بازی, راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی, راهنمایی و آموزش, یادداشت

بازی‌هایی که طرفداران اساطیر نورس باید تجربه کنند

اساطیر نورس

اگر جزو طرفداران اساطیر نورس حساب می‌شوید و دوست دارید به همراه وایکینگ‌ها و با فریاد زدن صدای خدایان به ماجراجویی بپردازید، به هیچ وجه نباید از خیر تجربه بازی‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، غافل شوید.

ترکیب بازی‌های ویدیویی با افسانه‌های محلی و تاریخ واقعی نسل بشر، موضوع جدیدی نیست. در طی سال‌های اخیر، همواره بازی‌هایی مانند Assassin’s Creed وجود داشته‌اند که با سر زدن به نقاط مختلف دنیا، داستان تعریف می‌کنند. افسانه‌های محلی و داستان خدایان مختلف حسابی بین مردم محبوب هستند؛ به طوری که شاهد آثار زیادی با محور آن‌ها بوده‌ایم. با این حال، آن چه که در دنیای بازی‌های ویدیویی بیشتر به چشم می‌خورد، الهام گیری از اساطیر نورس و استفاده از افسانه‌های منطقه اسکاندیناوی برای ساخت آثار مختلف است. به همین دلیل، آشنایی با فولکلور (Folk Lore) وایکینگ‌ها و سرزمین‌های شمالی اروپا فراگیرتر از قبل شده است؛ چرا که بازیکنان برای فهم بهتر داستان مجبور به مطالعه کردن هستند.

برای آن دسته از گیمرهایی که از داستان‌های والهالا و افسانه‌های خدایان و الهه‌ها لذت می‌برند، بازی‌های متعددی در بازار وجود دارند که از زیبایی اساطیر نورس بهره می‌برند. از همراهی با لوکی (Loki) در بازی Munin گرفته تا جست و جو برای پیدا کردن یورمنگاند (Jörmungandr) در بازی Valheim؛ در ادامه به معرفی جذاب‌ترین این بازی‌ها می‌پردازیم.

بهترین بازی‌هایی که مربوط به اساطیر نورس می‌شوند

بازی Munin

اساطیر نورس

بازی Munin داستان به شدت جالبی دارد و به دنیا از زاویه‌ای نگاه می‌کند که کم‌تر کسی به فکرش رسیده است. در این بازی شما در قالب شخصیت مونین (Munin) قرار می‌گیرید. مونین نام یکی از دو کلاغ اودین، خدای خدایان اساطیر مورس، است که با پرواز کردن بر فراز آسمان‌ها پیام‌های مختلف را برای سرور خود منتقل می‌کند. داستان بازی از جایی شروع می‌شود که لوکی، خدای بذله گویی و شرارت در افسانه‌های شمالی، بال‌های مونین را از او گرفته و کلاغ اودین را به ظاهر یک زن بالغ در می‌آورد. حالا رونین باید با گشت و گذار در ۹ دنیا و هزارتوهای درخت ایگدراسیل (Yggdrasil)، ظاهر قبلی خود را پیدا کند و به ازگارد (Asgard) بازگردد.

مونین یک بازی Side-Scrolling است که در طول آن بازیکن باید با حرکت دادن شخصیت اصلی پازل‌ها را حل کند، موانع را از روبروی خود بردارد و هویت اصلی مونین را به او بازگرداند. همه این اتفاقات در محیطی انجام می‌شود که به زیبایی هر چه تمام‌تر و با الهام گیری از اساطیر نورس و افسانه‌های آن، طراحی شده است.

بازی Kari: Stranded On The Shores Of Vanaheim

اساطیر نورس

بازی Kari: Stranded On The Shores Of Vanaheim یک اثر Combat-free (بدون مبارزه) و پازل محور است که شما را در نقش شخصیتی به نام کاری (Kari) قرار می‌دهد. کاری نام یک واکینگ مونث بوده که طوفان کشتی او را نابود می‌کند و پس از این اتفاق، سر از ساحل‌های سرزمین ونهایم (Vanaheim) در می‌آورد. ونهایم نام یکی از ۹ سرزمین موجود در اساطیر نورس است و به خدایانی تعلق دارد که قدرت خود را از طبیعت و دانایی می‌گیرند. کاری که در این سرزمین گم شده، باید با جست و جو در محیط بازی قطعات مختلفی پیدا کرده تا دوباره کشتی خود را تعمیر کند. البته این کار آنقدرها هم ساده نیست و این شخصیت با تهدیدها و چالش‌های متفاوتی روبرو می‌شود.

بازی Oddmar

اساطیر نورس

آدمار (Oddmar) نام یک وایکینگ کوچک جثه است که برای ادامه زندگی خود با مشکلات فراوانی روبرو می‌شود. این شخصیت همواره به خاطر ضعیف بودن از قبیه خود طرد شده و به دنبال ثابت کردن خود است. اصل ماجرا از جایی شروع می‌شود که لوکی کاری می‌کند که افراد قبیله آدمار او فراموش کرده و بدون او شروع به حرکت کنند. پس از این اتفاق، آدمار فرصت بزرگی از سوی خدایان دریافت می‌کند تا مهارت‌های خود را ثابت کرده و به والهالا برسد.

بازی Oddmar یک اثر پلتفرمر و دو بعدی که می‌توانید آن را روی تلفن همراه یا کنسول‌های خود تجربه کنید. بخش بزرگی از جذابیت این بازی مربوط به پازل‌های آن می‌شود که حل کردن آن‌ها با طراحی هنری زیبای اثر، حسابی لذت بخش است. همچنین جالب است بدانید که بازی Oddmar شامل مبارزه و باس فایت‌هایی هم می‌شود که شما را در مقابل افراد مختلفی مانند خود لوکی قرار می‌دهد. همه این موارد در حالی رخ می‌دهند که با توجه به اساطیر نورس و رسوم واکینگ‌ها ساخته شده‌اند.

بازی Jotun

اساطیر نورس

بازی Jotun داستان خود را حول یک زن وایکینگ به نام ثورا (Thora) روایت می‌کند که پس از تجربه یک مرگ معمولی، به دنبال راهی برای رسیدن به والهالا است؛ چرا که تنها افرادی به والهالا می‌روند که در جنگ‌ها و به نام خدایان کشته می‌شوند. طراحی بازی Jotun کاملا دستی بوده و شامل انیمیشن‌های زیبا و یک سری باس فایت بر علیه یوتون‌ها می‌شود (یوتون‌ها در اساطیر نورث حکم همان غول‌هایی را داشته که در یوتنهایم زندگی می‌کنند). هدف اصلی Thora از پیدا کردن یوتون‌ها به خاطر مقابله با آن‌ها و به دست آوردن تایید خدایان است. همچنین جالب است بدانید که در طی داستان شاهد چهره‌های آشنایی مانند فریا (Freya)، ثور (Thor) و میمیر (Mimir) خواهید بود. اشاره به افسانه‌های باستانی مانند سیب عدن در سرزمین ازگارد، از جمله دیگر ویژگی‌های جالب این اثر است. به طور کلی بازی Jotun پر از نکات جالب برای طرفداران اساطیر نورث و وایکینگ‌ها است.

بازی The Frostrune

اساطیر نورس

بازی The Frostrune که یک اثر ماجراجویی و Point-and-Click است، با الهام گیری از اساطیر نورس ساخته شده و شما را وارد یک جزیره متروکه می‌کند؛ جزیره‌ای که ساکنان آن به تازگی منطقه را ترک کرده‌اند. شما وظیفه دارید در دنیای زیبای این بازی که به موسیقی‌ها و اشعار وایکینگ‌ها مزین شده است، به رازهای خفته درون محدوده آن پی ببرید. از جمله ویژگی‌های این بازی می‌توانیم به پازل‌ها سخت، شخصیت‌های ساخته شده بر اساس افسانه‌ها و محیط‌هایی اشاره کرد که با توجه به یافته‌های باستان شناسان طراحی شده‌اند. بازی The Frostrune به طور کلی قابلیت مشغول کردن ذهن هر بازیکنی را به خود می‌بیند.

بازی The Elder Scrolls V: Skyrim

اساطیر نورس

اگر جزو طرفداران پیگیر بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روید، بعید است که تا به حال پای خود را در سرزمین Skyrim نگذاشته باشید؛ تکمیل کردن ماموریت‌ها، افشا کردن رازهای Dragonborn و به نوعی انجام دادن هر کاری در دنیای بازی Skyrim ممکن است. اما با وجود همه این موارد، تا به حال می‌دانستید که برخلاف باور عمومی داستان اسکایریم به شدت از اساطیر نورس الهام گرفته است؟

بازی The Elder Scrolls V: Skyrim در طی گیم‌پلی و داستان بارها به افسانه‌های منطقه اسکاندیناوی اشاره می‌کند. برای مثال در اوایل بازی به شخصیتی به نام Lokir برخورد می‌کنید که به خاطر دزدیدن یک اسب دستگیر شده و هنگامی که اقدام به فرار از دست سربازان می‌کند، کمان‌داران کار او را تمام می‌کند. همان طور که از ظاهر ماجرا کاملا مشخص است، این ماجرا به شخصیت لوکی اشاره می‌کند. اگر این داستان شما را قانع نکرد باید بدانید که الدویین (Alduin) یا همان شخصیت منفی اصلی بازی Skyrim، به Wolrd-Eater معروف است. لقب World-Eater در اساطیر نورس به یورمنگاند یا همان مار جهان خوار مربوط می‌شود؛ ماری که وسعتی به اندازه کره زمین دارد. همچنین الدویین و یورمنگاند هر دو از نشانه‌های آخرالزمان هستند و از این لحاظ هم شامل ویژگی مشترکی می‌شوند.

بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice

اساطیر نورس

بازی Hellblade در مورد یک زن وایکینگ به نام سنوا (Senua) است. سنوا از زمان طفولیت با مشکلات روانی و شیزوفرنی دست و پنجه نرم می‌کند و همواره از طرف قبیله و پدر خود طرد می‌شود. اما در این میان پسری به نام دیلیون (Dillion) به کمک او آمده و از قضا عاشق سنوا هم می‌شود. اما پس از مدتی دیلیون در طی یک سری اتفاقات جان خود را از دست می‌دهد و سنوا که به هیچ وجه طاقت دوری معشوقه خود را ندارد، خیلی سریع به سمت هلهایم یا همان دنیای مردگان اساطیر نورس می‌رود تا هر جور که شدت دیلیون را بازگرداند. اما این سفر خطرناک به خاطر مشکلات ذهنی سنوا به شدت ترسناک و تلخ می‌شود.

ماجراجویی شما در دنیای بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice با اتفاقات ترسناک و زجرآور گره خورده است که در پایان با رستگاری کامل از آن بیرون می‌آیید. سازندگان بازی در استودیو Ninja Theory در پدیده روایت داستان نابغه هستند و کار خود را با توجه کاملا دقیق به تاریخ وایکینگ‌ها انجام می‌دهند. به طور کلی اگر به تجربه این بازی نبپردازید فرصت بزرگی را از دست داده‌اید.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

اساطیر نورس

بازی Assassin’s Creed Valhalla که داستان خود را در سال ۸۷۲ میلادی روایت می‌کند، در مورد یک جنگجوی وایکینگ به نام ایور (Eivor) است که در طی تلاش‌های خود برای به دست آوردن افتخار، وارد نبرد میان Templarها و اساسین‌ها می‌شود. در میان بازی‌های این لیست، والهالا به اساطیر نورس و افسانه‌های اسکاندیناوی پایبندتر بوده و به خوبی زندگی یک وایکینگ را به نمایش می‌کشد.

بازی Assassin’s Creed Valhalla به خاطر به تصویر کشیدن دقیق Lore و افسانه‌های وایکینگ‌ها مورد تحسین قرار گرفت. شما در طی این بازی با کلاغ‌های اودین دیدار می‌کنید، وارد ازگارد می‌شوید و حتی والهالا را هم با چشم‌های خود می‌بینید. البته همه این‌ها در اتمسفری رخ می‌دهند که مرز میان واقع گرایی و خیال‌پردازی حساب می‌شود. ترکیب تاریخ واقعی بشریت و اساطیر نورث در آخرین نسخه منتشر شده Assassin’s Creed، به شدت شیرین و جذاب است. در این میان باید اشاره کنیم که اگر قصد دارید به تجربه این بازی بپردازید، می‌توانید به صفحه خرید بازی Assassin’s Creed Valhalla برای PS4، خرید بازی Assassin’s Creed Valhalla برای PS5 و خرید بازی Assassin’s Creed Valhalla برای Xbox‌ مراجعه کنید.

بازی Valheim

اساطیر نورس

بازی Valheim یک اثر در سبک بقا است که بر اساس اساطیر نورس و افسانه‌های منقطه اسکاندیناوی درست شده است. این بازی شما را در نقش یک سرباز وایکینگ کشته شده قرار می‌دهد که از جنگ فاصله گرفته و برای یک هدف جدید مبارزه می‌کند. این سرباز در سرزمین ولهایم (Valheim) حضور دارد؛ سرزمینی که دشمنان شکست خورده‌ی اودین به آن جا تبعید شده و باقی زندگی خود را در برزخ به سر می‌برد. اما هنگامی که وارد این سرزمین می‌شوید، متوجه شرایط نابسامان آن خواهید شد. افرادی که در ولهایم حضور دارند برای گرفتن انتقام از اودین برای زندانی کردن آن‌ها، جمع می‌شوند و به دنبال پیروزی هستند.

اما جالب است بدانید که علاوه بر این، بازی Valheim اشارات متعددی به اساطیر نورس و افسانه‌ها می‌کند. برای مثال شما در طی تجربه خود سنگ‌ها و آیتم‌های متعددی پیدا می‌کنید که حکامی هر یک از آن‌ها به یک داستان یا روایت معروف مربوط می‌شود. همچنین اگر کمی در دنیای بازی گشت و گذار کنید، می‌توانید اودین را در حالی که شما را زیر نظر دارد مشاهده کنید.

بازی God of War

اساطیر نورس

با این که کریتوس در سرزمین یونان بزرگ شده و افسانه‌هایی را خلق کرده که مربوط به یونان باستان است، در سال ۲۰۱۸ و با عرضه بازی God of War سر از منطقه نورس درآورده است. با این که نویسندگان این بازی خط خاص داستانی خود را طراحی کرده‌اند، اما باز هم به اساطیر نورس و بسیای از حکایت‌های مشهور اشاره می‌کنند. تقریبا هیچ اثری وجود ندارد که بتواند اندازه بازی God of War به افسانه‌های منطقه شمالی اروپا اشاره کند و ماجراهای جالب خود را به وجود آورد. از دورفی گرفته که به یک اژدها تبدیل می‌شود تا زندانی شدن میمیر که به عنوان داناترین مرد ۹ دنیا به حساب می‌رود، بازی God of War هیچ موقع از ریشه‌های داستانی خود دور نمی‌شود.

بازی God of War از داستان‌های ماورایی اصلی دور شده و قصه خود را به گونه‌ای روایت می‌کند که افسانه‌های اصلی در پیرامون قرار گرفته و خدایان و اخلاق‌های آن‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم خیلی صریح اشاره کنیم، باید بدانید که هیچ اثری نمی‌تواند داستانی با محوریت اساطیر نورس تعریف کند که در حد بازی God of War باشد.

نظر شما در این باره چیست؟ کدام یک از بازی‌های مذکور توانسته‌اند اساطیر نورس و افسانه‌ها را بهتر به تصویر بکشند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: TheGamer

اینستاگرام تیلنو

این بازی در وب‌سایت متاکریتیک توانسته امتیاز 94 را به دست بیاورد. همچنین جوایز مختلفی از جمله بهترین بازی سال از مراسم The Game Awards 2018 را دریافت کرده است.

علاوه بر کنسول‌های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5، این بازی برای کامپیوتر نیز منتشر می‌شود.

دارندگان کنسول پلی استیشن 5 می‌توانند این بازی را رزولوشن 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه تجربه کنند.

خیر. این بازی به اسکاندیناوی منتقل شده و اساطیر نورس را به نمایش می‌گذارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *