگذاشت. از طرفی دیگر، شاید این Svik که به معنای خیانت و فریب است، نوعی لقب برای آترئوس باشد. پیش از این هم گفتیم که لوکی نماد حقه بازی و فریب دادن است. شاید عبارت پدر در آن نقش‌ها به معنی ادین، خدای خدایان اساطیر نورث، باشد. شاید کسی که بدون هیچ تتویی در آغوش آترئوس آرام گرفته، ادین است.

اگر نسخه‌های ابتدایی God of War را تجربه کرده باشید، می‌دانید که کریتوس این تتوها را به خاطر برادرش زده است. یک سری از پیش بینی‌ها در یونان وجود داشت که می‌گفت یک پسر از قبیله‌ی اسپارتا که با علامت‌های مادرزادی متولد می‌شود، کوه المپوس و خانه‌ی خدایان را نابود خواهد کرد. این نقطه جایی است که ماجرا کمی جالب‌تر می‌شود. اگر ما فردی که در آغوش آترئوس است را کریتوس در نظر بگیریم، آن موقع است که می‌توانیم ادعا کنیم کریتوس در نهایت همه‌ی این خونریزی‌ها، به آرامش رسیده است. شاید عدم وجود تتوهای قرمز بر روی بدن کریتوس، بدان معنا باشد که روح اسپارتا بالاخره از چرخه‌ی خشونت خارج شده؛ چرخه‌ای که باعث شد او از اولین لحظه‌ی متولد شدنش، رنگ آرامش را نبیند. با از بین رفتن تتوها، اولین نشانه از کم رنگ شدن چرخه‌ی خشونت نمایان می‌شود. چرخه‌ای که امیدواریم آترئوس هیچگاه وارد آن نشود، چرا که او قدرت کافی برای کشتن پدر پیرش را پیدا خواهد کرد.

البته باید این مورد را در نظر گرفت که کریتوس دلیل کافی برای کشتن پدرش داشت اما به احتمال زیاد کریتوس هیچ گاه چنین شرایطی را برای فرزندش فراهم نخواهد کرد. کریتوس کاری نمی‌کند که آترئوس آنقدری از پدرش عصبانی شود تا تصمیم به کشتن او بگیرد. زئوس این حالت پارانوید را داشت که پسرش روزی او را خواهد کشت و مقام و قدرتش را از او خواهد گرفت. اما اگر شرایط عوض شود و باز هم کریتوس سنت شکنی کند، ممکن است نقاشی روی دیوار به واقعیت تبدیل شود. کریتوس ممکن است تحت تاثیر نقش روی دیوار قرار گیرد و فکر کند که روزی توسط آترئوس کشته خواهد شد و به همین خاطر دست به کشتن پسرش بزند. احتمال به واقعیت پیوستن چنین موقعیتی بسیار پایین است اما در شرایط حاضر، هیچ کاری برای اعضای استودیو Santa Monica غیرممکن نیست.

البته در این میان یک علامت سو‌ٰال به شدت بزرگ به وجود می‌آید. آیا کریتوس روزی تصمیم می‌گیرد که مفهوم نقاشی پایانی در سرزمین یوتنهایم را با پسر خود در میان بگذارد؟ این علامت سوال اگر روزی به پاسخ نهایی برسد، می‌تواند بسیاری از مجهولات را آشکار کند. از طرفی دیگر، لوکی نقش به شدت بزرگی در وقایع رگناروک دارد. در افسانه‌های اصلی لوکی رهبریت فنریر، پسر خود که گرگی به شدت عظیم الجثه است، را به دست می‌گیرد و به جنگ با خدایان می‌رود و بسیاری از آن‌ها را به قتل می‌رساند. لوکی پس از مبارزات بزرگ و افسانه‌ای در نهایت توسط هایمدال، نگهبان سرزمین آزگارد، کشته می‌شود.

به هر حال، رابطه‌ی نهایی آترئوس و کریتوس بستگی به رویدادهایی است که در آخرالزمان احتمالی نورث مشاهده می‌کنیم. اما در این میان پیچیدگی‌هایی وجود دارد که استودیو Santa Monica باید به آن‌ها بپردازد و سپس به دنبال رگناروک و وقایع آن برود. مهم‌تر از همه، تغییراتی است که باید در زندگی آترئوس رخ دهد. در افسانه‌های اصلی، لوکی هنگام شروع رگناروک، ازدواج کرده بود و از همسر خود سه فرزند نیز داشت. اما در خط زمانی بازی God of War، لوکی داستان نه تنها ازدواج نکرده، بلکه سنی نزدیک به ازدواج کردن هم ندارد و بیش‌تر شبیه یک پسر بچه‌های ۱۲-۱۳ ساله است. بنابراین، به احتمال زیاد پیش از شروع شدن آخرالزمان، تغییرات بزرگی در راه است که باید تکلیف آترئوس، کریتوس و سایر خدایان را مشخص کند.

بازی God of War: Ragnarok

هر اتفاق بزرگی هم که در بازی God of War: Ragnarok رخ دهد این رابطه‌ی کریتوس و آترئوس است که تمرکز داستان را به سمت خود جذب می‌کند. کریتوس تنها یک شانس برای شکستن چرخه‌ی خشونتی دارد که خاندان او را برای مدت‌های طولانی تحت تاثیر قرار داده است. در حال حاضر تنها باید صبر کنیم و ببینیم که آترئوس قرار است به لوکی تبدیل شود یا در حالتی بدتر، به آیینه‌ای تمام نما از جوانی‌های کریتوس که چیزی جز آشوب او را آرام نمی‌کرد تبدیل شود. بازی God of War: Ragnarok به عنوان یک بازی انحصاری برای پلی استیشن 5 در سال ۲۰۲۱ منتشر خواهد شد.

در پایان اگر قصد دارید به شخصه آخرین ماجراجویی کریتوس در سرزمین اسکاندیناوی را تجربه کنید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی God of War مراجعه کنید. هم چنین، اگر قصد دارید بازی God of War: Ragnarok را به محض عرضه بر روی کنسول نسل نهمی سونی تجربه کنید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید PS5 و خرید PS5 دیجیتالی سر بزنید.

نظر شما در مورد اتفاقات احتمالی بازی God of War: Ragnarok چیست؟ آیا این آخرالزمان سخت می‌تواند باعث به وجود آمدن هیولایی مانند کریتوس جوان شود؟ یا کریتوس قادر به کنترل فرزند خود و رسیدن به رستگاری خواهد شد؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید