بازی, پوستر بازی, گیم پلی بازی, مقالات علمی, نمایش و پیش نمایش, یادداشت

نکاتی که باید در مورد بازی Psychonauts 2 بدانید

بازی Psychonauts 2

پس از گذشت حدود ۱۶ سال قرار است تا چند روز دیگر شاهد نسخه جدید اثر پلتفرمر استودیو Double Fine، یعنی بازی Psychonauts 2 باشیم. اگر شما هم مشتاق به تجربه این اثر هستید و دوست دارید با آن بیشتر آشنا شوید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

بازی Psychonauts 2 برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ و در مراسم The Game Awards معرفی شد و حالا قرار است در تاریخ ۳ شهریور ۱۴۰۰ (۳ اوت) برای کنسول‌های نسل هشتمی، نسل نهمی و رایانه‌های شخصی منتشر شود. داستان ساخت بازی مذکور به شدت طولانی و عجیب بود. جالب است بدانید که سرمایه اولیه بازی از طریق کمک‌های مردمی تامین شد و پس از چندین تاخیر متوالی، استودیو Double Fine به مالکیت شرکت مایکروسافت در آمد. آن دسته از افرادی که تا این لحظه موفق به تجربه بازی Psychonauts 2 شده‌اند، واکنش‌های به شدت مثبتی داشته‌اند و همین باعث بالا رفتن انتظار طرفداران می‌شود. اما دقیقا باید انتظار چه ویژگی‌هایی از این بازی داشته باشیم؟ این دقیقا سوالی است که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

بازی Psychonauts 2

داستان بازی Psychonauts 2

داستان بازی Psychonauts 2 در ادامه روایات نسخه اول دنبال می‌شود، جایی که Raz (شخصیت اصلی بازی) بالاخره به آرزوی خود رسیده و وارد سازمان Psychonauts می‌شود. Raz در ادامه و در طی ماجراهای نسخه‌ای فرعی از مجموعه با نام Psychonauts in the Rhombus of Ruin، اقدام قهرمانانه‌ای کرده و ترومن زانوتو (Truman Zanotto)، رئیس سازمان سایکونات، را نجات می‌دهد. حالا داستان نسخه دوم از جایی شروع می‌شود که Raz رئیس خود را نجات داده و به مقر اصلی سازمان باز می‌گردد. اما در همین حین شخصیتی به نام هولیس فورسایت (Hollis Forsuthe)، معاون اول ترومن زانوتو، یک سری تغییرات را در قوانین به وجود می‌آورد.

حدود پنج سال پیش و در سال ۲۰۱۶، تیم شفر (Tim Schafer) که کارگردان بازی به حساب می‌آید، اطلاعات جدیدی را در مورد وضعیت تازه سازمان به اشتراک گذاشت. او اظهار کرد که بودجه سازمان سایکونات قطع شده و اعضای آن دیگر برای حفظ صلح تلاش نمی‌کنند. در عوض، اهداف آن‌ها به حاشیه کشیده شده و جلوه تاریکی را به خود گرفته است. حالا بازیکن در این میان کنترل شخصیت Raz را به عهده می‌گیرد و باید از رمز و رازهای موجود در مورد هویت جدید سازمان مطلع شود. خانواده Raz نقشی حیاتی در داستان دارد و او باید یک بار و برای همیشه با نفرینی که خانواده‌اش را تحت الشعاع قرار داده، روبرو شود.

حضور شخصیت‌های جدید و قدیمی

علاوه بر Raz و ترومن زانوتو که شخصیت‌های اصلی بازی Psychonauts 2 به حساب می‌آیند، شما می‌توانید چهره‌های آشنایی مانند ساشا نین (Sasha Nein) و کامیلا ودلو (Camila Vodello) را در بازی جدید مشاهده کنید. همچنین، هولیس فورسایت هم در اثر مذکور حضور خواهد داشت و قصد دارد علاوه بر تقدیر از Raz، نقشه‌های خود را روی رویکرد سازمان اعمال کند. لیلی زانوتو، دختر ترومن زانوتو و دوست Raz، در بازی Psychonauts 2 بازخواهد گشت و ظاهرا نقش مهمی هم خواهد داشت. انتظار می‌رود که داستان این دفعه نگاه عمیق‌تری به رابطه Raz و لیلی داشته باشد. دکتر لوبوتو (Dr. Loboto) نام دیگری است که باید به آن اشاره کنیم. او در واقع کسی بوده که در داستان بازی Psychonauts in the Rhombus of Ruin ترومن را گروگان می‌گیرد؛ اما این بار به شخصیت متفاوتی تبدیل شده است. او جلوه کاراکتری مثبت را به خود گرفته و قصد دارد با Raz وارد دوستی شود. البته این لیست کامل شخصیت‌های بازی تازه تیم شفر نیست و می‌توانید انتظار چهره‌های قدیمی و جدیدی را داشته باشید. شاید هیجان انگیزترین شخصیتی که باید به آن اشاره کنیم، کاراکتری است که جک بلک (Jack Black) وظیفه صداپیشگی آن را بر عهده دارد.

بازی Psychonauts 2

مایند اسکیپ‌ها (Mindscapes)

ماینداسکیپ یا Mindscape، در واقع جهان ذهنی و روانی هر شخص است که با توجه به خاطرات، تجربه‌ها و اتفافات زندگی او شکل می‌گیرد. Mindscape هر فردی با یک شخص دیگر کاملا متفاوت است و هر کدام از آن‌ها ماموریت و تم (Theme) خاص خود را دارند. برای مثال Cassie’s Collection یکی از ماینداسکیپ‌هایی است که باید در طی بازی Psychonauts 2 وارد آن شده و به تفتیش بپردازید. این ماینداسکیپ در واقع براساس ذهنیت شخصی به نام Cassie O’Pia ساخته شده و با توجه شغل او به عنوان یک کتاب‌دار، با کاغذ و کتاب‌های متعدد پر شده است. شما باید در Mindscape این شخص به دنبال سه تکه گمشده از شخصیت او بگردید و سپس با پیدا کردن تکه چهارم، ماموریت را به پایان برسانید.

سیستم پلتفرمینگ یا سکوبازی

با این که ما بیش از همه از طراحی مراحل، داستان و سیستم مبارزات بازی Psychonauts 2 تعریف می‌کنیم، نباید فراموش کرد که بازی مذکور اول از همه یک اثر پلتفرمر است. Raz حالا قابلیت‌ها و مهارت‌های جدیدی دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در Mindscapeهای مختلف گشت و گذار کنید. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، این است که مکانیک‌های پلتفرمر نسخه اول در بازی Psychonauts 2 به شدت روان‌تر شده‌ و وجهه «آکروباتیک‌تری» را به خود گرفته است. این سیستم سکوبازی روان را با طراحی مراحل و جزئیات بالای بازی ترکیب کنید تا متوجه ارزش به شدت بالای ساخته جدید استودیو Double Fine شوید. همچنین، جالب است بدانید که در برخی از مراحل، بازی مذکور به یک اثر دو نیم بُعدی و Side Scrolling تبدیل می‌شود که باید از زوایه کناری شخصیت Raz را کنترل و ماجراجویی خود را ادامه دهید.

بازی Psychonauts 2

سیستم مبارزات بهتر

سیستم مبارزات یا Combat، یکی از اولویت‌های استودیو Double Fine برای جذاب کردن بازی است. تیم شفر در طی مصاحبه‌ای که با مجله Game Informer داشت، اظهار کرد که بخش مبارزات تیم مجزا و اختصاصی خود را دارد؛ جایی که کارکنان ایده‌های خود را پیاده، آزمایش و نهایی می‌کنند. یکی از اهداف تیم طراحی Combat، بیشتر کردن تاثیر مهارت‌های  Psychic (ذهنی) در بازی است.

دشمنان بازی Psychonauts 2

همین طور که Raz در محیط‌ها و مایند اسکیپ‌های مختلف ماجراجویی‌های خود را دنبال می‌کند، طبیعتا با دشمنان جدید و متنوعی روبرو می‌شود. یکی از معروف‌ترین گروه دشمنان بازی که Censors نام دارد، در بازی Psychonauts باز خواهند گشت. اگر Raz زیادی به این دسته از دشمنان نزدیک شود، آن‌ها با مُهرهایی که در دست دارند جان بازیکن را می‌گیرند. همچنین در این میان Little Censorها وجود دارند که ابعاد کوچک‌تری نسبت به Censorها داشته اما در دسته‌های پرتعدادتری حمله می‌کنند. البته از Heavy Censors که جزو دشمنان قوی هیکل بازی محسوب می‌شوند، هم نباید گذشت. نکته‌ای که باید در این میان به آن اشاره کنیم، این است که باید انتظار باس فایت‌های جذابی را داشته باشید که به طور معمول در پایان هر Mindscape ظاهر می‌شوند. تیم شفر در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرد که پس از پیوستن Double Fine به مایکروسافت و دریافت بودجه بیشتر، آن‌ها باس فایت‌های پرجزئیات و جذاب‌تری را طرحی کرده‌اند. البته این افزایش جزئیات در مورد تک تک دشمنان موجود در بازی صدق می‌کند.

بازی Psychonauts 2

Motherlobe و ارتقا مهارت‌ها

در میان تمامی آشوب‌ها و مایند اسکیپ‌های متعدد در بازی Psychonauts 2، شما محل خاص خود را در Motherlobe یا همان مقر مرکزی سازمان Psychonauts دارید. شما در همین مکان می‌توانید روند پیشرفت داستان را دنبال کرده و با شخصیت‌های مختلف بیشتر آشنا شوید. اما آنچه که باعث می‌شود Motherlobe از اهمیت بالایی برخوردار باشد، ارتقا مهارت‌ها است. شما می‌توانید در این محل و با استفاده از امتیاز رایج در بازی، مهارت‌های مختلف Raz را ارتقا دهید.

PSI-Powers

اول از همه باید بدانید که PSI Cadet، به افرادی گفته می‌شود که برای ورود به سازمان سایکونات، آموزش‌های ویژه می‌بینند. شخصیت Raz هم از آنجایی که یک PSI Cadet محسوب می‌شود، دارای تعدادی قابلیت مختلف با نام PSI-Power است که می‌تواند با استفاده از آن‌ها در Mindscapeها سفر کند. برخی از PSI-Powerها از نسخه اول باز می‌گردند و دسته دیگری از آن‌ها کاملا جدید هستند. برای مثال، یک قابلیت جدید با نام Projection در اختیار Raz قرار گرفته که به او اجازه می‌دهد یک کپی دو بُعدی از خود درست کند. این کپی دو بُعدی به شدت نازک و کوچک است و بازیکن می‌تواند با استفاده از آن وارد نقاط غیرقابل دسترس شود. یا در مثالی دیگر Mental Connection نام قابلیتی است که باعث به وجود آمدن افکاری مشترک، در ذهن افرادی مجزا می‌شود . البته Raz می‌تواند از Mental Connection به عنوان یک Grappling Hook استفاده کند و از موانع رد شود.

بازی Psychonauts 2

ملاقات مجدد Mindscapeهای قدیمی

همین طور که Raz مهارت‌های جدیدی کسب می‌کند، می‌تواند وارد مکان‌هایی شود که پیش از این توانایی آن را نداشت. همین مکانیک، بازیکن را تشویق می‌کند که پس از مدتی به Mindscapeهای قدیمی سفر کرده و ناحیه‌های جدیدی را ملاقات کند. در واقع اگر قصد دارید که تمامی تروفی و اچیومنت‌های بازی Psychonauts 2 را به دست آورید، باید به این موضوع توجه کرده و آیتم‌های جمع کردنی که پیش از این امکان به دست آوردن آن‌ها وجود نداشت را پیدا کنید. اگر به تجربه بازی Star Wars Jedi: Fallen Order پرداخته باشید، این مکانیک برای شما آشنا خواهد بود.

بازی Psychonauts 2

امکان شخصی سازی گزینه‌های Accessibility

بازی Psychonauts 2 برای این که بتواند طیف بزرگی از بازیکنان را راضی نگه دارد، حجم بزرگی از تنظیمات مربوط به Accessibility را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برای مثال، شما می‌توانید گزینه Fall Damage و Invincibility (شکست ناپذیری) را خاموش یا روشن کرده تا تجربه راحت‌تری داشته باشید. تنظیمات کنترلر هم کاملا قابل شخصی‌سازی است و می‌توانید جا و عملکرد تمامی دکمه‌ها را تغییر دهید. از جمله دیگر این تنظیمات اضافی می‌توان به Color Blindness setting، Camera Shake و زیرنویس بزرگتر اشاره کرد. همچنین گزینه‌ای به نام Narrative Combat وجود دارد که سطح سختی مبارزات را پایین می‌آورد. بدین ترتیب، می‌توانید خیلی راحت‌تر داستان بازی و وقایع جاری را دنبال کنید.

عملکرد بازی Psychonauts 2 روی کنسول‌های مختلف

اگر قصد دارید بازی Psychonauts 2 را روی مدل اولیه ایکس باکس وان تجربه کنید، می‌توانید از رزولوشن 1080P و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه لذت ببرید. این در حالی است که بازی مذکور روی ایکس باکس وان ایکس با رزولوشن 4K و نرخ فریم مشابهی اجرا می‌شود. حال اگر قصد دارید نسخه دوم سایکونات را روی ایکس باکس سری اس خود تجربه کنید می‌توانید از میان دو گزینه (رزولوشن: 2880×1620 و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه) و (رزولوشن: 1080P و نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه) یکی را انتخاب کنید. ایکس باکس سری ایکس هم قابلیت انتخاب از میان دو گزینه 4K\60 FPS و 1440P\120 FPS یکی را انتخاب کنید. البته در هر دو حالت، می‌توانید از فناوری HDR و قابلیت VRR بهره ببرید.

همچنین، کاربران پلی استیشن 4 پایه (اسلیم و فت) می‌توانند بازی Psychonauts 2 را با رزولوشن 1080P و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه و این در حالی است که کاربران پلی استیشن 4 پرو می‌توانند از رزولوشن 2K و نرخ فریمی یکسان بهره ببرند. اما نکته به شدت عجیبی که وجود دارد، این است که استودیو Double Fine قرار نیست نسخه مخصوص پلی استیشن 5 را عرضه کند و کاربران این کنسول می‌توانند از طریق قابلیت Backward Compatibility به تجربه نسخه PS4 سایکونات 2 بپردازند. اگر قرار است چنین کاری انجام دهید، کنسول نسل نهمی شما می‌تواند این بازی را رزولوشن 1440P و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کند. به طور خلاصه، اگر قصد دارید با استفاده از یک کنسول به تجربه بازی Psychonauts 2 با بهترین تنظیمات بپردازید، باید از ایکس باکس سری ایکس استفاده کنید.

نظر شما در مورد بازی Psychonauts 2 چیست؟ آیا این بازی می‌تواند مانند نسخه اول خود موفق ظاهر شود؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: GamingBolt

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید