بازی, راهنمای بازی, راهنمایی و آموزش, مقالات عمومی, یادداشت

آموزش کامل بازی فورتنایت (از راهنمای نصب تا مهارت‌های اولیه)

Fortnite Guide

اگر از دسته افرادی هستید که قصد آغاز تجربه فورتنایت را دارید، با تیلنو همراه باشید تا تمام اطلاعات مورد نیاز را با شما به اشتراک بگذاریم. از راهنمای نصب تا نکات مهمی که در بازی شما را به ویکتوری رویال خواهد رساند.

در سال ۲۰۱۷، فورتنایت و پابجی ظهور کردند. آثاری که سبک بتل رویال را سر زبان‌‌ها انداختند و حسابی محبوب شدند. پابجی با گیم پلی واقع‌گرایانه و تمرکز شدید روی ارائه تجربه‌ای فوق‌العاده تاکتیکال منتشر شد. سلاح‌ها، المان‌ها و گیم پلی بازی، به طور کامل روی واقع‌گرایی هرچه بیشتر بازی تمرکز کرده بودند. از طرفی فورتنایت نیز راه خود را در پیش گرفته بود. ارائه تجربه‌ای فانتزی و خوش آب و رنگ در کنار المان‌‌های تخیلی، طرفداران زیادی را به سمت فورتنایت کشاند. محبوبیت این دو بازی بتل رویال تا مدت‌ها ادامه پیدا کرد و هرکدام شیوه خاص خد را پیش گرفتند. پابجی از روز اول با قیمت ۳۰ دلار منتشر شد. از طرفی فورتنایت و اپیک گیمز، قصد درآمدزایی از خرید‌های تزئینی را داشتند و در این راه هم حسابی موفق ظاهر شدند. از سال ۲۰۱۷ تا به امروز، تعداد بی‌شماری بازیکن به تجربه فورتنایت پرداخته‌اند و رشد تعداد بازیکنان این بتل رویال محبوب، حالا حالاها ادامه دارد. اگر شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که به تازگی قصد تجربه فورتنایت را پیدا کرده‌اید، همراه تیلنو باشید تا تمام اطلاعات و نکات مهم درباره این بازی، از نحوه دانلود و تجربه گرفته، تا نکات مهم گیم پلی و توضیح تمام بخش‌های مختلف را، با شما به اشتراک بگذاریم.

آموزش نصب روی پلتفرم‌ های مختلف

Fortnite

یکی از نکاتی که در همان ابتدا گیمر باید درباره فورتنایت اطلاع داشته باشد، تحریم سرور‌های بازی توسط سازنده برای کاربران بعضی کشورها از جمله ایران است. به همین دلیل برای تجربه بازی روی پلتفرم‌‌های مختلف، باید روش‌های عبور از تجریم را به کار ببندید. در صورت استفاده از DNS خوب و قابل اطمینان، بازی بدون مشکل خاصی برای شما اجرا خواهد شد.

آموزش نصب فورتنایت روی PC

برای نصب فورتنایت روی کامپیوتر‌های شخصی، ابتدا باید لانچر اپیک گیمز را دانلود کنید. می‌توانید با مراجعه به سایت Epic Games اقدام به دانلود این لانچر کنید. در این لانچر تعداد بسیار زیادی بازی وجود دارد و علاوه ‌بر تجربه فورتنایت، می‌توانید در کنار فروشگاهی مانند استیم، از فروشگاه اپیک گیمز نیز بازی‌های مورد علاقه خود را تهیه کنید. یکی دیگر از نکات جذاب این فروشگاه، در دسترس قرار دادن رایگان بازی‌های مختلف به صورت هفتگی است. می‌توانید با اضافه کردن این بازی‌ها به حساب خود، هر موقع که دوست داشتید به دانلود و تجربه بازی محبوب خود مشغول شوید. بعد از نصب لانچر و ساخت حساب کاربری مخصوص به خود، در نوار جست و جو نام Fortnite را وارد کرده و این بازی را به حساب خود اضافه کنید. حال باید مشغول به دانلود بازی شوید. با توجه به تحریم بودن ایران در سرویس‌ها، بهترین گزینه استفاده از بک‌آپ‌ها است. توجه داشته باشید که باید، بک آپ آخرین ورژن بازی را دریافت کنید، زیرا لانچر اپیک گیمز تنها آخرین ورژن هر بازی را شناسایی خواهد کرد. بعد از اتمام کار دانلود بازی، تنها کافی است با کلیک کردن روی آیکون بازی، وارد دنیای شاد فورتنایت شوید.

آموزش نصب فورتنایت روی PS4

برای نصب فورتنایت روی PS4، ابتدا باید PlayStation Store کنسول خود شوید. در زبانه‌‌های مختلف، می‌توانید نام Free to Play را ببینید. با توجه به اینکه فورتنایت یک بازی رایگان است، با کمی گشتن در این بخش، می‌توانید آن را پیدا کنید. راه ساده‌تر هم جست و جوی نام «Fortnite» در نوار سرچ است. بعد از پیدا کردن بازی، باید گزینه “Add to Library” را انتخاب کنید. حال بعد از دانلود بازی، به سایت اپیک گیمز منتقل می‌شده و باید حساب کاربری خود را بسازید. بعد از تکمیل اطلاعات، شما جزو میلیون‌‌ها کاربر فورتنایت در سرتاسر جهان خواهید شد. برای عبور از تحریم‌های اپیک گیمز، می‌توانید از DNS سایت شکن استفاده کنید.

آموزش نصب فورتنایت روی PS5

برای نصب فورتنایت روی PS5، ابتدا باید وارد Game Library کنسول خود شوید. در زبانه‌‌های مختلف، می‌توانید نام Free to Play را ببینید. با توجه به اینکه فورتنایت یک بازی رایگان است، با کمی گشتن در این بخش، می‌توانید آن را پیدا کنید. راه ساده‌تر هم جست و جوی نام «Fortnite» در نوار سرچ است. بعد از پیدا کردن بازی، باید گزینه “Add to Library” را انتخاب کنید. حال بعد از دانلود بازی، به سایت اپیک گیمز منتقل می‌شده و باید حساب کاربری خود را بسازید. بعد از تکمیل اطلاعات، شما جزو میلیون‌‌ها کاربر فورتنایت در سرتاسر جهان خواهید شد.

آموزش نصب فورتنایت روی ایکس باکس وان

برای نصب فورتنایت روی ایکس باکس وان نیز کار سختی پیش رو نخواهید داشت. کافی است بعد از ورود به فروشگاه مایکروسافت و جست و جوی نام بازی، به دانلود آن مشغول شوید. بعد از دانلود نیز اگر در اپیک گیمز حساب کاربری ندارید، با ساخت یک اکانت، به جمع کاربران میلیونی فورتنایت بپیوندید.

آموزش نصب فورتنایت روی ایکس باکس سری ایکس و اس

برای نصب فورتنایت روی ایکس باکس سری ایکس و اس، کافی است درست مانند ایکس باکس وان عمل کنید. بعد از ورود به فروشگاه مایکروسافت و جست و جوی نام بازی، به دانلود آن مشغول شوید. بعد از دانلود نیز اگر در اپیک گیمز حساب کاربری ندارید، با ساخت یک اکانت، به جمع کاربران این بازی بتل رویال محبوب بپیوندید.

آموزش نصب فورتنایت روی آندروید

فورتنایت روی اندروید

برای دانلود فورتنایت روی اندروید، باید به صورت زیر عمل کنید. با ورود به سایت Epic Games، بعد از پیدا کردن فورتنایت در صفحه اول، گزینه Play Free Now را انتخاب کنیم. بعد از انتخاب این گزینه وارد صفحه دیگری می‌شویم. در این صفحه باید گزینه Get it on the Epic Games App را انتخاب کنید و این برنامه‌ را با حجم حدود چهار مگابایت دانلود کنید. بعد از دانلود و نصب این فایل، آیکون فورتنایت در بین برنامه‌های گوشی اندرویدی شما ظاهر می‌شود. حال با ورود به این برنامه، داده دسترسی‌های لازم و ساخت اکانت جدید یا لینک اکانت قبلی، به دانلود دیتای بازی مشغول شوید. توجه داشته باشید که باید در تمام این مراحل، نرم‌افزار تغییر IP خود را فعال نگه دارید. بعد از دانلود بازی، دیگر نبازی به نرم‌افزار‌های تغییر IP نخواهد بود و می‌توانید به تجربه بازی مشغول شوید. اگر از کاربران گوشی‌های سری Galaxy سامسونگ هستید، می‌توانید از طریق Galaxy App به دانلود بازی بپردازید. دانلود فورتنایت برای اندروید روی این نرم‌افزار، خیلی‌سخت‌تر از راه اول است. با توجه به اینکه Galaxy App با سیم‌کارت شما قادر به تشخیص موقعیت مکانی خواهد بود، ابتدا باید سیم‌کارت خود را خارج کنید. بعد از خارج کردن سیم‌کارت به تنظیمات تلفن همراه خود رفته و با پیدا کردن Galaxy App، گزینه Clear Data را انتخاب کنید. حال با یک نرم‌افزار تغییر IP وارد برنامه شده و دانلود بازی را آغاز می‌کنید. حال با ورود به بازی، مشغول دانلود دیتای فورتنایت شوید. بعد از دانلود، مشکلی در تجربه بازی نخواهید داشت و می‌توانید همه‌چیز را به حالت اول برگردانید.

آموزش دانلود فورتنایت روی IOS

باتوجه به مشکلات اخیر اپیک گیمز و اپل، در حال حاضر امکان دانلود فورتنایت روی IOS وجود ندارد.

توضیح بخش ‌های مختلف فورتنایت

آموزش کامل فورتنایت

بعد از دانلود و نصب بازی، برای تجربه فورتنایت با بخش‌های مختلفی روبرو می‌شوید. صفحه‌ی ابتدایی بازی شما را با سه مود بازی مختلف، روبرو خواهد کرد. در ادامه این بخش‌ها رو توضیح می‌دهیم.

Battle Royal

بخش بتل رویال، مهم‌ترین و پرکاربرترین بخش فورتنایت است. بخشی که هسته اصلی بازی را تشکیل داده و بیشتر گیمرها، برای تجربه این بخش جذب فورتنایت می‌شوند. در این بخش، گیمرها با انتخاب مود‌های Trios ،Dous ،Solo و Squad به نبردی در برابر دیگر بازیکنان خواهند رفت. مود‌‌های بالا، به ترتیب گیمر را به صورت تک‌نفره، دونفره، سه‌نفره و چهارنفره به نبرد با دیگر بازیکنان می‌برد. برای تجربه بخش بتل رویال، بعد از انتخاب این بخش در منوی بالا و ورود به لابی (Lobby)، باید با انتخاب مود بازی خود، به تجربه بپردازید. توضیح خاصی درباره ورود به بازی وجود ندارد، اما تجربه درست و لذت‌بخش بازی، نیازمند مهارت‌هایی است که در ادامه به آن‌‌ها می‌پردازیم.

آموزش بخش بتل رویال فورتنایت

بعد از ورود و انتظار چند ثانیه‌ای در منطقه‌ای دور از نقشه اصلی بازی، سوار بتل باس شده و باید منطقه مورد نظر خود برای فرود آمدن را انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین نکات در فورتنایت، انتخاب محل درست فرود آمدن است. بخش عظیمی از بازیکنان خیلی سریع در همان نقطه ابتدایی از بتل باس پیاده شده و درگیر مبارزات مرگباری می‌شوند. دلیل مرگ خیلی از کاربران در لحظات ابتدایی نیز، همین موضوع است. با توجه به اینکه بتل باس هر بار مسیر متفاوتی را در پیش می‌گیرد، باید با تجربه بازی، مناطق خوب و به دردبخور را پیدا کنید. پیشنهاد ما درباره این بخش، پیاده شدن جایی دور از خط اصلی و مسیر بتل باس است. بیشتر گیمرها زیر این خط پیاده می‌شوند و بدون‌ شک کسی دوست ندارد در همان لحظات ابتدایی و بدون تجهیزات خوب، درگیر مبارزه شود.

 • بیلد کردن (Build) را جدی بگیرید

بدون هیچ شکی، بعد از مهارت تیراندازی که با تجربه فورتنایت پیدا خواهید کرد، بیلد کردن و ساخت و ساز، مهم‌ترین عامل در پیروزی است. هرچقدر هم که شما تیرانداز خوبی باشید، اگر بیلد کردن را درست و اصولی یاد نگیرید، در مبارزات موفق نخواهید بود. برای یادگیری درست این بخش، تماشای نحوه ساخت و ساز گیمرهای حرفه‌ای، به شدت موثر خواهد بود. علاوه ‌بر این، بخش Creative هم مکان خوبی برای تمرین بیلد کردن به شمار می‌رود. اگر با کریتیو و بخش‌های مختلف آن آشنایی ندارید، نگران نباشید چون در ادامه مطلب به توضیح این بخش‌ نیز خواهیم پرداخت. بیلد کردن تنها به ساخت و جلو بردن سازه‌های مختلف خلاصه نمی‌شود و باید علاوه ‌بر نحوه درست ساخت، ادیت (Edit) کردن این سازه‌ها را نیز یاد بگیرید. ادیت کردن سریع و درست، در مبارزات سنگین و نفس‌گیر فورتنایت به شدت مهم بوده و اگر قصد دارید بازیکن حرفه‌ای و کاربلدی در فورتنایت شوید، بیلد و ادیت کردن را جدی بگیرید.

 • جمع کردن متریال را فراموش نکنید

برای بیلد کردن در فورتنایت به متریال نیاز خواهید داشت. این متریال‌ها به سه دسته چوب، آجر و آهن تقسیم می‌شوند. برای به دست آوردن هر یک از این متریال‌ها، باید منابع آن‌‌ها را با پیک اکس خود از بین ببرید. بهترین و در دسترس‌ترین کمبع برای به دست آوردن چوب، درخت‌‌ها هستند. درخت‌های زیادی در سرتاسر بازی وجود دارند و می‌توانید با نابود کردن آن‌ها، مقدار زیادی متریال به دست آورید. برای به دست آوردن آجر، بهترین منبع تخته سنگ‌های درون بازی هستند. برای به دست آوردن آجر هم کافی است این سنگ‌ها را از بین ببرید و مقدار زیادی آجر با خود حمل کنید. برای به دست آوردن آهن، منبع خاصی وجود ندارد و باید هرچیز آهنی در بازی را نابود کنید. تعداد ۹۹۹ عدد از هر متریالی را در بخش بتل رویال عادی، می‌توانید با خود حمل کنید. در بخش تورنمنت، تعداد متریال‌ها به ۴۹۹ عدد کاهش می‌باید. با این وجود، بدون هیچ نگرانی به بدست آوردن متریال‌های مختلف مشغول شوید. تفاوت هر کدام از متریال‌ها نیز، به مقاومت آن بعد از ساخته شدن مربوط می‌شود. مقاومت این متریال‌‌ها از کم‌ترین مقاومت یعنی چوب شروع شده و به آهن، با بیش‌ترین مقاومت ختم می‌شود.

 • ماهی‌گیری، موقعیت خوبی برای پیدا کردن آیتم‌های به دردبخور

بدست آورد سلاح‌های بهتر، یکی از فاکتورهای همیشگی بازی‌های بتل رویال است. در فورتنایت نیز سلاح‌ها از ضعیف به قوی به ترتیب با نام‌های Common (خاکستری)، Uncommon (سبز)، Rare (آبی)، Epic (بنفش) و Legendary (نارنجی) تقسیم بندی می‌شوند. با افزایش سطح این سلاح‌ها، عملکرد آن‌‌ها از جهات مختلف بهبود می‌یابد. یکی از قابلیت‌‌های جالب فورتنایت، ماهی‌گیری است. می‌توانید با قلاب‌های ماهی‌گیری موجود و سلاح Harpoon Gun در بازی، به ماهی‌گیری بپردازید. در طی این کار، علاوه ‌بر پیدا کردن ماهی‌های مختلف که در هر فصل (Season) بازی متفاوت خواهند بود، سلاح‌های خوبی را نیز به دست می‌آورید. البته توجه کنید که ماهی‌گیری با Harpoon Gun هم سرعت بیشتری داشته و هم شانس بیشتری در پیدا کردن آیتم‌های خوب نصیب شما می‌کند. پس اگر به دریاچه یا رودخانه‌های درون بازی رسیدید، ماهی‌گیری را فراموش نکنید.

 • سعی کنید آیتم‌های شفابخش همراه خود داشته باشید

کوله‌پشتی حمل آیتم‌های مختلف در فورتنایت، پنج جایگاه خالی دارد. در هرکدام از این فضا‌ها با انتخاب خودتان، می‌توانید آیتم‌های مختلفی حمل کنید. هرچند این مورد بیشتر به استراتژی هر بازیکن مربوط می‌شود، اما پیشنهاد ما حمل حداقل یک آیتم شفا بخش است. خواسته یا نخواسته در بازی آسیب خواهید دید. بعد از کم‌ شدن سطح سلامتی در بازی، ادامه‌ی مبارزه‌ برای شما دلهره‌آور می‌شود. کافی است یکی از این جایگاه‌ها را به آیتم‌‌های شفا بخش اختصاص دهید، تا با خیال راحت بعد از آسیب دیدن، نوار سلامتی خود را پُر کنید.

Creative

بخش کریتیو، محبوبیت عجیبی بین کاربران فورتنایت دارد. دور شدن از فضای بتل رویال و درگیر شدن در هزاران نقشه ساخته شده توسط بازیکنان دیگر، نکاتی هستند که این بخش را حسابی محبوب کرده است. بخشی که به طور کامل توسط بازیکنان اداره می‌شود و اپیک گیمز در نقشه‌ها و بخش‌های مختلف آن دخالت خاصی ندارد. بعد از انتخاب این بخش، چندین گزینه پیش روی شما است. یکی از نکات جالب این بخش، تنوع بالای مود‌های مختلف است. از مبارزات به شیوه‌های مختلف گرفته تا هزارتو‌های فراوان و حتی تعداد زیادی نقشه که داستان خاصی را پیش می‌برند.

 • Play

با انتخاب این بخش، صفحه اصلی کریتیو (Hub) برای شما باز شده و می‌توانید با دیگر بازیکنان به صورت تصادفی، به رقابت بپردازید.

 • Create

با انتخاب این بخش صفحه هاب تنها برای شما و اعضای پارتی باز خواهد شد. خبری از بازیکنان دیگر نیست و می‌توانید در نقشه‌هایی که خودتان ساخته‌اید، به تجربه بازی مشغول شوید.

 • Island Code

هر نقشه در فورتنایت، با یک کد شناخته می‌شود. در این بخش با وارد کردن کد مورد نظر، وارد جزیره خاصی می‌شوید.

Save the World

سیو دِ ورلد یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و محل فوق‌العاده‌ای برای کسب وی‌ باکس است. با توجه به اینکه باید سیو د ورلد را خریداری کنید و به صورت رایگان در دسترس نیست، به توضیح کامل و جامع آن در مطلبی جداگانه خواهیم پرداخت.

توضیح منو‌های مختلف فورتنایت

بعد از ورود به لابی، با چندین و چند منوی مختلف مواجه می‌شوید. هرچند شاید در برخورد اول این منو‌ها گیج‌کننده بنظر برسند، اما طراحی ساده و کارآمد تمامی منوها، یکی از نکات مثبت فورتنایت است.

فورتنایت لابی
 • Play

این بخش صفحه اصلی لابی است. می‌توانید در آن مود بازی خود را انتخاب کنید یا قبل از شروع بازی، با اسکواد خود صحبت کنید. نکته خاصی درباره این صفحه وجود ندارد و بدیهی‌ترین بخش فورتنایت به حساب می‌آید.

 • Battle Pass

بخش بعدی منوها به بتل پس اختصاص دارد. این بخش تمام جوایزی که شما با خرید بتل پس دریافت خواهید کرد را به نمایش می‌گذارد. هیچ نکته خاصی در این بخش وجود ندارد و تنها شاهد خواهید بود با رسیدن به هر سطحی، چه جایزه‌ای پیش‌روی شما خواهد بود.

 • Compete

در این بخش شاهد رویداد‌ها، زمان و نحوه برگزاری تورنمنت‌‌های مختلف هستیم. اپیک گیمز با برگزاری تورنمنت‌های مختلف، جوایز خوبی را به نفرات برتر اهدا می کند.

 • Locker

در این بخش، می‌توانید تمام آیتم‌‌های خود را مدیریت کنید. اسکین مورد علاقه خود را استفاده کنید، موسیقی‌های دریافت شده را انتخاب کنید و…؛ در کل، این بخش بیشتر برای شخصی‌سازی در دسترس قرار گرفته است.

 • Item Shop

در مطلب تمام خریدهای درون برنامه‌ای بازی فورتنایت از بتل پس تا Fortnite Crew به طور مفصل به توضیح این بخش پرداخته‌ایم.

 • Career

در این بخش، اچپیومنت‌هایی را که در هرسیزن دریافت کرده‌اید مشاهده خواهید کرد. با انتخاب گزینه Profile نیز توضیحاتی درباره نحوه عملکرد خود در بخش بتل رویال خواهید دید. تعداد ویکتوری رویال‌ها، بازی‌های انجام شده و… در این بخش قابل نمایش است.

 • V-Bucks

در این بخش می‌توانید به خرید پول درون بازی یعنی همان وی باکس مشغول شوید.

فورتنایت

این تمام نکاتی بود که قبل از شروع تجربه فورتنایت باید می‌دانستید. از نصب بازی تا توضیح تمام منوهای بازی را با شما به اشتراگ گذاشتیم. اگر مشغول به تجریه فورتنایت هستید و دوست دارید با بازیکنان جدیدی آشنا شوید، می‌توانید در بخش‌ نظرات، آیدی خود را برای دیگر بازیکنان قرار دهید. برای خرید وی باکس نیز می‌توانید از تیلنو اقدام کنید. با خرید باندل فورتنایت نینتندو سوییچ نیز می‌توانید این بازی را روی این کنسول تجربه کنید.

نظر شما درباره فورتنایت چیست؟ شما تجربه فورتنایت را با دیگران پیشنهاد می‌دهید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و کاربران آن به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید