بازی, مقالات عمومی, یادداشت

برنامه‌های سونی و مایکروسافت برای پلی استیشن ۵ و ایکس باکس نیاز به شفاف سازی دارد

سونی و مایکروسافت - بازی Mortal Kombat 11

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که شیوع ویروس کرونا، تمام فعالیت‌ها در تمامی کشور‌های جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است و عرضه‌ی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس نیز ممکن است که تحت تاثیر قرار بگیرد.

برنامه‌هایی که دو شرکت سونی و مایکروسافت برای معرفی و ورود به نسل جدید بازی های ویدیویی ترتیب داده‌اند به شدت عجیب و پیچیده است و این پیچیدگی ها فقط با شیوع این ویروس، بیشتر بر سر زبان ها افتاده‌اند.

اگر معرفی کنسول‌های نسل بعدی این دو شرکت درست و طبق روال نسلهای قبل انجام شده بود، همه ما برای انتشار آن ها در پایان سال ۲۰۲۰ هیجان داشتیم. اما رویکردی که این دو کمپانی برای معرفی و بازاریابی این دو کنسول پیش گرفته‌اند نه تنها خسته کننده است، بلکه آن هیجان همیشگی را ندارد و ما هنوز نمی‌دانیم پلی استیشن ۵ دقیقا چیست. حداقل مایکروسافت با نمایش ظاهر کنسول Xbox Series X و اجرای چند بازی بر روی آن خیال ما را از بابت واقعی بودن این کنسول راحت کرد. از آن طرف سونی با برگزاری رویدادی آموزشی به تجزیه ابعاد مختلف حافظه اس‌اس‌دی (SSD) خود پرداخت و صحبتی درباره‌ی ظاهر کنسول و بازی‌های انحصاری آن نکرد.

مشخص است که مایکروسافت و سونی هردو برای معرفی کنسول‌های نسل بعد خود، از روش قدیمی و سابق که معرفی کنسول و پس از آن بازی‌های انحصاری و نمایش قدرت کنسول ها بر روی آن بود استفاده نمی‌کنند و رویکردشان نسبت به این موضوع کاملا متفاوت است. آن‌ها یا اطلاعاتی نمی‌دهند یا تنها بخش بسیار کوچکی از آن را منتشر می‌کنند. به عنوان مثال، سونی در بیشتر نمایش‌هایش می‌گوید “مدت زمان بارگذاری” در بازی‌ها کاهش پیدا کرده است، اما چیزی را نشان نمی‌دهد که این خبر را تایید کند و این موضوع فقط در حد حرف باقی می‌ماند و باعث اعتراض و نگرانی طرفداران می‌شود.

پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس

همه‌ی ما انتظار داشتیم که رویداد اینساید ایکس باکس (Inside Xbox) دلیل قانع کننده‌ای برای این که چرا ما باید برای نسل بعد بازی‌های ویدیویی هیجان زده باشیم داشته باشد، اما پس از نمایش بازی‌ها و انتشار دموی آن‌ها، نه تنها به سوالاتمان جواب داده نشد، بلکه سوالات بیشتری را ایجاد کرد. سوال اصلی این بود که آیا دموهایی که با گرافیک نسل بعدی منتشر شده اند، به این راحتی در کنسول های فعلی نیز اجرا می‌شوند؛ تفاوت و دلیل منتظر بودن برای کنسول‌های جدید چیست؟ اگر تفاوتی وجود دارد پس چرا از آن رونمایی نمی‌شود؟‌

موضوع دیگری که باعث اعتراض طرفداران شده، این است که طبق صحبت‌های سران مایکروسافت، اسم کنسول بعدی آن‌ها ایکس باکس “Xbox” خواهد بود و نسخه سری ایکس “Series X” تنها یک نسخه از چند نسخه‌ی احتمالی این کنسول خواهد بود. حال اگر کنسول دیگری باقی مانده که باید معرفی شود چرا باید برای معرفی آن تا این مدت صبر کرد و آن را به تعویق انداخت؟

آیا این دو شرکت با برنامه ریزی محتاطانه سعی دارند تا مرتکب اشتباهی نشوند؟ چون همه ما به خوبی می‌دانیم که اشتباهات بزرگ مایکروسافت در اوایل نسل هشتم باعث شد که آنها قافله را به سونی خیلی زود ببازند و از پیش بازنده رقابت باشند. قیمت بالاتر، اجبار به آنلاین بودن در هنگام بازی، وجود کینکت که در آن زمان از دور خارج شده بود و اشتباهات دیگر، همگی باعث شدند آن‌ها حتی در ادامه نسل با وجود اقدامات بسیار خوبشان نتوانند به رقابت برگردند. اضافه کردن سرویس گیم پس (Game Pass) که اجازه تجربه بازی‌های بسیار زیادی را به صورت رایگان به مخاطبان می‌دهد و یا سرویس (Backward Compatibility) که از طریق آن می‌توان بازی‌های قدیمی را بر روی کنسول خود بازی کرد و از همه مهم تر انتشار کنسول بسیار قدرتمند ایکس باکس وان ایکس (Xbox One X)، هیچکدام توانست مقدار بسیار زیادی از مشکلات اولیه آن‌ها را حل کند. در آخر نیز نتوانستند شکستی که در شروع نسل خورده بودند را جبران کنند. شاید هر دو شرکت از این موضوع وحشت دارند و می‌خواهند تا حد ممکن، درصد خطا را پایین بیاورند.

مهم‌ترین چیزی که ما از آن اطمینان داریم این است که مشخصات سخت افزاری هر دو کنسول، قدرت بسیار بیشتری از کنسول‌های نسل فعلی دارند و امیدواریم در آینده با اطلاعاتی که منتشر می‌شود متوجه کارکرد و دلیل وجود این سخت افزار‌های بسیار قدرتمند بشویم.

به نظر شما برنده‌ی نسل بعدی جنگ کنسولی کدام شرکت خواهد بود؟ آیا سونی با رونمایی کامل از پلی استیشن ۵ (PlayStation5) می‌تواند هوادارانش را راضی کند؟ دیدگاهتان را با تیلنو به اشتراک بگذارید.

 

منبع : وبسایت Eurogamer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *