بازی, بازی, مقالات عمومی, یادداشت

معرفی برترین بازی‌های MMO (بخش اول)

بازی MMO

بازی‌های MMO را می‌توان جزء محبوب‌ترین آثار تاریخ بازی‌های ویدئویی معرفی کرد. دسته‌ای از بازی‌ها که در آن شاهد بازی‌هایی همچون World of Warcraft و The Elder Scrolls Online هستیم. برای آشنایی با برترین آثار MMO با تیلنو همراه باشید.

 

بازی‌های آنلاین چند‌نفره گسترده که به اختصار MMO خوانده می‌شوند، دسته‌ای از بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود که تعداد زیادی از بازیکنان را در یک سرور قرار داده و زمینه تجربه جهانی بزرگ و پویا را برای آن‌ها فراهم می‌کند. این بازی‌ها به پلتفرم خاصی محدود نیستند و روی هر دستگاهی که قادر به اتصال به شبکه باشند، قابل بازی هستند. این عدم محدودیت در ژانر نیز وجود دارد و در قالب بازی‌های MMO می‌توانید سبک‌های متعدد و انواع مختلف گیم ‌پلی را مشاهده کنید. ویژگی‌های ذکر شده و قابل تجربه بودن توسط تمامی بازیکنان در سراسر دنیا موجب شده‌اند که برخی از بزرگترین و جاه‌طلبانه‌ترین بازی‌های تاریخ، در قالب MMO باشند. محبوبیت این بازی‌ها در بین علاقه‌مندان به بازی‌هایی ویدئویی تا جایی پیش رفته است که به طور سالیانه درآمدی بیش از ۱۰ میلیارد دلار کسب کنند. در رابطه با قدرت همراه کردن سطح وسیعی از بازیکنان می‌توان به بازی World of Warcraft به عنوان یکی از برترین MMOهای تاریخ اشاره کرد. مجموع زمانی که تمامی بازیکنان به تجربه بازی مذکور اختصاص داده‌اند بیشتر از ۶ میلیون سال است که این عدد بیشتر از مدت حضور انسان‌ها روی کره زمین است.

 

بازی‌های MMO در طول حیات خود پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرده و از دوران کاغذ و نوشته به استفاده از جدید‌ترین فناوری‌ها رسیده‌اند. در این مدت بازی‌های بسیاری عرضه شده‌ که برخی جزء برترین‌ها و تعدادی دیگر ارزش وقتی که برای آن‌ها می‌گذارید را ندارند. ما در این مطلب قصد داریم برترین MMOهایی را معرفی کنیم که در قالب آن‌ها می‌توانید داستان‌های مختلفی از نابود کردن موجودات عجیب و غریب گرفته تا حکمرانی بر کهکشان‌ها را تجربه کنید. برای آنکه بتوانید انتخاب درست و دقیقی داشته باشید، بازی‌های معرفی شده در دسته‌های مختلف قرار گرفته‌اند. با تیلنو و معرفی برترین‌ MMOهایی که می‌توانید در سال ۲۰۲۱ از انجام آن‌ها لذت ببرید همراه باشید.

 

برترین MMO سال ۲۰۲۱

بازی Final Fanatsy 14

بازی Final Fantasy 14

با این وجود که تجربه تک تک بازی‌های موجود در این لیست را توصیه می‌کنیم، اما اگر بخواهیم یک بازی MMO را برای سال جاری پیشنهاد کنیم، انتخاب ما بازی Final Fantasy 14 است. کمتر بازی را می‌توان یافت که تمامی ویژگی‌های یک MMO عالی را داشته باشد. با این حال بازی ذکر شده به واسطه المان‌هایی همچون گرافیک چشم‌نواز، داستان درگیر‌کننده، ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد، سیاه‌چاله‌های عالی و به‌روزرسانی‌های مداوم در صدر لیست برترین MMOها قرار می‌گیرد.

 

در سال ۲۰۱۹ سومین بسته الحاقی بازی فاینال فانتزی 14 با نام Shadowbringers عرضه شد که عملکرد بسیاری موفقی را تجربه کرد. هسته داستانی این بسته الحاقی را دنیایی تشکیل می‌دهد که به دلیل اعمال نیرو‌های روشنایی در آستانه نابودی کامل است. در اینجا شاهد وارونگی هوشمندانه‌ای از نبرد خیر و شر هستیم. حتی اگر چندان علاقه‌ای به تجربه بازی Final Fantasy 14 به عنوان یک بازی اشتراک محور ندارید، به بسته الحاقی Shadowbringers فرصت دهید تا با تجربه هیجان‌انگیز و فوق‌العاده‌اش شما را شگفت‌زده کند.

 

از زمان عرضه Final Fantasy XIV: Shadowbringers به‌روزرسانی‌های متعددی منتشر شده است که نه تنها داستان بازی را گسترش داده‌اند بلکه سیستم‌های جدیدی به بازی اضافه کرده و مکان‌های آن را تغییر داده‌اند. هم‌اکنون دنیای بازی فاینال فانتزی 14 یعنی ایورزیا (Eorzea) به جهانی عظیم تبدیل شده است که می‌توانید سال‌ها در آن گشت و گذار کنید و کار‌های مختلف انجام دهید. بدون شک بازی Final Fantasy 14 بی‌نقص نیست و مشکلاتی در آن دیده می‌شود که ممکن است به مذاق شما خوش نیاید. با این حال اگر دنبال اثری با دنیای فوق‌العاده، داستان احساسی و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مختلف هستید، این بازی مناسب شما خواهد بود.

 

برترین MMOهای عرضه نشده

بازی New World

بازی New World

MMO جدید کمپانی آمازون که با نام New World شناخته می‌شود، در طی سال‌های گذشته تغییرات بسیاری به خود دیده است. با این وجود که این بازی نوید یک MMO ارزشمند را می‌دهد، اما همچنان نگرانی‌هایی در مورد آن وجود دارد. بازی New World تأخیرهای متعددی را تجربه کرد است و هم‌اکنون فصل بهار سال ۲۰۲۱ به عنوان بازه زمانی انتشار آن معرفی شده است. این بازی به همان اندازه که می‌تواند یک MMO لذت‌بخش باشد، این پتانسیل را دارد که تنها یک بازی بقا‌-‌محور چنده نفره بزرگ باشد. شکست عظیم دیگر بازی کمپانی آمازون یعنی Crucible باعث شده است که در قبال بازی New World محتاط باشد. با این حال این کمپانی همچنان در مورد ماهیت حقیقتی بازی مذکور مطمئن نیست. مهم‌ترین ویژگی بازی New World که هیچگاه دستخوش تغییرات نشده، تمرکز آن روی خلق تجربه‌ای عالی از نبردی PvP بزرگ با حضور ۵۰ بازیکن در هر جناح برای در اختیار گرفتن کنترل قلعه‌ها و مناطق مختلف است.

 

مبارزات این بازی نیز تجربه‌ای هیجان‌انگیز بوده که مهارت در آن نیازمند حملات و جاخالی دادن هوشمندانه و به موقع است. با وجود تمامی این نقاط قوت، تأخیرها متعدد و تغییر مداوم ویژگی‌ها باعث شده‌اند که قدری نسبت به بازی New World نگران باشیم. اما این بازی همچنان می‌تواند همان اثری باشد که انتظار را داریم و منتظرش بودیم. برای اطمینان از این امر لازم است تا زمان عرضه بازی که هنوز به صورت دقیق مشخص نشده، صبر کنیم.

 

بازی Dual Universe

بازی Dual Universe

بازی Dual Universe یک MMO سندباکس به شدت جاه‌طلبانه است که می‌توان آن را حاصل ترکیب بازی‌های Minecraft و No Man’s Sky دانست، با این تفاوت که در یک دنیای مشترک جریان دارد. این بازی از سال‌ها پیش در دست ساخت است و در قالب آن می‌توان فناوری‌های هیجان‌انگیزی را مشاهده کرد. این ویژگی در نحوه مدیریت کردن هم‌زمان هزاران بازیکن در یک محیط کوچک خود را نمایان می‌کند.

 

اگر قبلاً بازی‌های سندباکس بقا‌-‌محور مانند بازی‌ Space Engineers و بسته الحاقی Empyrean بازی Warframe را تجربه کرده باشید، مطمئنا با فعل و انفعالات بازی Dual Universe آشنا خواهید بود. در دنیای این بازی همه چیز قابل تخریب است و در صورت در اختیار داشتن مهارت‌ها و منابع لازم می‌توانند به هر شکلی که بخواهید سفینه خود را طراحی کنید. برگ برنده بازی Dual Universe در رقابت با آثار هم‌رده‌اش این است که بازی مذکور با حفظ المان‌های آشنا سندباکس بقا‌-‌محور، بازیکنان را در کهکشانی بزرگ قرار می‌دهد که می‌توانند با همکاری یکدیگر پیشرفت کنند یا به جنگ‌افروزی بپردازند. در بازی Dual Universe دست بازیکنان برای کار‌های مختلفی باز است؛ برای مثال می‌توانید بلوپرینت سفینه‌ها را به دیگران بفروشید یا با استفاده از زبان برنامه‌نویسی لوآ (LUA) اتوماسیون‌های مختلفی از جمله پروتکل‌های خلبان خودکار یا سیستم‌های امنیتی پیشرفت ایجاد کنید. سازندگان بازی Dual Universe افراد جاه‌طلبی هستند که برنامه‌های بزرگی در سر دارند که اگر موفق شوند بازی مذکور به انقلابی در صنعت بازی‌های ویدیویی خواهد بود.

 

برترین MMOهای پارک تفریحی

در دنیای MMO‌ها، به آن دسته از بازی‌ها پارک تفریحی گفته می‌شود که همانند فیلم‌های مورد‌علاقه شما هستند؛ فیلم‌هایی که اگر هزارابا بار آن‌ها را تماشا کنید همچنان دوستشان خواهید داشت. در این دست آثار به جای آنکه همانند اکثر MMOهای سندباکس شما را در آب‌های عمیق و ناشناخته رها کنند، در فضایی آشنا و آرامش‌بخش قرار می‌گیرید. همانطور که از نام این بازی‌ها مشخص بوده، لذت تجربه آن‌ها همانند یک سفر تفریحی از جاذبه‌ای به جاذبه دیگر است. با این وجود که فرمول مورد استفاده این بازی‌ها قدیمی و کهنه است، اما همچنان می‌توانند مخاطبین را شگفت‌زده کنند. برخی از مشهورترین MMOهای تاریخ در دسته پارک تفریحی قرار می‌گیرند که اعتبار خود را به واسطه سیاه‌چاله‌ها، مراحل و کوئست‌های عالی خود به دست آورده‌اند.

 

بازی World of Warcraft

بازی World of Warcraft

تاریخ انتشار: ۲۳ نوامبر ۲۰۰۴
سازنده: کمپانی بلیزارد
مدل تجاری: اشتراک ماهیانه با بسته‌های الحاقی غیر رایگان

 

تاریخ MMOها را می‌توان به دوران قبل و بعد بازی World of Warcraft تقسیم کرد. اثری که نه تنها MMO را برای همیشه تغییر داد، بلکه صنعت بازی‌های ویدئویی را به کلی دگرگون کرد. با این وجود که در حدود ۱۷ سال از عرضه بازی World of Warcraft می‌گذرد، اما کمپانی بلیزارد نشان داده که همچنان قادر است مخاطبین بازی را شگفت‌زده و غافلگیر کند. Shadowlands به عنوان تازه‌ترین بسته الحاقی بازی مذکور به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی همچون معرفی سیستم‌های جدید و در اختیار داشتن یکی از برترین Endgameهای (محتواهایی که با رسیدن به بالا‌ترین سطح در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرند) تاریخ MMO توانسته است بازی وارکرافت را به دوران اوجش بازگرداند.

 

چه طرف‌دار سرسخت سیاه‌چاله‌ها باشید، چه قصد جنگیدن با دیگر بازیکنان را دارید و چه دوست دارید دنیایی زیبا و شگفت‌انگیز را کاوش کنید، در تمامی این موارد بازی World of Warcraft شما را دست‌خالی نخواهد گذاشت. این بازی هر مخاطبی را راضی خواهد کرد و حتی در بسته الحاقی Shadowlands برای دوستداران روگ‌لایک بخشی به عنوان Torghast قرار داده که با هر بار ورود به آن تغییر می‌کند. علاوه بر این شاهد بخش‌های متنوع و لذت‌بخشی همچون Timewalking (در قالب آن می‌توانید سیاه‌چاله‌های قدیمی را تجربه و لوت‌های مختلفی دریافت کنید) و World Quests (به کمک آن می‌توانید در مدت زمان کوتاهی تجربه‌ای عالی داشته باشید) هستیم.

 

بسته الحاقی Shadowlands ایرادت کم‌تعداد و کوچکی دارد که تأثیر چندانی رو تجربه شما از دنیای آزرات (Azeroth) ندارند و همچنان می‌توانید از لحظه لحظه حضور در آن لذت ببرید. درست است که در سال‌های اخیر اقداماتی برای دستیابی به جایگاه بازی World of Warcraft انجام شده و رقبای شایسته‌ای برای آن ظهور کرده‌اند، اما «برترین MMO تاریخ» لقبی نیست که به راحتی بتوان آن را از وارکرافت جدا کرد.

 

بازی Final Fanatsy 14

بازی Final Fantasy 14

تاریخ انتشار: ۲۷ اوت ۲۰۱۳
سازنده: کمپانی اسکوئر انیکس
مدل تجاری: اشتراک ماهیانه با بسته‌های الحاقی غیر رایگان

 

داستان حیات بازی Final Fantasy 14 با ناامیدی و شکست همراه است. این بازی که برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ عرضه شد، نتوانست رضایت مخاطبین را بدست آورد. با این حال کمپانی اسکوئر انیکس امید خود را از دست نداد و با کمک یک تیم جدید آن را از نو ساخت. نسخه جدید بازی Final Fantasy 14 که با نام A Realm Reborn نیز شناخته می‌شود، نه تنها توانست شکست نسخه قبلی را جبران کند، بلکه توانست طرفداران سری فاینال فانتزی را به خود جذب کند. بازی فاینتال فانتزی با جدیت و قدرت جا پای بازی World of Warcraft قرار داده و با کنار هم قرار دادن  نقاط قوت آن و معرفی سیستم کلاس‌بندی خلاقانه به اثری ارزشمند تبدیل شده است.

 

در بازی فاینال فانتزی 14 باید با ایجاد شخصیت جدید برای تجربه هر یک از کلاس‌های بازی خداحافظی کنید؛ زیرا هر زمان بخواهید می‌توانید کلاس شحصیت خود را تغییر دهید یا حتی از توانایی‌های کلاس‌های مختلف استفاده کنید. این سیستم شباهت‌هایی به سیستم Job در فاینال فانتزی‌های کلاسیک دارد. نقاط قوت بازی Final Fantasy 14 تنها به مبارزات محدود نمی‌شود و در این بازی داستانی حماسی و فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کنیم که به واسطه سه بسته الحاقی تکامل پیدا می‌کند. اگر فرصت کافی را در اختیار بازی مذکور قرار دهید، با تجربه در حد و اندازه‌های بازی‌های Final Fantasy 7 و Final Fantasy 10 رو‌به‌رو خواهید شد. نکته‌ای که در این بین قابل تامل بوده، این است که با وجود ارائه چالش‌ها و باس‌های حماسی و به‌یاد‌ماندنی، Endgame بازی Final Fantasy 14 چندان رضایت‌بخش نیست. علاوه بر این با وجود انتشار مداوم بروزرسانی‌ها، همچنان باید مبارزات و سیاه‌چاله‌های یکسان را بارها تکرار کنید.

 

اگر هنوز بازی Final Fantasy 14 را تجربه نکرده‌اید، هم‌اکنون بهترین زمان است. تازه‌ترین بسته الحاقی آن یعنی Shadowbringers که در سال ۲۰۱۹ عرضه شده و به راحتی در بین برترین‌ها قرار می‌گیرد، داستانی دراماتیک و احساسی را در دنیایی موازی روایت می‌کند. برای تهیه کنسول‌های نسل نهمی، می‌توانید برای خرید PS5 و خرید ایکس باکس سری ایکس وارد بخش فروشگاه شوید.

 

نظر شما راجع به بازی‌های MMO چیست؟ آیا این دسته از بازی به خصوص بازی World of Warcraft توانسته‌اند خاطرات خوشی را برای شما به وجود بیاورند؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

منبع: PCGamer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید