راهنمای خرید بازی PS5, راهنمای خرید بازی Xbox Series X/S, کنسول PS5, کنسول Xbox Series X/S

جزئیات نسخه نسل نهمی بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus

نسخه بهبودیافته بازی Metro Exodus که با نام Enhanced Edition شناخته می‌شود، چند وقتی است که منتشر شده و تغییرات زیادی را در جلوه‌های بصری به وجود آورده است. با تیلنو و بررسی بهبودهای گرافیکی این بازی در نسخه نسل نهمی همراه باشید.

بازی Metro Exodus چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ مکانیک‌های گیم‌پلی یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود. اما سازندگان این بازی در استودیو اوکراینی 4A Games به موفقیت‌های به دست آمده بسنده نکردند و تصمیم گرفتند که یک نسخه بهبودیافته از بزرگ‌ترین ساخته خود را با نام Metro Exodus Enhanced Edition، روانه بازار کنند. نسخه بهبودیافته این بازی علاوه بر این که به بهترین نسخه مجموعه مترو تبدیل شده، بلکه یک مثال عالی در زمینه استفاده از فناوری Ray Tracing است و می‌توانیم از آن با عنوان یک کلاس بازی‌سازی یاد کنیم.

اگر با فناوری Ray Tracing آشنایی ندارید، باید بدانید که این فناوری باعث بهبود رفتار و انعکاس در تصاویر دیجیتالی می‌شود. به عبارتی دیگر، هنگامی که ری تریسینگ روشن باشد نورها به گونه‌ای منعکس می‌شوند که انگار از یک منبع نور طبیعی می‌آیند. شاید ری تریسینگ در نگاه اول آنقدرها هم جذاب به نظر نرسد، اما اطمینان حاصل کنید که پس از مشاهده آن به طرز تفکر دیگری دست پیدا می‌کنید. البته بهبودهای موجود در Enhanced Edition تنها به ری تریسینگ محدود نمی‌شوند و موارد دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بازی Metro Exodus Enhanced Edition در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ برای رایانه‌های شخصی و در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برای پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس منتشر شد.

بازی Metro Exodus

امکان خاموش کردن حالت‌های سینمایی

هنگامی که بازی Metro Exodus برای اولین بار منتشر شد، به بازیکنان امکانات زیادی برای تنظیم جلوه‌های بصری و سینمایی بازی نمی‌داد و افراد زیادی خواستار تغییر در این رویه شدند. در واقع، نسخه اولیه بازی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد به طور پیش‌فرض دو گزینه Motion Blur و Narrow Field of View را روشن می‌گذاشت و امکان خاموش کردن آن را به بازیکنان نمی‌داد. روشن بودن این دو گزینه می‌تواند در طولانی مدت چشمان افراد حساس را اذیت کند و باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری شود. اما خوشبختانه در نسخه نسل نهمی از این خبرها نیست و امکان خاموش کردن هر دو گزینه در تنظیمات بازی وجود دارد.

استفاده دقیق‌تر از فناوری Ray Tracing

اول از همه باید بدانید حتی قبل از عرضه نسخه ارتقا یافته، بازیکنانی که از رایانه‌های شخصی استفاده می‌کردند می‌توانستند از فناوری Ray Tracing‌ استفاده کنند. اما ری تریسینگی که در نسخه معمولی بازی حضور داشت، خیلی ابتدایی و ساده بود و نمی‌توانست قدرت اصلی این ویژگی را به رخ بکشد. اما حالا و با عرضه Enhanced Edition، استودیو 4A Games این فناوری را از از صفر طراحی کرده تا نهایت خلاقیت و کاربلدی خود را به نمایش بگذارد.

این تغییرات باعث می‌شوند که نورپردازی در طبیعی‌ترین حالت خود قرار گیرد و نتیجه حسابی تحسین برانگیز باشد. درواقع، با وجود ری تریسینگ نور به اشیا مختلف برخورد می‌کند و بعد از آن به جهات دیگر منعکس می‌شود؛ درست مانند آنچه که در دنیای واقعی شاهد آن هستیم. با این روند، اتمسفر محیط تغییر می‌کند و نورپردازی هر اتاق یا بخشی از بازی به واقع گرایانه‌ترین حالت خود می‌رسد.

اما موردی که باعث می‌شود همه بازیکنان نتوانند به تجربه نسخه Enhanced Edition بازی Metro Exodus دسترسی پیدا کنند، این است که همه‌ی نورهای موجود در بازی با استفاده از فناوری Ray Tracing ساطع می‌شوند و دیگر خبری از نورپردازی سابق این بازی وجود ندارد. همچنین از آن جایی که ری تریسینگ به صورت رسمی فقط روی کارت گرافیک‌های Nvidia کار می‌کند، تنها بازیکنانی می‌توانند به تجربه این نسخه بپردازند که از کارت گرافیک‌های این شرکت استفاده می‌کنند. خوشبختانه، دو کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس می‌توانند از پس این فناوری برآیند.

بازی Metro Exodus

استفاده از فناوری DLSS

شاید در نگاه اول فناوری Ray Tracing و پیامدهای آن بیش‌ترین تاثیر را روی بهبود گرافیکی بازی داشته باشد، اما نباید از DLSS غافل شد. نسخه ۲/۱ یا ۲/۰ فناوری DLSS که در بازی Metro Exodus به کار گرفته می‌شود، می‌تواند حسابی عملکرد نهایی را بهبود ببخشد.

DLSS یا به طور کامل Deep Learning Super Sampling، اصولا رزولوشن تصویر را پایین می‌آورد و با برداشتن بار از روی دوش سخت‌افزار، کاری می‌کند که نرخ فریم بهبود یابد. در این صورت، تصاویر نهایی که ما مشاهده می‌کنیم بسیار روان‌تر از قبل به نظر می‌رسند.

اضافه شدن VRS به تنظیمات گرافیکی

اگر می‌خواهید هنگام تجربه بازی Metro Exodus روی PC خود باز هم نرخ فریم بیش‌تری دریافت کنید، VRS یا به طور کامل Variable Rate Shading به کمک شما خواهد آمد. VRS یک فناوری جدید بوده و روی بسیاری از بازی‌ها پیاده شده است. این فناوری کاری می‌کند که گرافیک اشیایی که در معرض دید قرار ندارند، کم‌تر شود و نرخ فریم نهایی افزایش یابد. البته نگران نباشید، همان طور که گفتیم تنها گرافیک اشیایی کم می‌شود که در معرض دید قرار ندارند و شما قادر به دیدن آن‌ها نیستید.

بازی Metro Exodus

عدم امکان اجرای Metro Exodus Enhanced Edition روی DirectX 11

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که نسخه Enhanced Edition بازی Metro Exodus روی سخت‌افزارهای قدیمی اجرا نمی‌شود. بخش بزرگی از کارت گرافیک‌ها و کنسول‌هایی که درون بازار وجود دارند، تنها قادر به اجرای بازی و برنامه‌هایی هستند که از DirectX 11 استفاده می‌کنند.

اما آخرین نسخه عرضه شده از DirectXها، DirectX 12 است. بسیاری از بازی‌هایی که از DirectX 12 استفاده می‌کنند (از جمله نسخه اولیه Exodus)، به بازیکنان اجازه می‌دهند با ویرایش فایل‌ها بازی را روی سخت‌افزارهایی که از DirectX 11 استفاده می‌کنند، اجرا کنند. اما متاسفانه بازی Metro Exodus Enhanced Edition‌ این گونه نیست و تنها روی سخت‌افزارهایی اجرا می‌شود که از DirectX 12 استفاده می‌کنند.

افزایش سیستم موردنیاز

نسخه بهبودیافته Metro Exodus، به سخت‌افزار قدرتمندتری برای اجرا شدن نیاز دارد. به عبارتی دیگر، این بازی تنها روی نسل نهم کنسول‌های خانگی اجرا می‌شود. از آن طرف تنها افرادی می‌توانند این بازی را روی PC خود اجرا کنند که از کارت گرافیک‌های RTX استفاده کنند.

متاسفانه در کنار قیمت بسیار بالا، موجودی کارت گرافیک‌های RTX هم به شدت پایین است و خیلی سخت می‌توان یکی از آن‌ها را تهیه کرد. همچنین، جالب است بدانید که این نسخه فشار بیش‌تری روی CPU‌ وارد می‌کند و کاربرانی که از پردازنده‌های قدیمی استفاده می‌کنند، بهتر است برای تجربه این بازی به فکر ارتقا کامپیوتر خود باشند.

بازی Metro Exodus

فضای موردنیاز بیش‌تر

نسخه بهبودیافته بازی Metro Exodus علاوه بر اینکه سخت‌افزار قوی‌تر می‌طلبد، به فضای خالی بیش‌تری هم نیاز دارد. نسخه اولیه این بازی تنها به ۶۰GB فضا نیاز داشت و DLCها هم توفیر چشم‌گیری در این فضای موردنیاز به وجود نمی‌آوردند. اما در همین حال، اگر می‌خواهید به تجربه نسخه Enhanced Edition بپردازید باید حدود ۸۰GB فضای خالی در نظر بگیرید. این حجم زیاد، عمدتا به خاطر جلوه‌های بصری پیشرفته و بافت‌هایی با جزئیات بیش‌تر است. البته دقت کنید که DLCها هم جزئی از همین ۸۰GB به شما می‌روند و دیگر نیازی به نگرانی در مورد این موضوع وجود ندارد.

در پایان اگر قصد به تجربه جدیدترین نسخه مجموعه مترو را دارید، می‌توانید به صفحه خرید بازی Metro Exodus برای PS4 مراجعه کنید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا نسخه بهبود یافته این بازی تغییرات چشم‌گیری را در تجربه بصری بازی به وجود آورده است؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *