نمایش و پیش نمایش, بازی, گیم پلی بازی, یادداشت

هر آنچه که باید در مورد چپتر سوم فورتنایت بدانید

چپتر سوم فورتنایت

باور این موضوع سخت است، اما فورتنایت پس از ۳۰ فصل مختلف وارد چپتر سوم خودش شده و می‌خواهد تغییرات مختلفی را در جزئیات مختلف اعمال کند. با تیلنو همراه شوید تا تغییرات چپتر سوم بازی Fortnite را با یکدیگر مرور کنیم.

چپتر سوم فورتنایت به طور رسمی در دسترس بازیکنان قرار گرفته و با مواردی همچون یک نقشه، بتل پس و اسکین‌های جدید همراه شده است. همه چیز در مورد چپتر سه بازی Fortnite هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و از جمله آن‌ها می‌توانیم به اضافه شدن اسکین پرکارترین ابرقهرمان این روزهای دنیا، یعنی اسپایدرمن (Spider-Man) اشاره کنیم. اولین فصل چپتر سوم قرار است میزبان رویدادها و موارد جدیدی باشد که برای طرفداران بازی به شدت هیجان‌انگیز هستند. نقشه بازی با تغییرات بزرگی همراه شده و برخی سلاح‌های جدید راه خود را به لیست Gunهای فورت نایت پیدا کرده‌اند. نام اولین فصل چپتر سه این بازی Orientation! نام دارد که در ادامه جوانب مختلف آن را زیر ذره‌بین قرار خواهیم داد.

چپتر سوم فورتنایت چه زمانی آغاز می‌شود؟

اول از همه باید بدانید که چپتر سوم این بازی از همین حالا در دسترس قرار دارد و اگر بخواهیم دقیق‌تر به ماجرا اشاره کنیم، باید بدانید که از تاریخ ۱۴ آذر ۱۴۰۰ (۵ دسامبر) کار خود را آغاز کرده است. چند وقت پیش و هنگامی که چپتر اول بازی به پایان رسید، فورتنایت تقریبا برای یک روز و نیم به یک نقطه سیاه تبدیل شده بود؛ به گونه‌ای که برخی از مردم فکر می‌کردند که این بازی به پایان خود رسیده است. اما شرایط این گونه باقی نماند و پس از رفتن نقطه مذکور، تازه اتفاقات هیجان‌انگیز شروع به رخ دادن کردند تا چپتر دوم آغاز شود. هنگام پایان چپتر دوم هم اتفاق مشابهی رخ داد و تنها تفاوت این بود که به جای یک نقطه، بازیکنان این دفعه تنها یک اقیانوس را مشاهده کردند.

اما اتفاق جالبی که در لحظات پایانی چپتر دوم به نمایش کشیده شده، ورود دویین جانسون (Dwayne Johnson) بود. این بازیگر به شدت پرکار و سلبریتی معروف آمریکایی که با نام The Rock هم شناخته می‌شود، تنها به فورتنایت نیامده بود که این کار را هم انجام داد. پس از رونمایی از راک، او به همراه چند عدد از دوستان خود تعدادی از بازیکنان را نجات داد و آن‌ها را به سمت یک پایگاه زیرزمینی راهنمایی کرد. مدتی پس از این رویداد، یک سیل بزرگ راه افتاد و بازیکنان را به سمت اقیانوس برد تا شاهد سر و ته شدن نقشه باشند. پس از سر و ته شدن جزیره معروف بازی، یک نقشه کاملا جدید بالا آمد که از لحاظ اکوسیستمی واقعا پویا است؛ به گونه‌ای که می‌توان در آن شاهد اوضاع جوی متفاوتی در بخش‌های مختلف بود. در پایان این Event حماسی، شخصیت Cube Queen هم شکست داده شد تا پروند چپتر دوم بازی Fortnite برای همیشه بسته شود.

بتلس پس (Battle Pass) فصل ۱ چپتر ۳

همان‌طور که مشخص بود، فصل اول چپتر سوم فورتنایت حاوی یک بتل پس مفصل و جذاب است که می‌توانید با خرید آن، آیتم‌های تزئینی متعددی به دست آورید. جالب است بدانید که پیش از رونمایی شرکت Epic Games از تریلر رسمی بتل پس جدید، یک ویدیو لو رفته بود تا بازیکنان زودتر از موعد مقرر متوجه محتویات جدید شوند. بتل پس فصل جدید به شدت جذاب بوده و شامل اسکین‌هایی مانند اسپایدرمن می‌شود. البته اسپایدرمن در این روزها به چهره اول دنیای ابرقهرمان‌ها تبدیل شده و در هر مدیا و رسانه‌ای که می‌شناسیم، ورود کرده است. از اضافه شدن به بازی Marvel’s Avengers گرفته تا عرضه تریلر جدید قسمت دوم انیمشین Into the Spider Verse؛ ظاهرا پیتر پارکر به حضور در فیلم Spider-Man: No Way Home راضی نخواهد شد. البته که انیمیشن مذکور در مورد نسخه دیگر از مرد عنکبوتی به غیر از پیتر پارکر است که او را با نام مایلز مورالس (Miles Morales) می‌شناسیم. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، باز شدن پای مجموعه Gears of War به دنیای نامحدود فورتنایت است. اسکین دو شخصیت مارکوس فینیکس (Marcus Fenix) و کیت دیاز (Kait Diaz) در دسترس بازیکنان قرار گرفته و اگر دوست دارید، می‌توانید از این دو کاراکتر فوق‌العاده محبوب استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که این دو جایی در بتل پس فصل جدید ندارند و آن‌ها را باید به صورت جداگانه از فروشگاه بازی خریداری نمایید.

چپتر سوم فورتنایت

تغییرات جدید گیم‌پلی

دو تا از بزرگ‌ترین تغییراتی که در گیم‌پلی چپتر سوم بازی Fortnite اعمال شده‌اند، سر خوردن (Sliding) و Web Swinging هستند. اگر به تجربه بازی Apex Legends پرداخته باشید به احتمال زیاد با مکانیک Sliding آشنایی دارید. شما می‌توانید با استفاده از این مکانیک از ارتفاعات بالا، تپه‌ها و کوه‌ها به سمت پایین سُر بخورید تا سریع‌تر به پایین برسید. اما چند روز بعد و در تاریخ ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) قابلیت استفاده از تار زنی (Web Swinging) هم به بازی اضافه خواهد شد. این قابلیت با پیدا کردن آیتم دستکش‌های اسپایدرمن ممکن خواهد بود که می‌توانید با استفاده از آن‌ها درست مانند ابرقهرمان محبوب شرکت مارول، تار بزنید و روی هوا جا به جا شوید. قابل ذکر است که دستکش‌های مرد عنکبوتی را می‌توانید درست مانند آیتم‌های مرسوم بازی، در نقشه پیدا کنید. البته از آنجایی که این مکانیک جدید وارد بازی نشده، هنوز از عملکرد و چگونگی دقیق آن اطلاع نداریم و باید چند روزی بیشتر صبر کنیم.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، انیمشین جدید نابود شدن درخت‌ها است. پیش از این هنگامی که درخت‌ها در طی بازی توسط بازیکنان نابود می‌شدند (بیشتر به خاطر به دست آوردن چوب)، در صدمی از ثانیه به جهان نیستی می‌پیوستند و غیب می‌شدند. اما حالا شرکت Epic Games انیمیشن جدیدی برای این کار در نظر گرفته‌ها و از این پس درخت‌ها به جای غیب شدن، به روزی زمین خواهند افتاد.

چپتر سوم فورتنایت

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، سیستم پیشرفت و به دست آوردن XP بازی Fortnite هم با تغییراتی همراه شده است. پیش از این شما برای به دست آوردن XP و Level-Up کردن، به تجربه دو حالت بتل رویال و Team Rumble محدود می‌شدید. اما حالا شرایط تغییر کرده و بازیکنان می‌توانند از طریق تجربه بخش Creative و حالت‌های محدود (Limited Time Mode) سطح خود را افزایش دهند و آیتم‌های جدید بتل پس را بگیرند. این قابلیت جدید برای آن دسته از بازیکنانی که مهارت زیادی در بخش بتل رویال ندارند، حسابی به کار خواهد آمد؛ چرا که دیگر نیازی نیست برای به دست آوردن XP حتما بازیکنان فوق‌العاده حرفه‌ای و متعدد فورتنایت را بکشید.

نقشه جدید چپتر سوم فورتنایت

تقشه چپتر سوم بازی Fortnite که می‌توانید آن را در ادامه مشاهده کنید، از لحاظ تنوع محیط‌ها و آب و هوا با ارتقا قابل توجهی مواجه شده است. نقشه جدید درست مانند فصل‌های پایانی چپتر اول شامل محیط‌های متنوع بیابانی، سبز و برفی می‌شود. همچنین از آنجایی که شروع کار چپتر سوم در ماه دسامبر رقم خورده، دیدن حالت برفی نقشه کاملا منطقی است. در واقع با توجه به شرایط جوی سرد این روزها، سمت غربی نقشه جدید فورتنایت هم سفید پوش شده و این در حالی است که محیط‌های بیابانی و سبز بازی به طور کامل از بین نرفته‌اند.

اگر محیط‌های سبز و گرم‌سیر این بازی بتل رویال را بیشتر دوست دارید، می‌توانید به قسمت شرقی و شمال شرقی نقشه مراجعه کنید. همچنین اگر دلتنگ محیط‌های خشک و بیابانی شدید، قسمت جنوب شرقی نقشه هنوز آفتابی باقی مانده است.

چپتر سوم فورتنایت

اسلحه‌های جدید

مشاهده اسلحه‌های جدید هنگام شروع فصل‌های تازه در فورتنایت به امری طبیعی تبدیل شده است. فصل اول چپتر سوم هم استثنا نیست و می‌توانید اسلحه‌های جدیدی را در سطح آن مشاهده کنید. البته برخی از این سلاح‌های جدید، شباهت زیادی به Gunهای قدیمی بازی دارند و صرفا با ظاهری جدید راه خود را به بازی پیدا کرده‌اند. در ادامه می‌توانید لیست کامل اسلحه‌های جدید را مشاهده کنید:

 • اسلحه Ranger Assault Rifle
 • اسلحه MK-Seven Assault Rifle
 • اسلحه Striker Pump Shotgun
 • اسلحه Auto Shotgun
 • اسلحه Sidearm Psitol
 • اسلحه Stinger SMG
 • اسلحه Hunter Bolt-Action Sniper

به دست آوردن Victory Crown

اگر در هنگام تجربه بخش Battle Royale در مقام‌های بالا بازی را به اتمام برسانید، یک تاج جدید با نام Victory Crown به دست خواهید آورد. اما این Victory Crown دقیقا به چه دردی می‌خورد؟ جالب است بدانید که اگر با استفاده از این تاج به تجربه بازی بپردازید، XP بیشتری نسبت به حالت معمولی دریافت خواهید کرد. همچنین اگر هنگامی که این تاج را بر سر دارید به Victory Royale برسید، یک Emote جدید به دست می‌آورید که تعداد ویکتوری‌های شما در این فصل را نشان می‌دهد. در ادامه می‌توانید رتبه مورد نیاز برای به دست آوردن Victory Crown را مشاهده کنید. به عبارتی دیگر اگر در رتبه‌های ذکر شده کار را به اتمام برسانید، می‌توانید در بازی بعدی از این تاج استفاده کنید:

 • حالت Solo: حضور در بین چهار بازیکن اول
 • حالت Duo: حضور در بین دو تیم برتر
 • حالت Trio: حضور در تیم اول
 • حالت Squad: حضور در تیم اول
چپتر سوم فورتنایت

چالش‌ها و Questها

در فصل اول از چپتر سوم فورتنایت دیگر نیازی نیست برای فعال کردن ماموریت‌های هفتگی، به شخصیت‌های مشخص در نقشه بازی مراجعه کنید. به جای این کار می‌توانید با مراجعه به منو Quests در منو Lobby ماموریت‌های هفتگی خود را مشاهده کرده و آن‌ها را دنبال کنید. به طور کلی در فصل جدید سه نوع Quest مختلف وجود دارد که همه آن‌ها در منو Quest به نمایش در می‌آیند. البته امکان دیدن ماموریت‌های هنگامی که درون بازی قرار دارید هم ممکن خواهد بود.

علاوه بر ماموریت‌های روزانه که هر روز راس ساعت ۹ به وقت Eastern Time به روز رسانی می‌شود، Season Questها و Milestone Questها هم وجود دارند که برای تکمیل آن‌ها تا پایان فصل مهلت دارید. البته هر هفته Season Questهای جدید به بازی اضافه می‌شوند که ناخودآگاه ما را به یاد Weekly Challengeهای فصل‌های قدیمی فورتنایت می‌اندازد. همچنین باید اشاره کنیم که Milestone Questها مراحل مختلفی دارند که باید برای تکمیل کامل آن‌ها، چندین کار مختلف را به انجام برسانید.

اما نوع جدیدی از ماموریت‌ها که با مراجعه به Sanctuary قابل دسترسی هستند، یک دستگاه جدید به نام Device را هم در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر با دقت به این دستگاه و صحبت‌های شخصیت Scientist گوش دهید و به تکمیل این دسته از ماموریت‌های جدید بپردازید، به رازهای جدیدی از بازی Fortnite خواهید رسید.

در این نقطه به پایان مقاله تغییرات چپتر سوم فورتنایت می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا به تجربه فصل و چپتر جدید بازی پرداخته‌اید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Epic Games و PC Gamer

اینستاگرام تیلنو
author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *