یادداشت, بازی

چرا بازی Forza Horizon 5 اعتیاد آورترین بازی سال است؟

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

رانندگی در جاده‌های کشور مکزیک و امتحان کردن خودروهای مختلف در بازی Forza Horizon 5 در حال حاضر یکی از جذاب‌ترین رویدادهای دنیای بازی‌های ویدیویی است. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چرا اعتیاد به بازی Forza Horizon 5 تا این حد میان بازیکنان شایع شده است.

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید هنگامی که یک بازی‌ساز شروع به ساختن محصول جدید می‌کند، هدف اصلی خود را چه چیزی قرار می‌دهد؟ روایت یک داستان جذاب یا گیم‌پلی درگیر کننده؟ واقعیت این است که با وجود همه این موضوعات و توجه به داستان و گیم‌پلی و طراحی مراحل، یک ویژگی در بین تمام بازی‌سازها وجود دارد که می‌توانیم آن را به تک‌تک اعضای فعال در صنعت ویدیو گیم تعمیم دهیم. همه آن‌ها می‌خواهند پروژه خود را به نحوه‌ای جلو ببرند که بازیکن درگیر اتفاقات بازی شده و به اصطلاح «معتاد» آن شوند. هنگامی که شما به یک بازی اعتیاد پیدا کنید، یعنی سازندگان وظیفه خود را به درستی انجام دادند. این گونه شما در یک حلقه بی‌نهایت گیر افتاده‌اید و تا زمانی که عطش خود را برطرف نکنید، از آن دست نمی‌کشید. اعتیاد آور بودن بازی‌های ویدیویی مبحثی است که از سال‌های ابتدایی صنعت وجود داشته و تا همین امروز هم اهمیت خود را حفظ کرده است. اما این واژه شاید به خاطر لفظ نامناسب، جای خود را به اصطلاحات جدیدی مانند سرگرم کننده و درگیر کننده داده است.

انتخاب معادل اعتیاد آور را به خود شما می‌سپاریم، اما امروز می‌خواهیم در مورد اعتیاد به بازی Forza Horizon 5 صحبت کنیم. این بازی حلقه بی‌نهایتِ جذابی را به وجود آورده که وارد شدن به آن آسان و خروج از آن به شدت سخت است.  فورزا هورایزن 5 مکانیک‌های زیادی دارد که می‌توانند توجه شما را به خود جذب کنند و تا مدت‌ها این روند را ادامه دهند. درست است، شاید یکی دو ساعت ابتدایی تجربه بازی آنقدرها هم هویت واقعی خود را نشان دهد، اما هنگامی که وارد حلقه مذکور شدید، خارج شدن از آن به شدت سخت خواهد بود. اما سازندگان این اثر در استودیو Playground Games چگونه به این دستاورد رسیده‌اند؟

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5 و بررسی دلایل آن

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

مکانیک‌های رانندگی

بیایید با ابتدایی‌ترین و شاید مهم‌ترین دلیل اعتیاد به بازی Forza Horizon 5 شروع کنیم. این بازی با وجود تمامی زیبایی‌های بصری، اتمسفر فوق‌العاده و یک سری خطوط داستانی، در آخر باز هم به عنوان یک اثر ریسینگ (Racing) شناخته می‌شود. یک بازی ریسینگ هم فارغ از هر زمینه دیگری، باید تجربه خوبی از رانندگی با ماشین‌های مختلف ارائه دهد. این دقیقا جایی است که فورتزا هورایزن 5 اولین آجر بنای مستحکم خود را می‌گذارد. رانندگی با خودروهای مختلف در این بازی به شدت لذت بخش و نرم بوده و با اینکه واقع گرایی خود را حفظ می‌کند، اما از مرز یک شبیه‌ساز رانندگی رد نمی‌شود و در محدوده یک محصول Arcade باقی می‌ماند. اثری که طیف بزرگی از بازیکنان بدون هیچ اطلاعات و مهارت خاصی می‌توانند به لذت بردن از آن بپردازند. ویژگی‌های فنی هر خودرو، حس رانندگی با آن‌ها و حفظ تعادل میان یک بازی Arcade و Simulation، باعث شده‌اند که تجربه مستمر Forza Horizon 5 تا لحظه‌ای که کنترلر را زمین می‌گذارید، جذاب باقی بماند.

محتویات

اگر بخواهیم خیلی صریح و ساده این موضوع را توصیف کنیم باید بدانید که کارها و فعالیت زیادی برای انجام دادن در بازی Forza Horizon 5 وجود دارد. مهم نیست که چه قدر به گشت و گذار در دنیای بازی می‌پردازید و چه مدتی را مسابقه می‌دهید، فوراز هورایزن 5 همیشه محتویات بیشتری برای سرگرم کردن شما دارد. حتی اگر تمامی مسابقات و رویدادهای بازی را تکمیل کنید (که بیش از ۵۰ ساعت طول می‌کشد)، بخش چندنفره یا Multiplayer با حالت‌ها و بخش‌های متنوع شروع به چشمک زدن می‌کند. استودیو Playground Games برخلاف بسیاری از بازی‌سازی‌ها در سال‌های اخیر، تعادل خوبی میان کمیت و کیفیت برقرار کرده است؛ به گونه‌ای که با وجود حجم انبوهی فعالیت‌ها از تجربه آن‌ها خسته نخواهید شد. به دست آوردن اچیومنت‌ها و انجام دادن چالش‌ها که به شدت استاندارد طراحی شده‌اند، یکی دیگر از دلایل گسترده بازیکنان در اعتیاد به بازی Forza Horizon 5 است.

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

طراحی Open-World

یکی از مواردی که بازی‌سازی‌های امروزی به آن توجه نمی‌کنند، این است که ساخت یک بازی Open-World معنی بیشتری نسبت به درست کردن یک جهان صرفا آزاد دارد. اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که آثار Open-World امروزی بیش از اهمیت دادن به جذابیت محتویات، به فکر بزرگ کردن نقشه هستند. تازه این موردی نیست که تنها بازی‌سازها کوچک درگیر آن باشند و چند شرکت بزرگ هم وارد این جریان شده‌اند. هنگامی که نقشه یک بازی صرفا بزرگ و بدون جزئیات باشد، قادر به درست کردن اتمسفر جذاب نیست و تنها به یک جاده بزرگ و بی‌روح تبدیل می‌شود که بازیکن برای دنبال کردن داستان به کرات آن را طی می‌کند. اما بازی Forza Horizon 5 روند درست و متفاوتی را در پیش گرفته است. نقشه مکزیک در این بازی نه تنها به شدت بزرگ و زیبا است، بلکه شامل جزئیات فراوانی هم می‌شود. آب و هوای پویا، روند شب و روز، تغییر فصل‌ها و بسیاری از موارد دیگر باعث شده‌اند که فوراز هورایزن 5 حتی پس از ده‌ها ساعت تازگی و تنوع خود را حفظ کند. رانندگی در سطح سرزمین زیبای مکزیک، وجود بیش از ۵۰۰ عدد خودرو و محیط‌های متنوع باعث شده‌اند که اثر مذکور همواره درگیر کننده باقی بماند.

طراحی فعالیت‌های Open-World

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، بازی Forza Horizon 5 از نظر محتویات به شدت غنی است و شامل مسابقات و رویدادهای متعددی می‌شود. از Dirt Raceها گرفته تا مسابقات Cross-Country و خیابانی، این بازی می‌تواند کاری کند که برای مسابقات دست از گاز دادن نکشید. تازه مسابقات و Showcaseها فعالیت‌های اصلی و عمده بازی به شمار می‌روند و هنوز به فعالیت‌های فرعی اشاره نکرده‌ایم. شاید بهتر است فعالیت‌های اصلی و فرعی فورتزا هورایزن 5 را به ماموریت‌های اصلی و فرعی بازی‌های نقش آفرینی تشبیه دهیم. در این دسته از Activityهای کوچک، شما می‌توانید با انجام دادن کارهای مختلف XP به دست آورید. برای مثال یک سری Danger Sign در نقشه آن وجود دارد که باید با پریدن از آن‌ها بهترین رکورد ممکن را از خود به جا بگذارید. یا برای مثالی دیگر می‌توانیم به Speed Trapها اشاره کنیم که برای به دست آوردن XP، باید با نهایت سرعت از روبروی آن‌ها رد شوید. تازه اگر Friendهای زیادی در شبکه Xbox دارید، می‌توانید با فعالیت‌های فرعی و رکوردهایی که به جا می‌گذارید با دوستان خود رقابت کنید.

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

Bonus Boardها در بازی Forza Horizon 5

وجود Collectibleها در بازی‌های Racing جهان باز موضوع جدیدی نیست و حتی اگر به سال‌های گذشته هم بازگردیم، می‌توانیم آن‌ها را مشاهده کنیم. اما بازی Forza Horizon 5 به گونه‌ای ساخته شده که حتی پیدا کردن آیتم‌های جمع کردنی یا Collectibleها را هم جذاب جلوه می‌دهد. به طور کلی ۲۵۰ عدد Collectible در دنیای بازی وجود دارد که از آن‌ها با نام Bonus Board یاد می‌شود. این Bonus Boardها را می‌توانیم به دو دسته مجزا تقسیم کنیم؛ اول XP Boardها و سپس Fast Travel Boardها.  گشتن و پیدا کردن همین Bonus Boardها به تنهایی باعث اعتیاد به بازی Forza Horizon 5 می‌شود؛ چرا که به دست آوردن بیشتر آن‌ها حالت پازل گونه‌ای دارد. برخی از Boardها در نقاط غیرقابل دسترسی قرار دارند که باید برای رسیدن به آن‌ها حسابی فکر کنید و عملکرد بی‌نقصی داشته باشید. دیدن یک Bonus Board روی سقف خانه‌ها و سپس پیدا کردن راهی برای به دست آوردن آن موردی است که هیچ وقت تکراری یا خسته کننده نخواهد شد.

در این نقطه باید اشاره کنیم که اگر قصد به تجربه این بازی دارید، می‌توانید به صفحه خرید بازی Forza Horizon 5 برای XBox Series X مراجعه کنید.

خودرو

اگر پیش از این به تجربه بازی Forza Horizon 4 پرداخته‌اید و از آن لذت برده‌اید، دلیل خاصی برای عدم تجربه نسخه پنجم ندارید. نوع طراحی و کنترل ماشین‌ها آنقدر روان و لذت‌بخش کار شده که تا ساعت‌های متمادی از تجربه آن خسته نمی‌شوید. تازه این پایان کار نیست و فورزا هورایزن 5 شامل بیش از ۵۰۰ مختلف در دسته‌بندی و سازنده‌های متفاوت می‌شود. در واقع یکی از اعتیاد آور و لذت‌بخش‌ترین کارهایی که می‌توانید در این بازی انجام دهید، خرید خودروهای جدید و رانندگی با تک‌تک آن‌ها است. همچنین این بازی دارای یک سیستم شخصی‌سازی به شدت گسترده است که می‌توانید با استفاده از ظاهر و موارد فنی خودرو خود را تغییر دهید. مهم نیست که چه ظاهر یا عملکرد فنی خاصی در ذهن خود دارید، بازی Forza Horizon 5 می‌گذارد که با استفاده از قابلیت‌های مختلف آن‌ها را به واقعیت گره بزنید.

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

شخصی‌سازی

مبحث شخصی‌سازی یا Customization همیشه بخش مهمی از مجموعه Forza بوده و نسخه پنجم بیشتر از هر زمان دیگری به این موضوع می‌پردازد. البته شخصی‌سازی یک مورد فرعی بوده و اگر علاقه‌ای به آن ندارید می‌توانید خیلی راحت آن را فراموش کنید. اما اگر حتی کوچک‌ترین علاقه‌ای به این بخش دارید، بهانه‌های زیادی برای وقت صرف کردن در Customization پیدا خواهید کرد. بازی دسترسی عظیمی با به جزئیات مختلف را روبروی بازیکن می‌گذارد و بعد از آن، او می‌تواند هر بلایی که خواست سر خودرو خود بیاورد. اما شخصی‌سازی تنها مربوط به ماشین‌ها نمی‌شود و اگر از ظاهر آواتار خود در بازی خسته شده‌اید، می‌توانید به کلی چهره و لباس‌های او را عوض کنید.

مکانیک Skills

یکی از مواردی که باعث شده بازی Forza Horizon 5 تا این حد اعتیادآور و لذت‌بخش شود، مربوط به مکانیک Skills یا مهارت‌ها است. این بخش به چندین بخش مختلف تقسیم می‌شود و می‌توانید با انجام دادن کارهای مختلف در آن پیشرفت کنید. برای مثال مواردی مانند سرعت زیاد، دریفت کشیدن یا حتی خراب کردن محیط به شما XP می‌دهند و شما می‌توانید با استفاده از این XPها، Level خود را بالا ببرید. پس از هر Level-up، خود بازی به شما پاداش داده و همین موضوع به مشوقی برای کسب XP بیشتر تبدیل می‌شود. توضیح این موضوع کمی سخت است، اما مشاهده بالا رفتن اعداد و کسب XP بیشتر هیچ وقت تکراری و یکنواخت نخواهد شد.

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

بخش چندنفره

استودیو Playground Games محدودیت خاصی برای بازی خود قرار نداده و شما می‌توانید به صورت تک‌نفره هم تجربه فوق‌العاده‌ای از رانندگی در طبیعت زیبای مکزیک داشته باشید. اما خب اگر راستش را بخواهید، تجربه بازی Forza Horizon 5 به صورت چندنفره واقعا لذت‌بخش‌تر از حالت معمولی است. رویدادهایی مانند The Eliminator (بخش بتل رویال بازی)، رقابت با سایر بازیکنان در مسابقات مختلف و شکستن رکورد در زمینه‌های متفاوت جزو مکانیک‌های چندنفره فورتزا هورایزن 5 محسوب می‌شوند. در واقع ورود به حالت Multiplayer، دروازه‌ای به دریایی از محتویات و سرگرمی‌های جدید است.

اعتیاد به بازی Forza Horizon 5

در این نقطه به پایان بررسی دلایل اعتیاد آور بودن بازی Forza Horizon 5 می‌پردازیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا از تجربه اثر مذکور لذت می‌برید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: GamingBolt

اینستاگرام تیلنو

لینک‌های کوتاه شده مطلب

https://bit.ly/3xSsMZ4 https://yun.ir/0urexe https://zx1.ir/M955G
https://b2n.ir/x66439 https://is.gd/rA1o76 https://tinyurl.com/3hn5j8ks
author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *