اخبار و رویدادها, بازی, راهنمای بازی, راهنمایی و آموزش, کنسول

پلی استیشن ۵: بازی‌های روز عرضه کنسول

پلی استیشن 5

آن طور که از اطلاعات مشخص است، پلی استیشن 5 در روز عرضه با آثاری زیادی همراه می‌شود و طیف عظیمی از سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد. علاوه بر بازی‌های موردانتظار AAA، آثاری نیز وجود دارند که می‌توان نام آن‌ها را در لیست بازی‌های کوچک‌تر و نوآورانه، نوشت.

پلی استیشن 5

دلایل زیادی وجود دارد که برای پلی استیشن 5 و رویدادهای حول آن، هیچان زده باشیم، اما برخی از این دلایل از لحاظ زمانی کمی با ما فاصله دارند و به احتمال زیاد تا یک الی دو سال آینده، قادر به تجربه‌ی آن‌ها خواهیم بود. بازی‌هایی مانند Horizon Forbidden West و God of War: Ragnarok برای سال ۲۰۲۱ و شاید سال‌های دیگر برنامه ریزی شده‌اند و قرار نیست در زمان عرضه، شاهد انحصاری‌های جدید و بزرگ سونی باشیم. اما اگر شما هم می‌توانید در روز عرضه دست خود را به جدیدترین کنسول بازی سونی برسانید، بازی‌های زیادی وجود دارند که انتظار شما را می‌کشند.

Play Station 5، در روز عرضه‌ی جهانی میزبان بازی‌های کم‌تری نسبت به ایکس باکس سریز ایکس و اس (Xbox Series X/S) است و با دست‌های خالی‌تری به استقبال نسل نهم می‌رود. البته این در حالی است که بزرگ‌ترین بازی مایکروسافت در چند سال اخیر، یعنی بازی Halo Infinite، تاخیر خورد تا رقابت میان این دو غول صنعت بازی‌های ویدیویی، نزدیک‌تر شود. درست است که سونی با بازی‌های کم‌تری وارد نسل نهم می‌شود، اما کیفیت احتمالی بازی‌ها بهانه‌ی خوبی برای گراییدن به سمت ژاپنی‌ها است.

توجه کنید که بازی Ratchet And Clank: Rift Apart به علت مشخص نبودن تاریخ عرضه و بازی Watch Dogs Legion هم به علت اختلاف تاریخ انتشار با پلی استیشن ۵ در این لیست قرار نمی‌گیرند.

بازی‌های زمان عرضه‌ی پلی استیشن 5

پلی استیشن 5

بازی Demon’s Souls Remake

توسعه دهنده: Bluepoint Games
پلی استیشن 5

جالب است بدانید بازی‌های اکشن و ماجراجویی سخت که در دنیای امروز با نام Souls-Like یا Souls-Borne شناخته می‌شوند، منبع الهام خود را به بازی Demon’s Souls مدیون هستند و نه سری دارک سولز. بازی Demon’s Souls به عنوان اولین بازی این زیرسبک، در سال ۲۰۰۹ و دو سال پیش از عرضه‌ی اولین نسخه از مجموعه‌ی Dark Souls، منتشر شد. این بازی، در حال حاضر توسط استودیو Blupoint Games، که سابقه‌ی ساخت بازسازی سه گانه‌ی آنچارتد و بازی Shadow of Colossus را دارد، مراحل توسعه‌ی خود را پشت سر می‌گذارد و قرار است به عنوان یک بازسازی یا Remake به تمام عیار، به صورت انحصاری برای پلی استیشن ۵ منتشر شود. با توجه به نمایش‌های این بازی، گرافیک فنی و بافت‌های موجود در سطح نقشه، با بهبودهای چشمگیری همراه شده است و شاید بتوان این بازی را به عنوان زیباترین Souls-Borne تاریخ از لحاظ بصری، معرفی کرد.

بازی Spider-Man: Miles Morales

توسعه دهنده: Insomniac
پلی استیشن 5

بازی Spider-Man: Miles Morales را می‌توان به بازی Uncharted: Lost Legacy نسبت داد. اثری که در ادامه‌ی یکی از بازی‌های اصلی مجموعه می‌آید و حکم محصولی را پیدا می‌کند که چیزی میان یک بازی کامل و یک DLC بزرگ است. شاید بتوان گفت که بازی Spider-Man: Miles Morales حکم یک Spin-Off بزرگ را دارد که شباهت‌های زیادی به Marvel’s Spider-Man دارد. داستان این بازی، همان طور که از اسمش مشخص است و به وقایع مایلز مورالس، مردعنکوبتی پس از پیتر پارکر، می‌پردازد و وقایع آن، پس از اتفاقات بازی اصلی جریان دارد. هم چنین، نسخه‌ی بهبود یافته‌ی Marvel’s Spider-Man هم برای پلی استیشن 5 و هم برای پلی استیشن 4 منتشر خواهد شد. مایلز مورالس قرار نیست یک تجربه‌ی کاملا جدید را ارائه دهد و شباهت‌های زیادی به نسخه‌ی ۲۰۱۸ دارد، اما اگر شما هم به تار زدن در خیابان‌های شلوغ نیویورک علاقه دارید، این بازی فرصت مناسبی است تا دوباره به دنیای مردعنکبوتی پا بگذارید.

بازی Sackboy: A Big Adventure

توسعه دهنده: Sumo Digital
پلی استیشن 5

بازی Sackboy: A Big Adventure قهرمان مجموعه‌ی Little Big Planet را قرض گرفته و آن را در یک ماجراجویی بزرگ، در یک بازی سه بعدی و Platformer به کار می‌گیرد. استودیوی سازنده‌ی این بازی، Sumo Digital است که علاوه بر همکاری‌های مختلف با سونی، برای ایکس باکس و مایکروسافت هم آثار انحصاری مختلفی ساخته است. Sackboy قصد دارد با الهام گرفتن از آثار Platformer مدرن، که در سال‌های اخیر به موفقیت زیادی رسیده‌اند، به یک بازی قابل احتارم تبدیل شود. البته، در نظر داشته باشید که نه بودجه‌ی زیادی برای این بازی در نظر گرفته شده و نه تیم بزرگی بر روی آن کار می‌کند، چرا که اعضای این استودیو در حال کار بر روی آثار دیگری هم هستند؛ بنابراین انتظار زیادی از این اثر و ماجراجویی در دنیای آن، نداشته باشید. البته، اگر این بازی بتواند جذابیت‌های مجموعه‌ی Little Big Planet را تکرار کند، پتانسیل تبدیل شدن به یک تجربه‌ی سرگرم کننده را دارد.

بازی Godfall

توسعه دهنده: Counterplay
پلی استیشن 5

بازی Godfall اولین نسخه از این مجموعه‌ی جدید است که استودیو Gearbox، سازنده‌ی مجموعه‌ی افسانه‌ای Borderlands، وظیفه‌ی انتشار آن را بر عهده دارد. گادفال، قرار است به عنوان یک اثر Looter-Slasher به بازار عرضه شود که با عناصر RPG همراه است. جلوه‌های بصری و سیستم مبارزات این بازی به شدت شبیه God of War است و می‌توان آخرین ماجراجویی کریتوس را، منبع الهام این بازی دانست. البته که صد در صد گادفال داستانی به جذابیت God of War نخواهد داشت و تمرکز خود را بر روی مبارزات و استفاده از مهارت‌های مختلف گذاشته است. در این بازی، شما در نقش یکی از آخرین اعضای فرقه‌ی شوالیه‌ها قرار می‌گیرید و باید به نجات دنیا بپردازید. استفاده از اسلحه‌ها و زره‌های مختلف در این بازی تایید شده است و احتمالا با اثری روبرو هستیم که حداقل از نظر مبارزات و گیم پلی، جذاب و سرگرم کننده است. جدا از این مسائل، اگر قصد دارید با این بازی و جزئیات آن بیشتر آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی هر آن چه که در مورد بازی Godfall می‌دانیم مراجعه کنید.

بازی Bugsnax

توسعه دهنده: Young Heroes
پلی استیشن 5

در بازی Bugsnax، شما به عنوان یک خبرنگار-پژوهشگر به یک جزیره‌ی رمزآلود سفر می‌کنید که با توجه به اطلاعات منبع شما، موجودات عجیب و غریبی در آن زندگی می‌کنند. هنگامی که به این جزیره‌ می‌رسید، متوجه غیب شدن همان کسی که اطلاعات را به شما داده است، می‌شوید. این بازی رنگارنگ، رده‌های سنی پایین‌تر را هدف خود قرار داده است تا پلی استیشن 5 در روز عرضه‌ی خود، آثاری مناسب همه‌ی رده‌های سنی داشته باشد. وظیفه‌ی توسعه‌ی این بازی، بر عهده‌ی سازندگان بازی Octodad: Dadliest Catch است و با توجه به همین موضوع، به احتمال زیاد با یک اثر متفاوت و بامزه روبرو خواهیم شد.

بازی Astro’s Playroom

توسعه دهنده: SIE Japan Stoudio (سونی)
پلی استیشن 5

بازی Astro’s Playroom اثری است که به طور پیش فرض بر روی PS5 نصب شده و برای تجربه‌ی آن، نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای وجود ندارد. این بازی، بیش‌تر از این که بخواهد به یک اثر سرگرم کننده و یک بازی ویدیویی تمام عیار تبدیل شود، بیش‌تر حکم تریبونی را دارد که ویژگی‌های مختلف پلی استیشن 5 و Dualsense را معرفی می‌کند و به بازیکنان نحوه‌ی استفاده از این قابلیت‌ها را، نشان می‌دهد. البته اگربخواهیم این بازی را با نام یک مقدمه‌ی فنی بشناسیم، کمی سهل انگاری کرده‌ایم؛ چرا که با توجه به اطلاعات گفته شده Astro’s Playroom یک تجربه‌ی چهار-پنج ساعته را ارائه می‌دهد و در نوع خود، یک بازی کامل با اهدافی مشخص است.

بازی Destruction Allstars

توسعه دهنده: Lucid Games
پلی استیشن 5

چند سالی است که خبری از یک نسخه‌ی جدید Twisted Metal وجود ندارد و دنیای بازی‌های ویدیویی دلتنگ یک بازی اتومبیلرانی با محوریت جنگ خودروها با هم است. بازی Destruction Allstars قصد دارد با الهام گرفتن از مجموعه‌ی تویستد متال، آن تجربه‌ی جنون انگیز برخورد ماشین‌ها با هم را دوباره تداعی کند و کارکرد زمین مسابقه را از یک پیست اتومبیلرانی، به یک میدان مبارزه تغییر دهد. این اثر انحصاری، به دست اسودیو Lucid Games توسعه داده می‌شود که در طی آن، بازیکنان ماشین‌های یکدیگر را منفجر می‌کنند.

بازی Pathless

توسعه دهنده: Giant Squid
پلی استیشن 5

در سال ۲۰۱۶، بازی Abzu منتشر شد و با سبک هنری خاص خود، دنیای بازی‌های ویدیویی را تحت تاثیر قرار داد. اثری که اعماق اقیانوس و دریاها را از نگاه دیگری نمایش می‌داد و باعث می‌شد این نماها، به زیبایی هر چه تمام‌تری به نظر بیایند. حالا استودیو Giant Squid، سازنده‌ی بازی Abzu، در حال توسعه‌ی اثر جدیدی است که Pathless نام دارد. با توجه به نمایش‌های بازی، با اثر متفاوتی در زمینه‌ی طراحی‌های هنری روبرو هستیم. در Pathless، بازیکن کنترل شخصیتی را در دست می‌گیرد که در سطح یک جنگل بزرگ و زیبا حرکت می‌کند و با پازل‌های مختلفی روبرو می‌شود.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

توسعه دهنده: Ubisoft Montreal
پلی استیشن 5

شاید بزگر‌ترین و جاه طلبانه‌ترین اثری که در روز عرضه‌ی پلی استیشن 5 منتشر می‌شود، جدیدترین نسخه‌ی مجموعه‌ی Assassin’s Creed است. بازی Assassin’s Creed Valhalla بازیکن را به سال ۸۳۷ میلادی می‌برد، دوره‌ای که وایکینگ‌های نروژ دست به توسعه‌ی قلمرو خود می‌زنند و به سمت انگلستان و سایر مناطق شمال اروپا، حمله می‌کنند. در این بازی، شما کنترل شخصیتی به نام Eivor می‌گیرید که علاوه بر مدیریت سایر وایکینگ‌ها، قصد دارد به دنبال داستان‌های شخصی خود هم برود. والهالا قصد ندارد به بزرگ‌ترین نسخه‌ی مجموعه تبدیل شود، اما می‌خواهد عناصر نقش آفرینی را بیش‌تر از هر زمانی وارد سری کند؛ به طوری که از این لحظه به بعد Assassin’s Creed را با هویت یک اثر نقش آفرینی بشناسیم. داستان بازی قرار نیست بزرگ‌تر یا طولانی‌تر از بازی Assassin’s Creed Odyssey باشد، اما به گفته‌ی سازندگان این اثر قصد دارد درگیر کننده‌ترین داستان مجموعه را تعریف کند و در این راه، تاثیر تصمیم گیری‌های بازیکن را افزایش دهد. بازی Assassin’s Creed Valhalla به طور رسمی حدود هفت روز زودتر از پی اس فایو عرضه می‌شود، اما نسخه‌ی مناسب کنسول نسل نهمی سونی در تاریخ ۲۲ آبان (۱۲ نوامبر) و همزمان با عرضه‌ی خود کنسول، منتشر می‌شود.

بازی NBA 2K 21

توسعه دهنده: Visual Concepts
پلی استیشن 5

جدیدترین نسخه‌ی شبیه ساز بسکتبال شرکت 2K، مانند سایر بازی‌های سالانه‌ی بازار سال‌های اخیر، وارد یک حلقه‌ی تکراری شده است و از نبود نوآوری رنج می‌برد. جالب است بدانید که بازی 2k 21 همین حالا هم بر روی کنسول‌های نسل حاضر قابل تجربه هستند و تجربه‌ای مانند سال‌های پیش را ارائه می‌دهند. اما با توجه به اطلاعات موجود، پتانسیل اصلی 2K 21 بر روی پلی استیشن 5 و ایکس سریز ایکس مشخص می‌شود. نسخه‌ی مناسب کنسول‌های نسل نهم، همزمان با انتشار خود آن‌ها و با قیمت ۷۰ دلاری (۱۰ دلار گران‌تر از نسخه‌های نسل هشتم)، وارد بازارهای جهانی خواهد شد. پوستر این نسخه از مجموعه هم به خاطر فوت کوبی برایانت فقید (بازیکن افسانه‌ای تیم لیکرز)، با عکس این بازیکن مزین شده است و نسخه‌ی Ultimate آن هم با نام Mamba Forever Edition شناخته می‌شود که به لقب برایانت، یعنی مار سیاه یا Black Mamba، اشاره دارد.

بازی Devil May Cry V: Special Edition

توسعه دهنده: Capcom
پلی استیشن 5

بازی Devil May Cry V: Special Edition حکم نسخه‌ی نسل نهمی بازی Devil May Cry 5 را دارد. این بازی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، توانست مجموعه‌ی Devil May Cry را به روز‌های اوج بازگرداند. نسخه‌ی Special Edition می‌تواند از قدرت پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس استفاده کند و علاوه بر پشتیبانی از فناوری Ray Tracing، نرخ فریم ۱۲۰ را هم برای بازیکنان به ارمغان بیاورد. اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نسخه، حضور شخصیت قابل کنترل Virgil، برادر فاسد دانته، است که نسبت به نسخه‌ی نسل هشتمی، مورد جدیدی است. بازیDevil May   Cry نه تنها به عنوان یکی از بهترین نسخه‌های سری شناخته می‌شود، بلکه توانست در مراسم Game Awards به عنوان بهترین بازی اکشن سال ۲۰۱۹ انتخاب شود. بازی Devil May Cry V: Special Edition به صورت دیجیتالی برای کنسول‌های نسل نهمی در دسترس خواهد بود.

بازی Fortnite

توسعه دهنده: Epic Games
پلی استیشن 5

دیگر کم‌تر کسی وجود دارد که در فضای اینترنت جستو جو کند و با پول سازترین سرگرمی تاریخ آشنایی نداشته باشد. بازی Fortnite، یکی ار بزرگ‌ترین بازی‌های تاریخ، همان طور که انتظار می‌رفت با برخی از تغییرات فنی، برای کنسول‌های نسل نهمی هم منتشر می‌شود. خروجی اولیه‌ی فورتنایت برای پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس (اس)، با استفاده از موتور گرافیکی Unreal Engine 4 توسعه داده شده است. اما آن موردی که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که اپیک گیمز خبر از نسخه‌ی بهبود یافته‌ی این بازی داده است. نسخه‌ی بهبود یافته‌ی فورتنایت، قرار است با توجه به قدرت موتور نسل جدید اپیک گیمز، یعنی Unreal Engine 5 بهینه سازی شود و جلوه‌های بصری مدرنی را ارائه دهد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، تازه می‌توانیم قدرت واقعی موتور جدید اپیک را مشاهده کنیم. هنوز اطلاعات زیادی در مورد نسخه‌ی نسل نهمی Fortnite منتشر نشده است، اما احتمالا قرار نیست با محتوای آن چنان جدیدی روبرو شویم و هسته‌ی بازی، فورتنایت کنونی خواهد بود.

بازی Destiny 2: Beyond Light

توسعه دهنده: Bungie
پلی استیشن 5

بازی Destiny 2 به عنوان یکی از پرخرج‌ترین و جاه طلبانه‌ترین بازی‌های تاریخ شناخته می‌شود. اثری که با اهداف یک Game As A Service منتشر شد و همواره برای آن محتویات مختلفی عرضه می‌شود. جدیدترین به روز رسانی بزرگ بازی Destiny 2، با نام Beyond Light منتشر خواهد شد و علاوه بر یک نقشه و داستان جدید، دارای آیتم‌ها و اسلحه‌های جدیدی هم خواهد بود. لازم است بدانید اگر بر روی کنسول‌های فعلی خود، بازی Destiny 2 را خریداری کرده‌اید می‌توانید در روز عرضه، نسخه‌ی پلی استیشن 5 آن را به طور رایگان دریافت کنید، این در حالی است که خود Beyond Light هم از روز عرضه‌ی کنسول‌های جدید، در دسترس خواهد بود. اگر چند وقتی است از این بازی فوق العاده فاصله گرفتید، نسخه‌ی پلی استیشن 5 آن بهانه‌ی مناسبی برای بازگشت به دنیای زیبای دستینی است.

بازی Observer: System Redux

توسعه دهنده: Bloober Team
پلی استیشن 5

بازی Observer در ابتدا و در سال ۲۰۱۷، برای رایانه‌های شخص منتشر شد، اما تیم ناشر این بازی تصمیم گرفت که پلتفرم‌های مقصد این بازی را در طی زمان افزایش دهد. در ادامه، نسخه‌ی پلی استیشن 5 این بازی هم تایید شد و قرار است با نام Observer: System Redux در دسترس کاربران قرار گیرد. در این بازی، شما به عنوان شخصیتی به نام Daniel Lazarski، که یک پلیس هم به شمار می‌رود، به بررسی بافت‌های فرسوده‌ی یک شهر سایرپانکی می‌پردازید. این اثر، در زیر شاخه‌ی بازی‌های سبک وحشت قرار می‌گیرد و تجربه‌ی به شدت ترسناکی را برای هر بازیکنی، به وجود می‌آورد.

بازی Call of Duty Black Ops: Cold War

توسعه دهنده: Raven Software
پلی استیشن 5

بازی Call of Duty Black Ops: Cold War دقیقا به عنوان یک Lunch Title شناخته نمی‌شود، اما آنقدری به زمان عرضه‌ی پلی استیشن 5 نزدیک است که بتوان نام آن را در فهرست بازی‌های روز عرضه‌ی این کنسول نسل نهمی، گذاشت. کلد وار یک روز پس از عرضه‌ی PS5 و در تاریخ ۲۳ آبان در بازارهای جهانی عرضه خواهد شد. داستان این بازی، دنباله‌ی مستقیمی بر بازی Black Ops است و قصد دارد داستان‌های سیاسی جنگ سرد میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر بکشد. کمپین داستانی جنگ سرد، کامل‌تر و بزرگ‌تر از هر نسخه‌ی دیگری در مجوعه است و مانند همیشه محتویات آنلاینی هم در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. شاید بتوان Cold War را جزء آن دسته از بازی‌هایی دانست که می‌تواند قدرت سخت افزاری پلی استیشن 5 را به تصویر بکشد.

نظر شما کاربران تیلنو در مورد لیست بازی‌های زمان عرضه‌ی پلی استیشن 5 چیست؟ آیا سونی Line-Up قدرتمندی را برای کنسول خود در نظر گرفته است یا خیر؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Cnet

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *