بازی, نمایش و پیش نمایش, یادداشت

پنج بازی انحصاری پلی استیشن ۴ مناسب عرضه روی رایانه‌های شخصی

پلی استیشن 4

با توجه به گفته‌ی سونی که قرار است بازی‌های بیش‌تری از انحصاری‌های پلی استیشن 4 برای رایانه‌های شخصی منتشر شوند، طرفداران هیجان زده هستند تا لیست این بازی‌ها را مشاهده کنند. در این مقاله بازی‌هایی را که امکان انتشار بر روی PC دارند را برای شما آماده کرده‌ایم.

پلی استیشن 4

در چند وقت اخیر، خبر‌هایی مبنی بر این که سونی قصد دارد بازی‌های بیش‌تری از آثار انحصاری پلی استیشن 4 (Playstation 4) را برای رایانه‌های شخصی (PC) عرضه کند، منتشر شده است. در واقع این خبر آن قدرها هم تازه نیست و پیش از این هم شاهد انتشار آثاری که در انحصار پلی استیشن بوده‌اند امام برای رایانه‌های شخص هم منتشر شده‌اند، بوده‌ایم. برای مثال، در همین شش ماه اخیر دو بازی Death Stranding و Horizon Zero Dawn، از انحصار سونی بیرون آمده و برای رایانه‌های شخصی هم منتشر شده‌اند. حال که این روند ادامه دارد و سونی هم می‌خواهد از این راه به پول بیش‌تری برسد، بازی‌های بسیاری در میان نامزدها قرار می‌گیرند. درست یا ناردست بودن انتشار این بازی‌ها برای رایانه‌های شخصی، موضوعی است که در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. برخی از طرفداران از این کار استقبال می‌کنند و دسته‌ای دیگر هم اعتقاد دارند هنگامی که برچسب انحصاری بودن روی یک بازی می‌خورد، باید تا ابد روی آن محصول باقی بماند. البته که این کار (انتشار انحصاری‌ها برای PC) در صورت داشتن یک سخت افزار قوی، به بازیکن اجازه می‌دهد که از نرخ فریم بیش‌تر و وضوح تصویر بالاتر لذت ببرد.

به هر حال سونی این تصمیم را اتخاذ کرده و قصد دارد که آثار بیش‌تری را از انحصار پلی استیشن 4 بیرون آورد. حالا که دیگر این تصمیم گرفته شده، سوال مهمی که ممکن است ذهن طرفداران را مشغول کند، این است که چه بازی‌هایی شانس منتشر شدن بر روی PC را دارند. هنگامی که به این موضوع فکر می‌کنیم گزینه‌های ریز و درشت زیادی به ذهن می‌رسند که انتشار هر کدام از آن‌ها به هیچ وجه غیر منطقی نیست. به هر حال، در ادامه‌ی این مقاله می‌توانید لیست بازی‌هایی که پتانسیل منتشر شدن بر روی رایانه‌های شخصی دارند را مطالعه کنید.

بازی Bloodborne

اگر صنعت بازی‌های ویدیویی را در سطح فضای مجازی دنبال کرده‌اید، به احتمال زیاد با طرفداران دو آتشه‌ی مجموعه‌ی Darksouls دیدار داشته‌اید. نه تنها بازی Darksouls، بلکه سایر بازی‌های ساخته شده توسط استودیو Fromsoftware طرفداران بسیاری دارند که این آثار را روی رایانه‌های شخصی تجربه کرده‌اند. بازی بلادبورن، موفق شده با الهام گیری از مجموعه‌ی دارک سولز و ارائه‌ی یک گیم پلی سریع‌تر، مبارزات هیجان انگیری خلق کند. بازی Bloodborne آن قدر در کار خود موفق بود که حتی توانست بر روی منبع الهام خود هم تاثیرات مثبتی بگذارد. بازی Darksouls 3 که یک سال پس از بازی Bloodborne منتشر شد، تاثیرات بسیاری از آن گرفت. گیم پلی نسخه‌ی سوم دارک سولز، مانند بلابورن سریع‌تر شده بود و رویکرد آدرنالین محوری را پیش روی خود قرار داده بود. هم چنین بازی Bloodborne یک سیستم خاص و جذاب برای Parry کردن دشمنان داشت که با کمی تغییر، به یکی از مکانیک‌های اصلی بازی Sekiro: Shadows Die Twice، جدیدترین بازی استودیو Fromsoftawre تبدیل شد.

حال فرض کنید که یک بازی بسیار مهم و با کیفیت مانند بلادبورن، در یک نرخ فریم بهتر و وضوح تصویر بالاتر تا چه حد می‌تواند هیجان انگیز واقع شود و طرفداران را به وجد آورد. هم چنین، انتشار بازی Bloodborne برای رایانه‌های شخصی، می‌تواند نام این بازی را یک بار دیگر به یکی از موضوع‌های اصلی صنعت تبدیل کند. این موضوع، می‌تواند باعث شود که سازندگان بار دیگر مجبوبت بازی خود را مشاهده کرده و به ساخت قسمت دوم اقدام کنند. این قضیه به هیچ وجه به دور از ذهن نیست و ممکن است پس از انتشار بازی Elden Ring، بازی در دست توسعه‌ی استودیو Fromsoftarwe، بازی Blooborne 2 را مشاهده کنیم.

پلی استیشن 4

بازی Days gone

درست است که در چند سال اخیر بازی‌های انحصاری پلی استیشن 4 غوغای بسیاری به پا کردند و بازیکنان را به وجد آوردند، اما در این میان استثنائاتی هم وجود داشتند که ضعیف‌تر از انتظارات عمل کردند. بازی Days gone با توجه به میانیگن نمرات، به هیچ وجه در سطح سایر بازی‌های انحصاری پلی استیشن 4 نیست. اما این بدان معنی هم نیست که بازی Days gone اثر بدی است و تجربه‌ی آن خالی از لطف است. یکی از دلایل نه چندان محبوب بودن بازی Days gone، باگ‌ها و مشکلات فنی آن در زمان عرضه‌ی اولیه‌ی خود بود. اما جالب است بدانید که استودیوی Bend، سازنده‌ی بازی Days gone، با انتشار به روز رسانی‌های متعدد و حجیم، سعی به رفع کردن مشکلات آن شد. این موضوع تا حدودی تاثیرگذار بود و دیزگان را به یک بازی بهتر و قابل تحمل‌تر تبدیل کرد. اما مشکل این جا است که نقاط ضعف این اثر تنها به ایرادات فنی آن خلاصه نمی‌شود و در ز‌مینه‌های مختلفی ضعیف عمل می‌کند.

اما اگر این بازی برای رایانه‌های شخصی منتشر شود، طرفداران می‌توانند با توسعه و انتشار یک سری از MODهای گرافیکی، جلوه‌های بصری بازی را ارتقاء دهند و مشکلات فنی آن را هم نیست و نابود کنند. آن گاه بازی Days gone می‌تواند به آن اثری که از ابتدا لیاقتش را داشت، تبدیل شود. راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند به بهبود این بازی بینجامد و جامعه‌ی کاربری آن را بزرگ و بزرگ‌تر کند. یکی از موثرترین این راه‌ها، انتشار بازی برای PC است.

علاوه بر این، یکی از ایراداتی که به بازی Days gone گرفته می‌شد، عدم تنوع مراحل و گیم پلی آن بود. اما این مورد هم توسط MODها قابل رفع و ترمیم است. آن‌ها می‌توانند با توسعه‌ی یک سری از مکانیک‌های جدید و پولیش دادن‌ آن‌ها، طراوت خاصی به بازی ببخشند که تا به امرز نظیر آن را مشاهده نکرده‌ایم. هم چنین، ضعف بازی در زمینه‌ی ارائه‌ی یک نرخ فریم ثابت، می‌تواند با قرار گرفتن بر روی یک سخت افزار قدرتمند رفع و رجوع شود و جلو‌ه‌های زیبای بصری این بازی را، بیش از پیش به دیدگان مخاطب نشان دهد.

پلی استیشن 4

بازی God of War؛ بهترین بازی پلی استیشن 4 از لحاظ نمره‌ی Metacritic

ماجراجویی حماسی کریتوس و پسر او، یعنی آترئوس، یکی از داستان‌هایی است که توانست استاندارد‌های جدیدی را در دنیای بازی‌های ویدیویی تعریف کند. این بازی نه تنها از لحاظ نمرات به بهترین بازی انحصاری پلی استیشن 4 تبدیل شد، بلکه توانست با وجود حریف قدرتمندی مانند بازی Red Dead Redemption 2، عنوان بهترین بازی سال را به خود اختصاص دهد. بازی God of War به صنعت باز‌ی‌‌های ویدیویی نشان داد که یک هسته‌ و ریشه‌ی ساده، می‌تواند به چه اثر عمیق و انقلابی تبدیل شود. بازی God of War بازیکن را با خود همراه می‌کند و او را به یک سفر جادویی که ماجرای کامل شدن کریتوس را تعریف می‌کند، می‌برد. در واقع، در پی همین جزئیات فوق العاده، منتقدان به تحسین بازی پرداختند و از جزئیات ریز و درشت آن حسابی تعریف کردند.

بازی God of War پتانسیل خارج شدن از انحصاری پلی استیشن 4 و منتشر شدن برای رایانه‌های شخصی را دارد. بازیکنان در صورت استفاده از یک PC قدرتمند، می‌تواند یک خروجی عالی با گرافیکی استثنایی را از بازی دریافت کنند. هم چنین، تجربه‌ی بازی God of War با نرخ فریمی بیش از ۶۰، مسئله‌ای است که نمی‌توان به این راحتی‌ها از آن گذشت کرد. تک تک جزئیات گرافیکی و فنی بازی با ظرافت طراحی شده‌اند و در یک بلوغ هنری به سر می‌برند. علاوه بر این موراد، گاد آو وار دارای یک گیم پلی سریع و نفس گیر است که برای کنترلر‌های پلی استیشن 4 طراحی شده است. این موضوع، می‌تواند به یکی از معضلات سونی در امر پورت این بازی برای رایانه‌های شخصی تبدیل شود. اما اگر کسانی که روی این پورت کار می‌کنند، از پس وظیفه‌شان برآیند و یک بازی متعادل را ارائه دهند، بازی God of War می‌تواند به یکی از هیجان انگیز‌ترین بازی‌هایی تبدیل شود که از انحصار پلی استیشن 4 خارج شده و برای رایانه‌های شخصی منتشر شده‌ است.

جدیدترین نسخه‌ی بازی God of War، اثری بود که ریسک بالایی را به همراه داشت و اگر یک تیم بی‌استعداد پشت آن قرار می‌گرفت، ممکن بود با یکی از ناامید کننده‌ترین بازی‌های دهه روبرو شویم. اما این اتفاق خوشبختانه نیفتاد و بازی God of War وظایف خود را به صورت تک به تک، به انجام رساند. استودیوی Santamonica، سازنده‌ی بازی گاد آو وار، با الهام گرفتن از نسخه‌های کلاسیک این مجموعه، اثری را خلق کرد که تا سال‌ها آن را فراموش نخواهیم کرد. هم چنین لازم به ذکر است که این بازی با قرار دادن یک Cliffhanger و ناقص گذاشتن نسبی داستان، خبر ساخت یک نسخه‌ی جدید را به طرفداران داد. اثری که به احتمال زیاد به عنوان یکی از نماد‌های بزرگ پلی استیشن 5 تبدیل خواهد شد. بدین ترتیب، با توجه به الگو‌ها، به احتمال زیاد این بازی را در کنسول نسل نهمی سونی تجربه خواهیم کرد.

انتشار نسخه‌ی جدید بازی Gof of War برای رایانه‌های شخصی به خودی خود، هیجان انگیز است و افراد زیادی را منتظر نگه داشته. اما حالا فرض کنید که این بازی، به همراه یک Remaster از سه گانه‌ی اول این مجموعه، منتشر شود. صد در صد در این موقعیت، شاهد وضعیت هیجان انگیزی هستیم. در این صورت، آن دسته از گیمر‌هایی که به خاطر مسائل سنی نتوانسته‌اند سه نسخه‌ی اولیه‌ی بازی را تجربه کنند، می‌توانند تمامی نسخه‌های مجموعه را در رایانه‌های شخصی خود بازی کنند. البته که اگر چنین اتفاقی رخ دهد و شاهد Remaster بازی‌های اولیه شویم، به احتمال زیاد این سه بازی برای پلی استیشن 4 هم منتشر خواهند شد و بازیکنان این کنسول هم می‌توانند به تجربه‌ی سه تا از انقلابی‌ترین آثار تاریخ بازی‌های ویدیویی بپردازند. هم چنین باید بدانید که در حال حاضر هم یک بازی از نسخه‌ی سوم این مجموعه در پلی استیشن 4، قابل خرید و بازی است. پس اگر می‌خواهید که به تجربه‌ی یک خدای جنگ کلاسیک بپپردازید، نسخه‌ی سوم می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

پلی استیشن 4

بازی The Last of Us

آثار چند سال اخیر استودیوی Naughty Dog، همواره به دنبال روایت یک داستان احساسی بوده‌اند و اگر بخواهیم از حق نگذردیم، در این کار موفق هم بوده‌اند. درست است که بازی‌های اخیر این استودیو، داستانی احساسی را تعریف کرده‌اند، اما هیچ کدام از آن‌ها به گرد پای دو نسخه‌ی بازی The Last of Us هم نمی‌رسند. دو نسخه‌ی بازی The Last of Us نه تنها برای صنعت بازی‌ها ویدیویی مهم و الهام بخش بوده‌اند، بلکه تاثیر زیادی هم بر روی دنیای سینما گذاشته‌اند. این مورد به خاطر مسائل زمانی، در نسخه‌ی اول بیش‌تر اتفاق افتاده است. فیلم‌هایی مانند Logan و The Road با استفاده از رابطه‌ی متفاوت جوئل و الی پردازش شده‌اند و شباهت آن‌ها را با این بازی، نمی‌توان انکار کرد. بنابراین، پورت بازی The Last of Us بر روی کامپیوتر، می‌تواند به یکی از مهم‌ترین رویداد‌های صنعت در هر سالی تبدیل شود. اطمینان حاصل کنید که اگر بازیکنان پلتفرم PC به تجربه‌ی این دو نسخه بپردازند، نگاهشان به دنیای بازی‌های ویدیویی تغییر پیدا می‌کند.

اما انتقال این دو بازی به رایانه‌های شخصی، می‌تواند سختی‌ها و مشکلاتی را به همراه خود بیاورد. یکی از جذاب‌ترین و چالش برانگیزترین بخش‌های هر دو بازی، نشانه گیری با سلاح‌های گرم است. اما از آن جایی که Aim کردن یا همان نشانه گیری با موس بسیار راحت‌تر است، بازی می‌تواند آن جنبه‌ی چالش برانگیز و دلهره آور خود را از دست بدهد. پس اگر استودیو Naughty Dog این وظیفه‌ی مهم را به دست گرفت، باید تلاش کند که جنبه‌ی چالش برانگیز بازی را حفظ کند و روح اثر را از آن نگیرد.

هم چنین، باید توجه کرد که بازی The Last of Us Part 2 یکی از پرجزئیات‌ترین بازی‌های تاریخ از لحاظ گرافیک فنی است. به طور تقریبی، شما در هیچ اثری در دنیای بازی‌های ویدیویی این حد از واقع گرایی و جزئیات گرافیکی را نخواهید یافت. تازه این در حالی است که نسخه‌ی دوم، با توجه به سخت افزار محدود پلی استیشن 4 که مانند رایانه‌های شخصی ضعیف هفت سال پیش است، طراحی شده است. حال فرض کنید این بازی را با قدرت سخت افزاری یک PC قدرتمند تجربه کنید. صد در صد این تجربه به یکی از لذت بخش‌ترین ساعات عمر شما تبدیل می‌شود.

اما متاسفانه انتشار دو نسخه‌ی بازی The Last of Us برای رایانه‌های شخصی دور از عقل و انتظار به نظر می‌رسد. هر دو نسخه، یکی از نماد‌های بزرگ و اصلی برند پلی استیشن هستند و سونی تبلیغات زیادی را بر روی این زمینه انجام داده است و بازیکنان را برای تجربه‌ی این دو بازی، به خرید یک پلی استیشن 4 تشویق کرده است. پس با توجه به اهمیت بسیار تبلیغاتی نماد The Last of Us برای برند پلی استیشن، انتشار این دو بازی کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد و می‌توان اطمینان حاصل کرد که هیچ زمانی شاهد چنین اتفاقی نخواهیم شد.

پلی استیشن 4

بازی Ghost of Tsushima

یکی از نماد‌های بازی‌های ویدیویی در چند وقت اخیر، جدیدترین بازی استودیوی Sucker Punch یعنی بازی Ghost of Tsushima است. این بازی، یکی از مسائل داغ دنیای بازی هاست و با این که چند وقت از انتشار آن می‌گذرد، هنوز هم در فضای مجازی شاهد Screen Shotها و داستان‌های مختلفی از این بازی هستیم. هم چنین، این بازی چه از سوی منتقدین و چه از سوی طرفداران، نمر‌ه‌های خوبی دریافت کرد و این خبر از محبوبیت و موفقیت بازی در اکثر زمینه‌ها می‌دهد.

بازی Ghost of Tsushima هم مانند بازی Horizon Zero Dawn است و از یک نقشه‌ی جهان باز بهره می‌برد. هر چند این دو بازی شباهت‌های بساری در زمینه‌ی جست و جو در نقشه دارند، اما مکانیک مبارزات و گیم پلی و کلی نکات دیگر، این دو بازی را به صورت کامل از یکدیگر جدا کرده‌ است. بازی Ghost of Tsushima جزء آن دسته از بازی‌هایی است که دارندگان رایانه‌های شخصی استقبال بسیاری از آن خواهند کرد. در یک کلمه، به طور تقریبی هر کسی که این بازی را تجربه کرده، عاشق آن شده است. بنابراین، پرفروش‌ترین بازی تاریخ استودیو Sucker Punch می‌تواند جزء یکی از محتمل‌ترین بازی‌های انحصاری پلی استیشن 4 که برای PC هم منتشر می‌شود، قرار گیرد. سونی از همین حال می‌تواند اطمینان حاصل کند که عرضه‌ی این بازی بر روی رایانه‌های شخصی، حداقل از لحاظ مالی به یک موفقیت بزرگ تبدیل خواهد شد.

پلی استیشن 4

البته، بازی‌های بسیار با کیفیت دیگری هم می‌تواننند برای رایانه‌های شخصی منتشر شوند که ما به آن‌ها شاره نکرده‌ایم. در ضمن این را نیز در نظر بگیرید که انتشار یک بازی انحصاری پلی استیشن ۴ بر روی رایانه‌های شخصی، ممکن است سال‌های بسیاری طول بکشد. برای مثال، بازی Horizon Zero Dawn سه سال بعد از انتشار رسمی بر روی پلی استیشن 4 برای رایانه‌های شخصی عرضه شد. پس در این مورد نمی‌توان عجله‌ی بسیاری به خرج داد و باید مدت زمان زیادی صبر کرد تا تصمیم‌های سونی در این باره مشخص شود. اما یک مورد مشخص است، تجربه‌ی بازی‌های با کیفیت انحصاری، آرزوی هر بازیکنی است و بسیاری از طرفداران عاشق این موضوع هستند. هم چنین، می‌توان آینده‌ای مانند بازی‌های انحصاری ایکس باکس را نیز برای انحصاری‌های سونی هم متصور شد. ممک است روزی سونی اقدام به افتتاح یک فروشگاه برای بازی‌های انحصاری خود کند و تمام بازی‌های اختصاصی خود را از طریق این پلتفرم، برای رایانه‌های شخصی هم منتشر کند.

اما احتمال این کار بسیار پایین است. مایکروسافت زمانی که این کار را انجام داد، چند سالی بود که نقش مهمی را در بازار ریانه‌های شخصی به دست گرفته بود و به نوعی فروشگاه رسمی شناخته شده‌ای داشت. اما سونی هنوز چنین پلتفرم قدرتمندی را ندارد و این مورد، احتمال اقدام مشابه را پایین می‌آورد. به هر حال، در دنیای بازی‌های ویدیویی هیچگونه محدودیت و مرزی وجود ندارد و ممکن است هر روزی یک اتفاق غیر منتظره را مشاهده کنیم.

در پایان، اگر شما همین الان هم دارای یک پلی استیشن 4 هستید و دوست دارید که این بازی‌ها را تجربه کنید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی‌ Ghost of Tsushima، خرید بازی The Last of Us Part 2، خرید بازی God of War، بازی Bloodborne و بازی Daysgone مراجعه کنید.

نظر شما درباره‌ی این لیست چیست؟ به نظر شما چه بازی‌های دیگری می‌توانند در دل این لیست قرار بگیرند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *