راهنمای خرید بازی PS4, راهنمای خرید بازی PS5, کنسول PS4, کنسول PS5

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

در سال‌های اخیر بازی‌هایی که جهان بزرگی دارند بیشتر از قبل شده‌اند. در واقع شرکت‌های بزرگ سعی می‌کنند با ارائه‌ی جهانی بسیار عظیم، مخاطبان بیشتری را به سمت خود جلب کنند. بازی‌های انحصاری کنسول‌های سونی نیز از این قائده مستثنی نیستند. از همین رو ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را به شما معرفی کنیم. با تیلنو همراه باشید.

بزرگ بودن جهان یک بازی لزوما به معنای بهتر بودن و حتی خوب بودن آن اثر نیست؛ اما این روزها بازی‌هایی که جهان بزرگی دارند بیشتر و بیشتر شده‌اند و مخاطبان نیز از آن‌ها استقبال می‌کنند. بازی‌های انحصاری سونی نیز در طی چند سال اخیر از نظر گیم‌پلی و روایت داستان پیشرفت زیادی کرده‌اند. از دیگر تغییرات این آثار می‌توان به بزرگتر شدن جهان آن‌ها اشاره کرد که رضایت مخاطبان را هم به دنبال داشته است. ما در این مقاله قرار است به بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن اشاره کنیم.

بازی‌های Marvel’s Spider-Man و Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

عملکرد استودیو Insomniac Games در اولین بازی جهان‌بازش (Open World) به نام Sunset Overdrive، نشان داد که آن‌ها استعداد خوبی در این زمینه دارند. سپس این استودیو با عرضه بازی‌های Marvel’s Spider-Man و Marvel’s Spider-Man: Miles Morales عملکرد خود را تا حد بسیار زیادی ارتقا داد. استودیو اینسومنیاک گیمز، منهتن را به عنوان محل وقایع این دو بازی درنظر گرفته است و این محل در واقع بزرگترین نقشه در کل آثار این استودیو به حساب می‌آید. راستش را بخواهید از نظر طراحی، بازی ذاتا چیز خاصی برای ارائه ندارد، اما مکانیسم‌های جالب این آثار به جذاب شدن آن کمک می‌کنند. شما در این آثار می‌توانید در نقش مرد عنکبوتی ظاهر شده و با تارهای خود در اطراف شهر گشت بزنید. مکانیسم‌های حرکتی بازی احساس خوبی به مخاطب می‌دهد و چه چیزی بهتر از این؟ این اثر دارای یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن است.

بازی Horizon Zero Dawn

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4 و پی سی

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

استودیو Guerrilla Games تا همین چند سال پیش تجربه‌ای جز ساخت آثار شوتر اول شخص با داستانی خطی نداشت. در نتیجه وقتی بازی Horizon Zero Dawn عرضه شد، همه از نتیجه کار و عملکرد بسیار خوب بازی شگفت‌زده شدند. یکی از مواردی که همه را متعجب کرد، جهان‌باز بودن اثر بود. جهان آزاد بازی Horizon Zero Dawn بزرگ، متنوع و پر از فعالیت‌های جذابی نظیر شکار بود و این سطح از عملکرد برای استودیویی که پیش از این روی چنین آثاری کار نکرده، واقعا ستودنی است. اما آیا این اثر تمام استانداردهای بازی‌های جهان‌باز AAA را دارد؟ پاسخ مثبت است. البته شاید در برخی موارد شاهد افت کیفیت باشیم، اما همه آن‌ها قابل چشم‌پوشی هستند. امیدواریم استودیو Guerrilla Games از پروژه قبلی خود درس گرفته باشد و در بازی Horizon Forbidden West اشتباهات گذشته را تکرار نکند. به هر حال می‌توان یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را در Horizon Zero Dawn دید.

بازی Days Gone

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4 و پی سی

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

Days Gone با داشتن یک دنیای عظیم، یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را به ما ارائه می‌دهد. Bend Studio نیز مانند سایر استودیوهای شرکت سونی (Sony) تا همین دو سال قبل تجربه‌ای به جز ساخت آثار خطی نداشت. اما بازی Days Gone هم درست مانند بازی Horizon Zero Dawn از استودیو Guerrilla Games همه را متحیر کرد. البته همه ما می‌دانیم که این بازی به طور کلی چندان هم خوب نبود، اما مکانیسم‌های عمیق و سیستم‌های جالب اثر موجب شدند که بازیکنان حداقل برای یک بار هم که شده آن را تجربه کنند. جهان آزاد بازی Days Gone نسبت به خیلی از آثار شرکت سونی گیراتر، پویاتر و خوش‌ساخت‌تر است.

بازی Ghost of Tsushima

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

بازی Ghost of Tsushima نه تنها بهترین اثر جهان‌باز در آثار انحصاری سونی به حساب می‌آید، بلکه می‌توان آن را در کنار The Legend of Zelda: Breath of the Wild و Red Dead Redemption 2 یکی از برترین بازی‌های Open World تاریخ نیز دانست. درست است که جزیره‌ی بازی Ghost of Tsushima از نظر ابعاد بزرگ است، اما علاوه بر آن، ویژگی‌هایی دارد که آن را منحصر به فرد می‌کند. محیط این جزیره بسیار انبوه و متنوع است و پر شده از اتفاقاتی که برای همیشه در خاطرتان نقش خواهند بست. همچنین این اثر پر از فعالیت‌های جانبی مختلف است و از جلوه و چشم‌انداز‌های زیبای آن نیز نمی‌توان گذشت. Ghost of Tsushima که یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را ارائه می‌دهد، از هر نظر فوق‌العاده است و همانطور که پیش‌تر گفتیم، می‌توان آن را یکی از برترین آثار جهان‌باز تاریخ قلمداد کرد.

بازی InFamous Second Son

پلتفرم: پلی استیشن 4

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

بدون تردید بازی Ghost of Tsushima بزرگترین و تاثیرگذار ترین اثر جهان‌باز استودیو Sucker Punch Productions محسوب می‌شود، اما این اثر اولین پروژه Open World آن‌ها نبوده است. این استودیو در نسخه‌های مختلف از مجموعه InFamous محیط‌های سندباکس (Sandbox) متنوعی را به ما ارائه داد. در این فرنچایز، شهر سیاتل از بازی InFamous Second Son یک سر و گردن از سایر آثار بالاتر قرار می‌گیرید. کاوش در جهان بزرگ این اثر با استفاده از قدرت‌های بی‌نظیر دلسین (Delsin) واقعا لذت‌بخش است. خود بازی نیز بسیار جذاب است (حتی حالا که چند سال از عرضه آن می‌گذرد). در واقعا چشم‌نواز بودن محیط در عین سادگی آن، موجب شده حس خوبی در هنگام تجربه‌اش به ما منتقل شود. در هر صورت InFamous Second Son یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را به ما ارائه می‌دهد.

بازی Death Stranding

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و پی سی

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) پس از کار کردن روی چندین بازی‌ خطی شگفت‌انگیز، بازی Metal Gear Solid 5 را با محیطی جهان‌باز ساخت و به نظر می‌رسد دیگر از مسیر خود برنخواهد گشت. کوجیما در ادامه چه اثری را خلق کرد؟ مشخص است، بازی دث استرندینگ. این بازی به طرز شگفت‌آوری بزرگ بوده و یک اثر بسیار جاه‌طلبانه به حساب می‌آید که از نظر تاثیر گذاری نیز وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده است. بازی Death Stranding بازیکنان را وارد یک جهان عظیم و آزاد می‌کند. البته بسیاری از پوچ بودن آن انتقاد می‌کنند و Open World بودن این اثر را از نقاط ضعفش می‌دانند. با این حال مکانیسم‌های عمیق و منحصر به فرد بودن این اثر موجب شده که مشکلات بازی دث استرندینگ چندان هم به چشم نیایند. این اثر دارای یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن است.

بازی Shadow of the Colossus

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 2، پلی استیشن 3 و پلی استیشن 4

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

احتمالا بازی Shadow of the Colossus یکی از خاص‌ترین محیط‌های جهان‌باز را در دنیای بازی‌های ویدیویی دارد. این اثر خود را از قید و بندهای سایر آثار Open World جدا کرده و یک بازی کاملا متفاوت است. بدون شک بازی Shadow of the Colossus محیطی بزرگ، متنوع و زیبا دارد، اما دنیای آن تقریبا خالی است و شما در مناطقی منحصر به فرد باید با باس‌ها دست و پنجه نرم کنید. قابل ذکر است که همین خالی بودن محیط یکی از عناصر اصلی برای تجربه بهتر این اثر به حساب می‌آید و اتمسفری ایجاد می‌کند که موجب عمیق‌تر شدن تجربه این بازی می‌شود. هر دو نسخه‌ی اصلی و ریمیک بازی Shadow of the Colossus فوق‌العاده زیبا هستند و شما می‌توانید سوار بر اسبتان، در جهان عظیم این اثر به تاخت و تاز بپردازید. این اثر بدون شک یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را به مخاطبان ارائه می‌دهد.

بازی Gravity Rush 2

پلتفرم: پلی استیشن 4

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

شاید بازی Gravity Rush 2 یکی از بزگترین، مهم‌ترین و برترین آثار انحصاری سونی نباشد، اما از بسیاری از جنبه‌ها خوب بوده و طراحی جهان آن نیز جذاب است. این اثر که یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را به شما ارائه می‌دهد، از نظر وسعت محیط نسبت به نسخه پیشین خود عظمت بیشتری داشته و طراحی هوشمندانه‌تری دارد. مشخصا چیزی که موجب سادگی و لذت‌بخش شدن بازی Gravity Rush 2 می‌شود، مکانسیم‌های پیمایش بی‌نظیر آن است. به لطف نیروی جاذبه در این بازی می‌توانستید در هوا معلق شده و از زمین فاصله بگیرید؛ این ویژگی تا پایان نیز اصلا خسته کننده نمی‌شد.

بازی God of War

پلتفرم: پلی استیشن 4

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

درست که بازی God of War یک اثر جهان‌باز نیست، اما کسی نمی‌تواند منکر دنیای عظیم آن شود. شاید با خود بگویید بخش زیادی از مناطق بازی پوشیده از آب هستند، ولی حتی بدون آن‌ها نیز جهان این اثر نسبت به خیلی از آثار دیگر بزرگتر است. از همین رو می‌توان گفت که God of War یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن را به کاربران ارائه می‌دهد. دنیای بازی خدای جنگ بسیار غنی و متنوع است و طراحی خاص خود را دارد. آثار زیادی در سال‌ها اخیر از استایل طراحی این بازی الگو گرفته‌اند، اما هیچ یک نتوانسته‌اند به سطح God of War برسند.

بازی Bloodborne

پلتفرم: پلی استیشن 4

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

بازی Bloodborne نیز اثری جهان‌باز نیست، ولی از نظر وسعت چیزی از این نوع آثار کم ندارد. قابل ذکر است که این بازی صرفا بزرگ نیست، بلکه بسیار غنی نیز هست. این اثر که شما را در جهانی خوف‌انگیز و خشن وارد می‌کند، در طراحی خود از استایل آثار Metroidvania الگو گرفته است. بازی بلادبورن پر از معماهای مختلف است و از کاوش در جهان آن نهایت لذت را خواهید برد. این بازی از نظر تعادل بین اندازه محیط و غنی بودن آن قابل ستایش است و هر بازی‌سازی می‌تواند برای ساخت آثار خود از این اثر الهام بگیرد. Bloodborne دارای یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن است.

بازی Demon’s Souls

پلتفرم: پلی استیشن 3

بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن

اگر یکی از آثار انحصاری سونی بتواند از نظر طراحی و فلسفه ساخت از بلادبورن پیشی بگیرید، آن اثر بدون شک بازی Demon’s Souls خواهد بود. قابل ذکر است که هر دوی این آثار توسط استودیو FromSoftware ساخته شده‌اند. دنیای Demon’s Souls که یکی از بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن به حساب می‌آید، از نظر طراحی یک شاهکار بوده و استایل هنری منحصر به فردی دارد. این اثر دارای محیط‌ها و مناطق متنوعی است و درست همان ساختار خاص بازی‌های FromSoftware را دارد. بازی دیمون سولز به قدری خوب ساخته شده که توانسته در ژانر خود به یک نمونه بی‌نظیر تبدیل شود.

این بود لیست بزرگترین جهان ها در بازی های انحصاری پلی استیشن. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظر شما درمورد آثار این لیست چیست؟ آیا اثری را می‌شناسید که ما آن را در لیستمان جا انداخته باشیم؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GamingBolt

اینستاگرام تیلنو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *