بازی, بازی, عمومی, یادداشت

معرفی روگ‌لایک ‌های مستقل برای علاقه‌مندان بازی Hades

بازی Hades

بازی Hades را می‌توان یکی از برترین‌ها و مشهورترین بازی‌های سال ۲۰۲۰ معرفی کرد. با این حال روگ‌لایک‌های مستقل متعددی منتشر شده که طرفداران این بازی می‌توانند از تجربه آن‌ها لذت ببرند. با معرفی این آثار با تیلنو همراه باشید.

 

بدون هیچ شک و تردیدی، از بازی Hades محصول استودیو سوپرجاینت گیمز (Supergiant Games) به عنوان یکی از پدیده‌های سال ۲۰۲۰ باید نام برد. این بازی اکشن نقش‌آفرینی روگ‌لایک از زمان انتشار نسخه دسترسی پیش از موعد در دسامبر ۲۰۱۸، توانست توجهات بسیاری را به خود جلب کند. عرضه رسمی بازی Hades در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۷ شهریور) با تحسین‌های جهانی و دستاورد‌هایی همچون دریافت جایزه بهترین بازی مستقل از مراسم‌های Golden Joystick Awards و The Game Awards 2020 همراه شد. اهمیت بازی مذکور از آن جهت است که به واسطه تمرکز روی داستان موجب توجه مخاطبین بسیاری به سبک روگ‌لایک شده است.

 

به پایان رسیدن سطح سلامتی و کشته شدن امری عادی و مرسوم در بازی Hades است. اما این مرگ‌ها بی‌فایده نیستند و با هر بار کشته شدن و شروع دوباره مزایای مختلفی از جمله اسلحه‌های جدید به دست می‌آورید که در ادامه بسیار سودمند خواهند بود. این مکانیک در کنار بهره‌گیری از مراحلی که به مرور و به صورت تصادفی ایجاد می‌شوند، به عنوان اصول سبک روگ‌لایک شناخته می‌شود. علی‌رغم اینکه بسیاری از بازیکنان سبک مذکور را با بازی Hades می‌شناسند، بازی‌های مستقل فوق‌العاده‌ای در این سبک ساخته شده‌اند که در این مطلب قصد داریم آن‌ها را معرفی کنیم.

 

بازی Binding Of Isaac

بازی The Binding of Isaac
تاریخ انتشار: ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱ (۶ مهر ۱۳۹۰)
سازنده: ادموند مک‌میلن
پلتفرم‌ها: ویندوز، OS X و لینوکس

بازی The Binding of Isaac که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است، لقب «تاثیر‌گذارترین روگ‌لایک مستقل تاریخ» را یدک می‌کشد. این بازی که بیش از پنج میلیون نسخه فروش را تجربه کرده است، باعث شد که باری دیگر توجهات به سمت روگ‌لایک جلب شود. در بازی The Binding of Isaac بازیکنان کنترل شخصیت آیزاک را بر‌عهده دارند و پس از آنکه متوجه قصد مادرش برای قربانی کردن او می‌شوند، باید با دشمنانی که در زیر‌زمین خانه وجود دارند، مبارزه کنند. در سیاه‌چاله‌هایی که به مرور ساخته می‌شوند و از بازی The Legend of Zelda الهام گرفته شده‌اند، پاور‌آپ‌ها و آیتم‌های مختلفی به دست می‌آورید که برای از بین بردن دشمنان و باس‌ها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر در طول بازی آیزاک کشته شود، بازی را از اول و در سیاه‌چاله‌ای که به تازگی ساخته شده، شروع کنید. ذات روگ‌لایک بازی The Binding of Isaac موجب می‌شود که بازیکنان راه‌های متعددی را در پیش بگیرند و به مرور پیشرفت کنند.

 

پس از آنکه پلتفرم Adobe Flash محدودیت‌های بسیاری برای سازنده بازی The Binding of Isaac یعنی ادموند مک‌میلن (Edmund McMillen) ایجاد کرد، او تلاش خود را به کار بست تا این بازی را با استفاده از یک موتور بازی‌سازی پیشرفته‌تر باز‌سازی کند. نتیجه این امر عرضه بازی Binding of Isaac: Rebirth در سال ۲۰۱۴ است. این بازی که روی پلتفرم‌های مختلفی در دسترس قرار گرفته دارای ویژگی‌هایی همچون بهبود‌های بصری، محتواهای اضافه و گیم‌پلی پیشرفته‌تر است. بازی Binding of Isaac: Rebirth همانند نسخه اصلی خود با تحسین منتقدین و استقبال مخاطبین همراه شد و توانست طرفداران سبک روگ‌لایک را به تجربه‌ای عالی دعوت کند. آن دسته از علاقه‌مندان بازی Hades که قصد دارند لذت یاد‌گیری آرام و به مرور مکانیک‌های یک بازی را دوباره تجربه کنند، می‌توانند به سراغ بازی Binding Of Isaac بروند. برای مطالعه بازی های مستقل مورد انتظار در سال ۲۰۲۱ می‌توانید به تی بلاگ مراجعه کنید.

 

بازی FTL: Faster Than Light

بازی FTL: Faster Than Light
تاریخ انتشار: ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۲ (۲۴ شهریور ۱۳۹۱)
سازنده: استودیو Subset Games
پلتفرم‌ها: ویندوز، macOS و لینوکس

در کنار بازی Binding of Isaac، یکی از تاثیر‌گذارترین آثار در شهرت روگ‌لایک‌های مستقل بازی FTL: Faster Than Light بوده که این امر را مدیون در کنار هم قرار دادن المان‌های گیم‌پلی مختلف از روگ‌لایک‌های سنتی است. در این بازی که براساس برد گیم‌های رومیزی ساخته شده است، بازیکنان کنترل یک سفینه فضایی و خدمه آن را بر‌عهده دارند و باید از ناوگانی که قصد نابودی‌شان را دارند، از خود دفاع کنند. سفینه فضایی دارای سیستم‌های مختلفی از جمله موتور، سلاح، سپرها و بخش پزشکی است که بازیکنان باید در طول مسیر‌هایی که به صورت تصادفی تعیین می‌شوند، آن‌ها را مدیریت کنند. در طول بازی مواردی همچون خدمه بیشتر، پول و ارتقا‌های مختلف به دست می‌آورید که موجب تقویت سفینه می‌شوند. با این حال اگر در مبارزه شکست بخورید، تمامی پیشرفت شما از بین می‌رود و باید از نقطه صفر شروع کنید.

 

علاوه بر بهره‌گیری از المان‌های روگ‌لایک در بازی FTL: Faster Than Light، ویژگی‌هایی همچون مبارزات تاکتیکی، مکانیک‌های مدیریت و فضای علمی تخیلی در بازی مذکور وجود دارند. این ترکیب منحصر‌به‌فرد از عناصر مختلف در طول سال‌های گذشته به اوج خود رسیده و پس از گذشت حدود ۹ سال، هیچ بازی روگ‌لایک دیگری قادر به خلق تجربه‌ای در حد و اندازه‌های بازی FTL: Faster Than Light نیست. علی‌رغم اینکه بازی مذکور سطح دشواری بالایی دارد، اما برای بازیکنان صبوری که مکانیک‌های آن را درک می‌کنند، جوایز ارزشمندی در نظر گرفته است. همانند سری بازی‌های Dark Souls، پیش‌نیاز بازی FTL: Faster Than Light اعصاب پولادین و شکیبایی است، اما اگر از اشتباها‌تتان درس بگیرید، پاداش گرانبها در انتظار شما خواهد بود. برای آن دسته از طرفداران بازی Hades که در جستجوی یک روگ‌لایک دشوارتر با تمرکز روی یادگیری مکانیک‌ها هستند، بازی FTL: Faster Than Light پیشنهاد می‌شود.

 

بازی Dead Cells

بازی Dead Cells
تاریخ انتشار: ۷ اوت ۲۰۱۸ (۱۶ مرداد ۱۳۹۷)
سازنده: استودیو Motion Twin
پلتفرم‌ها: ویندوز، macOS، لینوکس، نینتندو سوییچ، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، iOS و اندروید

آن دسته از بازیکنانی که نقطه قوت بازی Hades را سیستم مبارزات آن می‌دانند و قصد دارند در یک روگ‌لایک مستقل دیگر نیز چنین سیستمی را مشاهده کنند، بدون شک از تجربه بازی Dead Cells لذت خواهند برد. این بازی که از آن به‌عنوان یک اثر روگ‌وینیا نیز یاد می‌شود، مراحل تصادفی که به مرور ساخته می‌شوند و مکانیک‌های مرگ دائمی موجود در سبک روگ‌لایک را با المان‌های پلتفرمینگ آثار مترویدونیا ترکیب کرده است. در بازی Dead Cells محصول سال ۲۰۱۸، بازیکنان کنترل توده‌ای سلولی را به دست می‌گیرند که با تسخیر بدن زندانیان در راه خارج شدن از سیاه‌چال قدم می‌گذارد. همانند بازی Hades، عمده تمرکز بازی Dead Cells روی مکانیک‌های مبارزات مانند جا‌خالی دادن و شناخت الگو‌ها است.

 

با تمامی این شباهت‌ها، بازی Dead Cells بسیار سخت‌گیرتر از بازی Hades است و تعداد کمی ارتقا را می‌توانید در مراحل مختلف به همراه داشته باشید. بازی مذکور تجربه‌ای به شدت سریع بوده که مبنای آن گیم‌ پلی در‌گیر‌کننده و کمبو‌های دشوار است. اگر بازیکنان دقت لازم را به خرج ندهند، به راحتی و در عرض چند ثانیه کشته و مجبور به شروع دوباره بازی از ابتدا هستند. در مقام مقایسه با بازی Hades می‌توان به ارزش پیش‌روی بیشتر بازی Dead Cells اشاره کرد که با وجود داستان کوتاه آن، ارزش تکرار بسیار بالایی دارد. سیستم مبارزات بازی Dead Cells دقیقا همان ویژگی است که علاقه‌مندان سبک روگ‌لایک و به خصوص بازی Hades به دنبال آن هستند.

 

بازی Children Of Morta

بازی Children of Morta
تاریخ انتشار: ۳ سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۲ شهریور ۱۳۹۸)
سازنده: استودیو Dead Mage (فن‌افزار شریف)
پلتفرم‌ها: ویندوز، macOS، نینتندو سوییچ، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان

بدون شک یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت بازی Hades داستان در‌گیر‌کننده، زیبا و شگفت‌انگیز آن است. حال اگر بخواهیم بازی معرفی کنیم که از این لحاظ قادر به رقابت با بازی مذکور باشد، هیچ اثری شایسته‌تر از بازی Children Of Morta نیست. در این بازی که خانواده‌ای از قهرمانان به نام برگسون حضور دارند، بازیکنان باید به کمک آن‌ها نیرویی ماورا الطبیعه به نام Corruption را از بین ببرند. با پیشرفت در بازی دیگر اعضای خانواده برگسون در دسترس قرار می‌گیرند که هر ‌یک از آن‌ها دارای سبک مبارزه خاص خود بوده و می‌توانید از آن‌ها برای شکست دادن دشمنان و باس‌هایی که در سیاه‌چاله‌های تصادفی بازی به جنگ شما می‌آیند، استفاده کنید.

 

یکی از برترین ویژگی‌های بازی Children of Morta روایت داستانی آن است. نه تنها بازیکنان می‌توانند در هر بار تجربه بازی تغییرات داستانی را مشاهده و دیالوگ‌های متفاوتی بشنوند، بلکه رخداد‌های تصادفی در بازی وجود دارد که باعث می‌شوند بازیکنان داستانی متفاوت و منحصر‌به‌فرد را تجربه کنند. هر عضو خانواده برگسون داستان جدا‌گانه خود را دارد که در کنار هم روایتی فوق‌العاده و عالی را رقم می‌زنند. در کنار کوئست‌های جانبی، بازی Children of Morta تجربه‌ای نادر در سبک روگ‌لایک است که دارای جهانی بی‌مانند و روایتی شگفت‌انگیز است. طرفداران بازی Hades بدون تردید از تجربه بازی Children Of Morta و داستان آن لذت خواهند برد. توصیه می‌شود حتما بازی فرزندان مورتا را تجربه کنید.

 

بازی Spelunky

بازی Spelunky
تاریخ انتشار: ۸ اوت ۲۰۱۳ (۱۷ مرداد ۱۳۹۲)
سازنده: استودیو Mossmouth
پلتفرم‌ها: ویندوز، نینتندو سوییچ، پلی استیشن 4، پلی استیشن 3، پلی استیشن ویتا و ایکس باکس 360

بازی Spelunky که نسخه اولیه آن در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، جزء اولین آثاری بود که المان‌های روگ‌لایک را با پلتفرمر ساید‌-‌اسکرولینگ ترکیب کرده است. در این بازی با کاشف غاری همراه می‌شویم که غار‌های تصادفی را کاوش می‌کند، گنج‌های متعدد جمع می‌کند، با دشمنان مبارزه می‌کند و شخصیت‌های مختلفی را نجات می‌دهد. با این وجود که بازی Spelunky همانند دیگر روگ‌لایک‌ها تجربه‌ای دشوار نیست، اما بار‌ها در این بازی مرگ را تجربه خواهید کرد. همچنین هیچ چک‌پوینتی وجود ندارد و تمرکز اصلی بازی مذکور روی کشف و استاد شدن در مکانیک‌های مختلف آن است. نسخه بهبود یافته بازی Spelunky در سال ۲۰۱۳ و دنباله آن در سال گذشته منتشر شدند.

 

با این وجود که بازی Spelunky اثری عالی است، اما طرفداران بازی Hades به واسطه ویژگی‌هایی همچون پیش‌زمینه داستانی شخصیت‌ها از دنباله آن لذت بیشتری خواهند برد. با وجود شباهت‌ها اما بازی Spelunky در مسیر متفاوتی نسبت به بازی Hades حرکت می‌کند و عمده تمرکز آن روی پلتفرمر است. بخش اعظم بازی حول محور اجتناب از تله‌ها جرکت می‌کند و به دلیل تمرکز روی جنبه‌های پلتفرمر، مبارزات آن به شدت ساده و ابتدایی هستند. در رابطه فضای بازی Spelunky، می‌توان گفت که این بازی بیشتر حس و حال سری بازی‌های Super Mario را تداعی می‌کند. در مجموع باید از سری بازی‌های Spelunky به عنوان برترین‌های سبک روگ‌لایک نام برد که طرفداران بازی Hades از سیستم پیش‌روی و پیش‌زمینه داستانی آن لذت خواهند برد.

 

آیا از تجربه بازی Hades و دیگر آثار سبک روگ‌لایک لذت برده‌اید؟ آیا بازی‌های معرفی شده بالا را تا‌کنون تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

 

منبع: GameRant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *