راهنمایی و آموزش, راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

در بازی عظیمی مانند Starfield، مرتکب اشتباه شدن می‎‌تواند کار بسیار آسانی باشد. مدت زمان زیادی از زمان شروع بازی نمی‎‌گذرد که جهان وسیعی برای کاوش دراختیار شما قرار می‎‌گیرد، جهانی که از همان ابتدا می‎‌توانید به تمام نقاط آن سر بزنید. در بعضی مواقع نیاز دارید به سطح بالاتری برسید و یا سلاح بهتری دراختیار بگیرید، البته تمام این چالش‎‌ها بخشی از روند یادگیری Starfield هستند. با راهنمایی که برای شما آماده کرده‌‎ایم بخشی از چالش‌‎ها آسان‎‌تر خواهند شد، پس اگر علاقه‎‌مند به جدیدترین ساخته استودیو Bethesda هستید در ادامه همراه ما بمانید.

ساخت شخصیت در Starfield

درست مانند دیگر نقش آفرینی‎‌های Bethesda، در Starfield نیز می‎‌توانید شخصیت مورد علاقه خود را با شخصی سازی بی‎نظیری خلق کنید. اما نیازی به ساخت شخصیت خود تنها در همان ابتدای بازی ندارید، زیرا در فروشگاه‎‌های Enhance، در سرتاسر کهکشان، می‌‎توانید با پرداخت مبلغ کمی خصوصیات ظاهری خود را هر زمان که خواستید تغییر دهید. پس اگر دارید فکر می‌کنید مدل مویی که انتخاب کردید بهتان می‌آید یا خیر، نگران نباشید، زیرا می‌توانید آن را در ادامه‌ی راه عوض کنید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

گذشته‌ی شخصیت‌ها

پس از ساخت ظاهر شخصیت خود، نوبت به Background آن‌ها می‎‌رسد. پس زمینه‎‌هایی که انتخاب می‎‌کنید، تاثیری در داستان به جز چند دیالوگ جزیی ندارند، درواقع آن‌ها سه Skill ابتدایی شما را تعیین می‎‌کنند. به همین دلیل، اگر قصد دارید در Starfield یک جایزه بگیر باشید، اما Skillهای آن به نظر شما جذاب نیستند، یک پس زمینه دیگر را انتخاب و در ادامه بازی Skillهایی که برای جایزه بگیر مفید هستند را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌‎کنیم پس زمینه‌‎هایی را انتخاب کنید که توانایی بالایی در Skillهای Security دارند، تا در باز کردن قفل‎‌های پیشرفته مشکلی نداشته باشید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

Traitها

Starfield همچنین ویژگی Trait را به عناوین Bethesda آورده است، Traitها در یک زمینه توانایی‎‌های شما را افزایش و در زمینه‌‎های دیگر توانایی‎‌ها را کاهش می‎‌دهند. به عنوان مثال، DNA موجودات فضایی میزان سلامتی و اکسیژن شما را افزایش خواهد داد، اما Heal کردن و استفاده از مواد غذایی کارایی خود را از دست می‎‌دهند. البته تمام Traitها برای شخصیت نخواهند بود، Dream House خانه‎‌ای زیبا را در وسط ناکجا آباد هدیه می‎‌دهد، اما برای استفاده از آن باید مبلغی را به صورت هفتگی پرداخت کنید.

در رابطه با Traitها لازم است نکته دیگری را نیز به خاطر داشته باشید، درواقع بازی شما را اجبار به انتخاب آن‌ها نمی‎‌کند، و اگر علاقه‌‎ای به Traitها ندارید می‎‌توانید این بخش را نادیده بگیرید و از آن عبور کنید، همچنین در The House of the Enlightened در شهر New Atlantis می‎‌توانید اکثر Traitها را حذف کنید. پس درست مانند خصوصیات ظاهری، نگرانی‌ای در مورد انتخاب Traitها در ابتدای بازی نداشته باشید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

مهم‌ترین Skillهای Starfield

هر زمانی که در بازی Level Up شوید، یک Skill Point به دست می‎‌آورید که در بخش درخت مهارت می‎‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بااینکه شاید به نظر برسد کامل کردن تنها یک بخش از درخت مهارت انتخاب منطقی‎‌تری باشد، اما Skillهای کاربردی زیادی در بازی وجود دارند که در دیگر بخش‎‌های درخت مهارت قرار دارند. برای مثال، شاید بخش Tech در Skill Tree برای شما جذاب نباشد، اما Skillهایی مانند Boost Pack Training، Security و Piloting در این بخش قرار دارند، که بدون آن سفینه‎‌های سطح B و C را نمی‌‎توانید هدایت کنید.

در همین حال، درخت مهارت Social ارتباطات اجتماعی را تقویت می‎‌کند، که در نتیجه می‌‎توانید آیتم‎‌ها را با قیمت پایین‎‌تری خریداری و با قیمت بالاتری به فروش برسانید.  همچنین مهارت‎‌هایی در بازی وجود دارند که بر روی کاغذ جذاب به نظر می‎‌رسند، اما کاربرد خاصی ندارند. Skillهایی مانند Gymnastics، که قابلیت Slide در مبارزات را آزاد می‎‌کند، در این دسته بندی قرار می‎‌گیرند.

هر اسکیلی که در بازی آزاد می‌کنید دارای سطح‌های مختلف است. برای باز کردن سطح‌های پیشرفته‌ی هر مهارت نیاز به گذراندن یک چالش کوچک خواهید داشت. با توجه به این مسئله که قابلیت Respec یا همان تغییر Skillهای باز شده در بازی وجود ندارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از متعهد شدن به سطوح مختلف یک مهارت، به توضیحات آن‌ها دقت کنید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

باز کردن قفل‌ها

تعداد زیادی قفل برای باز کردن در کهکشان وجود دارد، به همین دلیل یاد داشتن نحوه باز کردن آن‌ها برای هدر نرفتن Digipickها لازم است. زمانی که سعی دارید یک قفل را کنار بزنید، دایره‌‎های ناقصی را مشاهده می‎‌کنید که باید با پر کردنشان درب یا صندوق بسته شده را باز کنید. مشکل از جایی شروع می‎‌شود که از یک Pick pattern تنها یک بار می‎‌توانید استفاده کنید، یعنی شما باید تمام Pick patternها را همراه با استراتژی تکمیل کنید.

آسان‎‌ترین روش برای باز کردن قفل‌‎ها این است که تعداد فضاهای خالی را در هر دایره پیدا کرده و با استفاده از Pick pattern که دراختیار شما قرار گرفته است قفل را باز کنید. به عنوان مثال، اگر دایره‎ای دارای پنج حفره باشد و شما دو الگوی دو شاخه و دو الگوی سه شاخه دراختیار داشته باشید، می‌‎دانید که از هرکدام یک بار باید استفاده کنید. به دست آوردن رنک دو در مهارت Security این کار را حتی آسان‎‌تر نیز خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از باز کردن چند قفل ابتدایی خود بازی را ذخیره کنید، تا زمانی که به این مکانیزم مسلط شوید. همچنین فراموش نکنید که تمام اجساد و فروشگاه‎‌ها را برای پیدا کردن Digipickها جست و جو کنید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

خدمه‌ی خود را پیدا کنید

برای ماجراجویی در جهان Starfield نیازی نیست که تنها باشید. در بازی با همراهان متفاوتی رو به رو خواهید شد، تعدادی از آن‌ها با پیشرفت در روند داستانی با شما همراه می‎‌شوند، درحالی که همراهان دیگری را نیز می‎‌توانید با پرداخت پول به تیم خود اضافه کنید. خوشبختانه با مهارت‎‌های Persuasion (متقاعد کردن) می‌‎توانید آن‌ها را با مبلغ بسیار کمی با خود همراه و از قابلیت‎‌های کاربردی که در اختیار دارند استفاده کنید. برای مثال شخصیت Marika Boros، که با او در رستوران Viewport در New Atlantis آشنا می‎‌شوید، متخصص سلاح‎‌های شاتگان، Ballistic و سیستم Particle Beam است، به همین دلیل اگر او را به تیم اضافه کنید، قدرت Particle Beam در سفینه‌‎ای که دراختیار دارید افزایش پیدا خواهد کرد. البته درنظر داشته باشید بااینکه برای همراهان محدودیتی اعمال نشده است، تعداد محدودی خدمه برای فضاپیمای خود می‌‎توانید استخدام کنید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

متقاعد کردن

هر از گاهی ممکن است با شخصیتی در بازی مواجه شوید که نیاز به متقاعد شدن دارند. زمانی که سعی در متقاعد کردن یک شخصیت دارید، باید تعدادی دیالوگ انتخاب کنید تا Persuasion Bar پر شود، با انتخاب هر دیالوگ درست، بخشی از Persuasion Bar با توجه به عددی که در کنار آن نمایش داده می‎‌شود، پر خواهد شد. با این حال، شما برای قانع کردن NPC تنها چند فرصت دراختیار دارید، پس باید دیالوگ‎‌ها را با دقت انتخاب کنید. درحالی که شاید اعداد بالاتر انتخاب‎‌های خطرناک‌‎تری به نظر برسند، اما دیالوگ‎‌هایی را باید انتخاب کنید که با پس زمینه شخصیت سازگار هستند. به همین دلیل، قبل از متقاعد کردن شخصیت، تمام دیالوگ‎‌ها را با دقت مطالعه کنید. به عنوان مثال، برای Persuade کارکتری که به قوانین پایبند است، نباید دیالوگ‎‌هایی را انتخاب کنید که به نادیده گرفتن قوانین اشاره ‎می‎‌کنند.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

کالاهای غیرقانونی و دزدیده شده

در Starfield کالاهای غیر قانونی و دزدیده شده تفاوت‎‌هایی با هم دارند. آیتم‎‌هایی که دزدیده می‎‌شوند با یک علامت قرمز رنگ مشخص شده‌‎اند، اگر در هنگام دزدی کسی شما را ببیند به مقامات اطلاع می‎‌دهد، اما اگر موفق به انجام این کار شدید تنها نگرانی که خواهید داشت پیدا کردن یک مکان برای فروش کالاهای دزدی مانند Trade Authority در New Atlantis و Neon خواهد بود.

یکی از آسان‎‌ترین روش‌‎های کسب Credit در بازی این است که از اتاق‎‌های پشتی Trade Authority آیتم‎‌هایی را بدزدید، سپس دوباره آن‌ها را به خودشان بفروشید. دزدی که از دزد بدزدد شاه دزد است!

از طرفی دیگر، کالاهای غیر قانونی با علامتی زرد رنگ مشخص می‎‌شوند، و درحالی که می‌‎توان آن‌ها را بدون دزدی به دست آورد، با ورود به هر منظومه سفینه شما اسکن خواهد شد، و اگر متوجه کالاهای غیر قانونی شوند، وارد دردسر بزرگی می‌‎شوید. کالاهایی که به دست آورده‌اید را می‌توانید در Trade Authority به فروش برسانید، البته در ابتدا لازم است آن‌ها را به منطقه مورد نظر خود برسانید. اگر تا به الان راهی برای وارد کردن آن‌ها پیدا نکرده‌‎اید، یک مکان امن مانند Dream House پیدا و آیتم‎‌ها را در آنجا قرار دهید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

سفر در فضا و مصرف سوخت

سفرهای فضایی در Starfield نقش بزرگی ایفا می‎‌کنند، اما می‎‌توانند چالش برانگیز باشند. با Pause کردن و وارد شدن به بخش Star Map، می‎‌توانید به تمام منظومه‎‌هایی که آن‌ها را کشف کرده‎‌اید و مکان‎‌های کلیدی Fast Travel کنید. به عنوان مثال، می‎‌توانید به شهر New Atlantis از هر سیاره‌‎ای، به شرطی که در مبارزه نباشید و بیش از حد مجاز Inventory خود را پر نکرده باشید، Fast Travel کنید. اما برای رفتن به منظومه‌‎هایی که کشف نکرده‌‎اید باید به آن‌ها پرش کنید، این پرش‎‌ها سوخت مصرف می‎‌کنند، و مقدار سوخت سفینه شما مسافت سفر را تعیین می‎‌کند، خوشبختانه پس از هر پرش سوخت سفینه دوباره پر می‎‌شود، پس نباید نگران تمام شدن سوخت باشید.

درواقع اگر Quest Marker منظومه‎‌ای خارج Jump Range سفنیه را نشان می‎‌دهد، باید به یک منظومه نزدیک آن Jump کنید، سپس دوباره پرش دیگری داشته باشید. همچنین توانایی ارتقا ظرفیت سوخت سفینه نیز در بازی وجود دارد. البته فراموش نکنید اگر بیش از حد مجاز Inventory خود را پر کرده باشید باید تا سفینه خود پیاده‎‌روی کنید، همچنین اگر کالای غیر قانونی حمل می‌‎کنید مجاز به سفر به بیشتر شهرها نخواهید بود.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

Encumbrance و محدودیت‌های Inventory

نسبت به دیگر عناوین استودیو Bethesda، مکانیزم محدودیت‎‌هایی که برای حمل بیش از حد آیتم‌‎ها وجود دارد دچار تغییراتی شده است. در Starfield اگر آیتم‌های زیادی حمل کنید، همچنان می‌‎توانید حرکت کنید، بدوید، تیراندازی کنید و حتی بپرید، اما میزان اکسیژنی که مصرف می‌‎کنید افزایش پیدا کرده و درنتیجه CO2ایی که تولید می‌‎شود سلامتی شخصیت را کاهش می‌‎دهد.

زمانی که بیش از حد مجاز در Inventory خود آیتم دارید، نمی‌‎توانید Fast Travel کنید. بهترین روش برای دور زدن این محدودیت، انتقال آیتم‌‎هایی که از آن‌ها استفاده نمی‎‌کنید به انبار سفینه و یا همراهان است. این کار را در سفینه، با تعامل برقرار کردن با پنلی در کنار کابین خلبان می‎‌توانید انجام دهید. البته داشتن آیتم بیشتر از حد مجاز  زیاد هم بد نیست، زیرا اگر مدت زمانی مشخصی این آیتم‌‎ها را حمل کنید، ظرفیت Inventory افزایش پیدا خواهد کرد.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

کاوش در سیارات

در Starfield تقریبا بر روی تمام سیارات می‌‎توانید فرود بیایید، از آنجا به بعد با کاوش و پیدا کردن منابع طبیعی، گیاهان و جانوران در مسیر صد درصد کردن سیاره قرار می‎‌گیرید. این کار شاید در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد، اما با به دست آوردن Skillها این کار در مدت زمان کوتاهی انجام می‎‌شود. در بخش Science درخت مهارت، Surveying یک Skill کاربردی است که شعاع اسکنر را افزایش می‌‎دهد و شناسایی منابع را آسان تر می‎‌کند. Zoology و Botany نیز کمک می‌‎کنند تا برای صد درصد کردن آن‌ها نیاز به نمونه‎‌های کمتری داشته باشید.

درست مانند شخصیتی که خلق کرده‌‎اید، سیارات نیز ویژگی‌‎های خاص خود را دارند. این ویژگی‎‌ها بیشتر مناظر طبیعی سیارات محسوب می‎‌شوند، و آن‌ها را می‌‎توانید از منو Scanning در فضا و یا رابط کاربری اسکنر خود زمانی که بر روی سیاره هستید پیدا کنید. درحالی که بر روی سیارات ساخته‎‌های انسان‌‎ها مانند آزمایشگاه و تأسیسات معدنی نیز وجود دارد، اما اگر به دنبال ویژگی‎‌های آن‌ها هستید باید به دنبال مناطقی با عنوان Natural بگردید.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

خوابیدن در Starfield بسیار مهم است

ویژگی Well Rested در Starfield نسبت به دیگر بازی‌‎های Bethesda مزیت‎‌های بیشتری دارد، به همین دلیل خواب به بخش مهمی از بازی تبدیل شده است. خوابیدن علاوه ‎بر گذر زمان و بازگرداندن سلامتی، به مدت 24 ساعت، به ساعت داخل بازی، ده درصد XP بیشتری دراختیار شما قرار می‌‎دهد. به همین دلیل پیشنهاد می‌‎کنیم، وارد هر سیاره‌ای که شدید مدتی را به خواب اختصاص دهید، تا XP بیشتری کسب کنید. اگر مطمئن نیستید که Well Rested هنوز تاثیر دارد یا خیر، Start را فشار دهید سپس دکمه Y را فشار دهید تا Status شخصیت برای شما نمایش داده شود.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

ساخت سفینه

ساخت و اصلاح یک سفینه هزینه زیادی دارد، اما قطعا ارزش آن را خواهد داشت. در بیشتر شهرهای بزرگ یک تکنیسین حضور دارد، که به شما اجازه ارتقا سفینه را می‎‌دهد. زمانی که وارد منو ساخت سفینه شدید، بخش مورد نظر خود را انتخاب کنید تا لیستی از قطعات نمایش داده شود، در اینجا می‌توانید قطعات، کابین‎‌ها و تغییرات متفاوتی را اعمال کنید، اما پیشنهاد می‌‎کنیم با Workshop 2×1 کار را آغاز کنید، که دسترسی به تعدادی از Workbenchها را در بازی آزاد می‎‌کند. فراموش نکنید که برای به دست آوردن قطعاتی برای Workshop باید اطراف بخش‌‎های مختلف سفینه را انتقال دهید، همچنین ممکن است برخی قطعاتی که به دست آورده‌‎اید با کلاس سفینه شما سازگار نباشد. سفینه ابتدایی بازی، یعنی The Frontier، در سطح A قرار دارد. با اینکه می‌‎توانید قطعات و سفینه‎‌های سطح B و C را نیز خریداری کنید، برای استفاده از آن‌ها نیاز به Skillهای Piloting خواهید داشت.

راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

برای آشنایی بیشتر با این انحصاری عظیم و تحسین شده Xbox در ژانر نقش آفرینی، سری به مطلب هرآنچه که باید در مورد بازی Starfield بدانید، بزنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “راهنمای بازی Starfield برای مبتدیان

 1. mj گفت:

  سلام، خیلی ممنونم بخاطر زحماتتون.
  امکانش هست راهنمای تروفی Baldurs Gate 3 رو بذارید.
  با تشکر، واقعا درجه ۱ هستید.

  1. بهراد گفت:

   سلام دوست عزیز. ممنون از شما که سایت ما رو انتخاب می‌کنید. پیگیر راهنمای تروفی بالدورز گیت ۳ هستیم، ولی متاسفانه تا فعلا سایت‌های معتبر به علت گلیچ‌دار بودن برخی تروفی‌ها، هنوز آپلود نکردن. به محض اینکه منتشر بشه ما تو سایت تیلنو قرار می‌دیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *