مقالات علمی, یادداشت

کاربرد هوش مصنوعی در بازی های ویدیویی

تصویری مفهومی از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و بازی‌های ویدیویی برای سال‌های زیادی، یک پیوند جدا نشدنی با یکدیگر داشته‌اند و با توجه به شواهد موجود، این پیوند در آینده نیز محکم‌تر خواهد شد. با تیلنو همراه باشید تا راجع به یکی از تاثیر گذار‌ترین عوامل موثر بر تجربه‌ی یک بازی ویدیویی‌ صحبت کنیم.

از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) یا AI همواره به عنوان فناوری نوینی یاد می‌کنند که آینده‌ی بشر را رقم خواهد زد و پیشرفت این فناوری باعث تغییرات زیادی در زمینه‌های مختلف علمی می‌شود. بدون شک دنیای بازی‌های ویدیویی نیز با پیشرفت و توسعه هوش مصنوعی تغییرات زیادی را به خود خواهد دید.

هوش مصنوعی یک فاکتور مهم در بازی‌های ویدیویی

طرفداران بازی‌های ویدیویی سال‌هاست که در انواع بازی‌ها با هوش مصنوعی در ارتباط هستند. هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها در یک بازی ویدیویی است که اگر به درستی پیاده سازی شود، می‌تواند یک تجربه لذت‌بخش از بازی کردن را در اختیار گیمر‌ها قرار دهد. در سمت مقابل اگر سازندگان بازی، هوش مصنوعی را به خوبی پیاده سازی نکنند، بازی کردن می‌تواند تبدیل به یک تجربه حوصله سربر و بعضا عذاب آور شود.

در بازی‌های ویدیویی از هوش مصنوعی برای ایجاد واکنش و رفتار در عوامل NPCs یا None Player Characters یا همان شخصیت‌های غیر قابل بازی‌ای که در محیط بازی وجود دارند، استفاده می‌شود. به عنوان مثال در بازی‌های اکشن و شوتر، کنترل عده‌ای از شخصیت‌هایی که روبروی شخصیت اصلی بازی قرار دارند، و وظیفه‌ی اصلی آن‌ها شلیک کردن و کشتن بازیکن است، بر عهده‌ی سیستم AI بازی است. مقدار ذکاوت و هوشمندی این ان‌پی‌سی‌ها بسته به درجه سختی بازی متفاوت است. اگر بازی در حالت آسان در حال اجرا باشد، رفتار و واکنش‌های شخصیت‌های مقابل بازیکن، ممکن است بچه‌گانه به نظر برسد. اما در نقطه‌ی مقابل، اگر بازی در حالت سخت در حال اجرا باشد، عوامل ان‌پی‌سی می‌توانند بسیار هوشمندانه رفتار کنند و مهارت بازیکن را به چالش بکشند.

تصویری مفهومی از کاربرد AI در بازی‌های ویدیویی

مهم‌ترین کاربرد هوش مصنوعی

بالاتر گفتیم که از هوش مصنوعی برای ایجاد رفتار و واکنش در شخصیت‌های ان‌پی‌سی که در مقابل بازیکنان قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. این موضوع اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد AI در بازی‌های ویدیویی است. اهمیت این کاربرد در بازی‌های جهان‌بازی مثل سری GTA یا Marvel’s Spider-Man و همچنین بازی‌های رقابتی مثل سری فیفا یا نید فور اسپید، چندین برابر می‌شود. فرض کنید که در محیط بازی GTA V در حال گشت و گذار هستید و در داخل محیط بازی با شخصیت‌های مختلفی روبرو می‌شوید. اگر این شخصیت‌ها یا بهتر است بگوییم ان‌پی‌سی‌ها رفتار هوشمندانه‌ای از خود نشان ندهند، (به عنوان مثال با راه رفتن به دیوار برخورد کنند یا هنگام رانندگی با ماشین مدام تصادف کنند) در تجربه‌ی کلی بازی برای شما چه تاثیری می‌گذارد؟

یک مثال دیگر را باهم بررسی می‌کنیم. فرض کنید در یک یک بازی شبیه‌ساز فوتبال مثل فیفا، سیستم هوش مصنوعی بازیکنان به درستی پیاده سازی نشود (البته در حال حاضر نیز بازی فیفا پر از ایرلدات ریز و درشت است)، نتیجه نهایی چگونه خواهد بود؟ بدون شک تجربه‌ی نهایی بازی چنگی به دل نخواهد زد و نمی‌توان بدون عذاب کشیدن به بازی کردن ادامه داد.

پیاده سازی سیستم هوش مصنوعی می‌تواند مثل یک شمشیر دو لبه عمل کند. در برخی از بازی‌ها، شخصیت‌های مقابل بازیکن، (حتی در حالت نرمال بازی) از چنان هوشمندی و ذکاوتی برخوردارند که به هیچ عنوان نمی‌شود بدون لذت بردن از گیم‌پلی با آن‌ها مقابله کرد. (نمونه‌ی بارز چنین موضوعی در بازی‌های نینجا گایدن 2 و سکیرو وجود دارد.) نکته‌ی جائز اهمیت در این گونه بازی‌ها این است که باس‌های نهایی هر مرحله، الگوی خاصی در حرکاتشان ندارند و در هر لحظه یک حرکت غیر منتظره از خود بروز می‌دهند. پس می‌توان گفت که نباید در پیاده سازی سیستم‌های هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی افراط کرد، چون این عمل باعث می‌شود تجربه‌ی تهایی بازی دور از لذت باشد.

تصویری از کاربرد هوش مصنوعی در مبارزه

تجربه گیمر‌ها از بازی چه تغییری خواهد کرد؟

نمیتوان به صورت قطعی گفت که با پیشرفت هوش مصنوعی بازی‌های ویدیویی دچار چه تغییراتی می‌شوند و تجربه نهایی بازیکن از بازی چگونه خواهد بود. مطمئنا در سال‌های آینده پیشرفت‌های چشم‌گیری در محیط بازی‌ها و کنترل شخصیت‌ها و مبارزه با باس‌های نهایی بازی به‌وجود خواهد آمد. حتی ممکن است در آینده باس‌های بازی هیچ الگوی خاصی نداشته باشند و بجای آن رفتار منحصر بفرد بازیکن را تشخیص دهند و بیشتر از گذشته بازیکنان را به چالش بکشند. شاید از یک جایی به بعد بازیکنان حس کنند در یک محیط فوق‌العاده هوشمند که عوامل ان‌پی‌سی آن از خود بازیکنان نیز باهوش‌تر هستند، در حال تجربه بازی به سر می‌برند.

نظر شما درباره‌ی پیشرفت هوش مصنوعی و تاثیر آن بر روی بازی‌های ویدیویی چیست؟ به نطر شما آیا بازی کردن در آینده همچنان لذت‌بخش خواهد بود؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید