راهنمای بازی, راهنمای خرید بازی, راهنمایی و آموزش

آموزش استفاده از اکانت ظرفیتی در PS4

اکانت ظرفیتی

با بالا رفتن قیمت بازی‌های ویدیویی در ایران، بسیاری از بازیکنان برای تجربه‌ی آثار جدید، به دنبال اکانت ظرفیتی و انواع آن می‌روند؛ اما هویت این اکانت‌ها و روش وارد کردن آن‌ها چگونه است؟ با آموزش کامل تیلنو درباره‌ی این اکانت‌ها همراه باشید.

اکانت ظرفیتی

چند وقتی است که تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی به یک تفریح گران قیمت تبدیل شده است و هر کسی نمی‌تواند مانند قبل، به خرید و تجربه‌ی آن‌ها بپردازد. به همین دلیل، برخی از بازیکنان به سمت روش‌های فرعی و ارزان قیمت‌تر می‌روند تا لذت تجربه‌ی بازی‌های مورد علاقه‌ی خود را بچشند. امروزه، روش‌های زیادی برای تهیه‌ی آثار مختلف با قیمتی ارزان‌تر وجود دارد که برخی از آن‌ها قانونی و برخی دیگر غیرقانونی‌اند.

اگر در سطح اینترنت یا بازار به سراغ خرید بازی رفته باشید، به احتمال زیاد با عبارت اکانت ظرفیتی آشنایی لازم را دارید. این دسته از اکانت‌ها که در سه نوع مختلف به فروش می‌رسند، روشی ارزان قیمت نسبت به خرید فیزیکی یا دیجیتالی بازی‌ها هستند و دسته‌ی بزرگی از گیمرهای ایرانی، به سمت تهیه‌ی آن‌ها رفته‌اند. اما سوالی که در این میان ممکن است برای برخی از مخاطبان به وجود بیاید این است که آیا این روش قاونی است و مشکلی برای کنسول ما ایجاد نمی‌کند؟ بنابراین، با توجه به قیمت زیاد پلی استیشن 4، باید حواس خود را حسابی جمع کنید تا دچار ضرر مالی نشوید.

آیا اکانت ظرفیتی روشی قانونی است؟

اکانت ظرفیتی

ابتدا باید اشاره کرد که اکانت ظرفیتی هویتی کاملا قانونی دارد و به قابلیت Share Play بازمی‌گردد؛ روشی که سونی در اختیار بازیکنان قرار داده تا با استفاده از آن، بازی‌های دیجیتالی را با نصف قیمت خریداری کنند، اما منظور از نصف قیمت چیست؟ اگر بخواهیم ایران را فاکتور بگیریم، در سایر نقاط دنیا احتمال این که یک خانواده بیش از یک کنسول بازی خانگی داشته باشند زیاد است. برای مثال ممکن است یک خواهر و برادر در اتاق شخصی خود، یک پلی استیشن جداگانه داشته باشند. قابلیت Share Play‌ هم بیش‌تر به خاطر همین موقعیت‌ها ایجاد شده است؛ یعنی موقعیت‌هایی که دو دوست، دو بردار و… بتوانند به همراه یکدیگر یک بازی را خریداری کرده و هر کدام نصف قیمت بازی را بپردازند.

حال به خاطر این که در کشور ما قیمت دلار و بازی‌ها بیش‌تر از حد منطقی است، همین قابلیت Share Play به یک منبع درآمد خوب برای فروشندگان تبدیل شده که از آن با نام اکانت ظرفیتی یاد می‌کنند. با توجه به نام‌هایی که فرشنده‌ها بر روی این اکانت‌های گذاشته‌اند، با سه اکانت ظرفیت یک، دو و سه طرف هستیم. جالب است بدانید که دلیل نام گذاری این سه به هیچ وجه منطقی نیست اما به خاطر این اکه اکثر مردم اکانت ظرفیتی را با یک، دو و سه می‌شناسند؛ ما هم از آن استفاده می‌کنیم. این نکته را در نظر بگیرید که اکانت ظرفیت ۲ تمام امکانات و ویژگی‌های بازی را در اختیار شما قرار می‌دهد و بهترین نوع اکانت‌ها به شمار می‌رود.

از همین جا باید بدانید که اکانت‌های ظرفیت ۲ و ۳، کاملا قانونی هستند و با روشی کاملا قانونی بر روی دستگاه نصب اعمال می‌شوند. ولی توجه کنید که اکانت‌های ظرفیت ۱ به هیچ وجه قانونی نیستند و ما خرید این دسته از اکانت‌ها را به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی‌کنیم، چرا که اگر سونی از قضیه بویی ببرد ممکن است شما را جریمه کند. اکانت‌های ظرفیت یک به گونه‌ای قوانین مالکیت معنوی سونی را دور می‌زنند و با استفاده از یک روش خاص، بر روی دستگاه نصب می‌شوند.

و اما اکانت‌های ظرفیت دو و سه. این دو ظرفیت از خرید دیجیتالی بازی‌ها با پول واقعی و قابلیت Share Play استفاده می‌کنند. به یاد دارید که از عبارت «نصف شدن قیمت» یاد کردیم؟ اکانت‌های ظرفیت دو سه هم از روش مشابهی استفاده می‌کنند و تنها تفاوت آن‌ها، این است که در بیش‌تر مواقع صاحبان دو اکانت ظرفیت سه و دو یکدیگر را نمی‌شناسند. برای این که این موضوع را بهتر متوجه شوید به بیان یک مثال می‌پردازیم.

فرض کنید که بازی The Last of Us Part 2 را تجربه نکرده‌اید و قصد دارید با خرید گیفت کارت شریکی با دوست خود، به تهیه و تجربه‌ی بازی بپردازید. شما مسائل مالی را با دوست خود هماهنگ می‌کنید و در نهایت گیفت کارت موردنظر خود را تهیه کرده و بر روی فرشگاه پلی استیشن اعمال می‌کنید (این روند را نیز در ادامه با تصویر به شما توضیح خواهیم داد). در این حالت، اکانت PSN شما شارژ شده است و می‌توانید با توجه به میزان اعتبار حساب، خرید کنید.

حالا که این جریانات به اتمام رسید، به صفحه‌ی خرید بازی The Last of Us Part 2 مراجعه کرده و بازی را به Library خود اضافه می‌کنید. در این زمان، اگر قصد داشته باشید بازی را با دوست خود به اشتراک بگذارید، باید نام کاربری و رمز خود را برای دوستتان بفرستید تا بتواند وارد اکانت شما شود و بازی را دانلود کند. هنگامی که او اکانت را وارد کرد، باید به ناچار گزینه‌ی Activate as Primary PS4 را بزند تا کنسول او به عنوان صاحب اصلی اکانت شناخته شود. در این لحظه که این اقدامات انجام شد، شما اصطلاحا صاحب اکانت ظرفیت سوم بازی The Last of Us Part 2 هستید و دوست شما صاحب یک اکانت ظرفیت دو؛ اما این به چه معنی است؟ افرادی که صاحب ظرفیت سوم یک اکانت باشد (در این مثال یعنی شما) تنها می‌تواند بر روی اکانتی که بازی را خریداری کرده‌ به تجربه‌ی آن بپردازد. به عبارتی دیگر، مثلا اگر برادر شما صاحب یک User متفاوت بر روی پلی استیشن باشد، نمی‌تواند بر روی یوزر خود به تجربه‌ی 2 The Last of Us بپردازد، چرا که شما صاحب اکانت ظرفیت سوم هستید. اما دوست شما که که گزینه‌ی Activate as Primary PS4 را روی کنسول خود زده، صاحب اکانت ظرفیت دو است و می‌تواند لست آف آس را بر روی تمامی Userهای کنسول خود اجرا کند، حتی اگر به اینترنت متصل نباشد. در این نقطه، شما باید برای وارد شدن به بازی، به اینترنت متصل شده و سونی را از قانونی بودن اکانت مطمئن کنید. اگر به اینترنت متصل نشده باشید، قفل بازی برداشته نمی‌شود و قادر به تجربه‌ی اثر نخواهید بود.

حالا متوجه شدید؟ در جاهایی که به فروش اکانت ظرفیتی می‌پردازند، روند مشابهی را به کار می‌گیرند. در واقع آن‌ها به طور قانونی بازی را خریداری کرده و ظرفیت دوم و سوم آن اکانت خاص را به مشتریان می‌فروشند. همان طور که مشخص است، روند کاملا قانونی است و هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. پیش‌تر از این در مورد نا آشنا بودن صاحب اکانت‌های ظرفیت دو و سه که توسط مغازه داران به فروش می‌روند صحبت کردیم. به احتمال زیاد الان متوجه این جمله شده‌اید. هنگامی که دو دوست به خرید و استفاده از قابلیت Share Play می‌پردازند، یکدیگر را به طور کامل می‌شناسند و اگر رابطه‌ی خوبی با هم داشته باشند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. اما برای مثال هنگامی که شما از یک مغازه دار یک اکانت ظرفیت سه می‌خرید، بدیهی است که با خریدار ظرفیت دو آن اکانت آشنا نیستید، چرا که او هم مانند شما یه مشتری ساده بوده. تنها خطر ممکن در این لحظه به وجود می‌آید.

فرض کنید که شما از یک مغازه یک اکانت ظرفیت سه خریده‌اید و ظرفیت دوم آن هم به مشتری دیگری فروخته شده است. اگر خریدار اکانت ظرفیت دو نام کاربری و رمز اکانتی که بازی بر روی آن خریداری شده را داشته باشد، می تواند به شبکه‌ی PSN گزارش حضور نفر دیگری بر روی اکانت (که شما باشید) را بدهد. در این صورت، اگر او از شما شکایت کند سونی در صورت پیگیری موضوع، ممکن است برای شما جریمه‌ای را در نظر بگیرد که این جریمه می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد. بنابراین، هنگامی که از یک مغازه‌ی خاص اکانت ظرفیتی می‌خرید، از او درخواست کنید که نام کاربری و رمز عبور را به خریدار ظرفیت دیگر ندهد. در این مواقع، فروشنده می‌تواند به حرف شما احتارم بگذارد و این کار را انجام ندهد و تنها بازی را بر روی کنسول شما و افراد دیگر نصب کند. خود من هم چندین بار این عمل را تکرار کردم و فروشنده به طور کامل همکاری کرد. در این شرایط، هیچ گونه خطری بازی یا کنسول شما را تهدید نمی‌کند و می توانید با خیال راحت به تجربه‌‌ی بازی بپردازید.

چگونه بازی‌ های دیجتالی یا اکانت‌ ظرفیتی تهیه کنیم؟

اکانت ظرفیتی

خب، حالا که با این اکانت‌ها و عملکردشان آشنا شدید، وقت عمل است. پیش از پرداختن به هر موردی، این را در نظر بگیرید که اگر دوستی دارید که می تواند به طور شریکی با شما بازی بخرد، به هیچ وجه به سمت فروشنده‌ها نروید، چرا که هم هزینه‌ی واسطه گری فروشنده را نمی‌دهید و هم از صاحب ظرفیت دیگر (که دوست شما است) خبردار هستید. در این صورت، هیچ خطری برای شما یا دوست شما به وجود نمی‌آید. برای خرید دیجیتالی بازی‌ها، به خرید گفت کارت پلی استیشن نیاز دارید. در این شرایط تنها کافی است بازی را خریداری کرده و مشخصات اکانت را با دوست خود به اشتراک بگذارید. هم چنین، اگر از فروشگاهی اکانت ظرفیتی خریدید، کافی است به ادامه‌ی مقاله دقت نمایید، چرا که از این نقطه به بعد، طرز اعمال اکانت ظرفیتی یا بازی قانونی که خود آن را تهیه کردید، مشابه است.

در ادامه می‌توانید این روند را به صورت تصویری فرا بگیرید.

روش وارد کردن گیفت کارت

اکانت ظرفیتی
 1. برای وارد کردن گیفت کارت، ابتدا وارد Store شوید (آخرین گزینه از سمت چپ)
اکانت ظرفیتی

2. هنگامی که وارد Store شدید، از زبانه‌ی سمت چپ به طرف پایین بیایید و گزینه‌ی یکی مانده به آخر، یعنی Redeem Code، را انتخاب کنید.

اکانت ظرفیتی

3. در این مرحله، کد ۱۲ رقمی که بر روی گیفت کارت شما قرار دارد را وارد کنید؛ مواظب باشید که حرف‌های کوچک و بزرگ را به دقت وارد کنید. در این لحظه، می‌توانید بازی مورد نظر خود را تهیه کرده و به اکانت خود اضافه کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، بازی خریداری شده به قسمت Library اکانت شما خواهد رفت و می‌توانید هر لحظه‌ای که خواستید، به دانلود آن اقدام کنید

حالا که شما مالک بازی هستید، می‌توانید آن را با دوست خود به اشتراک بگذارید، همان طور که اشاره کردیم تنها کافی است مشخصات حساب خود را به دوست خود بدهید. اگر دوست شما اطلاعات اکانت را وارد کند و گزینه‌ی Activate as Primary PS4 را بزند، اکانت شما به اصطلاحی ظرفیت سوم شناخته می‌شود و باید برای تجربه‌ی بازی‌ها، حتما به اینترنت متصل باشید.

روش اعمال اکانت ظرفیت سه

اکانت ظرفیتی

اگر شما به صورت دیجیتالی، بازی را روی اکانت خود وارد کرده‌اید، دیگر نیاز به انجام دادن کار اضافی نیست. اما اگر شما اکانت ظرفیت سه خود را از یک فروشنده خریده‌اید باید سلسه مراتب زیر را رعایت کنید.

 1. هنگامی که پلی استیشن خود را روشن کردید، به جای وارد شدن به هر User، گزینه‌ی Create a New User را انتخاب کنید
 2. در ادامه، نام کاربری و رمزی که توسط فروشنده دریافت کردید را در صفحه‌ی مربوطه وارد کنید. در این لحظه شما وارد اکانتی که بازی بر روی آن خریداری شده می‌شوید
 3. دیگر نیاز به انجام کار خاصی نیست و می‌توانید بازی را از قسمت Library به لیست دانلودهای کنسول خود اضافه کنید (می‌توانید تصویر این قسمت را در قسمت زیر مشاهده کنید)

هنگامی که بازی آماده‌ی استفاده شد، لازم است به اینترنت وصل شوید تا قفل بازی باز شود. پس از باز شدن قفل، بهتر است اینترنت خود را خاموش کنید، اما اگر این کار را انجام هم ندهید به مشکل خاصی بر نمی‌خورید. لازم به ذکر است که سونی باید یک ساعت یک بار، لایسنس‌های اکانت شما را چک کند. پس، اگر اینترنت خود را خاموش کردید و بازی پس از یک ساعت به طور خودکار کرش کرد، به هیچ وجه نگران نشوید، چرا که می‌توانید با روشن کردن اینترنت کنسول، دوباره قفل بازی را باز کرده و وارد آن شوید. اما در این میان یک نکته‌ی مهم وجود دارد که باید بدان اشاره کرد. هنگامی که دست به خرید یک اکانت ظرفیت سه می‌زنید، تنها باید در همان User خاص به بازی بپردازید و نمی‌توانید بازی را بر روی اکانت شخصی خود تجربه کنید. پس اگر یک اکانت ظرفیت سه تهیه کردید، باید دور جمع کردن تروفی‌های آن را خط بکشید. این مشکل، بر روی اکانت‌های ظرفیت دو به وجود نخواهد آمد.

روش اعمال اکانت ظرفیت دو

قسمت‌های ابتدایی وارد کردن یک اکانت ظرفیت دو، مانند ظرفیت سه است. یعنی کافی است که مشخصات اکانت خود را به دوستتان بدهید و او اکانت را در بخش Create a New User انتخاب کند. در این شرایط و پس از ورود صاحب اکانت ظرفیت دوم به حساب، سونی به طور خودکار آن اکانت را به عنوان Primary PS4 شناسایی می‌کند. معمولا این روند به طور خودکار انجام می‌شود اما اگر به هر دلیلی کنسول شما به عنوان پرایمری پی اس فور Active‌ نشد، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. در داخل همان اکانت (ظرفیت دو) وارد بخش Settings یا تنظیمات شوید
 2. از منوی تنظیمات گزینه‌ی Account Management را انتخاب کنید
 3. گزینه‌ی Activate as Primary PS4 یا گزینه‌ی پنجم را انتخاب کنید
اکانت ظرفیتی

4. اگر اکانت شما Deactivate بود، با انتخاب گزینه‌ی Activate مراحل وارد کردن اکانت ظرفیتی خود را تمام کنید

اکانت ظرفیتی

هنگامی که این عملیات به پایان رسید، می‌توانید مانند اکانت ظرفیت سه به بخش Library رفته و بازی موردنظر را به لیست دانلود‌های خود اضافه کنید. اما مزیتی که اکانت‌های ظرفیت دو دارند، این است که شما می‌توانید بر روی اکانت خود به تجربه‌ی بازی بپردازید؛ اما در اکانت‌های ظرفیت سه باید بر روی همان اکانتی که وارد کردید بازی را شروع کنید. هنگامی که عملیات دانلود بازی به پایان رسید، می‌توانید از بازی خریداری شده نهایت لذت را ببرید.

نظر شما در مورد اکانت ظرفیتی و شاخه‌های مختلف آن چیست؟ آیا این روش می‌تواند به تجربه‌ی ارزان قیمت بازی های کمک بزرگی کند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “آموزش استفاده از اکانت ظرفیتی در PS4

 1. ali گفت:

  سلام ببخشید ی سوال داشتم من واسه پی اس فورم بازی اکانت ظرفیت دو گرفتم و باید دانلود کنم یکی از بازیا که دانلود شد میتونم بازی کنم تا بقیه بازیا هم دانلود بشه امکان قفل شدن بازیا هست؟

  1. ارحام ادبخواه گفت:

   سلام دوست عزیز. نه اگه اکانتی که گرفتید به صورت قانونی تهیه شده باشه هیچگونه خطری وجود ندارد طی این شرایط.

 2. جاوید کلیبری گفت:

  خیلی جامع بود مرسی والا تنها روشی که میتونیم بازی جدید بخریم همیسنه

  1. کیوان جهانبانی گفت:

   مرسی که مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید