اخبار و رویدادها, بازی

پر هزینه‌ترین بازی های ویدیویی تاریخ

صنعت بازی های ویدیویی هر روز در حال گسترش و بزرگتر شدن است و در برخی از موارد هزینه‌ی ساخت یک بازی حتی از ساختن یک فیلم هالیوودی هم بیشتر می‌شود. در واقع برای برخی از بازی‌های ویدیویی، سازنده به بودجه‌ی به مراتب بیش‌تری از یک فیلم سینمایی نیاز دارد.

اما بر خلاف فیلم‌ها که بودجه و فروش دقیق خود را اعلام می‌کنند، مقدار پولی که برای ساخت بازی های ویدیویی هزینه می‌شود مانند یک راز باقی می‌ماند و بیشتر هزینه‌هایی که می‌بینیم کاملا قطعی نبوده و صرفا بر اساس تخمین تحلیلگران است. همینطور وقی بازی‌ها منتشر می‌شود تحلیلگران تنها هزینه‌ی تولید را در نظر نمی‌گیرند بلکه هزینه‌ی بازاریابی و بسته بندی را نیز حساب می‌کنند. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که در برخی از مواقع، ناشران یا سازندگان یک بازی، تعداد نسخه‌ی فروخته شده‌ی یک بازی معین را اعلام می‌کنند.

9- بازی Tomb Raider

بودجه‌ی ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

بازی Tomb Raider در سال 2013 با هیاهو و سر و صدای بسیاری منتشر شد. این بازی در 48 ساعت اولیه‌ی انتشارش 1 میلیون نسخه و در یک ماه اولیه چیزی حدود 6.5 میلیون نسخه فروش داشت. تحلیلگران این صنعت تخمین زده‌اند که هزینه‌ی ساخت این بازی حدود 100 میلیون دلار بوده است.

8. بازی Red Dead Redemption

بودجه‌ی ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

کمپانی محبوب راکستار که تا قبل ساخت این بازی برای توسعه‌ی مجموعه بازی‌های جی تی ای معروف بود، این بازی حهان باز را ساخت تا بازهم قدرت خود را نشان دهد و بگوید که این شرکت بزرگتر از آن چه است که ما فکر می‌کنیم. رد دد ردمپشن یکی از بهترین بازی‌های سبک خود است و به زیبایی هرچه تمام‌تر، جزئیات غرب وحشی را به تصویر می‌کشد و بازیکن را در دنیای زیبای خود غرق می‌کند. ساخت این بازی 6 سال طول کشید و چندین بار نیز تاخیر خورد. به گفته‌ی نیویورک تایمز، ساخت این بازی چیزی بین 80 تا 100 میلیون دلار هزینه داشته است.

7. بازی Grand Theft Auto IV

بودجه‌ی ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

مگر می‌شود صحبت راکستار شود و پای جی تی ای به میدان باز نشود. بازی جی تی ای آی وی در زمان عرضه‌ی خود یعنی سال 2008، گران قیمت‌ترین اثری بود که تابحال ساخته شده بود. لسلی بنزیس (Leslie Benzies)، تولید کننده‌ی بازی اعلام کرد که این بازی تقریبا 100 میلیون دلار برای راکستار هزینه داشته. اما او کمی بعدتر اعلام کرد که این فقط یک حدس است. در طی 24 ساعت اولیه‌ی عرضه‌ی بازی، 3.6 میلیون نسخه فروش رفت که این عدد رکورد فروش جهانی را شکست.

6. بازی Max Payne 3

بودجه‌ی ساخت: ۱۰۵ میلیون دلار

باز هم یکی دیگر از بازی‌های شرکت راکستار. این باز مکس پین 3 که در سال 2012 منتشر شد. البته اولین بار قرار بود این بازی در سال 2009 منتشر شود که تاخیر خورد. بازی در بازار فروش نمایش ضعیفی داشت و در حالی اولین ماه انتشار خود را پشت سر گذاشت که تنها 440 هزار نسخه فروش داشت. راکستار تخمین زده بود که در یک ماه حداقل باید 4 میلیون نسخه از بازی فروش برود تا 105 میلیونی که برای ساخت هزینه شده بود جبران شود. اما عدد فروش بازی خیلی با هدف راکستار فاصه داشت. سرانجام پس از یک سال مکس پین توانست به هدف شرکت سازنده‌ی خود برسد.

5. بازی Final Fantasy 7

بودجه‌ی ساخت: ۱۴۵ میلیون دلار

فاینال فنتزی VII برای تولید 45 میلیون دلار هزینه داشته و برای بازاریابی نزدیک 100 میلیون. این بازی در سال 1997 و پس از یک کمپین بازاریابی عظیم سه ماهه در ایالات متحده که شامل تبلیغات تلوزیون، جشنواره‌های مختلف، نوشیدنی‌های رایگان و تبلیغات چاپی می‌شد، به بازار آمد.

4. بازی Star Wars: The Old Republic

بودجه‌ی ساخت: ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار

در زمان انتشار بازی یعنی سال 2011، تحلیلگران بازی های ویدویی از این بازی به عنوان پرهزینه‌ترین بازی تاریخ یاد کردند و تخمین زندند که اولد ریپابلیک برای BioWare چیزی بین 150 تا 200 میلیون هزینه داشته است. قیمت بازی تقرییا 60 دلار بود و بازیکنان باید حدود 15 دلار برای اشتراک ماهیانه پرداخت می‌کردند تا بتوانند در نقش جدای‌ها و سیث‌ها بازی کنند. حدود 1 میلیون کاربر در 3 روز اولیه‌ی عرضه‌ی بازی مشترک بازی شدند تا این اثر به یک بازی‌ آنلاین رول پلی‌ تبدیل شود که سریعترین جذب کاربران را در قسمت مولتی‌پلیر داشته است.

3. بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

بودجه‌ی ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار

بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 یک شوتر اول شخص است که در سال 2009 عرضه شد. این بازی ششمین نسخه از محموعه‌ی کال آف دیوتی است و ادامه‌ی بازی Call of Duty: Modern Warfare 4. به گزارش LA Times تولید این بازی حدود 50 میلیون هزینه داشته است؛ اما به این عدد باید هزینه‌های بازاریابی و همچنین هزینه‌های توسعه و توزیع بازی را اضاقه کنیم که چیزی حدود 200 میلیون دلار می‌شود.

2. بازی Grand Theft Auto V

بودجه‌ی ساخت: ۱۳۷ تا ۲۶۵ میلیون دلار

برآورد هزینه‌های ساخت و بازاریابی بازی جی تی ای وی چیزی بین 137 تا 265 میلیون دلار است. اما قطعا ساخت این بازی با این هزینه‌ی هنگفت بی حاصل نبوده و جی تی ای وی به یکی از مشهور و محبوب‌ترین بازی‌های تاریخ بازی های ویدیویی تبدیل شد و این محبوبیت را تا به امروز که بازی برای کنسول نسل نهمی سونی، یعنی پلی‌استیشن 5، منتشر خواهد شد می‌توان دید. علاوه بر محبوبیت بسیار بالای بازی، جی تی ای وی 7 رکورد گینس در سال انتشار خود یعنی 2013 زد، مانند پرفروش‌ترین بازی اکشن ماجراجویی در 24 ساعت اول (که حدود 800 میلیون دلار در روز اول انتشار فروش داشت) و سریعترین بازی ویدیویی که فروشش از 1 میلیارد دلار عبور کرد.

1. بازی Destiny

بودجه‌ی ساخت: ۵۰۰ میلیون دلار

بازی دستینی که در سپتامبر 2014 منتشر شد در حال حاضر پرهزینه‌ترین بازی تاریخ بازی های ویدیویی با 500 میلیون دلار است. از این 500 میلیون دلار تنها 140 میلیون برای تولید بازی بوده و باقی این مقدار صرف بازاریابی عرضه و چیزهایی از این قبیل شده است.

این‌ آثار پر هزینه‌ترین بازی‌های تاریخ بازی های ویدیویی بودند؛ اما نکته‌ی قابل توجه این است که پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما Pirates of the Caribbean: At World’s End بوده که تنها 300 میلیون دلار هزینه داشته است. این اعداد و ارقام نشان دهنده‌ی بزرگی و محبوبیت این صنعت است و در حال حاضر می‌توان گفت که بازی های ویدیویی محبوب‌ترین سرگرمی برای مردم هستند.

نظرشما در مورد این مقدار هزینه برای بازی های ویدیویی چیست؟ نظرت خود را با تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Businessinder 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *