نمایش و پیش نمایش, پوستر بازی, گیم پلی بازی

ویژگی های جدید بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

بازی Call of Duty: Modern Warfare

بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 که فاصله کمی تا عرضه آن باقی مانده، قرار است دوره جدیدی از مجموعه کالاف دیوتی را رقم بزند و جاه طلبی‌های آن را به سطوح جدید برساند. بخش بزرگی از این جاه طلبی مربوط به بخش چندنفره و آنلاین بازی می‌شود که سعی می‌کنیم در ادامه این مقاله، به ایده‌ها و تغییرات جدید آن بپردازید.

تغییرات جدید بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

خب بیایید خیلی سریع به اصل مطلب برویم و از سنت مقدمه نویسی عبور کنیم تا محتویات مطلب در حوصله گنجانده شود. پس از عرضه بازی Call of Duty: Modern Warfare در سال 2019، استودیو Infinity Ward در تلاش بوده تا بتواند با ویژگی‌ها و نوآوری‌های جدید، تجربه بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 را عمیق‌تر از همیشه کند. مهم نیست که در حال تجربه بخش داستانی هستید یا می‌خواهید به اتفاق دوستان خود به کشتن دشمنان در بخش چندنفره بپردازید؛ اثر مورد بحث همیشه هدف بزرگی را در انتهای مسیر قرار می‌دهد تا بتوانید تمرکز خود را نسبت به آن جمع کنید.

اگر به تماشای نمایش‌های جدید و تجربه نسخه بتا پرداخته باشید، احتمالا از تلاش‌های سازندگان برای عمیق‌تر کردن تجربه نهایی خبر دارید. این تلاش‌ها در قالب تغییرات و نوآوری‌های جدیدی تعریف می‌شوند که اعضای استودیو Infinity Ward از آن با نام Emergent Gameplay یاد می‌کنند. Emergent Gameplay لقب مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید است که کل تجربه شما از کالاف دیوتی را در سطح پلتفرم‌های مختلف تشکیل می‌دهند؛ از گشت و گذار در منو بازی گرفته تا ویژگی‌های Social و تجربه حالت‌های مختلف. جنبه‌های متفاوت Emergent Gameplay باعث می‌شود اتحاد خاصی میان Modern Warfare 2، Warzone 2.0 و Call of Duty: Warzone Mobile شکل بگیرد تا بتوانید بهترین برداشت ممکن از فرنچایز مورد بحث را داشته باشید. به طور صریح‌تر، سیستم Emergent Gameplay مانند یک میزبان بزرگ عمل می‌کند که بخش‌های مختلف سری Call of Duty روی آن قرار می‌گیرند.

بازی Call of Duty: Modern Warfare

ورای مواردی که تا این نقطه به آن‌ها اشاره کردیم، باید بدانید که بازی Call of Duty: Modern Warfare II شامل یک کمپین داستانی هم می‌شود که در صورت پیش خرید، می‌توانید یک هفته زودتر به تجربه آن بپردازید. در کنار کمپین داستانی تک نفره، مدرن وارفر 2 میزبان دو حالت با نام Special Ops و Raids Game هم خواهد بود که تمرکز خود را روی حالت Co-op و خوشگذرانی در کنار دوستان می‌گذارد. در ادامه سعی می‌کنیم شما را با این ویژگی‌ها و حالت‌های جدید آشنا کنیم.

شنا کردن و مبارزه روی آب

یکی از مواردی که مخاطب‌های Call of Duty: Warzone را حسابی کلافه کرده بود، مربوط به آب‌ها می‌شد. در واقع اگر در این بازی با آب‌های اقیانوس برخورد می‌کردید بلافاصله جان خود را از دست می‌دادید (انگار نه انگار که در حال کنترل نیروهای نظامی ویژه و باتجربه هستید). خوشبختانه در بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 این مشکل دیگر وجود ندارد و علاوه بر شنا کردن در اعماق آب‌ها، می‌توانید روی سطح آن هم به مبارزه بپردازید که یکی از ویژگی‌های هیجان انگیز این اثر به شمار می‌رود.

مبارزات آبی می‌تواند روی سطح یا در عمق آب‌ها رخ دهد که تنوع بالایی را به گیم‌پلی اعطا می‌کند. موتور گرافیکی بازی هم می‌تواند با ردیابی وضعیت آب‌ها تغییراتی را در این میان به وجود آورد که روی تجربه نهایی تاثیرگذار هستند. برای مثال آب‌های موجود در سطح نقشه می‌توانند تمیز، کدر یا آلوده باشند و شرایط متفاوتی را به وجود آورند. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه خود وارد آب شوید و در صورت خوش شانس بودن، صحیح و سلامت از آن بیرون آیید.

اما علاوه بر این موارد اضافه شدن مکانیک آب موقعیت‌های متعددی را برای گیم پلی به وجود می‌آورد. برای مثال شما می‌توانید از آب‌ها و رودخانه‌ها به عنوان محلی برای مخفی‌شدن و عقب نشینی استفاده کنید. هنگامی که فشار گلوله‌های دشمن زیاد شد، می‌توانید به دل آب و بزنید و در عمق آن برای مدتی مخفی شوید. حال جالب است بدانید که امکان شلیک کردن و استفاده از یک سری اسلحه‌ها و آیتم‌های خاص وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود موقعیت خویش بهره ببرید. در این میان یک سری آیتم‌ها و لوت‌ها هم در اعماق آب مخفی شده‌اند که برای پیدا کردن آن‌ها، باید شنا کرده و به سمت پایین بروید. البته همان‌طور که به احتمال زیاد مشاهده کرده‌اید، امکان استفاده از قایق‌ها هم وجود دارد تا بتوانید در سطح نقشه سریع‌تر جا به جا شوید. موارد ذکر شده تنها قسمتی از مکانیک‌های مربوط به آب است که می‌توانید از بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 انتظار داشته باشید.

بازی Call of Duty: Modern Warfare

آویزان شدن از لبه‌ها و مکانیک‌های حرکتی جدید

بازی Call of Duty: Modern Warfare که اولین بار در سال 2019 منتشر شد، یک سری مکانیک‌ها و ویژگی‌های جدید را به مجموعه اضافه کرد. از جمله این مکانیک‌ها می‌توانیم به Tactical Sprint (نوعی از دویدن) و Mounting (مستقر کردن اسلحه‌ها روی سطوح مختلف برای دقت بیش‌تر) اشاره کنیم. حال آن طور که متوجه شدیم روند این مکانیک‌های جدید در نسخه دوم ریبوت سری Modern Warfare هم ادامه دارد و اعضای Infinity Ward، تلاش زیادی برای دادن تنوع به گیم‌پلی کرده‌اند.

یکی از مکانیک‌های حرکتی جدید بازی مورد بحث که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، Dive نام دارد. برای استفاده از این مکانیک جدید باید در حین استفاده از Tactical Sprint دکمه Crouch را بزنید تا خیلی سریع روی زمین بخوابید. بدین گونه می‌توانید برای چند صدم ثانیه از گلوله‌های دشمن جان سالم به در ببرید و برای زنده ماندن تلاش کنید. اما Diving تنها مکانیک حرکتی جدید مدرن وارفر 2 نیست و باید به آویزان شدن از لبه‌ها یا Ledge Hanging اشاره کنیم. اسم این مکانیک جدید می‌تواند به خوبی کارکرد آن را توضیح دهد و عملکرد اصلی آن را توضیح دهد. Ledge Hanging به شما اجازه می‌دهد از لبه دیوارها و سایر سطوح آویزان شوید و از آن به عنوان یک موقعیت تاکتیکی برای دید زدن دشمنان استفاده کنید. حال انتظار می‌رود در آینده امکان شلیک کردن با Pistolها در حین Ledge Hanging هم به بازی اضافه شود تا بتوانید به صورت مخفیانه از رقبا پذیرایی کنید. اما دقیقا از چه نوع لبه‌هایی می‌توان برای آویزان شدن استفاده کرد؟ خب این موضوع به صورت تجربی حاصل می‌شود و خود شما پس از مدتی به صورت کامل با این مکانیک وفق پیدا خواهید کرد.

تعامل با وسیله‌های نقلیه و تخریب پذیری

وسایل نقلیه (اعم از تانک‌ها و خودروهای نظامی) در بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 دست خوش تغییرات مثبتی شده‌اند تا حس واقعی گرایی و Immersion بیش‌تری منتقل کنند. سیستم تخریب پذیری و تعامل با وسایل نقلیه که به صحنه‌های اکشن هیجان انگیزتری ختم می‌شوند، از جمله این مکانیک‌ها جدید هستند. در ادامه به صورت دقیق‌تر به این مسئله خواهیم پرداخت:

 • امکان خروج از پنجره خودروها و شروع به تیراندازی (این امکان هم برای راننده و هم برای سایر مسافرها وجود دارد)
 • آویزان شدن از لبه خودروها که به Ledge Hanging مربوط می‌شود
 • تخریب بخش‌های مختلف وسایل نقلیه (برای مثال می‌توانید با شلیک کردن به درها و سپر ماشین‌ها آن‌ها را نابود کنید)
 • پنجر کردن تایرها یا لاستیک‌ها با استفاده از گلوله که به کند شدن یا توقف ماشین‌ها ختم می‌شود
 • امکان استفاده از وسایل نقلیه آبی، هوایی و زمینی با توجه به شرایط موجود (از جمله هلیکوپتر، قایق و ماشین‌ها)

بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 شامل طیف جدیدی از وسایل نقلیه می‌شود که ظاهر و حال و هوای گیم‌پلی را تغییر می‌دهند. شما می‌توانید سوار تک تک این وسایل نقلیه شوید و از آن‌ها در بخش چندنفره مدرن وارفر 2 یا کال آف دیوتی وارزون 2 بهره ببرید. 9 عدد از این Vehicleهای جدید به وسایل نقلیه زمینی مربوط می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به یک ماشین هاشبک و یک تانک بزرگ اشاه کنیم. همچنین می‌توانید انتظار بازگشت وسایل نقلیه قدیمی مانند Cargo Truckها را داشته باشید.

تجهیزات Tactical، Field Upgradeها و Perkها

تجهیزات Tactical و Field Upgradeها جزئیات و ویژگی‌های بهتری از همیشه دارند که در بتا عمومی بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 با آن آشنا شدیم. یکی از Field Upgradeهایی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، Tactical Camera نام دارد که یک دوربین کوچک به شمار می‌رود. شما می‌توانید این دوربین را در نقطه خاصی تعبیه کرده و با استفاده از آن موقعیت دشمنان را بررسی کنید.

 علاوه بر مشاهده تصویر مستقیم دشمنان از طریق دوربین‌های مورد بحث، اگر دشمنی از نزدیکی آن رد شود یک صدای هشدار دهنده برای شما پخش خواهد شد تا نسبت به تهدید آن‌ها آگاهی پیدا کنید. در واقع اگر چندین Tactical Camera را در سطح نقشه استقرار دهید، دید بهتری نسبت به میدان جنگ دارید تا بتوانید دشمنان را راحت‌تر بکشد. اما قابلیت مورد بحث در بخش بتل رویال بیش از پیش به کار می‌آید. برای درک اهمیت آن کافی است دایره آخر مسابقه را تصور کنید که با چند عدد از دوربین‌های شما تجهیز شده است. در چنین شرایطی می‌توانید دشمنان را راحت‌تر ببینید و از این موضوع به نفع خود استفاده کنید.

بازی Call of Duty: Modern Warfare

Shock Stick

یکی از Tactical Equipmentهایی که قادر به اشاره به آن هستیم، Shock Stick نام دارد. کاربرد این Shock Stickها به محیطی و موقعیتی که در آن قرار دارید بستگی دارد و می‌تواند در شرایط سخت حسابی به کمک‌تان آید. هنگامی که یکی از این آیتم‌ها را به سمت سطوح مختلف پرتاب کنید، به آن‌ها می‌چسند و سپس از خود یک موج الکتریکی بروز می‌دهند. این موج‌ الکتریکی نه تنها باعث آسیب دیدن دشمنان می‌شود، بلکه تجهیزات و ماشین‌های آن‌ها را هم از کار می‌اندازد. به طور کلی Shock Stick آیتم جالبی است که تا از آن استفاده نکنید، متوجه جذابیت‌هایش نخواهید شد.

Drill Charge

دشمنانی که در داخل ساختمان‌ها کمپ کرده و به شلیک کردن از طریق پنجره‌ها می‌پردازند، می‌توانند حسابی اذیت کننده باشند. پیش از این برای مقابله با چنین افرادی باید با پرتاب یک Flashbang در موقعیتی مناسب به دل آن‌ها می‌زدید و سپس شروع به تیراندازی می‌کردید. اما Drill Chrage این رویه را تغییر داده و آن را دوست خوش تغییرات جدیدی می‌کند. هنگامی که یک Drill Charge را به سمت یک دیوار پرتاب کنید، آن را می‌شکافد و به محض سوراخ کردن دیوار، به طور خودکار یک نارنجک را از خود شلیک خواهید کرد. این نارنجک به آن‌ها آسیب می‌زند و موقعیت مناسبی برای راش دادن به وجود می‌آورد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید از این Drill Chargeها برای نفوذ و نابودی وسایل نقلیه دشمنان هم بهره ببرید.

DDoS

یکی دیگر از Field Upgradeهای بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، DDoS نام دارد. شما می‌توانید به لطف DDoS از تجهیزات و وسایل نقلیه دشمنان در محیط پیرامون آگاه شوید و برای مدت کوتاهی آن‌ها را از کار بیندازید. همین موضوع موقعیت مناسبی را برای شما به وجود می‌آورد که می‌توانید به لطف آن، حسابی از خجالت دشمنان خود درآیید.

Inflatable Decoy

Inflatable Decoy همان‌طور که از نامش مشخص می‌شود، یک بدل از شما است که به محض پرتاب کردن باد خواهد شد. هنگامی که این آیتم را پرتاب کنید، دشمنان فریب می‌خورند و فکر می‌کنند که با یک دشمن واقعی روبرو هستند و تا زمان پی بردن به واقعیت، چند ثانیه‌ای سردرگم می‌مانند. حال شما می‌توانید از Inflatable Decoy به عنوان یک طعمه استفاده کنید و به موقعیت دشمنان خود در سطح نقشه پی ببرید. این پایان کار نیست و در صورت لزوم، می‌توانید آیتم مورد بحث را منفجر کرده و به واسطه آن به دشمنان آسیب بزنید.

Perkها

سیستم پرک‌ها در بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 هم وجود دارد و شامل چهار مرحله می‌شود (دو مرحله اولیه یا Base و دو مرحله Bonus و Ultimate). شما می‌توانید این پرک‌ها را در طی بازی‌های Multiplayer و با kill و Assisstها معینی به دست آورید. به طور کلی هر حرکت مثبتی که در نبردهای چندنفره انجام دهید، شما را به سمت Perkهای جدید نزدیک می‌کنند. حال جالب است بدانید که امکان ویرایش و شخصی‌سازی Perkها وجود دارد و می‌توانید پیش از شروع مبارزه و از طریق منو بازی، همه چیز را طبق سلیقه خود تغییر دهید. بدین روند، نبردهای آنلاین کالاف دیوتی جدید از هر وهله‌ای در تاریخ تاکتیکی‌تر می‌شوند.

بازی Call of Duty: Modern Warfare

سیستم Gunsmith و شخصی‌سازی اسلحه‌ها

با عرضه مدرن وارفر 2 سیستم Gunsmith و شخصی‌سازی اسلحه‌ها میزبان بهبودها و پیشرفت‌های مختلفی می‌شود. با این تغییرات جدید می‌توانید Loadoutهای خود را به صورت کامل Customize کرده و همه چیز را با استایل مبارزه‌تان در یک راستا قرار دهید. در ادامه بیش‌تر به این موضوع خواهیم پرداخت:

پلتفرم اسلحه‌ها

در بازی Call of Duty: Modern Warfare که در سال 2019 منتشر شد، سیستم Gunsmith همه اسلحه‌ها را مجزا حساب می‌کرد و هیچ یکی از آن‌ها را به دیگری تعمیم نمی‌داد. اما این موضوع دست خوش تغییرات مختلفی شده و حالا اسلحه‌ها طبق گروه‌هایی تحت عنوان Platform دسته بندی می‌شوند. شما قادر هستید از طریق Platform اسلحه‌ها و Loadoutهایی که دوست دارید را به شکل منظم‌تری به میدان بیاورید. در ادامه برخی از قوانین پلتفرم‌ها را مرور می‌کنیم:

 • با بالا رفتن Rank تمام Platformهای اولیه یا Base را آزاد خواهید کرد
 • اولین اسلحه که روی یک پلتفرم آزاد شود با ویژگی‌های Receiver خود شناخته خواهد شد
 • Receiver در واقع یک Attachment است و ویژگی‌های اصلی و فرعی یک اسلحه را مشخص خواهد کرد
 • با پیشروی در بازی Receiverهای بیش‌تری به دست می‌آورید که به لطف آن، می‌توانید اسلحه‌های بیش‌تری در یک Platform آزاد کنید
 • Receiver اسلحه‌ها در حدی مهم است که اگر آن را تغییر دهید، بازی از آن با عنوان یک Weapon جدید یاد می‌کند
 • یکی از پلتفرم‌هایی که در بتا عمومی بازی با آن آشنا شدیم، M4 بود. هنگامی که اسلحه M4 را آزاد کنید چهار Receiver جدید دریافت خواهید کرد. چهار Receiver پلتفرم M4 با نام‌های M16، 556 Icarus LMG، FTac Racon Battle Rifle و FSS Hurricane SMG سناخته می‌شوند

Attachment اسلحه‌ها

جالب است بدانید که سیستم شخصی‌سازی و Attachmentها در راستای پلتفرم‌ها قرار می‌گیرند و به دو دسته Weapons Platform Attachment و Universal Attachments تقسیم می‌شوند. هنگامی که تجهیزات دسته اول را باز کنید، می‌توانید از آن‌ها تنها در یک پلتفرم خاص بهره ببرید. اتچمنت پلتفرم‌ها شامل مواردی مانند Barrel، Magazine، Stock و Rear Grip می‌شود.

اما داستان Universal Attachmentها متفاوت است و هنگامی که یکی از آن‌ها را باز کنید، قادر هستید آن را در تمامی پلتفرم‌ها به کار بگیرید. این دسته از اتچمنت‌ها هم شامل مواردی مانند Muzzle، Underbarrel، Ammunition، Laser و Optic می‌شوند تا بتوانید به لطف آن‌ها اسلحه‌های خود را شخصی‌سازی کنید.

نقشه‌های جدید و دوربین سوم شخص

در این نقطه از تغییرات بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 به بحث جذاب Mapها و زاویه دید سوم شخص می‌رسیم که به شدت غیر منتظره بود. اگر به تجربه بتا عمومی بازی پرداخته باشید احتمالا متوجه تلاش‌های استودیو Infinity Ward برای بهبود تنوع و تعداد نقشه‌های بخش چندنفره شده‌اید. در ادامه این جزئیات را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

Battle Mapها

یکی از حالت‌های جدید بازی مورد بحث، Ground War است که به جنگ‌های عظیم 32 نفر علیه 32 نفر می‌پردازد. حال باید بدانید نقشه‌های حالت Ground War با نام Battle Map شناخته می‌شوند. حالت Ground War که کم و بیش از مجموعه بتلفیلد الهام گرفته، در دنیای Call of Duty: Warzone 2.0 وجود دارد و به نبردهای عظیم می‌پردازد. در حالت مذکور هر جبهه به تیم‌های چهارنفره تقسیم می‌شوند تا بتوانند رویه هماهنگی را راحت‌تر دنبال کنند.

حال اگر وارد این Battle Mapها شوید و آن‌ها را یاد بگیرید، در بخش Battle Royale هم کار راحت‌تری را در پیش خواهید داشت؛ چرا که دیگر نیازی نیست در آشوب بزرگ این بخش به یادگیری نقشه و حفظ کردن جزئیات آن بپردازید. علاوه بر موارد ذکر شده باید بدانید که در Ground Wars، می‌توانید تک تک ساختمان‌ها را بگردید و سوار وسایل نقلیه موجود شوید. فقط توجه داشته باشید سربازهای هوش مصنوعی در Ground Wars حضور دارند و تک تک شخصیت‌های میدان نبرد توسط گیمرهای واقعی کنترل نمی‌شوند. به گفته سازندگان این عمل (استفاده از سربازهای AI) باعث به وجود آمدن تعامل و تعادل پویاتری خواهد شد.

Core Mapها

Core Mapها که میزبان نبردهای کوچک 6 علیه 6 می‌شوند، در بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 وضعیت خوبی دارند. شما وارد این نقشه‌ها می‌شوید و می‌توانید در حین نبردهای سریع، از روح واقعی بخش چندنفره Call of Duty لذت ببرید. Core Mapها هیچ ارتباطی به نقشه نسخه جدید وارزون ندارند و با توجه به نبردهای سریع و نفس گیر 6 علیه 6 طراحی شده‌اند. فقط باید اشاره کنیم که تمامی نقشه‌های ذکر شده به مرور و با عرضه Seasonهای جدید به روز رسانی می‌شوند و تغییر پیدا می‌کنند.

در این نقطه به پایان بخش اول ویژگی های جدید بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ کدام یک از این ویژگی‌های جدید هیجان‌انگیزتر به نظر می‌رسند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: Callofduty

author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *