عمومی, کنسول, مقالات عمومی, یادداشت

سونی در نمایش بعدی پلی استیشن ۵ به نشان دادن چه مواردی لازم دارد؟

پلی استیشن 5

در چند روز اخیر شایعه‌هایی مبنی برای وجود داشتن یک نمایش دیگر با محوریت پلی استیشن 5 پخش شده است. درست است که در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره‌‌ی این کنسول و بازی‌های آن وجود دارد، اما سونی در این نمایش جدید به معرفی سایر قابلیت‌های Playstation 5 نیاز خواهد داشت.

پلی استیشن 5

باور این که در حال حاضر در ماه سپتامبر به سر می‌بریم و هنوز اطلاعات جامعی درباره‌ی پلی استیشن 5 نداریم، سخت است. درست است که سونی تصمیم‌های مناسبی برای نمایش اولیه‌ی پلی استیشن 5 و قابلیت‌های سطحی آن داشته است، اما در حال حاضر طرفداران تشنه‌ی اطلاعات جدیدی هستند. سکوت خبری درباه‌ی قابلیت‌های جدید، کمی طولانی شده است و سونی نیاز دارد تا قبل از این که خیلی دیر شود، یک مراسم کامل و جامع با محوریت نشان دادن سایر قابیلت‌های کنسول جدید خود، برگزار کند.

در سال‌های پیشین و در مورد کنسول‌های قدیمی‌تر، زمانی که تا این حد به عرضه‌ی یک کنسول نزدیک می‌شدیم، اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی رابط کاربری و سایر مشخصات کلی آن داشتیم. در حال حاضر، موارد زیادی وجود دارد که باید تا این لحظه توسط سونی معرفی می‌شد ولی هنوز شاهد واکنشی از سوی سران این شرکت نبوده‌ایم. به عبارتی دیگر، با فرض این که پلی استیشن 5 در ماه نوامبر عرضه می‌شود، زمان آن رسیده است که یک قدم بزرگ به شناخت بیش‌تر این کنسول برداریم.

همان گونه که شایعه‌های پخش شده می‌گویند، در چند هفته و یا شاید چند روز آینده، شاهد یک مراسم معرفی دیگر از پلی استیشن 5 خواهیم بود. در واقع، لازم است زمانی که تا این حد به عرضه‌ی یک کنسول نزدیک شده‌ایم، اطلاعات بیش‌تری از آن کسب کنیم. در دستی دیگر، این سکوت خبری ممکن است که به ضرر سونی در بخش بازاریابی منتهی شود، چرا که اگر یک طرفدار اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی سخت افزار مورد علاقه‌اش داشته باشد، با چشمان بازتری می‌تواند به خرید آن دست بزند. این موضوع، در زمان عرضه‌ی کنسول‌های قدیمی اتفاق نیفتاده بود و زمانی که تا این حد به عرضه‌ی آن‌ها نزدیک می‌شدیم، اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی آن‌ها داشتیم. این اطلاعات می‌تواند شامل چگونگی رابط کاربری کنسول، ویژگی‌های اجتماعی و دوست یابی، قابلیت ارتقای سخت افزاری و مهم‌ترین مورد، قیمت آن کنسول باشد. به هر حال، پلی استیشن 5 به یک کنفرانس بزرگ پیش از عرضه‌ی خود نیاز دارد.

قابلیت‌های پلی استیشن 5 خارج از دنیای بازی‌های

از جمله ویژگی‌هایی که تا به حال درباره‌ی آن صحبت نشده است، رابط کاربری کنسول یا همان UI است. سونی در چند وقت اخیر اشاره‌های بسیاری به قابلیت‌های مختلف بازی‌های و ویژگی‌های نرم افزاری آن کرده‌اند. از نرخ فریم و وضوح تصویر گرفته تا اصرار بر قدرت بسیار حافظه‌ی SSD و تاثیر آن در بازی‌های مختلف. اما موردی که حائز اهمیت است و هنوز خبر زیادی از ظواهر و کارکرد آن نداریم، رابط کاربری کنسول است.

به طور تقریبی از بازی‌هایی که قرار است آن‌ها را بر روی پلی استیشن 5 تجربه کنیم، اطلاعات کافی و حامعی داریم. این اطلاعات محدود به نام بازی و اسم سازندگان آن نمی‌شود و سونی جزئیات فراوانی از این بازی‌ها را با طرفدارن در میان گذاشته است. اما در دستی دیگر، سونی به جزئیات خود کنسول توجه بسیاری ندارد و اکثر تمرکز خود را بر روی بازاریابی توسط آثار خود گذاشته است. برای مثال، با این که تنها حدود سه ماه با عرضه‌ی PS5 فاصله داریم، از رابط کاربری کنسول تنها اطلاعات محدودی مانند وجود قابلیت صدای سه بعدی و ویزگی‌های مختلف بازی‌ها وجود دارد. اما این اطلاعات به همین نقطه محدود شده و هنوز خبری از معرفی ویزگی‌های اجتماعی و دوست یابی (Social Features)، پارتی و سایر خدمات PSN نیست.

در واقع، در سطح اینترنت اطلاعات زیادی درباره‌ی این موضوع وجود دارد ولی این جزئیات، اکثریت یا شایعهاتی هستند که از منابع نامطمئن به دست می‌رسند یا این که تنها حدس و گام هستند. برای مثال، ویژگی‌های جدیدی مانند راحت‌تر و قوی‌تر شدن خدمات Streaming در پلتفرم‌هایی مانند Youtube و Twitch به چشم می‌خورد، اما مشکل این جا است که نمی‌توان به هیچ کدام از این اطلاعات، اکتفا کرد. چرا که هنوز هیچگونه بیانیه‌ی رسمی از سوی سونی یا سایر استودیو‌های در اختیار آن، به دست طرفدارن نرسیده است. هم چنین، هیچگونه خبری از ظواهر Dash Board کنسول و ویژگی‌ها ظاهری منو‌های آن نیست و هر چه که تا به امروز در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرده‌اید، ساخته‌ی ذهن طرفداران بوده است. چرا که هنوز شاهد واکنشی از سونی درباره‌ی این مسائل نبوده‌ایم.

بنابراین، طرفداران اشتیاق زیادی برای معرفی قابلیت‌های جدید رابط کاربری پلی استیشن 5 و ویزگی‌های این کنسول قدرتمند خارج از بازی‌های ویدویی، دارند. سونی می‌تواند با ارائه‌ی یک مراسم کوچک و نه چندان پر سر و صدا، به سکوت خبری خود پایان دهد و انتظار چندین میلیون نفر گیمر را به پایان برساند.

پلی استیشن 5 به یک قیمت رسمی نیاز دارد

آن تکه‌ی گمشده از کنسول‌های نسل جدید که شایعه‌های فراوانی در مورد آن درست شده است، قیمت پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس است. نه Sony و نه شرکت آمریکایی Microsoft هنوز کوچک‌ترین اشاره‌ای به یکی از مهم‌ترین جزئیات کنسول‌های نسل نهمی خود نکرده‌اند. شاید قیمت یک کنسول، مهم‌ترین معیار یک دسته از طرفدارن برای انتخاب کنسول بازی است و به احتمال زیاد، رقیبی که قیمت‌ معقولانه‌ و به صرفه‌تری ارائه دهد، یک قدم جلو افتاده است. هم پلی استیشن 4 و هم ایکس باکس وان، در مراسم E3 قبل از عرضه‌ی خود، یک قسمت رسمی دریافت کرده‌اند. به نوعی اگر مراسم E3 امسال هم برگزار می‌شد، ما از سه ماه پیش از قیمت کنسول‌های نسل نهمی خبر داشیتم و می‌توانستیم که دخل و خرج خود را تنظیم کرده و به سمت خرید دستگاه مورد نظر، قدم برداریم.

البته می‌توانیم این گونه در نظر بگیریم که هر دوی آن‌ها، می‌خواهند از روش سونی در سال ۲۰۱۳ بهره ببرند. قضیه از این قرار است که در سال ۲۰۱۳، مایکروسافت قیمت کنسول خود را زود‌تر اعلام کرد و سونی با استفاده از این موقعیت، برچسب قیمت کم‌تری را بر روی Playstation 4 گذاشت و نیمی از راه موفقیت خود را طی کرد. این روش هوشمندانه‌ای بود که سونی به کار گرفت تا بتواند قیمت مناسب‌تری را نسبت به رقیب خود، اعلام کند. شاید هر دوی آن‌ها در این بازه‌ی زمانی هم قصد انجام چنین کاری را دارند و به همین خاطر است که هیچ کدام از آن‌ها هنوز یک قیمت رسمی را برای پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس اعلام نکرده‌اند. البته باید توچه داشت که سخت افزاری‌های کنسول‌های نسل هشتم نسبت به نسخه‌های قدیمی‌تر خود، قوی‌تر هستند و به همین خاطر می‌توان حدس زد که قیمت‌ بالا‌تری را برای آن‌ها، مشاهده کنیم. به هر حال، درست است که مایکروسافت و سونی با نقشه‌های زیرکانه‌ی خود به استقبال پاییز می‌روند، اما آن چه که می‌توانیم با اطمینان بگوییم، این است که این نقشه‌های زیرکانه که از آن‌ها صحبت کردیم، نسخه‌ی ژاپنی و آمریکایی متفاوتی دارد و به احتمال زیاد شاهد روش‌های متفاوتی از سوی دو غول شرقی و غربی خواهیم خواهیم بود.

اما جدای این مسائل و در دنیای گیمر‌ها، قیمت اهیمت زیادی خواهد داشت و کسی که قیمت بهتری را بر روی کنسول خود بگذارد، قدم مستحکمی برداشته است. شایعه‌ها و حدس و گمان‌های بسیاری حول ارزش پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس وجود دارد، اما این شایعه‌ها راه به جایی نخواهند برد. اطمینان حاصل کنید که نه سونی و نه مایکروسافت هیچ گونه واکنشی به این موضوع نشان نخواهند داد و اگر بخواهند اقدام به اعلام قیمت کنسول خود کنند، به احتمال صد در صد در یک مراسم رسمی و زنده دست به این کار می‌زنند تا تمام دنیا متوجه آن شوند. به هر حال، موضوعی که هم طرفدارن پلی استیشن 5 و هم طرفدارن ایکس باکس سری ایکس بر آن اتفاق نظر دارند، این است که باید در چند هفته‌ی آینده شاهد قیمت رسمی آن‌ها باشیم، چرا که کم کم ممکن است که دیر می شود و هر دوی شرکت‌‌ها نیاز به چنین مراسمی دارند و بهتر است که این مراسم هر چه زود‌تر برگزار شود.

پلی استیشن 5

اما در میان این سکوت خبری مرگبار، موردی که بسیاری از طرفداران را خوشحال کرد، قابلیت ثبت نام برای پیش خرید پلی استیشن 5 در فروشگاه‌های معتبر بود. با توجه این خبر، احتمال می‌رود که به زودی یک قیمت رسمی را از سوی سونی مشاهده کنیم، چرا که پیش فروش کردن کنسول‌ها، صد در صد به یک قیمت معین و مشخص نیاز خواهد داشت. پس با این وجود، طرفدارن می‌توانند متوجه شوند که سونی با گذر زمان، در حال برررسی قدم به قدم بازر‌های جهانی است تا بتواند کنسول خود را با هیجان هر چه بیش‌تری وارد بازار کند.

جدا از این موارد، همه‌ی شایعه‌ها بر یک مورد تاید می‌کنند: نسل نهم گران قیمت‌ترین نسل کنسول بازی‌های خانگی خواهد بود. البته این شایعه‌ها بی‌دلیل و بی‌استدلال نیست و با کمی دقت در دنیای صنعت، می‌توانیم متوجه این موضوع شویم. از بازی‌های 70 دلاری گرفته تا سخت افزار‌های قوی‌تر که بدون شک برای سازنده‌ی آن گران‌تر از آب در خواهد آمد. همه و همه نوید از یک نسل گران قیمت با بازی‌های بلاک باستری و AAA می‌دهد که قرار است در کنار گران بودن، جذاب هم واقع شود.

سکوت خبری مشکل آفرین پلی استیشن 5

بازی‌های بسیاری برای کنسول پلی استیشن 5 معرفی شده که نوید از یک Line-Up با شکوه را می‌دهد. سونی از این بازی‌ها نهایت استفاده را کرده است و تا حد ممکن، طرفداران را هیجان زده کرده است. البته این مورد چندان هم غیرقابل پیش بینی نبود، چرا که در چند سال اخیر سونی از لحاظ بازی‌های انحصاری کوچک‌ترین دریغی نسبت به طرفدارن نکرده و چند سال طوفانی را خلق کرده است. اما با وجود همه‌ی این Hypeهای ایجاد شده حول محور بازی‌های مختلف، این لاین آپ شکننده به نظر می‌رسد. این سکوت خبری طولانی مدت سونی ممکن است که باعث شود تا طرفداران این هیجانات را فراموش کنند و به سمت رقیب آمریکایی آن‌ها بروند. هم چنین با توجه به این که احتمال می‌رود بازی‌های نسل نهم 10 دلار گران قیمت‌تر منتشر شوند، قیمت خود کنسول به یک معیار مهم تبدلی خواهد شد. سونی می‌تواند با اعلام یک قیمت منصفانه نه تنها از سکوت خبری خود خارج شود، بلکه امید تازه‌ای را به رگ‌های طرفدارن وارد کند. هم چنین، سران و سخن گویان سونی ادعا کرده‌اند که هنوز بزرگ‌ترین ویژگی‌های پلی استیشن 5 ناشاس باقی مانده است و طرفدارن باید هنوز هم منتظر شنیدن آن‌ها بمانند. اما نکته‌‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد این است که قیمت و جزئیات کنسول مانند داستا یک فیلم یا بازی نیست که اگر لو برود، باث ضربه خوردن آن شود.

بیرون آمدن از این سکوت خبری نه تنها به آن‌ها ضربه نمی‌زند، بلکه می‌تواند کمک شایانی هم به آن‌ها بکند. کافی است تصور کنید که سونی یک سری از قابلیت‌های چشم گیر پلی استیشن ۵ را منتشر کند. اگر این ویژگی‌ها همانند صحبت‌ها آن‌ها هیجان انگیز و انقلابی واقع گردد، می‌تواند هیجان دور این کنسول را بیش از پیش افزایش دهد.

پلی استیشن 5

 بازی‌های انحصاری بزرگ‌تر

در این که برخی از آثار انحصاری معرفی شده‌ی پلی استیشن 5 دارای شایستگی‌های فراوانی خواهند بود شکی نیست، اما موضوع این است که بازی‌های بزرگ‌تر می‌توانند نرخ فروش یک کنسول را افزایش دهند. اگر بخواهیم بدون طرفداری و خارج از تعصب صحبت کنیم، واضح است که اثری مانند Ratchet And Clank: Rift Apart نمی‌تواند مانند یک نسخه‌ی جدید از God of War موثر واقع شود. نه تنها God of War، بلکه بازی‌های جدید سایر استودیو‌های درجه یک سونی مانند استودیو Naughty Dog و Kojima Production، می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی هیجان ایجاد شده پیرامون پلی استیشن 5 بگذارد. درست است که به احتمال زیاد بازی‌های جدید این استودیوها در دست توسعه می‌باشند و زمان زیادی با انتشار آن باقی مانده، اما عرضه‌ی یک تریلر سینمایی کوتاه مدت از بازی God of War، می‌تواند هیجان بسیاری را به رگ‌های طرفداران منتقل کند. حتی اگر تاریخ عرضه‌ی مشخصی برای این آثار عرضه نشود، تنها بودن نام آن‌ها در Line-Up پلی استیشن 5 می‌تواند جلال و شکوه خاصی به این کنسول بدهد.

در پایان نظر شما کاربران تیلنو درباره‌ی این سکوت خبری چیست؟ آیا سونی در حال انجام روند مثبتی است؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *