عمومی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

سال 2008 را می‌توان آغاز عصر جدیدی در صنعت بازی‌های ویدیویی دانست. از این سال به بعد بازی‌های مستقل (Indie) خیلی بر سر زبان‌ها افتادند و مخاطبان زیادی را به خود جذب کردند. ما در این مقاله قصد داریم بخش دوم از مهم ترین بازی های مستقل بعد از سال 2008 را به شما معرفی کنیم. در ادامه همراه تیلنو باشید.

رشد بازی‌های مستقل در دهه اخیر با وجود سلطنت شرکت‌های بزرگ و مولتی میلیون دلاری بسیار حائز اهمیت بوده است. آثار مستقل تحول عظیمی در صنعت بازی‌های ویدیویی ایجاد کردند و اجازه دادند بازی‌سازان مستقل جهان گیم را به سمت و سویی جدید متمایل کنند. برخی از بازی‌های ایندی ژانرها و موضوعات جدیدی را به دنبای گیم معرفی کردند و موجب هموارتر شدن راه برای آثار بعد از خودشان شدند.

برخی از بازی‌های مستقل موفق قبل از سال 2008 عرضه شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به عناوینی نظیر Cave Story و Alien Hominid اشاره کرد؛ اما سال 2008 بود که مسیر صنعت بازی‌های ویدیویی را به سمت جدیدی تغییر داد. بازی‌هایی مثل Braid و Castle Crashers در رویداد Summer of Arcade توسط ایکس باکس معرفی شدند. از همان جا بود که برخی ایده‌ی خرید آثار کوچک و قابل دانلود را به خرید بازی‌ها بزرگ‌تر به صورت فیزیکی ترجیح دادند.

در انتخاب مهم ترین بازی های مستقل از سال 2008 به بعد، محبوبیت آثار نقش زیادی نداشته و این موضوع زمانی برای ما مطرح است که مثلا در یک سال چند بازی تاثیر گذار عرضه شده باشند. برای مثال در سال 2016 بازی‌های No Man’s Sky ،The Witness و Inside عرضه شدند که همگی آن‌ها تاثیر گذار بوده و اثرات زیادی روی ژانر خود گذاشته‌اند. به هر حال بازی‌های مستقلی وجود دارند که تاثیر بزرگی در صنعت گیم گذاشته‌اند و حتی موجب رواج دادن یا ساخت ژانر‌های جدید شده‌اند. ما در این مقاله لیستی از مهم ترین بازی های مستقل بعد از سال 2015 تهیه کرده‌ایم که امیدواریم از آن بهره ببرید.

بازی Undertale

سال انتشار 2015
پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، نینتندو سوییچ و پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

بازی Undertale درست مانند ماینکرفت، پس از عرضه به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل شد. این اثر نقش‌آفرینی و دوبعدی همه پیش‌فرض‌های ذهنیتان از آثار RPG را با خاک یکسان می‌کند و دقیقا روی نقاطی دست می‌گذارد که بازیکنان در طول سال‌ها نسبت به آن‌ها تعصب پیدا کرده‌اند. برای مثال، در اینگونه آثار همیشه بازیکنان در معرض نبرد قرار می‌گیرند، در صورتی که بازی Undertale قصه را از زاویه‌ای روایت می‌کند که شما با احساسات و انگیزه‌های دشمنانتان آشنا می‌شوید و بیشتر اشتیاق پیدا می‌کنید که مشکلات را صلح‌جویانه حل کنید. مکانیسم‌های خاص بازی، طراحی پیکسلی و شخصیت‌های به یاد ماندنی شما را عاشق این اثر می‌کند. بازی Undertale نیز درست مانند ماینکرفت ژانر خود را بازتعریف می‌کند و تمام تجربیات سابق بازیکنان و انتظاراتشان از یک اثر نقش‌آفرینی را به چالش می‌کشد. در نتیجه این اثر یکی از مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر به حساب می‌آید.

بازی Stardew Valley

سال انتشار 2016
پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، نینتندو سوییچ، موبایل و پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

عرضه بازی Stardew Valley موجب احیای سبک شبیه‌سازی کشاورزی شد. این بازی به مخاطبان خود اجازه می‌دهد به هر آنچه می‌خواهند دست پیدا کنند. به نظر می‌رسد که اریک بارون (Eric Barone)، سازنده بازی Stardew Valley، از آثاری نظیر Minecraft و Animal Crossing در ساخت اثر خود الهام گرفته است. این اثر را می‌توان جایگزینی خوب برای بازی Harvest Moon قلمداد کرد که حتی ویژگی‌های بیشتر و بهتری را نیز ارائه می‌دهد. بازی Stardew Valley به آزادی عمل بازیکنان اهمیت زیادی می‌دهد و دست شما را در انتخاب جنسیت و ازدواج باز می‌گذارد. در حقیقت این بازی یک تجربه خوب و ساده از کشاورزی را برای شما به امغان می‌آورد و به همین دلیل است که هنوز هم می‌توان از آن به عنوان یک اثر موفق یاد کرد. در نتیجه می‌توان Stardew Valley را یکی از مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر دانست.

بازی PUBG

سال انتشار 2017
پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، استادیا، موبایل و پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

با این که پابجی (Player Unknown’s Battlegrounds) اولین اثر در ژانر خود نیست، اما توانست آثار بتل رویال (Battle Royal) را به سطح بالاتری برساند. این بازی دارای یک نقشه بزرگ است که در آن می‌توانید سلاح‌های متنوع، ابزار کاربردی، خودروهای مناسب و هر چیزی که به بازیکنان در نبردهای همه جانبه کمک می‌کند، پیدا کنید. با این که بازی‌های Fortnite ،Apex Legends, و Call of Duty: Warzone از بهترین‌های ژانر بتل رویال به حساب می‌آیند، اما این بازی PUBG بود که این سبک را به شهرت کنونی‌اش رساند. از همین رو حضور این اثر در لیست مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر اجتناب ناپذیر است.

بازی Frostpunk

سال انتشار 2018
پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، موبایل و پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

در این سال هم درست مانند سال 2010 شاهد عرضه بازی‌های درخشان زیادی بودیم. یکی از آن‌ها که Celeste نام داشت، یک اثر دشوار با قابلیت تنظیم درجه سختی مختلف بود. در واقع این اثر اثبات کرد که بازی‌های پلتفرمر نیز می‌توانند به شکلی ظریف و قابل احترام، یک داستان فوق‌العاده درباره سلامت روان و شخصیت را روایت کنند.

هرچند بازی Frostpunk بدون جلب توجه عرضه شد، اما توانست سبک شهرسازی را متحول کرده و آن را به شکلی جدی‌تر به مخاطبان ارائه دهد. در این بازی که سبک آن بقا است، شما باید مدیریت گروهی از افراد را برعهده بگیرید که از گرسنگی و سرما گریخته‌اند و سعی دارند خود را زنده نگه دارند. بازی Frostpunk موفق شد از منتقدها بازخوردهای مثبتی دریافت کند و پس از مدتی نیز مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت. بازی Frostpunk و Celeste توانستند در سال 2018 بدرخشند و تغییراتی در سبک‌های خود ایجاد کنند. با این حال ما تصمیم گرفتیم Frostpunk  را در لیست مهم ترین بازی های مستقل قرار دهیم.

بازی Disco Elysium

سال انتشار 2019
پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، استادیا و پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

بازی Disco Elysium از دیگر آثاری است که می‌تواند به خوبی یک داستان خوب و منسجم را روایت کند. این بازی تجربه‌ای را به مخاطبان ارائه می‌دهد که بهترین توصیف درباره‌اش را می‌توان در جمله‌ای از نقد رسانه PCGamesN پیدا کرد:

بازی Disco Elysium استانداردهای اکتشاف و گفتگو را در دنیای گیم تغییر داد.

هنوز کمی زود است که بخواهیم تاثیر این بازی روی آثار داستان‌محور پس از خود را ببینیم، اما تردیدی وجود ندارد که سبک خاص این اثر، جهان گیم را در سال‌های آینده تغییر خواهد داد. آثار زیادی نیستند که بتوانید نحوه روایت داستان آن‌ها و گیرا بودن قصه‌شان را با بازی Disco Elysium مقایسه کنید. در نتیجه این اثر یکی از مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر محسوب می‌شود.

بازی Among Us

سال انتشار 2020
پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، نینتندو سوییچ، موبایل و پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

با این که همه‌گیری ویروس کووید 19 موجبات ترس، تنهایی و قرنطینه شدن را فراهم کرد، اما ظهور بازی Among Us باعث شد که میلیون‌ها نفر بتوانند در این شرایط هم با یکدیگر در ارتباط بمانند. این اثر از فرمول بازی‌های رومیزی شبیه به One Night Ultimate Werewolf استفاده کرد. در واقع بازی Among Us با طراحی هوشمندانه‌اش توانست مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کند. شما در این بازی می‌توانید با حیله‌گری و استفاده از ترفندهای مختلف به پیروزی دست یابید. بازی Among Us هنوز هم یک اثر محبوب به شمار می‌رود. این حرف را از آن جایی می‌زنیم که در زمان رایگان بودنش روی فروشگاه اپیک گیمز (Epic Games Store)، بیش از 15 میلیون بار دانلود شد.

این اثر سیلی از کاربران را به سمت بازی‌های دسته‌جمعی مانند Fall Guys هدایت کرد. با این که بازی‌های Hades و Ori and the Will of the Wisps نیز آثار مهمی در بین بازی‌های ایندی سال 2020 محسوب می‌شدند، اما Among Us بود که توانست تاریخ سازی کند. این بازی توانست ارتباط جهانی را که در قرنطینه به سر می‌برد، حفظ کرده و موجبات شادی جامعه را فراهم کند. به همین دلیل ما این اثر را در لیست مهم ترین بازی های مستقل قرار دادیم.

بازی Valheim

سال انتشار 2021
پلتفرم: پی سی

مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

با این که هنوز برای انتخاب بهترین بازی ایندی سال 2021 زود است، اما بازی Valheim ثابت کرده که لیاقت دریافت این عنوان را دارد. با این که هنوز این اثر به صورت رسمی منتشر نشده و در مرحله دسترسی زود هنگام به سر می‌برد، توانسته از نظر سیستم بقا و طراحی محیط مورد ستایش همه قرار گیرد. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم بازی Valheim تنها توسط پنج نفر ساخته شده و با این که هنوز کامل نشده، توانسته مورد توجه قرار گیرد. یادتان نرود که خیلی از شرکت‌ها و استودیوهای بزرگ و AAA حتی پس از عرضه آثارشان هنوز هم با مشکلات آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر بازی Valheim به مسیر خود به همین شکل ادامه دهد، می‌تواند به یکی از مهم ترین بازی های مستقل تاریخ بدل شود. این اثر آمده تا ژانر خود را دگرگون کند؛ کاری که همیشه از بازی‌های ایندی توقع داریم.

این بود بخش دوم لیست مهم ترین بازی های مستقل. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظرتان درباره آثار این لیست چیست؟ کدام بازی‌ها جایشان در لیست ما خالی است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: ScreenRant

اینستاگرام تیلنو
بازگشت به لیست

1 نظر در “مهم ترین بازی های مستقل چند سال اخیر (بخش دوم)

  1. سیم کارت اقساطی گفت:

    به نظرم در این لیست بازی pubg بسیار جذاب است

دیدگاهتان را بنویسید