عمومی, نقد و بررسی, نقد و بررسی بازی

نقد بازی Immortals: Fenyx Rising از دید سایت PC Gamer

بازی Immortals: Fenyx rising

بازی Immortals: Fenyx Rising که با نام جدیدترین بازی جهان باز استودیو Ubisoft Quebec شناخته می‌شود، قصد دارد با الهام گیری از سایر بازی‌های جهان باز و اضافه کردن آن‌ها به یک دنیای فانتزی، به یک بازی اکشن-ماجراجویی سرگرم کننده تبدیل شود. برای بررسی این بازی با تیلنو همراه باشید.

اگر با دنیای بازی‌های ویدیویی آشنایی لازم را داشته باشید، می‌دانید که شرکت فرانسوی یوبیسافت چند سالی است که تنها به ساخت نسخه‌ی جدید مجموعه‌های معروفش می‌پردازد و در این میان کم‌تر اهمیتی برای بازی‌ها و IPهای کاملا جدید، قائل نیست. این موضوع را می‌توان با نگاه کردن به لیست بازی‌های منتشر شده‌ی این شرکت در چند سال اخیر، درک کرد. اما حالا در این میان یک استثناء وجود دارد. بازی Immortals: Fenyx Rising توسط سازندگان بازی Assassin’s Creed Odyssey ساخته شده است و قصد دارد تا با الهام گیری از بازی‌های شاخص جهان باز، یک داستان اساطیری را به نمایش بکشد. شما می‌توانید در مقاله‌ی بررسی بازی Immortals: Fenyx Rising از دید سایت های معتبر دنیا و و نکاتی که باید پیش از تجربه‌ی بازی Immortals: Fenyx Rising بدانید، با این بازی و نمرات آن بیش‌تر آشنا شوید.

داستان این بازی از جایی شروع می‌شود که زئوس، خدای خدایان، یک تایتان اهریمنی به نام تایفون (Typhon) را به جهنم تارتاروس (Tartaros) تبعید می‌کند. جهنمی که پر از عذاب و شکنجه‌ی بی‌پایان است. تایفون در ابتدا نا امید شده بود و فکر می‌کرد که کارش تمام شده، اما پس از مد‌ت‌ها بالاخره موفق به فرار از تارتاروس می‌شود. در ادامه، تایفون قدرت خدایان را از آن‌ها گرفت و سرزمین Golde Isle، که حکم خانه‌ی خدایان را داشت، به طور کامل نابود کرد. حالا وظیفه‌ی نجات خدایان بر عهده‌ی فنیکس است که حکم یک سرباز پایین رتبه‌ی یونانی را دارد. در واقع همین موضوع باعث می‌شود که داستان بازی Immortals: Fenyx Rising به شدت جذاب شود، چرا که وظیفه‌ی نجات خدایان قدرتمند بر عهده‌ی یک سرباز ضعیف و معمولی است. فنیکس یک آدم معمولی است، اما در یک بازه‌ی زمانی به اجبار به یک قهرمان تبدیل می‌شود و خون تازه‌ای را به روایت داستان بازی تزریق می‌کند.

بازی Immortals: Fenyx rising

بازی Immortals: Fenyx Rising یک داستان حماسی با مقیاسی عظیم را روایت می‌کند، اما به هیچ وجه قصد ندارد مانند داستان کریتوس با خدایان یونان، یک روایت تراژدی و جدی را تدارک ببیند. این بازی، رسما به یک کمدی تبدیل می‌شود و در چندین مرحله از بازی، می‌تواند حسابی گیمرها را بخنداند. درست است که داستان این بازی در یونان باستان جریان دارد، اما استودیو Ubisoft Quebec خود را به افسانه‌های اصلی محدود نمی‌کند و پیچش‌های خاص خود را به خدایان و شخصیت‌های معروف این بازی می‌دهد. هنگامی که در حال پیگیری بازی هستید، ممکن است بارها و بارها با شوخ طبعی و بذله گویی خدایان و افسانه‌ها روبرو شوید و حتی در برخی از موارد نشانه‌هایی از فرهنگ پاپ مدرن را مشاهده کنید. به طور کلی، هر چند که داستان بازی Immortals: Fenyx Rising در برخی از مراجل دچار افت می‌شود، اما همواره بامزه و خنده‌دار است. شخصیتی به نام پرومتئوس  (Prometheus) راوی اصلی داستان است و ماجراهای جذاب فینکیس را تعریف می‌کند. اما در کنار او، می‌توان زئوس را نیز مشاهده کرد که همواره با پرومتئوس شوخی می‌کند و همزمان داستان فنیکس را دنبال می‌کند.

جزیره‌ی Golden Isle یک جهان به شدت مناسب برای جریانات بازی است. سرزمینی به شدت زیبا و پویا که به هفت منطقه یا اقلیم متفاوت تقسیم می‌شود. هر یک از این مناطق، انعکاس دهنده‌ی ویژگی‌های خدایی است که آن را کنترل می‌کند. برای مثال، منطقه‌ی Valley of Eternal Spring تحت سلطه‌ی افرودایت (Aphrodite)، خدای عشق و محبت است. شما می‌توانید در این منطقه جنگل‌های سرسبز، رودخانه‌های زیبا و حیواناتی را مشاهده کنید که در زمین‌های باز می‌دوند. یا در مثالی دیگر، منطقه‌ی The Forgelands مربوط به Hephaestus، خدای آهنگران است. این منطقه، پر از معادن، آهنگری‌ها و ربات‌های مختلف است و برای آن دسته از بازیکنانی که به دنبال Level-Up هستند، به شدت مفید. منطقه‌ی The Gates of Tartaros هم که حکم قلب جزیره‌ی Golden Isle را دارد، از مواد مذاب و هوای گرمی بهره می‌برد. به محض این که فنیکس توانست حداقل چهار منطقه از بازی را آزاد کند، می‌تواند به سراغ تایفون برود تا او را شکست دهد.

بازی Immortals: Fenyx Rising جزء یکی از زیباترین بازی‌های جهان باز یوبیسافت حساب می‌شود و حکم نسخه‌ی فانتزی جهان مجموعه‌ی Assassin’s Creed را دارد. جزیره‌ی Golden Isle به شدت زیبا است و مانند یک الماس گران قیمت، می‌درخشد. شکوفه‌ها در حال باز شدن و چمن‌هایی که با جهت باد هماهنگ هستند، شباهت زیادی به انیمه‌های استودیو جیبلی (Studio Ghinli) دارند. صعود کردن از مجمسمه‌های عظیم الجثه و کوه‌هایی که سر به فلک می‌کشند، به شدت لذت بخش است و می‌تواند مقیاس واقعی جغرافیای بازی Immortals: Fenyx Rising را به بازیکن منتقل کند. برای وابسته شدن به این نقشه، کافی است یک بار آن را از نزدیک مشاهده کنید. شما به محض اینکه کمی در دنیای بازی قدم بزنید، متوجه زیبایی‌های آن می‌شوید و ساعت‌های زیادی را درون آن می‌گذرانید.

بازی Immortals: Fenyx Rising یکی از زیباترین آثار جهان باز یوبیسافت است

بازی Immortals: Fenyx Rising چندین راه مختلف را پیش و روی بازیکن قرار می‌دهد تا با استفاده از آن‌ها میان نقاط مختلف دنیای بازی جا به جا شود. همه‌ی این مکانیک‌ها، به خط Stamina که شباهت زیادی به سیستم Stamina بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild دارد، متکی هستند. شما می‌توانید از هر سطح هموار و ناهمواری بالا بروید، اما باید حواس خود را در مورد خط Stamina حسابی جمع کنید. اگر Stamina شما هنگام بالا رفتن از یک کوه خیلی کم شد، استفاده از یک Potion می‌تواند شما را مدت زمان کوتاهی سر و پا نگه دارد. البته، در این میان موجوداتی نیز وجود دارند که فنیکس می‌تواند با سوار شدن بر روی آن‌ها، سریع‌تر جا به جا شود. برای مثال، در Golden Isle یک تک شاخ آبی و یک اسب طلایی وجود دارد که اگر آن‌ها را رام کنید، می‌توانید از آن‌ها سواری بگیرید. این موجودات هم هر کدام خط Stamina مخصوص به خود را دارند که با دیگری متفاوت است. هم چنین، جالب است بدانید به محض این که بال‌های Daedalus را در مراحل ابتدایی داستانی به دست آورید، می‌توانید بر فراز دنیای بازی Immortals: Fenyx Rising پرواز کنید. اما موضوعی که باید به آن دقت کنید این است که حتی پرواز کردن هم به خط Stamina و میزان باقی مانده‌ی آن، بستگی دارد.

اما متاسفانه، هیچ کدام از این مکانیک‌های مروبط به جا به جایی، آنقدر جذاب و سرگرم کننده نیستند و پس از مدتی تکراری می‌شوند. ضعیف‌ترین راه جا به جا شدن در این بازی، مربوط به پرواز کردن است. گیم پلی این بخش به طور استانداری طراحی نشده و به شدت کم دقت و شلخته است. پریدن و پرواز کردن به هیچ وجه نمی‌تواند آن حس خوبی که از آن انتظار می‌رود را منتقل کنند. هم چنین، هنگامی که سوار یک اسب می‌شوید میزان Motion Blue یا تکان خوردن صفحه‌ی نمایش بیش از حد حس می‌شود و مانند یک اسب افسار گسیخته عمل می‌کند که برای آرام کردن آن، باید مدت‌ها وقت هدر دهید.

بازی Immortals: Fenyx rising

روش‌های نقلیه تنها نکته‌ی منفی بازی Immortals: Fenyx Rising نیست و در این میان می‌توان به نکات دیگری نیز اشاره کرد. در دنیای بازی، تعداد بیش از حد زیادی آیتم جمع کردنی یا همان Collectible وجود دارد و همین طور که شما در طول Golden Isle حرکت می‌کنید، با تعداد زیادی از این آیتم‌ها روبرو می‌شوید. هم چنین بازی Immortals: Fenyx Rising چهار Potion قابل ساخت، یک درخت مهارت‌ بلند بالا و حجم انبوهی از Loot دارد. تعداد آیتم‌های این بازی سر به فلم می‌کشند و بازیکن می‌تواند در  طی تجربه‌ی خود تعداد زیادی از Armorها، اسلحه‌ها و اسکین‌ها را پیدا کند. با این موارد، سیستم Loot و گشت و گذار در نقشه هیچ وقت نمی‌تواند آن طوری که باید جذاب باشد و برای شرکت یوبیسافت، حکم یک قدم رو به عقب را دارد.

البته این نکته را هم باید گفت که همه‌ی این آیتم‌های جمع کردنی، زیر سایه‌ی یک هدف و نتیجه‌ی نهایی قرار می‌گیرند و می‌توانند آمار مختلف فنکیس مانند خط Stamina و سلامتی را ارتقاء دهند. یا در مثالی دیگر، اگر بازیکن یک سری از آیتم‌های مخصوص را جمع کند، می‌تواند با استفاده از آن‌ها یک معجون یا Potion جدید درست کند و با استفاده از آن‌ها، در میدان مبارزه قوی‌تر کار کند. اما اگر شما دنبال آیتم مخصوص و مهمی می‌گردید، می‌توانید به ارتفاعات بروید و با فعال کردن حالت Farsight، آیتم‌های مورد نظر خود را پیدا کرده و علامت بزنید.

داستان فوق العاده جذاب و درگیر کننده

بازی Immortals: Fenyx Rising در بازه‌های مختلف زمانی، پستی و همواری‌های زیادی را تجربه می‌کند، اما وقتی صحبت روایت داستان به میان می‌آید هیچ چیزی برای بازیکن کم نمی‌گذارد. تعامل و دیدن زندگی خدایانی که حالا همه‌ی قدرت خود را از دست داده‌اند جذاب است. اما نکته‌ی جالب این جا است که همه‌ی اجزای اساطیر یونان باستان، در بازی Immortals: Fenyx Rising به دردسر افتاده‌اند و منتظر یک ناجی هستند. در واقع، نویسندگان سعی می‌کنند که خو و جنبه‌های انسانی خدایان را نشان دهند تا به بازیکن ثابت کنند که حتی یک فرد ضعیف مانند فنیکس، می‌تواند به چنین قدرتی دست پیدا کند که مشکلات خدایان را رفع و رجوع کند. البته داستان به هیچ وجه به طور کامل جدی جلو نمی‌رود و همواره تلاش خود را برای خنداندن بازیکنان به کار می‌گیرد. البته اگر شما با اساطیر یونان باستان آشنایی کمی هم داشته باشید، بهتر متوجه کمدی‌های لحظه خواهید شد.

بازی Immortals: Fenyx rising

بازی Immortals: Fenyx Rising دارای مراحل و ماموریت‌های بسیاری است که بخش انبوه آن‌ها، تمرکز زیادی بر روی پازل‌ها و به کار گرفتن افکار بازیکن می‌گذارند. اگر شما روند بازی خود را ادامه دهید، شاید از تعداد به شدت زیاد این پازل‌ها شگفت زده شوید. یکی از جذاب‌ترین چالش‌های بازی که به پازل‌ها مربوط می‌شوند، نقاطی به نام Vaults of Tartaros هستند. این نقاط مانند دروازه‌ی آتش فشانی در سطح نقشه پخش شده‌اند و پازل‌های به نسبت جذابی را درون خود جا داده‌اند. برخی از این Vaultها، به طور خلاقانه‌های طراحی شده‌اند و این در حالی است که دسته‌ی دیگری از آن‌ها، آنقدری که باید جذاب نیستند. اما به طور کلی Vaults of Tartaros بیش از این که نکات منفی داشته باشند، سرگرم کننده هستند. پازل‌ها در خط داستان اصلی نیز نقش مهمی دارند. مهم‌ترین این پازل‌ها، در سیاه چاله‌ی مربوط به هر خدای یونانی مربوط دیده می‌شوند. به عبارتی دیگر، فرمانروای قلمروهای هفت گانه هر کدام مراحل مخصوص خود را دارند که در پایان، فنیکس را به سمت سیاه چاله یا dungeonهای خاص راهنمایی می‌کنند. در این نقاط، می‌توان جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین پازل‌های بازی Immortals: Fenyx Rising را مشاهده کرد.

بخش بزگی از این پازل‌ها، دستبندهای فنیکس که با نام bracers of Herakles شناخته می‌شوند را درگیر می‌کنند. فنیکس می‌تواند با استفاده از این دستبندها اشیاء سنگین وزن را بلند کند و آن‌ها را جا به جا کند. این پایان کار نیست و شما باید در یک پازل دیگر، از تیر و کمان خود برای ادامه‌ی روند استفاده کنید. هر کدام از این پازل‌ها، از یک سری عناصر مشابه استفاده می‌کنند که کارکرد یکسانی با هم دارند. اما سازندگان بازی در استودیو Ubisoft Quebec با به کار گیری آن‌ها در راه درست، باعث می‌شود که حس تکراری بودن نگیرند. درجه‌ی سختی این پازل‌ها هم با روند بازی سخت‌تر می‌شوند. شما در ابتدا مکانیک‌های ساده و پایه‌ای را یاد می‌گیرید و رفته رفته با ترکیب آن‌ها، پازل و معاهای سخت‌تری را حل می‌کنید.

مبارزات سریع و دراماتیک

علاوه بر پازل‌های پرتعداد و رنگارنگ، مبارزات هم بخش مهمی از گیم پلی بازی Immortals: Fenyx Rising را تشکیل می‌دهند. مبارزات از ترکیب حمله با شمشیر، سپر و تیر و کمان تشکیل می‌شود و فنیکس هم می‌تواند از حملا سنگین و سبک استفاده کند. در واقع، شمشیر برای حملات سبک و تبر برای حملات سنگین به کار گرفته می‌شود و هز زمانی که تیر و کمان هم به نیاز آمد، فنیکس قابلیت استفاده از آن را دارد. البته حمله کردن تمام بخش‌های مبارزات را تشکیل نمی‌دهد و فنیکس باید با جا خالی دادن یا Parry کردن دشمنان، از خود دفاع کند. مهارت‌ یا Abillity هم جزء دیگری است که با الهام گیری از بازی Assassin’s Creed  Odyssey به بازی اضافه شده است. فنیکس می‌تواند با وارد کردن تعداد مشخصی از ضربه‌ها به دشمنان، از مهارت‌های خاص خود استفاده کند. برای مثال، یکی از این مهارت‌ها به فنیکس اجازه می‌دهد که یک چکش به شدت بزرگ را بر سر دشمنان پایین آورد. استفاده کردن از مهارت‌ها و ترکیب آن با مکانیک‌های حمله و دفاع، لذت بخش است. اما مبارزات در بهترین حالت خود هم نمی‌توانند در حد حل کردن پازل‌ها موفق ظاهرشوند.

بازی Immortals: Fenyx Rising شباهت زیادی به بازی The Legend of Zelda: Breath of The Wild دارد و به احتمال زیاد می‌توانید از طریق صحبت‌های انجام شده، این موضوع را حدس بزنید. هر چند که ماجراهای فنیکس به هیچ وجه در حد اثر انحصاری و تحسین شده‌ی نینتندو نیست، اما می‌تواند سرگرم کننده باشد. مخصوصا برای این دلیل کرد زلدا هیچ وقت برای رایانه‌های شخصی منتشر نخواهد شد. پازل‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند مانند Breath of the Wild جذاب باشند، اما آنقدرها هم بد و پولیش نخورده نیستند. نقشه‌ی بازی هم حالت مشابهی دارد، اما بازی Immortals: Fenyx Rising تلاش خوبی از سازندگان برای ساخت یک بازی با الهام از Breath of th Wild است.

در این نقطه باید اشاره کنیم که فریب گرافیک کارتونی این بازی را نخورید. دنیای Immortals مانند دنیای بازی‌هایی مانند Watch Dogs و Assassin’s Creed پرجزئیات و در برخی از زمینه‌ها واقع گرایانه است و می‌تواند در بسیاری از مواقع شما را با جزئیاتش غافلگیر کند. البته جنبه‌های فنی بازی آنقدرها هم بی عیب نیست و حتی اگر از یک رایانه‌ی شخصی قدرتمند هم برای تجربه‌ی آن استفاده کنید، ممکن است در برخی از صحنه‌های شلوغ شاهد افت نرخ فریم باشید.

بازی Immortals: Fenyx rising

بازیکنان بازی Immortals: Fenyx Rising را دوست خواهند داشت و می‌توانند با چشم پوشی از مشکلات ریز آن، از بودن در جزیره‌ی Golden Isle لذت ببرند. یک دنیای زیبا، حس شوخ طبعی و پازل‌های درگیر کننده می‌تواند هر سلیقه‌ای را ارضا کند؛ هر چند که می‌توانست بهتر از آن چه باشد که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم. حس بی‌وزن بودن خود فنیکس هم حس بدی دارد، اما راه فراری نیست و باید با آن کنار آمد. در این بازی شما به طور مرتب می‌دوید، پرواز می‌کنید و بر روی اسب خود می‌تازید و سطح نقشه را زیر پا می‌گذارید؛ اما با جنبه‌های متفاوتی از اساطیر و افسانه‌های یونانی برخورد می‌کنید. در نهایت، می‌توان گفت که بازی Immortals: Fenyx Rising یک بازی سرگرم کننده با ماموریت‌ها و مراحل بامزه و کمدی است.

اگر قصد دارید بازی Immortals: Fenyx Rising را روی بهترین حالت ممکن تجربه کنید، می‌توانید به صفحات خرید PS5، خرید PS5 دیجیتالی، خرید Xbox Series X و خرید Xbox Series S مراجعه کنید.

نظر شما در مورد جدیدترین اثر استودیو Ubisoft Quebec چیست؟ آیا این بازی توانسته در حد سایر بازی‌های بزرگ یوبیسافت عمل کند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: PC Gamer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید