بازی, یادداشت

بازی Final Fantasy 7: حقیقت‌هایی از کلود که نمی‌دانستید

بازی Final Fantasy 7 remake

کلود استرایف مطمئنا مهم‌ترین شخصیت بازی Final Fantasy 7 است. در این مطلب قصد داریم ۱۰ حقیقت از او را که نمی‌دانستید، به شما معرفی کنیم. با تیلنو همراه باشید.

 

زمانی که قصد داریم مشهورترین پروتاگونیست‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی را مرور کنیم، غیرممکن است کلود استرایف (Cloud Strife) از بازی Final Fantasy 7 را نادیده بگیریم. او نه تنها یکی از بهترین شخصیت‌های تمام دوران سری فاینال فانتزی است، بلکه جزء مرموز‌ترین کاراکتر‌های مجموعه مذکور محسوب می‌شود. گذشته تاریک در کمپانی شینرا و درگیری‌های شخصی‌اش در بازی فاینال فانتزی 7، باعث شده‌اند که کلود به شخصیتی پیچیده و تراژیک تبدیل شود که نمونه آن کمتر دیده شده است.

 

بسیاری از حقایق و اطلاعات تکمیلی در مورد شخصیت کلود در قالب‌ بازی‌های منتشر شده پس از بازی Final Fantasy 7 در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند و برخی دیگر نیز تنها در دیگر محصولات مرتبط با بازی مذکور یافت می‌شوند. با بررسی محصولات مختلف و تحلیل بازی‌هایی که کلود در آن‌ها حضور داشته است، می‌توان تصویر واضح‌تری از این سرباز با مدل مو‌های عجیب به دست آورد.

 

بازی Ehrgeiz: God Bless the Ring

بازی Super Smash Bros. Ultimate اولین تجربه کلود در سبک فایتینگ نیست

با این وجود که بازی Super Smash Bros. Ultimate اثری بسیار مشهور و شناخته ‌شده است، اما اولین حضور کاراکتر کلود استرایف در یک بازی فایتینگ به حدود دو دهه قبل باز‌می‌گردد. کلود و ۶ تن از شخصیت‌های بازی Final Fantasy 7 برای اولین بار در بازی Ehrgeiz: God Bless the Ring حضور پیدا کردند. این محصول استودیو DreamFactory در سال ۱۹۹۸ به صورت دستگاه آرکید و برای کنسول پلی استیشن عرضه شد. علاوه بر کلود، در بازی مذکور می‌توانید با استفاده از کاراکتر‌های تیفا (Tifa)، سفیرات (Sephiroth)، یوفی (Yuffie)، وینسنت (Vincent) و زک (Zack) با حریفان مبارزه کنید. همچنین قرار بود کلود استرایف به عنوان شخصیت مهمان در نسخه پلی استیشن 2 بازی Soulcalibur II حضور داشته باشد، اما در نهایت کاراکتر هیهاچی میشیما (Heihachi Mishima) از سری بازی‌های Tekken انتخاب شد.

 

در کنار آثار سبک فایتینگ، کلود در بسیاری از بازی‌های فرعی سری Final Fantasy و مجموعه‌های Kingdom Hearts ، Itadaki Street و Yo-Kai Watch حاضر بوده است. اگر‌چه به صراحت اعلام نشده، اما شخصیتی در بازی World of Warcraft وجود دارد که به طرز قابل‌توجهی به کلود شباهت دارد. این کاراکتر در بازی مذکور با نام کورائود (Koraud) شناخته می‌شود و در کنار زنی که گل می‌فروشد، دیده می‌شود.

 

میاموتو موساشی ساساکی کوجیرو

کلود از یک شمشیر‌زن افسانه‌ای ژاپنی الهام گرفته شده است

فولکلور و افسانه‌ها همواره تاثیر بسیار زیادی روی سری فاینال فانتزی داشته‌اند. این امر در نبرد بین کلود و سفیراث که از افسانه‌های آسیایی الهام گرفته شده، به خوبی مشهود است. کلود تا حدودی براساس یک رونین ژاپنی به نام میاموتو موساشی (Miyamoto Musashi) خلق شده است. این در حالی است که الهام‌بخش سفیراث، دشمن سر‌سخت میاموتو یعنی ساساکی کوجیرو (Sasaki Kojirō) است.

 

این دو جنگجوی بزرگ، نفرت و رقابت دیرینه‌ای داشته و در سال ۱۶۱۲ در دوئلی سرشار از خشونت شرکت کردند. در این جنگ خونین ساساکی کاتانایی بسیار بلند در دست داشته و سلاح میاموتو شمشیری چوبی ساخته شده از پاروی قایقش بود. با وجود اینکه برتری ساساکی محتمل به نظر می‌رسید، میاموتو توانست با جا‌خالی دادن به پیروز میدان تبدیل شود. این دوئل افسانه‌ای تاثیر بسیار زیادی روی روابط کلود و سفیرات و نبرد نهایی آن‌ها داشته است.

 

بازی final fantasy 7

کلود با استفاده از آهنربا شمشیر Buster را روی کمر خود نگه می‌دارد

کانال AWE me در وب‌سایت یوتیوب در قالب بخشی از مجموعه Man at Arms، اقدام به ساخت نمونه واقعی سلاح نمادین کلود یعنی شمشیر Buster کرد. نسخه کامل‌شده این شمشیر به حدی سنگین بود که برای بلند کردن آن به تلاش دو نفر نیاز داشت. این مورد باعث شد بسیاری نسبت به چگونگی مبارزه کلود با این سلاح دچار شک و تردید شوند. این امکان وجود دارد که به دست پروفسور هوجو (Hojo) و به واسطه آزمایشات Mako کلود چنین قدرتی به دست آورده باشد. با این حال پرسش نحوه اتصال شمشیر Buster به کمر کلود همچنان بدون پاسخ باقی مانده است.

 

خوشبختانه در قالب کانسپت آرت نسخه اصلی بازی Final Fantasy 7 جواب این سوال داده شده است. در طراحی‌های مذکور مشخص است که یک آهنربای کوچک روی بند شلوار کلود وجود دارد که با استفاده از آن شمشیر Buster روی کمر او قرار می‌گیرد. به نظر می رسد این آهنربا جزئی از یونیفرم SOLDIER بوده، زیرا زک نیز آهنربای مشابهی رو کمر خود دارد.

 

بازی Final Fantasy 7

صدا‌پیشه کلو همواره ثابت نبوده است

در نسخه اصلی بازی Final Fantasy 7 کاراکتر‌ها فاقد صدا هستند و هیچ صدا‌پیشه‌ای در تیم تولید آن حضور نداشته است. با این حال در آثاری که پس از بازی مذکور عرضه شدند، کلود قادر به صحبت کردن بود. علی‌رغم اینکه تاکاهیرو ساکورای (Takahiro Sakurai) در تمامی نسخه‌ها صدا‌پیشگی ژاپنی کلود را بر عهده داشته، اما صدا‌پیشه انگلیسی تغییرات مختلفی را تجربه کرده است.

 

در ابتدا استیو برتون (Steve Burton) به عنوان صدا‌پیشه کلود انتخاب شد و در انیمیشن Advent Children، بازی‌های the Kingdom Hearts و بسیاری از بازی‌های فرعی سری Final Fantasy، به جای این شخصیت صحبت کرد. با این وجود که استیو برتون به مدت ۱۶ سال وظیفه صدا‌پیشگی کاراکتر مذکور را بر عهده داشته، کمپانی اسکوئر انیکس شخص دیگری را جایگزین او کرده است. کمپانی مذکور در بازی Final Fantasy VII Remake این وظیفه را به کودی کریستین (Cody Christian) محول کرد. کلود تنها شخصیتی نیست که از صدا‌پیشه متفاوتی بهره می‌برد، بلکه صدا‌پیشگان تمامی کاراکتر‌های اصلی بازی ذکر شده تغییر پیدا کرده‌اند.

 

بازی final fantasy 7

محل تولد کلود از اساطیر نورس الهام گرفته شده است

بسیاری المان‌های موجود در سری بازی‌های Final Fantasy از اساطیر ملل مختلف الهام گرفته شده‌اند. این ویژگی به خوبی در Summons‌ها (موجودات جادویی و افسانه‌ای که با احضار در کنار شما می‌جنگند) مشهود است. علاوه بر این نام برخی از لوکیشن‌های موجود در بازی فاینال فانتزی 7 نیز از اساطیر الگو‌برداری شده‌اند.

 

محل تولد تیفا و کلود با نام نیبل‌هایم شناخته می‌شود که براساس نیفل‌هایم، یکی از ۹ قلمرو جهان در اساطیر نورس نام‌گذاری شده است. آن دسته از بازیکنانی که بازی God of War، محصول سال ۲۰۱۸ را تجربه کرده باشند، بدون شک با نیفل‌هایم که محل زندگی دورف‌ها است، آشنایی دارند. در سری Final Fantasy، شهر میدگار از اساطیر نورس و سیاره گایا از الهه یونانی که تجسم زمین است، الهام گرفته شده‌اند.

 

بازی Before Crisis Final Fantasy 7

کلود همواره به عنوان پروتاگونیست ایفای نقش نکرده است

برای بسیاری از بازیکنان، کلود یکی از مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین پروتاگونیست‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی است. با این حال او در یکی از بازی‌های موجود در مجموعه Compilation of Final Fantasy VII یعنی بازی Before Crisis: Final Fantasy VII به عنوان آنتاگونیست ظاهر شده است. این بازی موبایل به عنوان پیش درآمد بازی Final Fantasy VII در سال ۲۰۰۴ در کشور ژاپن منتشر شد. در قالب بازی مذکور به عمق تاریخ ترکس (Turks) و آوالانچ (Avalanche) نفوذ کرده و دوران فعالیت کلود به عنوان نگهبان شینرا (Shinra) را مشاهده می‌کنیم.

 

در بازی Before Crisis: Final Fantasy VII در قالب اعضای ترکس چندین بار با کلود رو‌به‌رو خواهید شد و حتی می‌توانید در حالت تمرین به عنوان باس با او مبارزه کنید. علاوه بر این کلود با چندین نفر از اعضای آوالانچ درگیری داشته که تصمیم او برای پیوستن به این گروه، کمی عجیب به نظر می‌رسد. متاسفانه بازی مذکور هرگز به صورت رسمی در دیگر کشور‌ها عرضه نشده که به واسطه این این امر، علی‌رغم اهمیت داستانی آن، مخاطبین غیر‌ژاپنی بازی Final Fantasy 7 قادر به تجربه آن نیستند.

 

کتاب Final Fantasy VII Ultimania Omega

کلود دو تاریخ تولد دارد

براساس راهنمای Final Fantasy VII Ultimania Omega، کلود استرایف در ۱۱ اوت متولد شده است. با این حال در بازی Final Fantasy Tactics گفته شده که روز تولد او تاریخ ۱۹ اوت است. به طور کلی تاریخ تولد ذکر شده در راهنمای Final Fantasy VII Ultimania Omega پذیرفته شده و در آثار بعدی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

 

علاوه بر تاریخ تولد متفاوت، در بازی Final Fantasy Tactics گفته شده که کلود متولد برج دلو بوده که بدون در نظر گرفتن تاریخ تولد‌های اعلام شده، چندان منطقی نیست. متولد شدن کلود بین ۲۲ جولای تا ۲۲ اوت باعث می‌شود که او متولد برج اسد محسوب شود. متولدین برج دلو افرادی هستند که از ژانویه تا ۱۹ فوریه متولد شوند، بنابراین اعلام کلود به عنوان متولد این برج به هیچ عنوان درست نیست.

 

بازی Final Fantasy Tactics

بازی Final Fantasy 7 اولین تجربه کلود در پوشیدن لباس جنس مخالف نیست

روبان یکی از کاربردی‌ترین لوازم جانبی سری فاینال فانتزی است. این آیتم در بازی‌های مختلف تاثیرات متنوعی دارد، اما معمولا اکثریت یا تمامی تضعیف‌کننده را خنثی می‌کند. روبان جزء آیتم‌هایی محسوب نمی‌شود که لازم است همواره در اختیار داشته باشید، اما در برخی نبرد‌هایی که دشمنان با حجم بالایی از تضعیف‌کننده‌ها شخصیت‌های شما را آلوده می‌کنند، استفاده از روبان ضروری است.

 

بازی‌های زیادی از مجموعه Final Fantasy از روبان استفاده کرده‌اند که یکی از آن‌ها بازی Final Fantasy Tactics است. در این بازی تنها کاراکتر‌های مونث قادر هستند از روبان استفاده کنند. با این حال اگر شخصیت کلود را آزاد کرده باشید، این امکان وجود دارد که او را مجهز به روبان کنید. با استناد به فرهنگ و تاریخ ایوالیس (Ivalice) این امر به معنای پوشیدن لیاس جنس توسط کلود است.

 

عطر cloud strife

کلود دارای عطر خاص خود است

وقتی که افراد مشهور به درجه خاصی از شهرت برسند، چندان غیر معمول نیست که عطر اختصاصی خود را به بازار عرضه کنند. کمپانی اسکوئر انکیس معتقد است که کلود به چنین سطحی رسیده و تصمیم گرفته که عملی مشابه را در قبال کاراکتر مشهور خوب انجام دهد. عطر «کلود استرایف» در مراسم Tokyo Game Show 2009 به فروش رسید و چندین سال بعد دوباره عرضه شد. هر شیشه عطر کلود از برچسب قیمتی معادل با ۷۸ دلار بهره می‌برد که همانند بسیاری از محصولات مرتبط با سری Final Fantasy در دسترس علاقه‌مندان غربی قرار نگرفته است.

 

این روزها عطر‌های زیادی براساس بازی‌های ویدیویی عرضه شده که از بین آن‌ها می‌توان به عطر‌های غیرمعمول برگرفته از سری بازی‌های Persona و Resident Evil اشاره کرد. سوالی که در هنگام خرید عطر سری رزیدنت ایول به ذهن می‌رسد، این است که چرا فردی باید تلاش کند تا بوی نمسیس (Nemesis) بدهد. همچنین منطق پشت خرید عطر یک شمشیرزن با موهای عجیب و غریب مورد سوال است.

 

بازی Final Fantasy 7 remake

دو ویژگی نمادین کلود ممکن بود در بازی Final Fanatsy 7 وجود نداشته باشند

هنگامی که قصد بررسی ظاهر کلود را داریم، دو ویژگی بیش از دیگران به چشم آمده و برجسته هستند. این دو المان موهای بلوند و تیز و شمشیر به شدت بزرگ او هستند. این ویژگی‌ها باعث شده‌اند که کلود به شخصیتی نمادین تبدیل شده و موجب شده‌اند که او از دیگر کاراکتر‌ها متمایز باشد. با این حال اگر یک فرد خاص در تیم تولید بازی Final Fantasy 7 حضور نداشت، ممکن بود شاهد این موارد نبودیم.

 

در طرح اصلی کاراکتر کلود دارای موهای قهوه‌ای به پشت خوابیده و شمشیری که به هیچ عنوان در حد و اندازه‌های شمشیر Buster نیست، بوده است. تتسویا نومورا (Tetsuya Nomura) تغییراتی را که امروز در ظاهر کلود می‌بینیم، ایجاد کرده است. او می‌خواست که کلود شمشیری همانند «چاقوی آشپزخانه غول پیکر» داشته باشد و احساس می‌کرد اگر موهایش بلوند و تیز باشد، کمتر مردانه به نظر رسیده و مخاطبین بهتر با کلود ارتباط برقرار می‌کنند. تتسویا نومورا در هنگام کارگردانی بازی Final Fantasy VII Remake تغییرات بیشتری را در قبال کلود انجام داد، اما هیچ‌یک ار آن‌ها به اندازه تغییرات گذشته او شاخص و قابل‌توجه نیستند.

 

آیا شما هم جزء طرفداران سری Final Fantasy بوده و از تجربه بازی Final Fanatsy 7 لذت برده‌اید؟ آیا نسخه بازسازی آن بعنی بازی Final Fantasy 7 Remake را تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما تیلنو در میان بگذارید. اگر قصد خرید پانزدهمین بازی مجموعه فاینال فانتزی با نام بازی Final Fantasy XV را دارید، هم‌اکنون می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید آن اقدام به تهیه این بازی کنید. علاوه بر این از طریق صفحه فروش بازی Final Fantasy 7 Remake می‌توانید این بازی را خریداری کنید.

 

منبع: GameRant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید