یادداشت, بازی, راهنمای خرید بازی Nintendo Switch, راهنمای خرید بازی PS4, راهنمای خرید بازی PS5, راهنمای خرید بازی Xbox Series X/S

10 بازی برتر در سبک معمایی

برترین بازی‌های معمایی

یک بازی معمایی خوب می‌تواند یکی از بهترین اتفاق‌های مسیر زندگی باشد. برخی از معماها برای گذراندن زمان در هنگام استراحت مفید هستند، در حالی که برخی دیگر مهارت‌های ما را در حل مسائل مهم یا انجام فعالیت‌های ذهنی به چالش می‌کشند. در هر دو صورت، انجام این کار می‌تواند برای علاقمندان به معما و پازل فوق العاده رضایت بخش باشد. بازی‌های ویدیویی می‌توانند با احاطه کردن فکر شما در یک محیط مخصوص، مفاهیم مختلفی مانند زمان و مکان را در هم آمیخته و یا با دادن دسترسی نامحدود به بازی‌های فکری مورد علاقه شما، باعث شوند تمام مشکلات ذهنی و نگرانی‌های خود را با معماهای داخل بازی عوض کنید. در ادامه این مقاله لیستی از بازی‌های معمایی مدرن که می‌توانید همین الان آن‌ها را بازی کنید تا فکر شما را به چالش بکشند، بدون هیچ ترتیب خاصی لیست شده است.

بازی Tetris Effect – Connected

بازی Tetris Effect – Connected - 10 بازی برتر در سبک معمایی

بازی Tetris Effect – Connected – 10 بازی برتر در سبک معمایی

اگر بخواهیم صادقانه نظر بدهیم، سری Tetris حتی هم اکنون که درباره آن صحبت می‌کنیم، یکی از بهترین بازی‌های تمام دوران صنعت بازی سازی است. خوشبختانه به تازگی نیز نسخه جدیدی از آن به نام بازی Tetris Effect: Connected عرضه شده است. برداشت این بازی از ذهن تتسویا میزوگوچی، مردی که در مسئول ساخت بازی‌هایی مانند Rez و Lumines بوده، بیرون می‌آید که گیم پلی این بازی را به یک تجربه حسی کامل تبدیل می‌کند.

هر مرحله تم تصویری و صوتی خاص خودش را داشته و مدام در طول بازی این شرایط تغییر می‌کند. موسیقی بازی دارای نبض خاصی است و تکان دادن قطعات تتریس نیز به نت جدیدی برای سمفونی صداهای موجود تبدیل می‌شود. انجام این بازی یک تجربه کاملا منحصر به فرد در فضای بازی‌های معمایی است و خوشبختانه Tetris Effect یکی از نسخه‌های بسیار خوب از بازی تتریس است. در تغییرات جدیدی که در نسخه Connected ایجاد شده می‌توانید با دیگران به رقابت پرداخته و با وجود شرایط بازی در حالت VR، یک تجربه فوق العاده را با پلی استیشن 4 یا کامپیوتر شخصی خود تجربه خواهید کرد.

بازی Grindstone

بازی Grindstone - بازی برتر در سبک معمایی

بازی Grindstone – بازی برتر در سبک معمایی

معمای پیشروی در کوهستان محصول استودیو Capybara یکی از برجسته‌ترین بازی‌های معمایی اپل آرکید در سال 2019 بود. بازی Grindstone شما را به عنوان کاراکتر یک آدم عصبانی به نام Jorj مجبور می‌کند تا مسیر خود را از میان موجودات رنگارنگ و گاها خطرناک که با نام خزنده شناخته می‌شوند، با جنگ و نابود کردن آن‌ها باز کنید و از آن مرحله به سطح بعدی فرار کنید. شخصیت جورج در بازی فقط می‌تواند از مسیرهای همرنگ عبور کند، مگر اینکه در این مسیر به همراه خود Grindstone داشته باشد. انتخاب مسیر توسط شما، به جورج این امکان را می‌دهد تا به صورت هدفمندتری تصمیم گیری کند و ترکیبات ویرانگرتری را برای عبور از مراحل برای خود بسازد. در امتداد این 200 مرحله خطرناک، نقشه‌ها و تجهیزات مختلفی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را جمع‌آوری کرده و با ساخت لوازم مورد نیاز، صعود به این قله را برای خود راحت‌تر کنید. با وجود اینکه بازی Grindstone بر روی دستگاه‌های اپل عرضه شده بود، اکنون می‌توان آن را روی سوییچ و رایانه‌های شخصی نیز بازی کرد.

بازی Baba Is You

بازی Baba Is You - بازی برتر در سبک معمایی

بازی Baba Is You – بازی برتر در سبک معمایی

بازی Baba Is You که توانست به راحتی یکی از منحصر به فردترین بازی‌های سال‌های اخیر شود، یک پیشفرض به ظاهر ساده را از تغییر ویژگی‌های اشیا مختلف در جهان در نظر می‌گیرد و از آن برای حل معماهای چالش برانگیز فکری استفاده می‌کند. قوانین بازی هر مرحله به صورت مجزا و از نوع فیزیکی در هر سطح تعریف می‌شود. بلوک‌های پراکنده‌ای مانند “Baba” ،“Tree” و “Wall” به بخش‌ها و اجزای واقعی در اطراف بازی اشاره دارد. این بلوک‌ها را می‌توان به اطراف هل داد و با بلوک‌های فعل مانندی مثل “Is” ترکیب کرد تا بتوان بلوک‌های جدیدی ساخت. بلوک “You” نشان دهنده چیزی است که بازیکن می‌تواند آن را کنترل کند و آن را در سطح هر مرحله حرکت دهد و هدف هر مرحله این است که تمام مواردی که برای رسیدن بلوک “You” به پرچم هدف است را بتوانید به دست آورید. در این مسیر شما می توانید گدازه باشید، می‌توانید یک دیوار باشید. شما می‌توانید خود پرچم هدف باشید و هر کدام از اجزای بازی می‌توانند به جای یکدیگر باشند. با فکر خلاق خود بیایید و برخی از این معماهای غیر مرسوم را حل کنید و خوشحال شوید. بازی Baba سرگرم کننده و در عین حال سخت است اما مهمتر از همه این‌ها، Baba Is You بهتر از هربازی دیگری احساس لذت حل معما را به شما منتقل می‌کند.

بازی Captain Toad: Treasure Tracker

بازی Captain Toad: Treasure Tracker - بازی برتر در سبک معمایی

بازی Captain Toad: Treasure Tracker – بازی برتر در سبک معمایی

بازی Captain Toad: Treasure Tracker که بازی معمایی متفاوت‌تری نسبت به سناریوهای بازی Super Mario 3D World است، یک بخش و محتوای بخصوص از بازی‌های معمایی را نشانه گرفته و یک بازی کامل را حول موضوع آن ساخته است. به عنوان کاپیتان Toad ماجراجو، شما در یک محیط سه بعدی در جستجوی المان‌های با ارزشی به نام ستارگان قدرت هستید. هر مرحله که به صورت هوشمندانه‌ای طراحی شده است، باید آن را بدون توانایی پرش پشت سر بگذارید. شما باید با داشتن یک دید پرسپکتیو کلاسیک، هزارتوهای جذاب این بازی را در نوردید و معماهای هر مرحله را به کمک اهرم‌های مختلف، میوه‌های کپی کننده و سکوهای متحرک پشت سر بگذارید. بازی Captain Toad فضای مناسبی را برای مسیریابی بازیکنان خلق کرده است اما معمولا به بازیکنان این اجازه را می‌دهد که مراحل و کارها را به روش دلخواه خودشان انجام دهند. این بازی یک برداشت جذاب و زیبا از ایده‌ها و محیط آشنای فرنچایز ماریو بوده و در حل حاضر یکی از بهترین بازی‌های فکری برای بازی بر روی سوییچ است.

بازی Picross S

بازی Picross S - بازی برتر در سبک معمایی

بازی Picross S – بازی برتر در سبک معمایی

Nonograms بازی معمایی است که مانند جدول کلمات متقاطع تصویری در طول تاریخ بازی‌های Picross توسط سازنده آن، یعنی Jupiter Corporation، ارائه شده است. این بازی از جدولی تشکیل شده است که در هر سطر و ستون آن عددی مشخص شده و نشان می‌دهد که بازیکن باید چند مربع را در هر بخش انتخاب کند. البته باید گفت در این نسخه از بازی، اعداد همه چیز نیست و باید تمام اطلاعات داده شده در اطراف جدول را در نظر بگیرید تا بتوانید مشخص کنید کدام مربع را پر کنید و کدام یکی را خالی بگذارید. در نهایت، یک تصویر کامل مانند نقاشی‌های پیکسلی شکل می‌گیرد که بازیکن با انتخاب‌های خود آن را خلق کرده است. حل معماهای بازی Picross بسیار آرامش بخش و فوق العاده لذت بخش است. جدیدترین نسخه از سری بازی‌های سوییچ جناب Jupiter، بازی Picross S6 است که در ابتدا آموزش‌های بسیار دقیقی را برای کسانی که تازه با این بازی آشنا شده‌اند ارائه می‌دهد و از طرفی جدول‌های بزرگی در سایز 30 در 40 مربع را برای طرفداران Picross آماده کرده است. با وجود 500 مرحله مختلف، این بازی شما را تا مدت زمان نسبتا طولانی مشغول نگه خواهد داشت.

بازی Gorogoa

بازی Gorogoa - بازی برتر در سبک معمایی

بازی Gorogoa – بازی برتر در سبک معمایی

تصاویر همیشه آنطور که به نظر می‌رسند نیستند و در بازی Gorogoa شما این قدرت را دارید که مجموعه‌ای از تصاویر را تغییر داده و دستکاری کنید تا معنای واقعی درون این تصاویر را پیدا کنید. هر معما از این بازی، حداکثر چهار عکس را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد و این تصاویر باید در یک حالت خاصی قرار بگیرند تا معمای پشت آن حل شود. شما می‌توانید هر تصویر را به صورت جداگانه برداشته و به روش‌های مختلفی آن را بررسی کنید، مثلا می‌توانید با بزرگ نمایی یا کوچک نمایی تصاویر و صفحه نمایش خود و یا ایجاد تغییر در موقعیت هر عکس در صفحه مانند یک پازل آن را حل کنید. ایجاد این تغییرات و دست کاری موقعیت هر عکس می‌تواند دید شما را نسبت به چیزی که تا الان می‌دیدید تغییر دهد و باعث شود تا تمام این تصاویر به ظاهر متفاوت از هم را به صورت کاملا هماهنگی در کنار یک دیگر ببینید. بازی Gorogoa با استفاده از هنر در طراحی خود، بسیار تماشایی شده و تجربه این بازی در کنار مدت زمان کوتاه هر مرحله، این بازی را برای گذراندن یک بعدازظهر در آخر هفته به گزینه‌ای فوق العاده تبدیل کرده است.

بازی The Witness

بازی The Witness - بازی برتر در سبک معمایی

بازی The Witness – بازی برتر در سبک معمایی

بازی معمایی جهان باز The Witness اثر Jonathan Blow، در طراحی خود به نوعی یک کار استادانه به حساب می‌آید. در هنگام شروع این بازی، در یک جزیره‌ای بدون هیچگونه پیش زمینه و اطلاعات در مورد مکان یا زمان قرار می‌گیرید و تنها راه تعامل با جهان یک کار است و آن نیز کشیدن مسیرهایی بر روی فضاها و پنل هایی از قبل مشخص شده است که در گوشه و کنار جزیره وجود دارد. هر کدام از این پنل‌ها که در اطراف این جزیره وجود دارد، قوانین جدیدی را درباره نحوه ترسیم مسیرها بین نقطه ابتدایی و انتهایی برای تکمیل این معما برای شما مشخص می‌شود. این قوانین را می‌توانید با آزمون و خطا در طول مسیر یاد بگیرید اما در ادامه روند بازی The Witness عناصر این معما و سرنخ‌های آن که برای ترسیم مسیرهای صحیح در طول راه به کار می‌روند، از محیط اطراف این پنل‌ها الهام گرفته شده‌اند و به شما در پیدا کردن این قوانین کمک می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که چشمان و مهمتر از همه، ذهن خود را برای حل برخی از معماهای مهم و هیجان انگیز داخل جزیره باز نگه دارید. دیگر بیشتر از این در مورد بازی The Witness توضیح نمی‌دهیم زیرا این عدم آگاهی در ابتدای بازی لذت آن را بیشتر از قبل می‌کند.

بازی The Turing Test

بازی The Turing Test - بازی برتر در سبک معمایی

بازی The Turing Test – بازی برتر در سبک معمایی

بازی معمایی The Turing Test که ابتدا در سال 206 برای کنسول پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و رایانه‌های شخصی منتشر شد، با نسخه سوییچ در سال 2020 شما را در قالب شخصیت Ava Turing قرار می‌دهد. Ava که در یک آزمایشگاه محصور شده است، وظیفه دارد که یکسری آزمایش را که فقط انسان می‌تواند آن‌ها را حل کند را انجام دهد. این اتاق‌های آزمایش توسط هوش مصنوعی به نام T.O.M طراحی شده‌اند و پیشرفت آوا را در طول آزمایش مشاهده می‌کنند. با توجه به مجهز شدن شما به یک دستگاه تغییر انرژی، می‌توانید منابع انرژی را از اجسام مختلف بیرون بکشید تا در دستگاه‌های دیگر آن را استفاده کنید و معما را حل کنید. با این حال گاهی ساده‌ترین جواب‌ها پاسخ درستی به حساب نمی‌آید. T.O.M ها از شما انتظار دارند که خارج از چهارچوب فکر کنید و روش‌های متنوعی را برای حل آزمایش‌ها در پیش بگیرید. برای مثال ممکن است متوجه شوید که در هزارتو در حال حرکت هستید و بهتر است به جای ماندن در کف این مسیر پر پیچ و خم، از روی دیوارها عبور کنید. بازی The Turing Test برای مدتی شما را مشغول نگه می دارد و در عین حال داستان ارزشمندی را که بین Ava و T.O.M در حال رخ دادن است نقل می‌کند.

بازی The Room: Old Sins

بازی The Room: Old Sins - بازی برتر در سبک معمایی

بازی The Room: Old Sins – بازی برتر در سبک معمایی

سری The Room سال‌ها است که سرگرمی‌های فکری رضایت بخشی را برای کاربران ارائه می‌کنند. جدیدترین نسخه از این بازی‌ها، Old Sins نام دارد که می‌توان آن را در سیستم عامل iOS، اندروید و رایانه‌های شخصی بازی کرد. بازی معمایی Old Sins شما را به کاوش در یک خانه عروسکی دعوت می‌کند که در هر اتاق چندین معما و راز و رمز برای کشف وجود دارد. می‌توان موارد مختلفی را در این مکان پیدا کرد، آن را بررسی نمود و سرنخ‌هایی را برای حل معما پیشنهاد کرد. اجسام مهمی نیز در بازی وجود دارد که از ماده‌ای به نام Null ساخته شده‌اند و گفته می‌شود که قدرت تغییر واقعیت را داشته و می‌توان از آن‌ها برای حل معماها استفاده کرد. راه‌ حل‌هایی که برای حل معماهایی مهمتر به آن‌ها نیاز دارید فقط در یک نقطه خاص نبوده و ناچار خواهید شد در تمام خانه مشغول به کاوش شوید تا بتوانید آن را حل کنید. بزرگ‌ترین نقطه قوت بازی The Room: Old Sins، جو و جزئیات به کار رفته در آن است. هر شیئی که در بازی پیدا می‌کنید از طرفی هم قدیمی است و از طرفی نیز پیشرفته و پیچیده به نظر می‌رسد. در فضای این بازی یک احساس شومی وجود دارد که یک فوریت را در بازیکن ایجاد می‌کند تا هرچه سریع‌تر معما را حل کرده و به سراغ معمای بعدی برود و تمام اسرار داخل خانه عروسکی را کشف کند.

بازی Portal 2

بازی Portal 2 - بازی برتر در سبک معمایی

بازی Portal 2 – بازی برتر در سبک معمایی

با گذشت یک دهه از انتشار این بازی، سر و کار داشتن با پورتال‌ها همچنان مانند گذشته سرگرم کننده هستند. بازی Portal 2 تمام چیزهایی که در مورد یک بازی معمایی اول شخص وجود داشته را از بازی Orange Box اقتباس کرده و اساسا بر روی آن ساخته شده است. اصول اولیه پورتال به تفنگ مخصوص به آن متکی است و به کاربر اجازه می‌دهد دو درگاه را بر روی سطوح مختلفی مانند دیوارها، کف‌ها و سقف‌ها ایجاد کند و این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند تا همانند دو در، از یکی به دیگری عبور کنید. به دنبال وقایع بازی قبلی Portal، قهرمان این سری، یعنی Chell، باید دوباره از یک مرکز علمی فرار کند و در این حال از تاریخچه ساخت و داستان بنیانگذار این مرکز یعنی Cave Johnson مطلع می‌شود.

انواع و اقسام تغییرات تازه‌ای در گیم پلی اسلحه پورتال وجود دارد که با جاذبه، اینرسی، سیستم هدف گیری و موارد مختلف دیگر در ارتباط است. از مایعاتی که Gelsنامیده می‌شوند، می‌توان برای رنگی کردن موارد و سطوح مختلف استفاده کرد و با توجه به هر رنگ، Chell این امکان را دارد تا بتواند سریع‌تر بپرد، سریع‌تر حرکت کند یا اینکه پورتال‌ها را روی سطوحی ایجاد کند که معمولا ساخت آن‌ها در آنجا امکان پذیر نخواهد بود. همچنین بازی Portal 2 دارای یک بخش مشارکتی کاملا مجزا است که در آن به دو بازیکن اجازه می‌دهد نقش ربات‌هایی به نام‌های ATLAS و P-body را به عهده بگیرند. این بخش دونفره به همان اندازه که مراحل تک نفره نیاز به راه حل‌های خلاقانه، زمان بندی صحیح و هماهنگی کامل دارند، در اینجا هم از هر دو بازیکن انتظار می‌رود که به همان خوبی عمل کنند. آیا شما هم به فکر بازی کردن با پورتال‌ها هستید؟ بهترین گزینه برای شما تجربه این بازی کلاسیک بر روی یک سخت افزار مدرن مانند Xbox Series X/S و Xbox One X یا استفاده از یک نسخه بر روی رایانه شخصی شما است.

نظر شما در مورد بازی‌های معرفی شده چیست؟ آیا بازی مورد علاقه شما در بین آثار وجود دارد؟ به نظر شما بهترین بازی معمایی کدام اثر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: Game Informer

اینستاگرام تیلنو

لینک‌های کوتاه شده مطلب

https://bit.ly/326Lhxi https://yun.ir/enxup5 https://zx1.ir/DFqIh
https://b2n.ir/z13082 https://is.gd/PDoOwb https://tinyurl.com/2rfznv2n

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *