بازی, یادداشت

بهترین بازی های ویدیویی که بر اساس فیلم‌های سینمایی ساخته شده‌اند

بازی های ویدیویی

ما در طول تاریخ بازی های ویدیویی شاهد آثار متعددی بودیم که بر اساس فیلم‌های سینمایی ساخته‌ شده‌اند. در حالی که برخی از آن‌ها شکست خورده‌اند، دسته‌ای دیگر به موفقیت‌های چشم‌گیری رسیدند. ما در این مقاله به معرفی بهترین بازی‌های تاریخ می‌پردازیم که بر اساس آثار هنر هفتم ساخته شده‌اند.

در گذشته و زمانی که صنعت بازی های ویدیویی هنوز به قدرت و عظمت حال حاضرش نرسیده بود، آثاری که بر اساس فیلم‌های سینمایی ساخته می‌شدند، عمدتا از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند. از جمله این آثار می‌توان به دو بازی Superman 64 و Aliens: Colonial Marines اشاره کرد که هر دو در نوع خود یک شکست مالی-هنری محسوب می‌شوند. خوش‌بختانه این روند در سال‌های اخیر حالت بهتری را به خود گرفته و سازندگان بازی‌ های ویدیویی استراتژی متفاوتی را به عنوان الگو خود تعریف کرده‌اند. به عبارتی دیگر، در گذشته ساخت یک ویدیوگیم بر اساس یک فیلم، تنها به مسائل بازاریابی محدود می‌شد و آن بازی شخصیت خاص خود را به وجود نمی‌آورد. اما در سال‌های اخیر شرایط تغییر کرده و بازی‌سازان هنگام ساخت یک بازی جدید، به سراغ داستان خاص خود می‌روند و شخصیت‌های منحصر به فرد خود را به وجود می‌آورند.

بهترین بازی های ویدیویی که بر اساس فیلم‌های سینمایی ساخته شده‌اند

بازی Alien: Isolation

بازی های ویدیویی

بازی Alien: Isolation درست مانند مجموعه فیلم‌های Alien در سبک وحشت ساخته شده و نهایت سعی خود را به کار می‌گیرد تا آدرنالین ترشح شده‌ی بازیکن را به حداکثر برساند. Isolation به جای این که شما را با مهمات و اسلحه‌های رنگارنگ به دل میدان جنگ بفرستد، سعی می‌کند روند متفاوتی را در پیش بگیرد و درگیری‌ها را به حداقل برساند.

داستان بازی Alien Isolation حدود ۱۵ سال بعد از وقایع فیلم اول روایت می‌شود و کنترل آماندا ریپلی (Amanda Ripley)، دختر الن ریپلی، را به شما می‌دهد. مخفی کاری نقش به شدت مهمی در بازی داشته و بخش عمده‌ی آن را تشکیل می‌دهد که شما باید در طی آن، از دید چشمان بیگانه یا همان Xenomorth (هیولاهای معروف سری بیگانه)، مخفی بمانید.

بازی Marvel’s Avengers

بازی های ویدیویی

با این که بازی Marvel’s Avengers به طور مستقیم از دنیای سینمایی مارول (MCU) الهام نمی‌گیرد، اما نمی‌توانیم شباهت این دو نسبت به هم را انکار کنیم. برای مثال شما در این بازی کنترل قهرمانانی مانند ثور (Thor)، هالک (Hulk)، کاپیتان آمریکا (Captain America)، آیرون من (Iron Man) و بلک ویدو (Black Widow) را در دست می‌گیرید که در اولین فیلم انتقام جویان (Avengers)، گروه نگهبانان زمین را تشکیل می‌دادند. البته به این ۵ نفر کامالا خان (Kamala Khan) یا Ms. Marvel را هم اضافه کنید که تا به حال در دنیای سینمایی مارول دیده نشده است. اما این پایان کار نیست و بازی Marvel’s Avengers با توجه به هویتش به عنوان یک اثر Game as a Service، در آینده میزبان ابرقهرمانان دیگری مانند بلک پنتر (Black Panther) خواهد شد. اگر با اصطلاح Game as as Service آشنایی ندارید، باید بدانید بازی‌هایی در این دسته قرار می‌گیرند که تا مدت‌ها پس از عرضه میزبان محتویات جدید می‌شوند و به روز رسانی‌های جدید دریافت می‌کنند.

بازی Marvel’s Avengers علاوه بر چندین حالت آنلاین و Co-op، شامل یک کمپین داستانی جذاب می‌شود که برای تمام کردن آن به حدود ۱۵ الی ۲۰ ساعت زمان نیاز خواهید داشت. شاید این بازی نتواند داستان جذاب و منسجمی مانند MCU تعریف کند، اما بدون شک ارزش تجربه را دارد.

بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

بازی های ویدیویی

ما در طی تاریخ شاهد بازی‌ های ویدیویی متعددی از دنیای جنگ ستارگان (Star Wars) بوده‌ایم که برخی از آن‌ها جزو آثار قابل احترام حساب می‌شوند و برخی دیگر، جزو بازی‌هایی هستند که از هر نگاهی شکست خورده‌اند. خوشبختانه بازی Star Wars Jedi: Fallen Order جزو دسته اول قرار می‌گیرد و چه از لحاظ هنری و چه از لحاظ اقتصادی، موفقیت‌های زیادی را به دست آورده است. داستان این بازی در نقطه‌ای میان اتفاقات قسمت سوم و چهارم فیلم‌های جنگ ستارگان رخ می‌دهد و ماجراهای یک جدای کارآموز به نام کل کستیس (Cal Kestis) را به تصویر می‌کشد. کارآموزی که هیچ‌گاه موفق به تمام کردن دوره‌های آموزشی خود نشده و حالا در حال فرار کردن از دست نیروهای مفتش امپراطوری (Empire) است.

برخلاف سایر بازی‌های جنگ ستارگان، Fallen Order بازیکن را در نقش یک جدای واقعی قرار داده و به او اجازه می‌دهد از لایت سیبر و فورس استفاده کند. کل کستیس در طی ماجراجویی‌های خود به سیاره‌های مختلفی سفر می‌کند که هر کدام شامل رمز و رازها و راه‌های مخفی خود می‌شوند.

بازی Jurassic World Evolution

بازی های ویدیویی

بازی Jurassic World Evolution حتی نزدیک به اثری که از یک بازی پارک ژوراسیکی انتظار دارید، نیست. این بازی یک شبیه‌ساز است که توسط استودیو Frontier Development ساخته شده؛ استودیویی که سابقه ساخت بازی‌هایی مانند Planet Coaster و Planet Zoo را دارد. در این بازی شما باید کنترل یک پارک ژوراسیک را برعهده بگیرید و آن را در طی زمان بزرگ‌تر کرده و بهبود ببخشید.

خوشبختانه، Jurassic World Evolution تنها یک کپی ساده از بازی‌ های ویدیویی قبلی این استودیو نیست و هویت کاملا مجزایی دارد. از جمله ویژگی‌های این اثر می‌توان به حضور گوینده‌ها و یک درخت مهارت بلند بالا اشاره کرد که به مدیریت شما جهت می‌دهند.

بازی Middle-Earth: Shadow of War

بازی های ویدیویی

درست مانند بازی‌های جنگ ستارگان، ما در طی تاریخ بازی های ویدیویی شاهد آثار متعددی از دنیای ارباب حلقه‌ها بودیم که کیفیت مناسبی نداشتند. اما دو بازی Middle-earth: Shadow of Mordor و Middle-Earth: Shadow of War به هیچ وجه در دسته بازی‌های ضعیف قرار نمی‌گیرند. در طی این دو بازی، شما کنترل شخصیتی به نام تالیون (Talion) را به دست می‌گیرید که روحش با یک پادشاه الف به نام کلبریمبور (Celebrimbor) پیوند خورده است. همان‌طور که احتمالا حدس می‌زنید، هدف اصلی تالیون و کلبریمبور در این بازی نبرد با سائرون (Sauron) و جلوگیری از نابودی دنیا است.

بازی Middle-Earth: Shadow of War به عنوان یک پیش درآمد برای سه‌گانه ابتدایی The Lord of the Rings شناخته می‌شود و از افسانه‌های اصیل این دنیا استفاده می‌کند، اما همواره به فلسفه‌های مستقل خود پایبند است و به یک کپی ساده محدود نمی‌شود. علاه بر داستان و گیم‌پلی جذاب، Shadow of war ارزش تکرار بالایی هم دارد و می‌تواند حدود ۱۰۰ ساعت شما را در دنیای جذاب ارباب حلقه‌ها سرگرم کند.

نظر شما در مورد بهترین بازی های ویدیویی که بر اساس فیلم‌ها ساخته شده‌اند چیست؟ به نظر شما کدام یک از آثار ذکر شده برای یک گیمر می‌توانند جذاب‌تر باشند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: DigitalTrends

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید