کنسول های قدیمی, ماشین زمان, مقالات عمومی, یادداشت

چرا Xbox 720 هیچوقت عرضه نشد؟

Xbox 720

در این مقاله از این صحبت می‌کنیم که چرا کنسول Xbox 720 که قبلا شایعات خیلی زیادی از آن مطرح می‌شد، هیچوقت منتشر نشد و جای خودش را به ایکس باکس وان داد. همراه تیلنو باشید.

سونی طبق معمول این بار با پلی استیشن 5 وارد عرصه نسل نهم شده است و رقیب سنتی خود یعنی شرکت مایکروسافت با کنسول ایکس باکس که اینبار با دو عنوان Xbox Series X و Xbox Series S وارد میدان نبرد شده است. ظاهرا مایکروسافت می‌خواهد با عرضه دو کنسول مذکور خود این بار فاتح رقابت نسل نهم شود. برای این که مایکروسافت بتواند فروش بیشتری را داشته باشد دو روز زودتر از رقیب خود  کنسول‌های خود را روانه بازار کرد. تاکنون شرکت مایکروسافت موفق شده از رقیب خود در زمینه فروش جهانی جلو بزند (البته شرایط در بازار ژاپن علیه مایکروسافت است) با اینکه استراتژی این شرکت این بود که کنسول‌های خود را زودتر از کنسول رقیب عرضه کند ولی طبق آمار در ژاپن مجموع فروش هر دو کنسول شرکت مایکروسافت 20.534 دستگاه بوده که نسبت به رقیب خود تا اینجا کار عقب بوده است. این در حالی است که پلی استیشن 5 تا اینجای کار توانسته ۱۱۸۰۰۰ دستگاه بفروش برساند. امروز مطلب ما در مورد این دو کنسول نسل نهمی نیست اما چندان هم بی‌ربط نیست برای همین به مناسبت آغاز نسل نهم کنسول‌ها می‌خواهیم به بررسی یک کنسول تولید نشده نسل هشتمی شرکت مایکروسافت برویم که در موردش شایعات بسیار زیادی بود از امکانات این کنسول گرفته تا طریقه نام گذاری آن تا اینکه چرا مایکروسافت این کنسول را به بازار عرضه نکرد.

XBOX 720  آغازگر نسل هشتم‌ شرکت مایکروسافت

حدود 12 سال پیش شایعاتی پخش شد مبنی بر اینکه نسل هشتم کنسول بازی شرکت مایکروسافت در دست توسعه است. این موضوع باعث شد حدسیات زیادی را پیرامون این کنسول به وجود بیاید. طبق یکی از همین حدسیات، به نظر می‌رسید نام کنسول جدید شرکت مایکروسافت XBOX 720 خواهد بود. استفاده عدد در تعیین نام کنسول جدید همانند نسخه کنسول نسل هفتمی این شرکت یعنی XBOX 360 به کار رفته است و همه چیز به قوت خود باقی بود و همگی منتظر معرفی کنسول نسل هشتمی مایکروسافت با نام XBOX 720 بودیم. تا اینکه مایکروسافت در کمال ناباوری از کنسول نسل هشتمی خود با نام  XBOX ONE رونمایی کرد.

خبر کاملا ناگهانی و شوکه آور بود در واقع XBOX 720 نام کیت توسعه کنسول ایکس باکس وان بود اما چرا مایکروسافت دست به چنین کاری زد؟ جواب این سوال را در آخر این مقاله پاسخ خواهیم داد.

XBOX 720 از چه سخت افزاری بهره می برد؟

در واقع XBOX 720 قرار بود از پردازنده گرافیکی AMD 6000 بهره ببرد که در آن زمان دو مرحله از پردازنده‌های گرافیکی رایانه‌های شخصی شرکت AMD عقب بود. چون در آن زمان قرار بود پردازنده های گرافیکی AMD 8000 برای رایانه‌های شخصی عرضه بشود که باز هم برای یک کنسول  AMD 6000 در آن سال‌ها پردازنده قابل قبولی بود. همچنین این کنسول از پردازشگر 16 هسته ای شرکت IBM قرار بود استفاده کند و به همراه 8GB رم که نسبت به کنسول نسل قبلی این شرکت قدرت‌مندتر به نظر می‌رسید.

Kinect 2 آغازگر انقلاب نوین در بازی‌های تعاملی

علاوه بر مشخصات داخلی، قرار بود از کینکت نسل 2 برای کنسول XBOX 720 رونمایی شود. از قابلیت‌های کینکت 2 این بود که رابطه تعاملی آن بهتر و همچنین تشخیص عالی و سرعت عملکرد آن بهبود یافته بود. هم چنین Kinect 2 می توانست تعداد نه نفر را به طور همزمان تشخیص دهد که در نتیجه این Kinect برای کنسول ایکس باکس وان طراحی شد و البته ضعیف‌تر از شایعاتی که در مورد آن مطرح شده بود برای ایکس باکس عمل کرد.

عینک Fortaleza تحول نوین در صنعت بازی و واقعیت مجازی

در همان سال‌ها که شایعات کنسول ایکس باکس 720 داغ بود، خبری منتشر شد که شرکت مایکروسافت بر روی یک عینک واقعیت مجازی کار می‌کند. در ابتدا این پروژه مایکروسافت شباهت‌های بسیاری به پروژه Google Glasses شرکت گوگل داشت، اما هر چه جلوتر رفتیم پروژه عینک شرکت مایکروسافت تفاوت‌های خود را نشان داد. در آن زمان مایکروسافت ادعا می کرد که این عینک تعریف نوینی از انجام بازی‌های تعاملی خواهد داشت و شما می‌توانستید در دنیا واقعی توسط این عینک که قرار بود که با کنسول XBOX 720 و کینکت آن، هم گام سازی شود بازی‌ها را اجرا کنید. البته ایده این عینک بعدها به Microsoft HoloLens تغیر نام داد و برای ایکس باکس وان نیز قرار بود عینک PROJECT NEO معرفی شود که تاکنون خبری مبنی بر این عینک واقعیت مجازی برای کنسول ایکس باکس ساخته شده منتشر نشده است.

دسته بازی XBOX 720 با دکمه های کابردی بیشتر

طبق شایعاتی که از دسته XBOX 720 به بیرون درز پیدا کرده بود، گفته می‌شد تغیرات عمده‌ای را در دسته بازی  XBOX 720 شاهد هستیم، به طوری که در آن زمان گفته بودن قرار است دسته بازی مورد باز طراحی جدید قرار بگیرد و ساختار آن به طور کلی عوض شود. از قابلیت‌هایی که قرار بود به این دسته اضافه شود، تعداد بیشتر دکمه‌ها بود که باعث می‌شد آزادی عمل بیشتر و هم‌چنین تعداد کمبوهای بیشتر و حتی دکمه‌های ترکیبی متنوع‌تری داشته باشید؛ اما هر چه جلوتر رفتیم این شایعه کم رنگ‌تر شد و مشخص شد دسته طراحی جزئی را خواهد داشت و شکل آن همانند XBOX 360 خواهد بود اما با کمی تغییرات. شایعه‌ی بعدی جان تازه‌ای به ایکس باکس 720 می‌داد، دسته بازی XBOX 720 دارای یک نمایشگر لمسی خواهد بود.

البته این شایعه در نسل هشتم به واقعیت پیوست اما نه برای ایکس باکس، بلکه برای کنسول Wii U شرکت نینتندو و پلی استیشن ۴. متاسفانه زمانی که XBOX ONE در نسل هشتم معرفی شد، ما باز هم همان دسته سابق را دیدیم ولی با اندکی تغیرات بهبود یافته؛ در واقع این دسته نه صفحه نمایش لمسی داشت و نه دکمه‌های بیشتر.

رابط کاربری XBOX 720

همانطور که می دانید، ایکس باکس از سیستم عامل مستقل به نام (Xbox system software) که به اختصار (Xbox OS) نامیده می‌شود استفاده می‌کند. ایکس باکس OS در واقع یک سیستم عامل مستقل می‌باشد که توسط شرکت مایکروسافت برای کنسول ایکس باکس طراحی شده است. در زمانی که کنسول ایکس باکس اوریجینال برای رقابت با پلی استیشن 2 وارد نسل پنجم شد& وجه مثبت آن نسبت به حریف خود این بود که دارای یک سیستم عامل بود که باعث می‌شد به راحتی با کنسول خود کار و تعامل داشته باشید. در آن زمان این موضوع خود یک نوآوری محسوب می‌شد& البته کنسول پلی استیشن 2 هم می توانست بر روی خود سیستم عامل لینوکس را اجرا کند، اما حتما تجهیزات مربوطه برای این کار را باید تهیه می‌کردید. کنسول ایکس باکس اورجینال تنها با دسته بازی خود می‌توانست بین آپشن‌ها و گزینه‌های سیستم عامل خود سوئیچ و حرکت کند که از نظر بعضی‌ها ایکس باکس در این زمینه از کنسول پلی استیشن 2 سونی پیشتاز بود. عملکرد این سیستم عامل به قدری عالی بود که مایکروسافت از طراحی مترو گونه سیستم عامل XBOX 360 برای طراحی منوی استار ویندوز 8 نیز استفاده کرد، اما در آن زمان خبرهایی به گوش می‌رسید که مایکروسافت قصد دارد ویندوز 8 را به عنوان یک سیستم مجتمع در بین تمامی پلتفرم‌های این شرکت قرار بدهد. طبق این خبر اینگونه به نظر می‌رسید که مایکروسافت تمایل دارد که به جای سیستم عامل مایکروسافت ایکس باکس از ویندوز 8 به عنوان سیستم عامل این کنسول استفاده کند، ولی این خبر بعد‌ها تکذیب شد؛ چرا که در نسل هشتم با معرفی کنسول ایکس باکس وان مایکروسافت از سیستم عامل جدید خود به نام Xbox One system software رونمایی کرد تا به شایعه جایگزین کردن ویندوز برای سیستم عاملی ایکس باکس پایان دهد.

امروزه نیز Xbox Series X از سیستم عامل Xbox Series System Software استفاده می‌کند که طراحی ظاهری آن یادآور منوی کنسول ایکس باکس اورجینال است.

طراحی ظاهری XBOX 720 چیزی بود که هیچ وقت رونمایی نشد

در آن زمان که طراح‌های مفهومی یا همان کانسپت‌ها مثل امروز رونق نداشت، چندین طرح مفهومی از ایکس باکس 720 منتشر شد، اما هیچکدام طرح زیبایی را ارائه نمی‌دادند و تقریبا میشه گفت طرح‌های فضایی و دور از ذهن بودند. دقیقا یادم می‌آید در آن زمان یک طرح مفهومی منتشر شد که فکر می‌کنم با اختلاف بدترین طرح مفهومی را در آن زمان داشت اون شخص یک کیس سفید رنگ را برداشته بود و فقط استیکر ایکس باکس 720 را درست وسط این کیس زده بود.

اما در این بین دو حدس زده می‌شد که احتمال یکی از این دو بیشتر بود: ایکس باکس 720 قرار است کوچکتر از نسخه پیشین خود یعنی ایکس باکس 360 باشد اما ظاهر آن همانند کنسول ایکس باکس 360 می‌باشد با اندکی تغییر. دوم این که طبق خبر دوم قرار بود کنسول ایکس باکس 720 به عنوان یک کنسول پرتابل (قابل حمل) معرفی شود.

شایعه دوم در همان مراحل اولیه رد شد اما شایعه اول تا حدودی قوت گرفته بود؛ زیرا یک طرح مفهومی در فضای اینترنت منتشر شده بود که شباهت بسیار نزدیکی را به حرف‌های گفته شده پیرامون ایکس باکس 720 داشت. اما در سال بعد وقتی ایکس باکس وان معرفی شد تمام شایعات مبنی بر طراحی XBOX 720 به پایان رسید در کنسول جدید مایکروسافت تغیرات زیادی دیده می‌شد و مهم‌ترین آن کوچک‌تر شدن کنسول نسبت به نسل قبل بود.

نامگذاری XBOX 720 از کجا نشأت گرفت؟

در واقع هیچ یک از مسئولان شرکت مایکروسافت اعلام نکرده بودند که نام کنسول بعدی این شرکت XBOX 720 است. در واقع این اسم از سوی هواداران به کنسول جدید داده شده بود و مایکروسافت نیز برای اینکه بتواند اسم کنسول اصلی را تا زمان معرفی مخفی کند نسبت به اسم گفته شده از سوی طرفداران هیچ گونه واکنشی نشان نداد. البته در آن زمان نیز اسم XBOX LOOP نیز برای این کنسول به گوش می‌خورد.

اجازه دهید در این بخش به یک نکته جالب در مورد نام گذاری XBOX 360 اشاره کنیم؛ در آن موقع تلویزیون‌های آن زمان از نوع Cathode Ray Tubex یا همان تلویزیون‌های (CRT) بودند. کیفیت تصویر این تلویزیون‌ها 360p می‌باشد که در آن زمان یعنی بین سال‌های 2005 – 2013، اکثر تلویزیون‌های خانگی در سرتاسر جهان از این نوع مدل تلویزیون‌ها بود و هنوز تلویزیون‌های LCD و LED آنقدر مطرح و فراگیر نشده بودند. در آن زمان شرکت مایکروسافت قرار بود اسم کنسول XBOX 360 را XBOX Xenon نامگذاری کند ولی بعدا قرار شد طبق سنت‌ها نام این کنسول به XBOX 2 تغیر پیدا کند (درست مثل دو سال پیش که انتظار داشتیم نام کنسول بعدی مایکروسافت همین باشد اما در عوض با دو عنوان جدید مواجه شدیم). اما شرکت مایکروسافت برای اینکه بتواند طیف اثر گذاری بیشتری را در ذهن مردم بگذارد، نام XBOX 360 را بر روی این کنسول قرار داد که نتیجه کار هم بد از آب در نیامد. البته شرکت مایکروسافت برای توجیه دلیل نام گذاری این توضیح را ارائه داد:مفهوم این است که کاربر خود را در مرکز دنیای ساختگی توسط این کنسول حس خواهد کرد. بعد از موفقیت چشم‌گیر XBOX 360 که نام آن از کیفیت‌های تلویزیون‌های آن زمان گرفته شده بود، طرفداران حس کردند کنسول بعدی ایکس باکس با توجه به اینکه تلویزیون های جدید با کیفیت 720p وارد بازار می‌شدند مایکروسافت بخواهد نام کنسول جدید خود را XBOX 720 بگذارد. شاید در نگاه اول ایده جالبی باشد که نام گذاری کنسول‌ها بر اساس کیفیت تلویزیون‌ها باشد اما باید در نظر گرفت چون کیفیت تلویزیون‌ها در حال بهتر شدن بود، نمی‌شد نام کنسول نسل نهمی ایکس باکس را XBOX 1080 گذاشت.

چرا XBOX 720 ساخته نشد؟

در واقع ایکس باکس 720 منتشر شد، اما با شکلی متفاوت. XBOX 720 همان XBOX ONE بود که در جریان نمایشگاه E3 سال 2013 معرفی شد. مایکروسافت ترجیح داد همانند رقیب خود یعنی کنسول پلی استیشن شرکت سونی، از پسوند عدد جهت نام گذاری کنسول خود استفاده کند (هر چند شرکت مایکروسافت باز هم مرزهای انتخاب کردن اسم برای کنسول خود را فرسخ‌ها جا به جا کرد). البته XBOX ONE نسخه قوی شده کنسول XBOX 720 بود؛ XBOX ONE مایکروسافت متاسفانه نتوانست در نسل هشتم به موفقیت چشم گیری نسبت به رقیب خود دست پیدا کند، اما امید است در نسل نهم شرکت مایکروسافت بتواند با کنسول‌های جدید خود یعنی XBOX Series X & S به موفقیت‌های چشم گیر دست پیدا کند، چراکه مایکروسافت شایسته این عنوان است. هرچند شرکت سونی در این رقابت هرگز مایکروسافت را راحت نخواهد گذاشت. به جزء سونی شرکت نینتندو نیز به زودی وارد رقابت نسل نهم خواهد شد.

نظر شما در مورد عدم عرضه این کنسول چیست؟ آیا ترجیح می‌دادید ایکس باکس ۷۲۰ جایگزین Xbox One شود؟ نظر خود را با تیلنو به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “چرا Xbox 720 هیچوقت عرضه نشد؟

 1. محمد گفت:

  گفتید که طرفدارا فک میکردن نام ایکس باکس از کیفیت تلویزیون ها ایده میگیره یه لحظه تو ذهنم اومد Xbox 4k یا Xbox 8k برای نسل بعدش چقد سم بود

  1. بهراد گفت:

   اون موقع بچه‌ها تو مدارس برای کل انداختن تا ایکس باکس ۱۰k رو هم می‌رفتن :))

 2. آرش مرادپور گفت:

  سلام و خسته نباشید تازه با سایت تون آشنا شدم مقاله خوبی بود ممنون از زحمات تیم خوبتون موفق باشید

 3. HADISI گفت:

  سلام خیلی مقاله عالی و مفیدی بود پیروز باشید

 4. حدیث گفت:

  خیلی مقاله عالی و مفیدی بود پیروز باشید

 5. محمد بهادري گفت:

  به نظرم مقاله عالی بود

 6. سلام به همگی. اصلا همیشه بساط همین بوده، نسل هفتم فکر می کردن اکس باکس بعدی Xbox 2 نام می گیره ولی وقتی دیدن ۳۶۰ نام گرفت همه تعجب کردن. نسل هشت رو که خودتون گفتید. تازه نسل نه رو فکر می کردن می خوان بذارن xbox two.

 7. زولا عشق من گفت:

  XBOX 720 واقعی بوده؟ من فکر میکردم همش چرند باشه دمتون گرم موضوع جالبی بود

 8. وریجیل گفت:

  مطلب خوبی بود و برای اولین بود نام ایکس‌باکس ۷۲۰ رو می شنوم ولی داستان جالب داشت ممنون از مقاله خوب شما

 9. محمد مهدی کاوند گفت:

  بسیار جالب و دقیق🔥

 10. nick گفت:

  من همون one و ترجیح میدم

 11. علیرضا نصرالهی گفت:

  عالی بود خسته نباشید اطلاعات مفیدی بود 🙏🙏

 12. WISE گفت:

  واقعیت من یه سرچایی که میزدم میدیدم هی xbox720 به عنوان کنسول نسل بعدی میومد و فکر میکردم ساخته و پرداخته ذهن طرفداراست و شایعه س😂
  ولی الان میبینم داستان همچینم دری وری نبوده.
  مقاله خوبی بود دمت گرم ادامه بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *