بازی, یادداشت

بازی‌ های شرکت Bethesda که باید به ایکس باکس گیم پس اضافه شوند

گیم پس

با خرید شرکت Zenimax و زیرشاخه‌های آن از جمله بتسدا، مایکروسافت حق این را دارد که تمامی بازی‌های این شرکت را به سرویس ایکس باکس گیم پس اضافه کند. در این مقاله، به دسته‌ای از بازی‌های شرکت Bethesda می‌پردازیم که پتانسیل وارد شدن به Xbox Game Pass را دارند.

حدود چهار ماه پیش بود که ما با یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای تاریخ بازی‌های ویدیویی روبرو شدیم. مایکروسافت در سال ۲۰۲۰، در طی خریدی بزرگ شرکت Zenimax و تمام زیرشاخه‌های آن از جمله استودیو بتسدا را به مالکیت خود درآورد. طبق این قرار دارد، تمامی مجموعه‌های این شرکت در اختیار مایکروسافت و جزئی از Xbox Game Studio است. مایکروسافت با توجه به این خرید بزرگ اظهار کرد که از این پس، تمامی بازی‌های شرکت Bethesda در روز عرضه روی سرویس اشتراکی ایکس باکس گیم پس قابل تجربه خواهد بود. این بمب خبری، درست در زمانی منتشر شد که فاصله‌ی کمی با باز شدن پنجره‌ی پیش خرید ایکس باکس سری ایکس و اس، باقی مانده بود.

حالا که این قرارداد در حال نهایی و اجرایی شدن است، می‌توانیم ثمره‌های آن را در دنیای بازی‌های ویدیویی مشاهده کنیم. همین چند روز پیش بود که متوجه شدیم بازی جدید ایندیانا جونز توسط بتسدا در حال ساخت است و آن طور که به نظر می‌رسد، این بازی قرار است ابتدای یک مسیر طولانی و بلند مدت باشد. علاوه بر ساخت بازی‌های جدید، مایکروسافت در چند وقت اخیر چند بازی جدید از شرکت Bethesda را هم به گیم پس اضافه کرده است. با اضافه شدن دو بازی Doom Eternal و Elder Scrolls V: Special Edition ما می‌توانیم اولین نتایج این همکاری هیجان انگیز را مشاهده کنیم.

البته رابطه‌ی خوب مایکروسافت و بتسدا به چهار ماه گذشته خلاصه نمی‌شود و ما پیش از این شاهد اضافه شدن بازی‌های زیادی از این شرکت به سرویس اشتراکی مایکروسافت بوده‌ایم. از سال ۲۰۱۷ و معرفی Xbox Game Pass، بازی‌های بزرگ بتسدا مانند Dishonored، The Elder Scrolls Online، Fallout 76 و Fallout: New Vegas به این سرویس اشتراکی آمده‌اند. البته در این میان آثار دیگری هم وجود داشتند که تنها مدت زمان کمی در Game Pass طاقت آوردند و پس از مدتی از آن خارج شدند. با این حال، هنوز بازی‌های زیادی وجود دارند که تا به حال وارد گیم پس نشده‌اند و طرفداران زیادی منتظر آمدن آن‌ها هستند. از طرفی دیگر، همان طور که می‌دانید همین چند روز پیش ۷ بازی جدید به Xbox Game Pass اضافه شدند و آن طور که از صحبت‌های فیل اسپنسر مشخص است، سال ۲۰۲۱ قرار است به سال بزرگی برای این سرویس تبدیل شود. بنابراین، ما انتظار داریم که یکی از اتفاق‌های خوب سال ۲۰۲۱، اضافه شدن سایر بازی‌های بتسدا به Xbox Game Pass باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بازی های شرکت Bethesda که باید به ایکس باکس گیم پس اضافه شوند

گیم پس

نسخه‌ی اول و دوم بازی The Evil Within

گیم پس

یکی از دست کم گرفته شده‌ترین استودیو‌های شرکت Bethesda، استودیو Tango GameWorks است که سابقه‌ی ساخت دو نسخه از بازی The Evil Within را در کارنامه دارد. نسخه‌ی اول این بازی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده بود، به دست خالق مجموعه‌ی Resident Evil، یعنی شینجی میکامی (Shinji Mikami) ساخته شده بود. استودیو Tango GameWorks یکی از بهترین توسعه دهندگان ژاپنی در سال‌های اخیر است و لیاقت خود را با عرضه‌ی دو بازی با کیفیت ثابت می‌کند. در حال حاضر، تیم تانگو تمرکز خود را روی ساخت بازی Ghostwire: Tokyo گذاشته است؛ اثری که به عنوان یک انحصاری زمانی برای پلی استیشن 5 محسوب می‌شود و قرار است مانند دو نسخه‌ی مجموعه‌ی The Evil Within، یک بازی ترسناک باشد. بازی Ghostwire: Tokyo که یک بازی اول شخص است، به عنوان یکی از موردانتظارترین بازی‌های چند سال اخیر شناخته می‌شود و افراد زیادی بی‌صبرانه منتظر انتشار آن هستند.

نسخه‌ی اول The Evil Within، با نمرات ضد و نقیضی همراه شد و بسیاری معتقد بودند که این بازی، آن جادوی بازی Resident Evil 4 که به یک انقلاب در بازی‌های ترسناک تبدیل شد را ندارد. به هر حال، بازی The Evil Within 2 سه سال بعد و در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و داستان نسخه‌ی اول را ادامه داد. هر چند که این بازی به هیچ وجه به عنوان یک موفقیت تجاری برای بتسدا شناخته نمی‌شود، اما طرفدارن خاص خود را دارد. این دسته از بازیکنان که عاشق دستپخت Tango GameWorks شده بودند، اعتقاد دارند که The Evil Within 2 یکی از بهترین بازی‌های ترسناک نسل هشتم کنسول‌های خانگی است.

به هر حال، درست است که بازی Ghostwire: Tokyo به عنوان یک انحصاری زمانی برای پلی استیشن 5 شناخته می‌شود، اما از آن جایی که Tango GameWorks جزئی از بتسدا است، به محض تمام شدن زمان انحصار وارد سرویس ایکس باکس گیم پس خواهد شد. بنابراین، اضافه شدن دو نسخه‌ی The Evil Within به Game Pass، می‌تواند زمینه‌ی موفقیت بازی جدید را فراهم کند. کسی چه می‌داند، شاید با استقبال احتمالی مردم از سه بازی Tango GameWorks، بتسدا تصمیم بگیرد دست به ساخت نسخه‌ی سوم The Evil Within بزند.

دو بازی Dishonored: Definitive Edition و Death of The Outsider

گیم پس

بازی در دست توسعه‌ی استودیو Arkane هم شباهت زیادی به Tango GameWorks دارد. بازی Deathloop که استودیو Arkane وظیفه‌ی ساخت آن را بر عهده دارد، یکی دیگر از بازی‌هایی است که در انحصار زمانی پلی استیشن 5 قرار می‌گیرد. بازی‌های این استودیو از سال ۲۰۱۰ و پس از این که به یکی از زیرمجموعه‌های بتسدا تبدیل شدند، هیچ موقع فروش راضی کننده‌ای را از خود به جا نگذاشته‌اند. هر چند که مجموعه‌ی Dishonored و بازی Prey به شدت مورد توجه منتقدان قرار گرفتند، اما به هیچ وجه از آن‌ها به عنوان یک موفقیت مالی نام برده نمی‌شود.

نسخه‌ی دوم بازی Dishonored در حال حاضر روی سرویس گیم پس در دسترس است و Prey هم در طول چند وقت اخیر در این سرویس حضور داشته است؛ اما دو بازی Dishonored 1 و Death of The Outsider دو اثری هستند که هنوز وارد Game Pass نشده‌اند. به هر حال، اگر قرار باشد این دو بازی به سرویس اشتراکی ایکس باکس اضافه شوند. از آن جایی که مدت زمان زیادی با عرضه‌ی Deathloop باقی نمانده است، عرضه‌ی این دو اثر می‌تواند بازیکنان را متقاعد کند تا به تجربه‌ی بازی جدید استودیو Arkane بپردازند. شاید همین موضوع بتواند جرقه‌ی شروع بازی Dishonored 3 را هم بزند.

بازی Wolfenstein: The Old Blood

گیم پس

استودیو Machine Games که در حال حاضر روی بازی Indiana Jones کار می‌کند، یکی دیگر از بازی سازی‌ها نام دارد بتسدا است که در سال‌های اخیر همواره موفق عمل کرده است. شروع کار آن‌ها با بازی Wolfenstein: The New Order در سال ۲۰۱۴ شروع شد که حکم Reboot مجموعه‌ی ولفنشتاین کلاسیک را داشت. The New Order جزء آن دسته از آثاری است که پس از گذراندن مدتی در Game Pass، از آن خارج شد. هم چنین، دو بازی Wolfenstein: The New Colossus و Youngblood هم در حال حاضر جزئی از گیم پس هستند. بنابراین، تنها نسخه‌ای از این مجموعه‌ی قدیمی که تا به حال وارد سرویس اشتراکی ایکس باکس نشده است، بازی Wolfenstein: The Old Blood است.

عدم حضور The Old Blood باعث احساس جای خالی آن در گیم پس می‌شود؛ چرا که اگر کسی قصد داشته باشد تجربه‌ی کاملی از این مجوعه‌ی تحسین شده کسب کند، باید تمامی نسخه‌های آن را بازی کند. بازی Wolfenstein: The Old Blood که در واقع حکم پیش درآمد The New Order را دارد، اتفاقات هفت ساعت پیش از شروع این بازی را تعریف می‌کند و به ریشه‌های شروع قیام بی. جی. بلازکویچ و دلایل آن می‌پردازد. به هر حال، اگر روزی قرار باشد استودیو Machine Games نسخه‌ی جدیدی از این مجموعه را منتشر کند، بازیکنان باید از ابتدا در جریان داستان باشند؛ وگرنه نمی‌توانند با روایت داستان ارتباط کامی برقرار کنند. اضافه کردن The Old Blood می‌تواند حفره‌ای که در ذهن بسیاری از بازیکنان وجود دارد را به طور کامل پر کند و آن‌ها را در جریان داستان و فلسفه‌ی آن قرار دهد.

آثاری که به معرفی آن‌ها پرداختیم، بازی‌هایی هستند که تا به حال رنگ گیم پس را به خود ندیده‌اند؛ اما در این میان بازی‌های دیگری هم وجود دارند که پیش از این در بازه‌ای از زمان به این سرویس ملحق شده‌اند و پس از مدتی راه خود را جدا کردند. انتظار می‌رود بازی‌هایی مانند Fallout 4، Doom، Rage، Fallout 3 و Prey‌ به خاطر خرید بتسدا توسط مایکروسافت هم که شده، باری دیگر به سمت Xbox Game Pass بازگردند. البته از آن جایی که در چند وقت اخیر آثاری مانند Doom Eternal و Dishonored 2 راه خود را به گیم پس بازکرده‌اند، به احتمال زیاد سایر بازی‌های شرکت Bethesda هم در سال جاری میلادی به سرویس اشتراکی ایکس باکس نزدیک می‌شوند.

هم چنین، همان طور که می‌دانید بهترین مکان ممکن برای تجربه‌ی آثاری که روی Xbox Game Pass قرار دارند، کنسول‌های نسل نهمی ایکس باکس هستند. بنابراین، شما می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی خرید Xbox Series X و خرید Xbox Series S این بازی‌ها را در بهترین حالت ممکن تجربه کنید.

نظر شما در مورد بازی‌های شرکت Bethesda که باید راه خود را به گیم پس باز کنند چیست؟ شما بیش‌تر منتظر چه بازی‌هایی هستید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید