اخبار و رویدادها, بازی, کنسول

بازی Control نسخه‌ی رایگانی برای کنسول‌های نسل بعد ندارد

بازی Control

در ادامه‌ی روند پورت و انتقال رایگان بازی‌های نسل هشتم برای دو کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس، انتظار می‌رفت که بازی Control هم چنین سرنوشتی را تجربه کند . اما حالا با توجه به صحبت‌های ناشر این بازی، یعنی شرکت 505 Games، قرار نیست چنین اتفاقی را مشاهده کنیم.

بازی Control

اگر اخبار چند وقت اخیر دنیای بازی‌های ویدیویی را دنبال کرده‌اید، به احتمال زیاد خبر‌هایی مبنی بر Port رایگان بازی‌های نسل کنونی، برای دو کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس را شنیده‌اید. موضوعی که به یک بهانه‌ی تبلیغاتی برای مایکروسافت و سونی تبدیل شده و این دو مانور زیادی بر این موضوع داده و آن را با نام Smart Delivery معرفی کرده‌اند. این سرویس به گونه‌ای کار می‌کند که اگر شما اثری را که هم برای کنسول‌های نسل هشت و هم برای کنسول‌های نسل ۹ منتشر می‌شود را خریداری کنید، می‌توانید نسخه‌ی رایگان آن را برای کنسول‌های نسل نهم دریافت کنید.

برای مثال، بازی Cyberpunk 2077 اثری است که هم برای PS4 و ایکس باکس وان منتشر می‌شود و هم برای PS5 و ایکس باکس سریز ایکس. حال اگر بازیکنی نسخه‌ی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان آن را تهیه کند، می‌تواند نسخه‌ی رایگان آن را برای دو کنسول PS5 و Xbox Series X  دریافت کند و به تجربه‌ی این بازی مورد انتظار بپردازد. اما نکته‌ی عجیبی که در این میان به وجود آمده، نبودن بازی Control در میان بازی‌های لیست Smart Delivery است و هیچ بازیکنی در صورت خرید بازی بر روی کنسول‌های نسل هشت، به نسخه‌ی رایگان آن در پی اس فایو و ایکس باکس سریز ایکس دسترسی پیدا نمی‌کند. اگر می‌خواهید دلیل این اتفاق را بدانید، به هیچ وجه ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

شرکت 505 Games، ناشر بازی Control و کمپانی پشتیبانی کننده‌ی استودیو Remedy، هفته‌ی پیش بازی Control Ultimate Editon را معرفی کرد. نسخه‌ی Ultimte Edition بازی Control، علاوه بر خود اثر دارای دو DLC بزرگ بازی است که هر کدام از آن‌ها، ارزش یک بازی کامل را دارند. هم چنین، بازیکنی که این نسخه از بازی Control را بخرد، نسخه‌ی رایگان آن را بر روی کنسول‌های نسل نهم دریافت می‌کند و می‌تواند با تجربه‌ی این بازی بر روی این دو کنسول قدرتمند و پیشرفته، تجربه‌ی متفاوتی را کسب کند.

اما شرکت 505 Games در اقدامی عجیب، تنها به خریداران نسخه‌ی آلتیمیت این بازی امکان Smart Delivery را می‌دهد و آن کسانی که بازی را پیش از این خرید و تجربه کرده بودند، از این قابلیت فوق العاده به صرفه محروم خواهند ماند. به عبارتی دیگر، کسانی که در ابتدای عرضه‌ی بازی آن را خریده بودند، اگر بخواهند بازی Control را در کنسول‌های نسل ۹ تجربه کنند، دو راه در پیش دارند؛ یا باید نسخه‌ی Ultimate Edition بازی را برای پی اس فور و ایکس باکس وان خریداری کنند یا باید هنگام خرید پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس، دوباره به خرید بازی دست بزنند.

شرکت 505 Games در طی بیانیه‌ای اعلام کرد:

در حالی که ما در حال توسعه‌ و ارتقای بازی Control Ultimate Edition برای پلتفرم‌های نسل بعد هستیم، متاسفانه نمی‌توانیم به همه‌ی بازیکنان نسخه‌ای رایگان از بازی را بدهیم.

بازی Control

505 Games اظهار کرد که می‌داند برخی از گیمر‌ها از این اقدام ناراحت می‌شوند ولی آن‌ها می‌توانند که هم نسخه‌ی ۲۰۱۹ بازی و هم دو بسته‌ی الحاقی را بر روی ایکس باکس سریز ایکس و پلی استیشن 5، خرید تجربه کنند.

برای آوردن بازی Control به کنسول‌های نسل بعد در هر شکلی، باید تصمیم‌های سختی را می‌گرفتیم که این تصمیم‌ها در نهایت به عرضه‌ی نسخه‌ی آلتیمیت ادیشن بازی Control انجامید. دیر پاسخ دادن ما به سوال‌های شما به این معنی نیست که ما به حرف‌ها گوش نمی‌دهیم. به هر حال ما متاسفیم که نتوانستیم انتظارات همه‌ را برآورده کنیم و امیداریم که شما به پشتیبانی خود از بازی Control ادامه دهید.

ناشر بازی Control اعلام کرد که ماه‌های بسیاری را سپری کرده تا بتواند راه‌های مختلف عرضه‌ی نسخه‌ی آلتیمیت ادیشن کنترل را بسنجد و تصمیم نهایی را بگیرد و در این میان، همه‌ی جوانب و تصمیم‌های احتمالی را سنجیده است و به راحتی از کنار همه‌ی آن‌ها نگذشته است. ولی به هر حال تصمیم نهایی آن‌ها ممکن است که برخی از بازیکنان را نارحت کند و این ممکن است که به ضرر آن‌ها تمام شود.

اما عدم وجود پورت رایگان بازی‌ها برای نسل بعد، مورد جدیدی نیست و بسیاری از ناشر‌ها و بازی ساز‌ها دست به چنین اقدامی زده‌اند و بازی Control تنها گزینه‌ی این لیست نیست. ولی از طرف دیگر، مایکروسافت به همه‌ی استودیو‌های خود اعلام کرده که باید همه‌ی بازی‌های خود را با پورت رایگان برای نسل نهم، توسعه دهند. علاوه بر این لازم به ذکر است که آثاری مانند Madden NFL، Cyberpunk 2077 و Doom Eternal قطع به یقین پورت رایگانی را برای نسل بعد در اختیار بازیکنان قرار می‌دهند و این لیست هر روزه در حال بزرگ‌تر شدن است و باید صبر کنیم و ببینیم که این لیست تا چه اندازه بزرگ می‌شود.

اگر قصد دارید پیش از عرضه‌ی نسخه‌ی Ultimate ادیشن کنترل به تجربه‌ی آن بپردازید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Control مراجعه نمایید.

نظر شما درباره‌ی این اقدام 505 Games چیست؟ آیا شما با این اقدام موافقید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: IGN

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید