راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

بازی‌های چندنفره نظیر GTA Online و Halo بسیار سرگرم‌کننده هستند، با این حال حضور بازیکنان بیشتر، به جذابیت آن‌ها خواهد افزود. این بازی‌ها و چندین اثر دیگر به قابلیت کراس پلی (Crossplay) نیاز دارند. از همین رو ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند به شما معرفی کنیم. در ادامه با تیلنو همراه باشید.

در سال‌های اخیر بازی‌های چندنفره به منبع سودآوری برای استودیوهای بازی‌سازی تبدیل شده‌اند. این ‌آثار با عمومیت پیدا کردن بیشتر و افزایش تعداد بازیکنان موجب شده‌اند که بازی‌سازان حسابی جیب خود را پر پول کنند. حتی بازی‌هایی بسیار زیادی نظیر هیلو، بخش چندنفره خود را به صورت رایگان (Free to play) ارائه می‌دهند. با افزایش دسترسی و بیشتر شدن کاربران این آثار، بازی‌سازان مخاطب‌های بیشتری به دست می‌آورند تا بتوانند به صورت معاملات خرد یا روش‌های دیگر، از آن‌ها پول دریافت کنند.

با این حال خیلی از بازی‌سازها هستند که نتیجه‌گیری متفاوتی دارند و به نظر می‌رسد با این حرف‌ها موافق نیستند. اگر هدف اصلی افزایش دسترسی است، بهره بردن از قابلیت کراس پلی بهترین رویکرد محسوب می‌شود. با این که برخی از آثار پتانسیل این قابلیت را دارند و استفاده از آن برایشان به نظر منطقی می‌رسد، سازندگانشان هنوز از چنین رویکردی اجتناب می‌کنند. به هر حال باید قبول کرد که قابلیت کراس پلی با عمومیت بخشیدن بیشتر، موجب افزایش محبوبیت و جذابیت بازی‌ها می‌شود. در ادامه ما لیستی از بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند به شما معرفی خواهیم کرد.

بازی GTA: Online

پلتفرم‌ها: ایکس باکس 360، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس، پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

بازی جی تی ای آنلاین با ارائه آپدیت‌های مختلف و بسیار خوب در هفت سال اخیر توانسته همچنان کاملا قدرتمند به کار خود ادامه دهد. در این سال‌ها افراد زیادی خود را در این بازی غرق کرده‌اند و افراد وفادار و متعصب به این اثر را به فراوانی می‌توانید در بین گیمرها پیدا کنید. در واقع تا وقتی محتوای جدید و نوآوری در بازی وجود دارد، بازیکنانی نیز پیدا می‌شوند که بخواهند از آن‌ها بهره ببرند.

به همین دلیل تعجب برانگیز است که اثری با چنین قدمت و این حد از محبوبیت، هنوز فاقد قابلیت کراس پلی است. یکی از جذابیت‌های این اثر، تجربه کردن آن کنار دوستانمان است و در این حالت می‌توانیم ساعت‌ها بدون خستگی به بازی کردن مشغول شویم. همچنین می‌توانیم در بازی GTA Online سربه‌سر سایر بازیکنان بگذاریم، با آن‌ها رقابت کنیم و به بانک‌ها و ادارات مختلف دستبرد بزنیم. برداشتن محدودیت‌های مربوط به بازی کردن با سایر افراد روی پلتفرم‌های مختلف می‌تواند جذابیت اثر را دوچندان کند. از همین رو جی تی ای آنلاین یکی از بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند محسوب می‌شود.

بازی Halo: Master Chief Collection

پلتفرم‌ها: ایکس باکس سری ایکس و اس، ایکس باکس وان و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

نسخه اصلی این بازی‌ها فاقد قابلیت کراس پلی بود. با این حال در اوایل عرضه بازی Halo: Master Chief Collection، سازندگان به مشکلات بزرگی برخورده بودند که باید ابتدا به آن‌ها رسیدگی می‌کردند. پس از آن، قابلیت کراس پلی در بخش‌های محدودی به این مجموعه اضافه شد. این قابلیت در حالت‌های زیادی مثل Firefight ،Forge و بخش آنلاین چندنفره در دسترس قرار گرفت.

با این وجود تا به امروز هنوز هم بخش‌های محدودی از بازی Halo: Master Chief Collection دارای قابلیت کراس پلی نیست و در نتیجه بازیکنان نمی‌توانند در تعدادی از حالت‌ها کنار دوستانشان لذت ببرند. بخش کمپین (Campaign) هنوز هم فاقد قابلیت کراس پلی است. اگر بازی Halo 5 یک چیز را اثبات کرده باشد، آن مهم بودن بخش کمپین برای طرفداران فرنچایز هیلو است. بازی Halo Infinite نیز به زودی عرضه خواهد شد که به نظر می‌رسد ویژگی‌های تازه‌ای را به بازیکنان ارائه می‌دهد. پس این اثر نیز یکی از بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند به حساب می‌آید.

بازی Red Dead Online

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، استیدیا و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

کاربران دیگر اثر چندنفره محبوب شرکت راک‌استار (Rockstar) نیز درست مانند بازیکنان بازی جی تی ای آنلاین، از نبود قابلیت کراس پلی رنج می‌برند. درست است که تعداد کاربران بازی رد دد آنلاین به اندازه بازیکنان GTA Online نیستند، اما باز هم این میزان از کاربر برای یک اثر چندنفره، مقدار قابل توجهی محسوب می‌شود.

بازی Red Dead Online نیز به صورت مکرر به روز رسانی دریافت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که بازیکنان از تجربه اثر خسته شوند. با این حال راک‌استار در این اثر نیز از همان مدل کسب درآمد در بازی جی تی ای آنلاین بهره می‌برد. این شرکت با اضافه نکردن قابلیت کراس پلی، در این اثر نیز از مزایای آن بی‌بهره مانده است. در صورتی که اگر کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کند، درآمد بیشتری به دست خواهد آورد. در نتیجه این اثر نیز باید در لیست بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند حضور داشته باشد.

بازی Dragonball Fighterz

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

بازی‌های مبارزه‌ای به دلیل ارائه حالت PvP (بازیکن در مقابل بازیکن) محبوبیت زیادی دارند. هرچه حالت PvP در یک اثر بزرگتر باشد، آن بازی تجربه بهتری را به مخاطبان ارائه خواهد داد. به همین دلیل اضافه شدن قابلیت کراس پلی به بازی Dragonball Fighterz مزایای زیادی برای آن به دنبال خواهد داشت. اگر یکی از نسخه‌های این اثر دچار مشکل شود، عواقب آن گریبان‌گیر تمام افرادی خواهد شد که آن نسخه را بازی می‌کنند.

با اضافه شدن قابلیت کراس پلی، این بازی می‌تواند طول عمر بیشتر خود را تضمین کند. همچنین این اثر که سازندگانش آن را یک بازی بزرگ می‌دانند، با این قابلیت پیشرفت بیشتری را تجربه خواهد کرد. به هر حال افزایش تعداد کاربران، جذابیت بازی Dragonball Fighterz را بیشتر می‌کند. این اثر نیز یکی از بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند محسوب می‌شود.

بازی Super Smash Bros. Ultimate

پلتفرم: نینتندو سوییچ

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

این انتخاب احتمالا از نظرتان عجیب باشد. اما از آنجایی که کل این مقاله درمورد ارائه تئوری و پیشنهاد است، زمان آن رسیده که کمی در دل احتمالات متفاوت‌تر کنکاو کنیم. به این دلیل که بازی Super Smash Bros. Ultimate اثری انحصاری برای نینتندو سوییچ است، واژه کراس پلی برای آن معنایی ندارد. با این حال اگر این بازی در دسترس کاربران سایر پلتفرم‌ها قرار داشت، یکی از انتخاب‌های مهم در بین بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند، به حساب می‌آمد.

تصور کنید که می‌شد یک تورنمنت در بازی Super Smash Bros. Ultimate تشکیل دهیم که همه به سادگی به آن دسترسی پیدا می‌کردند. در این حالت شما می‌توانستید با بازیکنان دیگر که پلتفرم‌های متفاوتی در اختیار دارند، بازی کنید. در چنین شرایطی حتی تحمل کردن افراد اعصاب خرد کن نیز کار دشواری نخواهد بود. به دلایل مشخص این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد. اما بررسی این تئوری هم به خودی خود هیجان‌انگیز است.

بازی Counter-Strike: Global Offensive

پلتفرم‌ها: ایکس باکس 360، پلی استیشن 3 و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

یکی از بهترین بازی‌های شوتر ESports قابلیت کراس پلی ندارد. برای مدتی ولو (Valve) تصمیم گرفته بود این اقدام را عملی کند و صحبت‌های زیادی پیرامون این موضوع شکل گرفته بود. اما متاسفانه هیچگاه این اتفاق رخ نداد و این پروژه کنسل شد.

به عقیده برخی افراد اضافه شدن قابلیت کراس پلی به بازی Counter-Strike: Global Offensive تصمیم خوبی نیست و با ذات این اثر مغایرت دارد. دلیل این طرز فکر این است که از دید برخی افراد، داشتن موس و کیبورد کار را برای کاربران رایانه‌های شخصی آسان می‌کند. بنا به این عقیده با اضافه شدن قابلیت کراس پلی، دارندگان کنسول‌های خانگی کار دشواری درمقابل کاربران پی سی خواهند داشت. اگرچه تعداد افرادی که خواهان اضافه شدن این قابلیت هستند، بیشتر است. پس چرا نباید به خاطر تعداد بیشتری از کاربران، قابلیت کراس پلی به بازی CSGO اضافه شود؟ اضافه شدن این قابلیت به بزرگتر شدن جامعه گیمرهای این اثر کمک می‌کند و جذابیت آن را افزایش می‌دهد. به هر حال Counter-Strike: Global Offensive یکی از بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند محسوب می‌شود.

بازی Terraria

پلتفرم‌ها: ایکس باکس 360، ایکس باکس وان، پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، نینتندو سوییچ، پی سی و …

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

بازی Terraria بدون شک یکی از بهترین بازی‌های سندباکس (Sandbox) در سبک بقا به حساب می‌آید که پس از عرضه شگفت‌انگیز Minecraft منتشر شد. بازی Terraria در حالت‌های محدود از قابلیت کراس پلی بهره می‌برد. در واقع فقط کاربران موبایل می‌توانند با هم در تعامل باشند.

قابلیت کراس پلی در هیچ حالتی در دسترس کاربران کنسول‌های خانگی و دارندگان کامپیوترهای شخصی قرار ندارد. بحث سر این موضوع است که گفته می‌شود نسخه‌های متعدد این بازی روی پلتفرم‌های مختلف، پشتیبانی متفاوتی دریافت می‌کنند و روند توسعه آن‌ها یکسان نیست. اما اگر کوچکترین شانسی برای این اتفاق وجود داشته باشد، باید به آن امیدوار باشیم؛ چون جذابیت بازی Terraria بیشتر خواهد شد. این اثر نیز یکی از بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند قلمداد می‌شود.

بازی Titanfall 2

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4 و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

با این که این روزها تمام توجه‌ها به بازی Apex: Legends منعطف شده است، هنوز هم بازیکنانی وجود دارند که می‌دانند تمام این ماجرا از کجا شروع شد. بدون تردید همه ما این موضوع را قبول داریم که بازی Titanfall 2 یکی از بهترین بازی‌های شوتر اول شخص در سال‌های اخیر است. علاوه بر این، زمانی که این بازی برای مدتی رایگان شد، می‌توان گفت که تایتان‌فال 2 جان تازه‌ای گرفت.

در حال حاضر بخش چند نفره بازی Titanfall 2 با وجود مشکلات اخیرش، همچنان با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد. با این حال باز هم برخی افراد با اضافه شدن قابلیت کراس پلی به این بازی مشکل دارند. درست مانند چیزی که درباره بازی CSGO گفتیم، بحث استفاده از موس و کیبورد در مقابل کنترلر، مسئله اصلی کاربران این اثر است. با این وجود اضافه کردن حق انتخاب در استفاده از این قابلیت، ضرری ندارد. پس این اثر نیز در لیست بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند جای می‌گیرد.

بازی Injustice 2

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، موبایل و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

آخرین ساخته Netherrealm Studios، بازی Mortal Kombat 11، توانست بازخورد خوبی از اضافه کردن قابلیت کراس پلی دریافت کند. با این حال اثر قبلی آن‌ها یعنی بازی Injustice 2 فاقد این قابلیت است.

شاید نام بردن از این اثر در لیست بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند، کار درستی نباشد؛ زیرا به نظر می‌رسد که بازی Injustice 2 دیگر به دست فراموشی سپرده شده است. اما باید گفت که هنوز هم این اثر مبارزه‌ای طرفداران خاص خود را دارد که تا به امروز نیز آن را بازی می‌کنند. بازی Injustice 2 با آثار مجموعه مورتال کامبت تفاوت‌های اساسی دارد و نقاط قوت و ویژگی‌های منحصر به فردی در آن به چشم می‌خورد. به هر حال ما تصمیم گرفتیم از این اثر نیز در لیست بازی های مولتی پلیر که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند یاد کنیم.

بازی Divinity: Original Sin 2

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، نینتندو سوییچ و پی سی

بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند

بازی رومیزی Dungeons and Dragons اثری بسیار جذاب است که طرفداران زیادی دارد. تیم Larian Studios ایده‌ی این بازی را به درستی درک کرده بودند و در نتیجه توانستند چنین اثری را خلق کنند. حتی آن‌ها پس از این اثر، بازی Baldur’s Gate 3 را نیز با الهام از Dungeons and Dragons ساختند. اعضای این استودیو علی‌رغم داشتن استعدادهای خوب و طرز تفکر صحیح، هنوز به بازی Divinity: Original Sin 2 قابلیت کراس پلی اضافه نکرده‌اند.

گرد هم آوردن یک گروه برای تجربه بازی Dungeons and Dragons احتمالا برای بسیاری از افراد چالش برانگیز خواهد بود. از آن جایی که بازی Divinity: Original Sin 2 نیز فاقد قابلیت کراس پلی است، بازیکنان برای تجربه آن در کنار دوستانشان به مشکل برخورده‌اند. در نتیجه این اثر نیز در لیست بازی های چند نفره که به قابلیت Crossplay نیاز دارند جای می‌گیرد.

این بود لیست بازی های چند نفره که به قابلیت کراس پلی نیاز دارند. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظر شما درباره آثار این لیست چیست؟ آیا بازی دیگری را می‌شناسید که ما آن را در لیست خود جا انداخته باشیم؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GameRant

اینستاگرام تیلنو
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *