یادداشت, بازی, راهنمای خرید بازی PS4, راهنمای خرید بازی PS5

بررسی و تحلیل تریلر بازی God of War Ragnarok (بخش اول)

بازی God of War Ragnarok

پس از مدت‌ها انتظار، بالاخره تریلر بازی God of War Ragnarok در جریان رویداد Playstation Showcase 2021 نمایش داده شد که به واسطه آن با جنبه‌های مختلفی از این اثر مورد‌انتظار آشنا شدیم. در این مطلب قصد داریم تریلر مذکور را بررسی و تحلیل کنیم. با تیلنو همراه باشید.

اگر از طرفداران و دارندگان پلتفرم‌های پلی استیشن باشید، بدون شک با یکی از بهترین مجموعه‌های انحصاری این کنسول‌ها یعنی سری God of War آشنا هستید. پس از آن که کریتوس (Kratos) در قالب سه‌گانه اصلی و بازی‌های فرعی، اساطیر یونان را به خاک و خون کشید، استودیو سانتا مونیکا تصمیم گرفت که خدای جنگ را به نورس منتقل کند. این تصمیم باعث شد که در سال ۲۰۱۸ یکی از بهترین آثار تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی تحت عنوان بازی God of War به صورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن 4 عرضه شود. در حدود دو سال پس از این تاریخ، در جریان رونمایی از کنسول PS5، بازی God of War Ragnarok معرفی شد. با این حال نمایش گیم‌پلی و بخش‌های مختلف آن به زمان دیگری موکول شد. روز جمعه هفته گذشته، بالاخره انتظار‌ها به سر رسید و استودیو Santa Monica در جریان رویداد پلی استیشن شوکیس 2021 اقدام به نمایش تریلری از گیم‌پلی بازی گاد اف وار رگناروک کرد. این تریلر سه دقیقه‌ای حاوی نکات و جزئیات متعدد و مختلفی بوده که در نگاه اول ممکن است متوجه آن‌ها نشوید. در این مطلب نگاه دقیقی خواهیم داشت به تریلر مذکور و آن را موشکافی می‌کنیم. اگر تریلر بازی God of War Ragnarok و دیگر نمایش‌های رویداد ذکر شده را مشاهده نکرده‌اید، با مراجعه به مطلب جمع‌بندی رویداد PlayStation Showcase 2021 می‌توانید آن‌ها را تماشای کنید.

ظاهر جدید کریتوس و آترئوس

بازی God of War Ragnarok

در همان ثانیه‌های ابتدایی تریلر بازی God of War Ragnarok که کریتوس را نشسته در کنار آتش نشان می‌دهد، متوجه پوشش متفاوت کریتوس خواهید شد. او اکنون یک شنل خز به تن دارد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، عدم دیده شدن Blades of Chaos، سلاح مشهور کریتوس است. پس از مدت کوتاهی، آترئوس (Atreus) در حالی که گوزنی را روی شانه‌اش حمل می‌کند، وارد غار می‌شود. در بازی قبل مشاهده کردیم که کریتوس مشغول آموزش شکار به پسرش است. حال به نظر می‌رسد آموزش‌های خدای جنگ مفید بوده و پس از گذشت سه سال از وقایع بازی God of War، آترئوس قادر است به تنهایی به شکار برود. با دقت در پوشش او متوجه رنگ طلایی در لباس‌هایش می‌شویم. کوری بارلوگ (Cory Barlog)، کارگردان بازی God of War، پیش از این گفته بود که رنگ طلایی نماد مادر آترئوس یعنی فی (Faye) است. بر این اساس می‌توان انتظار داشت که او بیش از پیش به کاوش در مورد ریشه‌های نژاد خواهد پرداخت. شکل قرارگیری گوزن روی دوش آترئوس در زمان ورود به غار، باعث شده که او را در حالی ببینیم که انگار شاخ روی سر دارد. این امر را می‌توان ارجاعی به شخصیت لوکی (Loki) در مجموعه فیلم‌های مارول دانست.

فرزند فنریر

بازی God of War Ragnarok

در بخشی از تریلر بازی God of War Ragnarok، آترئوس را در حالی می‌بینیم که یک گوی آب رنگ را در دست دارد. با بررسی دقیق این گوی متوجه نقش بستن یک گرگ روی آن می‌شویم. این گرگ به احتمال زیاد هاتی (Hati)، یکی از فرزندان فنریر (Fenrir)، گرگ مشهور اساطیر نورس است. در واقع این هاتی و اسکول (Skoll)، دیگر فرزند فنریر، هستند که قبل از وقوع رگناروک، ماه و خورشید را می‌بلعند. با این وجود که کارکرد این گوی را نمی‌دانیم، اما احتمال می‌دهیم که اهمیت داستانی زیادی داشته باشد؛ زیرا به نظر می‌رسد در همان بخش‌های ابتدایی بازی گاد اف وار رگناروک و در زمان حضور در میدگارد به آن دست پیدا خواهید کرد.

گرگ‌ها

بازی God of War Ragnarok

در ادامه تریلر بازی God of War Ragnarok، مکانیک جدیدی را در قالب حرکت در محیط به واسطه سورتمه مشاهده می‌کنیم. دو گرگ این سورتمه را می‌کشند که برخی تصور می‌کنند آن‌ها هاتی و اسکول هستند. این فرضیه از آن جهت اشتباه است که اهمیت داستانی این دو با کارکردشان به عنوان گرگ‌هایی که سورتمه کریتوس را می‌کشند، مطابقت ندارد. در نتیجه بعید است که استودیو سانتا مونیکا فرزندان فنریر را تا این حد پایین آورده باشد. در واقع گرگ‌هایی که سورتمه را می‌کشند، دو گرگ عادی هستند که آترئوس موفق به رام کردن آن‌ها شده است.

فریا

بازی God of War Ragnarok

براساس پست رسمی استودیو سانتا مونیکا در بلاگ پلی استیشن، فریا (Freya) در کنار ثور (Thor) انتاگونیست‌های اصلی بازی God of War Ragnarok هستند. در نتیجه حمله او به کریتوس و آترئوس در تریلر بازی God of War Ragnarok قابل پیش‌بینی است. با اولین نگاه به فریا، در کنار چهره خشمگین و در عین حال غم‌زده او، متوجه می‌شویم که همچنان گردنبند Brisingamen که نام بالدر (‌‌Baldur) روی آن حک شده را بر گردن دارد. اما مهم‌ترین امر در رابطه با کاراکتر مذکور، مبارزه او با خدای جنگ و ایجاد شکافی بزرگ در سپر کریتوس است. براساس گفته‌های میمیر (Mimir) در بازی God of War، به واسطه طلسم اودین (Odin)، فریا قادر به جنگیدن نبوده و نمی‌تواند به کسی آسیب بزند. حال به نظر می‌رسد که در همان ابتدای بازی God of War Ragnarok این طلسم توسط خود فریا یا شخص اودین برداشته می‌شود.

Lake of Nine

بازی God of War Ragnarok

پس از ورق زدن کتاب با قاشق توسط میمیر و سورتمه‌سواری کریتوس، به منطقه Lake of Nine می‌رسیم که اکنون به دلیل فیمبول‌وینتر (Fimbulwinter) کاملا یخ زده است. نکته‌ای که در این بخش به چشم می‌آید، شیء طلایی رنگ در سمت راست محیط است. این شیء شباهت زیادی به قسمت سر مجسمه تیر (Tyr) که در Lake of Nine دیده می‌شود، دارد. حال چگونه چنین بلایی سر مجسمه خدای جنگ نورس آمده، سوالی است که پاسخی برای آن نداریم. شاید فیمبول‌وینتر موجب خرابی آن شده یا همانند مجسمه ثور، مار بزرگ اساطیر نورس یعنی یورمونگاند (Jörmungandr) آن را نابود کرده است.

کلاغ‌ها

بازی God of War Ragnarok

در بخشی از تریلر بازی God of War Ragnarok، با حرکت کریتوس و نزدیک شدن به مجسمه مرد پارو به دست، دو کلاغ به آسمان پرواز می‌کنند. در نگاه اول شاید تصور کنید که این کلاغ‌ها، تنها دو پرنده عادی هستند. اما ممکن است که این کلاغ‌ها در واقع هاگین (Huginn) و مونین (Muninn)، خبر‌رسانان اودین باشند که کریتوس و آترئوس را دنبال می‌کنند. این امر از آن جهت منطقی است که سازندگان حضور اودین در بازی مذکور را تایید کرده‌اند. در این بین گفته میمیر در رابطه با حیله‌های اودین را هم نباید فراموش کنیم.

سوارت‌آلفهایم

بازی God of War Ragnarok

در میانه‌های تریلر بازی God of War Ragnarok، اولین نما از سوارت‌آلفهایم (Svartálfaheimr)، محل زندگی دووارف‌ها را مشاهده می‌کنیم. به نظر می‌رسد دنیای مذکور به بزرگی میدگار باشد. این در حالی بوده که سوارت‌آلفهایم تنها یکی از ۹ دنیای قابل کاوش در بازی گاد اف وار رگناروک است. همچنین در این بخش می‌توانیم نگاه نزدیکی به Blades of Chaos داشته باشیم که با گذشت سال‌ها، شکوه سابق را ندارند. در ادامه کریتوس و آترئوس با استفاده از قایق در محیط سوارت‌آلفهایم حرکت می‌کنند که در این بین دو موجود شبیه به اژدها در حال پرواز در آسمان و دووارف‌ها نیز دیده می‌شوند. در هنگام رسیدن خدای جنگ و پسرش به خشکی و خروج از قایق، مجسمه در فاصله‌ای دورتر دیده می‌شود. به نظر می‌رسد این شخص اهمیت زیادی در سوارت‌آلفهایم داشته که دووارف‌ها اقدام به ساخت مجسمه او کرده‌اند. احتمالا این مجسمه متعلق به خدای خدایان نورس یعنی اودین است؛ زیرا براساس اطلاعات موجود در بازی God of War، اودین با دووارف‌ها پیمان بسته که در صورت عدم ساخت سلاح برای ونه‌هایم (Vanaheimr)، از آن‌ها در برابر Hel-Walker‌ها دفاع خواهد کرد. بر این اساس، احتمالا اودین به عنوان ناجی سوارت‌آلفهایم  شناخته شده و دووارف‌ها برای تقدیر از او، مجسمه‌اش را ساخته‌اند.

سیندری و براک

بازی God of War Ragnarok

در ادامه باری دیگر با دو دووارف مشهور دنیای God of War، به نام‌های سیندری (Sindri) و براک (Brok) رو‌به‌رو می‌شویم. در نگاه اول متوجه زره متفاوت‌ آن‌ها خواهیم شد. اما مهم‌تر از زره، مکانی است که همراه با سیندری وارد آن می‌شویم. این مکان خانه یا کارگاه سیندری و براک به نظر می‌رسد، جایی که کوره‌های آتش و ابزارهای مختلفی دیده می‌شود. در این مکان درخت عجیب و متفاوتی دیده می‌شود که علاقه‌مندان به بازی God of War به سرعت متوجه شباهت آن با درخت جهان یا ایگدراسیل (Yggdrasil) خواهند شد. بر این اساس، بخشی از درخت جهان در خانه یا کارگاه دووارف‌ها قرار دارد که این امر حضور آن‌ها در دنیاهای مختلف را توجیه می‌کند. احتمالا سوارت‌آلفهایم تنها دنیایی است که شاخه‌های درخت جهان به زمین رسیده‌اند و دووارف‌ها به کمک آن قدرت جابه‌جایی در دنیا‌ها را پیدا کرده‌اند.

در اینجا بخش اول از بررسی و تحلیل تریلر بازی God of War Ragnarok به پایان می‌رسد. در روز‌های آینده بخش دوم و پایانی را در دسترس شما قرار خواهیم داد. در صورتی که موفق به تجربه بازی‌های قبلی سری گاد اف وار نشده‌اید، از لینک‌های زیر می‌توانید اقدام به خرید آن‌ها کنید:

نظر شما راجع به تریلر بازی God of War Ragnarok چیست؟ آیا این نمایش در حد انتظارات ظاهر شده است؟ آیا برای تجربه بازی مذکور لحظه‌شماری می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

منابع: IGN، Kaptain Kuba و MrHulthen

اینستاگرام تیلنو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *