کنسول, مقالات علمی, یادداشت

چرا باید برای پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس هیجان زده شویم؟

پلی استیشن 5

نسل هشتم کنسول‌های خانگی در حال اتمام است و به زودی کنسول‌های نسل نهم، یعنی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس، بازار را تسخیر خواهند کرد. این دو ویژگی‌ها متعددی دارند که می‌تواند باعث هیجان زده شدن گیمر‌ها شود.

پلی استیشن 5

پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس، هنوز قیمت و تاریخ عرضه‌ی مشخصی ندارند ولی آن چه که ما را پیش از پیش به این دو امیدوار می‌کند، این است که تنها چندبن ماه با انتشارشان فاصله داریم. هم چنین، پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس قابلیت‌هایی در اختیار گیمر‌ها می‌گذارند که نظیرش را در کنسول‌های دیگر ندیده‌ایم که در نوع حودش یک پیشرفت حساب می‌شود. این موضوع که صنعت موردعلاقه‌ی ما روز به روز در حال پیشرفت و بزرگ شدن است، انرژی مثبتی را به وجود می‌آورد و باعث خوشحالی طرفدارن می‌شود.

دو کنسول Playstation 5 و Xbox Series X هم در جریان این پیشرفت‌ها قرار دارند و می‌خواهند که روز به روز قوی‌تر ظاهر شوند. سونی و مایکروسافت سعی کرد‌ه‌اند پیش از عرضه‌ی کنسول خود، نهایت استفاده را از قدرت سخت افزاری ببرند و از آن به عنوان یک عنصر تبلیغاتی استفاده کنند. اگر اخبار مربوط به بازی‌های ویدیویی را دنبال می‌کنید، به احتمال زیاد مشخصات سخت افزاری دو کنسول جدید را شنیده‌اید و همین موضوع، خبر از نفوذ و موفقیت سونی و مایکروسافت در امر تبلیغات می‌دهد. البته باید توجه داشت که این پیشرفت تنها از لحاظ سخت افزاری نیست و جنبه‌های هنری و داستان گویی هم هر روز در حال جدی‌ و قوی‌تر شدن است.

به هر حال در ادامه‌ی این مقاله، به توضیح ۶ دلیل که می‌تواند نسل بعد را هیجان انگیزتر کند خواهیم پرداخت و صحبت‌هایی را در مورد آن‌ها، ترتیب خواهیم داد. این ۶ دلیل، ترکیبی از ویژگی‌ها سخت افزاری و نرم افزاری خواهد بود که می‌توانند در نوع خود جالب واقع شوند.

Load سریع‌تر بازی

صفحات Loading، همواره مدت زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهند و برخی از مواقع آن قدر طولانی می‌شوند که ممکن است باعث بی‌حوصلگی یک گیمر شود. اگر بخواهیم زمان‌های تلف شده پای صفحات Loading را با هم جمع کنیم، به احتمال زیاد با ارقام درشتی روبرو خواهیم شد. برای مثال اثری مانند بازی Red Dead Redemption که هم مدت زمان زیادی برای تمام کردن نیاز دارد و هم صفحات Loading بلند مدتی دارد، می‌تواند به تنهایی زمانی حدود ۱۰ ساعت را از یک بازیکن بگیرد، آن هم فقط برای خیره شدن به صفحه‌ی نمایشگر.

حال اگر پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس بتوانند مدت زمان این Loadingها را کم‌تر کنند یا آن را به صفر برساننند، صد در صد قدم بزرگی در عرصه‌ی فروش و تبلیغات، گذاشته‌اند. این ویژگی، به معنی واقعی کلمه می‌تواند به عنوان یک فناوری جدید، قدرت سخت افزاری را بار دیگر تعریف کند.

Dualsense یا کنترلر پلی استیشن 5

به طور تقریبی، بیش‌تر جامعه‌ی بازیکنان بر موضوع بهتر بودن کنترلر‌های ایکس باکس تا به امروز، اتفاق نظر دارند. مایکروسافت چندین سال است با ساخت و طراحی کنترلر‌های استاندارد، گوی سبقت را از حریف اصلی خود ربوده است. هم چنین، انتظار می‌رود که دسته‌ی ایکس باکس وان سریز ایکس هم از نسخه‌های قبلی، بهتر و استاندار‌تر واقع گردد. اما کنترلر پلی استیشن 5 به شکل عجیبی زیبا است و با توجه به اطلاعات منتشر شده از طرف سونی داریم، به احتمال زیاد با یکی از بهترین دسته‌های اوریجینال تاریخ روبرو خواهیم بود. این دسته فناوری‌های و تکنولوژی‌های جدید را در خود جای داده است که هر کدام از آن‌ها در نوع خود بسیار جالب و هیچان انگیز هستند. Dualsense دارای قابلیتی به نام Adaptive Triggers است که اگر همان گونه که معرفی شده عمل کند، می‌تواند تجربه‌ی لذت بخشی را ارائه دهد. Adaptive Triggers به بازیکن اجازه می‌دهد تا به دقیق‌ترین شکل ممکن از دو دکمه‌ی R2 و L2 استفاده کند. به عبارتی دیگر، این ویژگی حساسیت این دو دکمه را به بالاترین حد ممکن رسانده و به طور بسیار دقیقی کار خواهد کرد. برای مثال در یک بازی Racing مانند بازی Gran Torismo 7، اگر شما دکمه‌ی گاز یا همان L2 را فشار دهید، ماشین به همان اندازه‌ی فشار شما حرکت خواهد کرد. به عبارتی دیگر، این دکمه حکم یک پدال را خواهد داشت که به اندازه‌ی نیروی وارد شده، خروجی می‌دهد.

پلی استیشن 5

البته باید بدانید که این ویژگی، در کنترلر‌های نسل فعلی هم موجود است. اما موردی که دسته‌ی پلی استیشن 5 را متفاوت می‌کند، این است که از نسخه های قدیمی، خیلی حساس‌تر است و واقع گرایی را به مرز‌های جدید می‌رساند. هم چنین، امیدوار هستیم که باتری این کنترلر از Dualshock 4 قوی‌تر واقع شود و بتواند ساعت‌های طولانی‌تری شارژ نگه دارد.

جهان‌های جدید برای ماجراجویی

قشر بزرگی از جامعه‌ی بازیکنان قصد دارند که در پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس قدم به دنیا‌هایی بگذارند، که تا به حال نظیر آن را مشاهده نکرده‌اند. همه‌ی ما می‌خواهیم بازی‌هایی مانند Horizon Forbiddem West و Halo Infinite را تجربه کنیم و دنیای عظیم آن‌ها را، از نزدیک لمس و تجربه کنیم. به خاطر پیشرفت‌های چشم گیر سخت افزاری و هنری، انتظار می‌رود که دنیای این آثار، از همیشه پرجزئیات‌تر واقع شوند و بتوانند نظر منتقد‌ها و بازیکنان را جلب کنند.

البته که قرار نیست دنیای بازی‌های ویدیویی به این دو بازی خلاصه شود. تا همین الان هم آثار جدید و موردانتظاری معرفی شده که هر کدام در نوع خود هیجان طرفدارن را برانگیخته‌اند. از دنیای زیبای Kena: Bridge of Spirits گرفته تا دنیای ابرقهرمانی بازی Spider-Man: Miles Morales. هم چنین، موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که تا روز عرضه‌ی این بازی‌ها، زمان زیادی باقی نمانده است و می‌توان در چند ماه آینده به تجربه‌ی آن‌ها پرداخت.

ایکس اباکس سریز ایکس

لباس جدید بازی‌های قدیمی

در صنعت بازی‌های ویدیویی، همواره شرکت هایی وجود داشته‌اند که دست به بازسازی یا بهبود بازی‌ها قدیمی بزنند. در چند وقت اخیر، این سنت از همیشه رایج‌تر شده است و می‌توانیم انتظار نسخه‌ی ارتقاء یافته‌ی آثار قدیمی را بکشیم. همین حالا هم بازی‌های متعددی مانند Demon’s Souls برای کنسول‌های نسل 9 معرفی شده‌اند که طرفدارن زیادی علاقه به تجربه‌ی این بازی‌ها با جلوه‌های بصری بهبود یافته دارند.

هم چنین، شایعه‌های زیادی در مورد نسخه‌ی بازسازی آثار قدیمی معروف مانند سه گانه‌ی Mass Effect در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که با توجه به وضع بازار، هیچ بعید نیست که آن را مشاهده کنیم. البته که این موضوع در حد شایعه است و هنوز هیچگونه خبری به صورت رسمی از سوی EA منتشر نشده است. علاوه بر این مورد، بازی‌های بی‌شماری وجود دارند که یک بازسازی ساده می‌تواند نام آن را دوباره بر روی زبان‌های بیاندازد. ولی در حال حاضر، باید صبر کنیم و ببینیم که این جریان به کدام سمت می‌رود و چه بازی‌هایی را شامل می‌شود.

ساخت محتوای جدید

ساخت محتوای بازی‌های ویدیویی، چند سالی است که به شدت محبوب شده و افراد زیای را درگیر خود کرده است. برخی از این افراد تنها به این وسیله به درآمد‌های میلیون دلاری رسیده‌اند. چهر‌هایی مانند Ninja، Pewdipie و Tfue از شناخته شده‌ترین این افراد هستند که هر کدام هر ساله بیش از ۱۰ میلیون دلار، درآمد دارند.

ساخت این محتواها، با تکنولوژی‌های جدید هر روزه راحت‌تر می‌شود و دیگر هر کسی می‌تواند که تولید محتوا کند و از آن درآمد مناسبی کسب کند. سونی برای کمک کردن به این دسته از افراد، دکمه‌ی جدیدی به نام Create را به Dualsense اضافه کرده است تا خریداران پلی استیشن 5 بتوانند هر چه راحت‌تر، گیم پلی یا کلیپ خود را ظبط کنند و آن را به انتشار برسانند. البته که مایکروسافت هم از این جریان عقب نیفتاده و به کنترلر خود دکمه‌ای به نام Share اضافه کرده که به احتمال زیاد کارکردی مانند دکمه‌ی Create خواهد داشت و به بازیکنان کمک خواهد کرد که قسمت مورد علاقه‌ی بازی خود را ظبط کنند. تولید محتوای دیجیتالی و قابلیت به اشتراک گذشتن آن در فضای مجازی، قابلیتی است که ارزش استفاده و لذت بردن را دارد.

پلی استیشن 5

بازنشسته کردن کنسول‌های قدیمی

در گذشته هنگامی که یک کنسول جدید وارد بازار می‌شد، شرکت‌ها تا یک-دو سال به پشتیبانی از کنسول قدیمی خود می‌پرداختند و راه بازیکنان را برای مهاجرت به نسل جدید راحت‌تر می‌کردند. اما آن طور که از اطلاعات و ظاهر پیدا است، خبری از اتفاق مشابهی در زمان عرضه‌ی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس نخواهد بود و اگر کسی بخواهد به صورت حرفه‌ای بازی‌ها و صنعت را دنبال کند، چاره‌ای به جز خرید یک کنسول جدید نخواهد داشت. این بدان معنی است که در صورت خرید یک دستگاه جدید، باید با کنسول قدیمی خود خداحافظی کرده و آن را بازنشسته کنید. به هر حال در حال حاضر، تمام امید ما به این است که یک نسل طوفانی را در صنعت مشاهده کنیم.

نظر شما کاربران تیلنو درباره‌ی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس چیست‌؟ آیا این دو موفق می‌شوند که جواب انتظارات بازیکنان را بدهند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Informer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید