مقالات علمی, نمایش و پیش نمایش, یادداشت

بازی Cyberpunk 2077: نگاهی به تاریخچه‌ی و اتفاقات شهر نایت سیتی

بازی Cyberpunk 2077

بازی Cyberpunk 2077 با اختلاف زیاد یکی از جاه‌طلبانه‌ترین و موردانتظار‌ترین بازی‌های نسل هشتم است که تا دوماه دیگر منتشر می‌شود و تجربه‌ی قدم‌زدن در شهر بزرگ و شلوغ نایت سیتی (Night City) را به ما می‌دهد. اما اطمینان حاصل کنید که ورود به دنیایی با این عظمت و جزئیات، نیازمند دانستن پیش‌زمینه‌ای از داستان این بازی است. پس با تیلنو همراه شوید تا توضیحاتی را راجع به شهر نایت سیتی و بازی Cyberpunk 2077 به شما بدهیم.

بازی Cyberpunk 2077

مواد مخدر، عامل اصلی درگیری‌ها؛ تاریخچه‌ی دنیای سایبرپانک ۲۰۷۷

داستان و فضای کلی بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ برگرفته از یک بازی رومیزی با نام (Cyberpunk Tabletop RPG) است. پیش زمینه‌ی داستانی این بازی شباهت بسیار زیادی به دنیای واقعی دارد و اتفاقاتی که در دنیای آن رخ داده‌اند برگرفته از رخداد‌های واقعی هستند. البته تا سال ۱۹۹۰ که از این سال به بعد، این بازی رومیزی داستان خودش را روایت می‌کند و به طور کامل از رویداد‌های واقعی جدا می‌شود. در سال ۱۹۹۰ خرید و فروش مواد مخدر در کشور آمریکا با رشد بسیار زیادی همراه بود و کارتل‌های مواد مخدر، در ابعاد بسیار بزرگی فعالیت‌های خود را انجام می‌دادند. (حتی این خرید و فروش‌ها، به دولت آمریکا نیز نفوذ کرده بود و بعضی از دولت‌مردان این کشور نیز با کارتل‌ها همکاری می‌کردند) همین فعل و انفعالات باعث بروز درگیری شدیدی بین پلیس آمریکا و این کارتل‌ها شد. این جنگ تا جایی پیش‌رفت که حتی دولت آمریکا متوسل به استفاده از سلاح‌های شیمیایی شد که البته نتوانست جلوی این اتفاقات را بگیرد و حتی باعث شد که کشور‌های متحد با آمریکا، با آن‌ها قطع همکاری کنند. این قطع همکاری و متهم شناخته‌شدن دولت آمریکا، به قدرتمند‌تر شدن کارتل‌ها کمک بسیار زیادی کرد. به طوری که در سال ۱۹۹۳، نفوذ این گروه‌ها به دولت این کشور بسیار زیاد شده بود و حتی یکی از گروه‌های فروشنده‌ی مواد مخدر برای نشان دادن قدرت زیاد خود، توانستند یک بمب اتم را در شهر نیویورک (New York City) منفجر کنند.

در سال ۱۹۹۴، با از بین رفتن کامل بازار جهانی آمریکا و یک انفجار اتمی دیگر در شهر پیتزبورگ (Pittsburgh)، شرایط موجود بیش از پیش آمریکا را به سمت فروپاشی و اغتشاش سوق داد. کارخانه‌ها بخش بسیار زیادی از زندگی و اتفاقات روزمره در این کشور را با هدف پایاسازی و مدیریت بحران‌ها در دست گرفتند که جزو معدود اقدامات موفق در این زمینه بود. البته بدترین اتفاق زمانی رخ داد که در سال ۱۹۹۶ رئیس جمهور و وزیر کشور طی یک حمله توسط افرادی ناشناس، کشته شدند و آمریکا روز به روز و با گذر زمان به سمت نابودی رفت.

پس از این اتفاقات، کنترل کشور تا حد بسیار زیادی از دست دولت خارج شد و همین مورد باعث تشکیل گروه‌های خلافکار بیشتری در سطح کشور شد. دولت آمریکا و در رأس آنها وزیر دفاع این کشور، در راستای حل این مشکلات، گروه‌هایی را با نام‌های FBI، NSA، CIA و DEA را با هدف اجرای حکومت نظامی تشکیل دادند که البته تصمیم موفقی نبود و باعث بروز درگیری‌های بسیار بیشتری شد. گروه‌های خلافکار بیشتری در سطح شهر‌ها تشکیل شدند و وضعیت کشور در حدی وخیم شد که دولت آمریکا توانایی مقاومت با این حجم از آشفتگی را نداشت. همزمان و در کنار این اتفاقات، انفجارهایی وحشتناک و بلایای طبیعی باعث کشته‌شدن میلیون‌ها انسان بی‌گناه شد و اکثر شهر‌ها و ایالت‌های این کشور (از جمله کالیفرنیا) از ترس رخ دادن چنین اتفاقاتی، خود را جدا از آمریکا و به عنوان ایالتی مستقل اعلام کردند.

بازی Cyberpunk 2077

در ادامه‌ی این اتفاقات زنجیروار، شرکت‌های بیشتری از تجهیزات خود (که در سال ۲۰۷۷، در اکثر موارد شامل ارتش‌های شخصی می‌شود) برای تحت سلطه قرار دادن بقایای آمریکا استفاده کردند. اما به جای برقراری صلح، این شرکت‌ها جنگ‌هایی را علیه یک دیگر بر سر منافع مالی راه انداختند.

پیشرفت در تکنولوژی، پس از مدتی این اجازه را به مردم می‌داد که با استفاده از تکنولوژی‌های سایبرنتیک (Cybernatic) توانایی‌های خودشان را افزایش دهند. اوایل این پیشرفت‌ها در اکثر مواقع برای سربازها، گروه‌های خلافکار و افراد نظامی استفاده می‌شد، اما پس از مدتی تبدیل به یکی از ارکان مهم در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها شد و حتی از قابلیت‌های آنها برای تفریح به شکل‌های مختلف استفاده می‌شد. این تکنولوژی‌های جدید در کنار اختلاف طبقاتی شدیدی که حاصل مدیریت نادرست و درگیری‌های طولانی بود، باعث می‌شود که شما در حین تجربه‌تان از بازی، مناطقی را ببینید که بسیار پیشرفته و مدرن به نظر می‌رسند و از طرفی دیگر پا به محیط‌هایی بگذارید که به طرز وحشتناکی عقب افتاده هستند.

لازم به ذکر است که شما بازی را پس از رخ دادن تمامی اتفاقات بالا شروع می‌کنید.

نایت سیتی چگونه به وجود آمد؟

بازی Cyberpunk 2077

در سال ۱۹۹۲ یکی از سرمایه گذاران بسیار موفق و مرفه آمریکا به نام ریچارد نایت (Richard Night)، پروژه‌ای عظیمی را با هدف ساخت شهری جدید به نام کورونادو سیتی (Coronado City) شروع کرد. هدف ریچارد این بود که شهری را به وجود بیاورد که تبدیل به یکی از بهترین و بزرگ‌ترین مکان‌ها برای سرمایه داران و سرمایه گذاری شود. نایت همچنین عقیده داشت که این شهر می‌تواند روزی، خالی از جنایت و اتفاقاتی که دامن‌گیر باقی آمریکا شده است شود. البته این نکته نیز قابل ذکر است که در طول ساخت این شهر، به علت بزرگ‌بودن پروژه و فشاری که بر روی کارگران آن وارد شده بود، تعداد بسیار زیادی از کارگران جان خود را از دست دادند.

در سال ۱۹۹۸ ریچارد نایت توسط عده‌ای از افراد که با چشم‌انداز و آینده‌ای که او از شهر کورونادو انتظار داشت مخالف بودند، در یک قتل برنامه ریزی شده کشته شد. پس از مرگ او، اسم شهر کورونادو به عنوان یادبودی از ریچارد نایت، به نایت سیتی (Night City) تغییر یافت. این اتفاق همزمان با شروع جنگ و درگیری گروه‌های خلافکار با مأموران شرکت‌های مختلف بر سر تصاحب خیابان‌های این شهر رخ داد. نبردی که تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت و خسارت‌های بسیار زیادی را به شهر وارد ساخت. پس از این سال بود که شرکت‌های بزرگ برای جلوگیری از صدمات بیشتر، تصمیم به خروج از نایت سیتی گرفتند و این تنها گروه‌های مختلف خلافکار بودند که برای تصاحب آنچه از این شهر باقی مانده بود، به جنگ می‌پرداختند. در اوج درگیری‌ها (سال ۲۰۱۱) شرکت بزرگی به نام آراساکا (Arasaka Corporations) وارد نایت سیتی شد تا جلوی درگیری بین گروه‌ها (که دیگر آن قدرت همیشگی را نداشتند) را بگیرد و باعث ورود دوباره‌ی شرکت‌های بزرگ به این شهر شود.

شما زمانی بازی Cyberpunk 2077 را شروع می‌کنید که شرکت‌ها موفق شده‌اند تا کنترل نایت سیتی را به دست بگیرند و از آن برای اهداف و منافع خودشان استفاده کنند. البته هنوز هم درگیری‌های زیادی بین گروه‌های مختلف و صاحبان این شهر رخ می‌دهد و شهر از آرامش خاصی برخوردار نیست.

دنیای مدمکس در سایبرپانک؛ به Badlands خوش آمدید

بازی Cyberpunk 2077

در دنیای بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ شهر نایت سیتی از لحاظ جغرافیایی در نزدیکی شهر سن دیگو (San Diego) واقع شده است، اما در طی اتفاقات و بلایای طبیعی و غیر طبیعی، مناظر سرسبز این شهر تبدیل به بیابانی خشک و بی آب شده است که در بازی به عنوان سرزمین‌های بد (Badlands) شناخته می‌شوند. پس از گذشت سال‌های طولانی از سلطه‌ی شرکت‌ها بر نایت سیتی، افرادی که از حکومت و اختلاف طبقاتی که توسط این شرکت‌ها به وجود آمده بود، خسته شده بودند و یا شانسی برای بقا در این شهر نداشتند، به اجبار به سمت Badlands کوچ کردند و گروه‌هایی را در این سرزمین تشکیل دادند. مهم‌ترین منابع و ثروت برای این گنگ‌ها، غذا، آب و یا باقی منابعی که بتوان از آنها برای ادامه‌ی زندگی استفاده کرد، بودند.

سرزمین بد، از گنگ‌های بسیار پرتعداد و کم جمعیتی تشکیل شده است. اما دو خانواده‌ی بزرگ، کنترل اکثر نقاط این بیابان را در دست دارند؛ خانواده‌هایی با نام‌های (The Aldecaldos) و (Wraiths). این قوم‌ها برای کسب قدرت بیشتر به انجام کار‌هایی برای شرکت‌های بزرگ نایت سیتی و یا گروه‌های خلافکار این شهر می‌پردازند و در ازای این کمک‌ها، منابع و ثروت خوبی را دریافت می‌کنند. البته شرکت‌های بزرگ در عین همکاری با این خانواده‌ها، اجازه‌ی نزدیک شدن به مرزهای شهر نایت سیتی را به آن‌ها نمی‌دهند و در تلاش هستند تا از هرگونه درگیری و اغتشاشی دوری کنند.

بازی Cyberpunk 2077 این اجازه را به شما می‌دهد تا از بین سه خط داستانی مختلف، یکی را انتخاب کنید و به تجربه‌ی بازی بپردازید. یکی از این خط‌های داستانی، Nomad نام دارد. شما در خط داستانی Nomad بازی را از سرزمین‌های بد و یکی از گروه‌های آن منطقه شروع می‌کنید و باید برای ورود به نایت سیتی تلاش کنید. این خط‌های داستانی مختلف نشان دهنده‌ی هنر استودیو CD Projekt Red در استفاده از پتانسیل بسیار بالای این دنیا است.

چه شرکت‌هایی بر نایت سیتی سلطه دارند؟

بازی Cyberpunk 2077

در کل ۶ ابرشرکت (Mega Corporations) در شهر نایت سیتی حضور دارند که برای تحت سلطه قراردادن شهر، پایگاه‌هایی را تشکیل داده‌اند و با استفاده از جنایت‌هایی برنامه ریزی شده و مخفیانه، سعی در کنترل خیابان‌های شهر دارند. این ابرشرکت‌ها از کارخانه‌های کوچک‌تری تشکیل شده‌اند که به علت منافع و اهداف مشترکشان با یکدیگر همکاری می‌کنند. شما می‌توانید لیست این شرکت‌ها را کمی پایین‌تر مشاهده کنید.

Manucorps

بدون شک یکی از قدرتمند‌ترین شرکت‌ها در دنیای بازی سایبرپانک ۲۰۷۷، شرکت Manucorps است که در صنعت ساخت قطعات مختلف حرف اول را می‌زند. شرکت‌های کوچکی که به عنوان زیرمجموعه‌ی Manucorps شناخته می‌شوند عبارتند از Arasaka، Militech، Mitsuzuki، EBM

Agricorps

در دهه‌ی نود که زمان شروع درگیری‌ها بود، بسیار از مزارع کشور آمریکا از بین رفتند. اما تعدادی از شرکت‌ها تصمیم به ساخت ابرشرکتی به نام Agricorps کردند. کمپانی که نظارت و کنترل کاملی بر تمام مزارع این کشور و حتی بعضی از مناطق مستقل اطراف آمریکا دارد. زیر مجموعه‌های این شرکت شامل Petrochem، SovOil، ConAg، Arakomi Biocorp می‌شوند.

Cybercorps

شرکت Cybercorps بزرگ‌ترین کمپانی در زمینه‌ی تکنولوژی و یکی از مهم‌ترین زمینه‌سازان پیشرفت آن محسوب می‌شود. زیرمجموعه‌های این ابرشرکت عبارتند از: Zetatech، Microtech، Akari Heavy Industries

Biocorps

این ابرشرکت، در زمینه‌ی عضو‌های جایگزین برای بدن فعالیت می‌کند و استفاده از ابزار‌های تولید شده توسط آنها این اجازه را به شما می‌دهد تا از قدرت‌های بیشتر و ویژه‌ای برخوردار باشید. زیرمجموعه‌های این شرکت اکثرا در زمینه‌ی تولید محصولاتی که به لحاظی ژنتیکی تغییر یافته‌اند فعالیت می‌کنند و شامل: Biotechnica، Cyphire Cyberware، Bakumatsu Chipmasters می‌شوند.

Armacorps

ابرکمپانی ArmaCorps یکی از قدرتمند‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌ی تجهیزات و نیرو‌های نظامی است و چندتا از بزرگ‌ترین زیرمجموعه‌ها را در دنیای بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ دارد که شامل Arasaka، Militech، Lazarus می‌شود.

Mediacorps

شرکت Mediacorps متشکل از قدرتمند‌ترین منابع خبری در شهر نایت سیتی است که توانایی انتشار تمام اخبار و اتفاقاتی که در این شهر رخ می‌دهد را دارند. همین مورد به آنها و زیرمجموعه‌هایشان قدرت بسیار زیادی را می‌دهد.

مهم‌ترین گروه‌های خلافکار در بازی کدام هستند؟

بازی Cyberpunk 2077

ممکن است در طول تجربه‌تان از بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ با گروه‌های بسیار مختلف و پرشماری مواجه شوید. اما در حال حاضر گروه‌هایی که توسط استودیو Cd Projekt Red تایید شده‌اند، هفت دسته هستند که هرکدام پیشینه و اهداف مشخص و مخصوص به خود را دارند تا تنوع زیادی به داستان و گیم‌پلی بازی ببخشند.

Animals

گروه خلافکار حیوان‌ها (Animals) همانطور که از اسمشان پیداست، یک گروه بسیار خشن و خون‌ریز هستند که علاقه‌ی بسیار زیادی به ایجاد اغتشاش و درگیری دارند. این گروه در نبرد‌ها و در کل برای پیشبرد اهدافشان از اسلحه‌های مدرن استفاده نمی‌کنند و تنها به قابلیت‌های فیزیکی خودشان متکی هستند. البته بعضی از اعضای این دسته، از دست‌ها و پاهای مکانیکی برای بالابردن قدرت خود استفاده می‌کنند.

Scavengers

یکی دیگر از گروه‌های بازی که نقطه مقابل Animals هستند و تحت هیچ شرایطی علاقه به درگیری مستقیم ندارند و صرفا با غارت تکنولوژی‌های گروه‌های دیگر و یا مردم عادی، درآمد خود را تأمین می‌کنند Scavengers هستند. این گروه جزو قدرتمند‌ترین گروه‌های شهر نیستند اما مردم وحشت زیادی از آن‌ها دارند.

Voodoo Boys

گروه Voodoo Boys نه تنها بزرگ‌ترین گروه خرید و فروش مواد مخدر در شهر است، بلکه یکی از خشن‌ترین آنها نیز هست. البته سازندگان بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ کمی این مورد را نسبت به بازی رومیزی تغییر داده‌اند و آنها را تبدیل به افرادی کرده‌اند که زیاد از خشونت استفاده نمی‌کنند و بیشتر سعی در دفاع و زنده نگه‌داشتن اهالی جامعه‌ی خودشان هستند.

Maelstrom

گروه Maelstrom یک گنگ با تعداد نفرات بالا و بسیار خشن است که اعضای آن از به روز‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی ممکن برای خودشان استفاده می‌کنند. در دنیای بازی رومیزی این گروه کنترل بخش اسکله‌ی شهر را بر عهده داشتند اما باتوجه به نمایش‌های بازی، آنها در خط زمانی سایبرپانک ۲۰۷۷ از اسکله خارج شده‌اند.

Tyger’s Claw

گروه پنجه‌ی ببر (Tyger’s Claw) که توسط شرکت آراساکا تشکیل شده‌اند، همانطور که از اسمشان پیداست تمرکز ویژه‌ای بر روی هنر‌های رزمی دارند و استفاده‌ی خاصی از اسلحه‌ها نمی‌کنند. البته در خط زمانی بازی Cyberpunk 2077 این گروه از تکنولوژی‌های موجود برای افزایش قدرت خود استفاده کرده‌اند اما همچنان تنها سلاح آنها، حرکات رزمی‌شان است.

Lizzies

یکی از جالب‌ترین گروه‌های خلاف‌کار در بازی، گروه Lizzies هستند. اعضای این گروه طرفدار پر و پا قرص خواننده‌ی مشهور در دنیای بازی یعنی (Lizzy Wizzy) هستند که البته در کارشان بسیار خشن، و استفاده‌ی زیادی نیز از نوشیدنی‌های الکلی می‌کنند.

6th Street

دار و دسته‌ی خیابان ششم (6th Street) خود را به عنوان افرادی که وظیفه‌ی محافظت از شهر را دارند، می‌بینند. اما روش کاری آنها در محافظت از شهر و مردمش خیلی کاربردی نیست و در اکثر اتفاقات، صدمات بیشتری را نسبت به باقی گنگ‌ها به شهر وارد می‌کنند.

این موارد تمام جزئیات و مواردی است که با کنار هم قرار دادن نمایش‌های سایبرپانک ۲۰۷۷ و داستان بازی رومیزی به دست می‌آوریم. با توجه به گفته‌ی سازندگان که هر بازیکن، داستانی کاملا مخصوص به خودش را روایت می‌کند، نمی‌توان به طور دقیق گفت که آیا اتفاقاتی که در داستان بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ رخ می‌دهد، به عنوان دنباله‌ی داستانی بازی رومیزی اصلی حساب می‌شود یا خیر.

بازی Cyberpunk 2077 ایده‌های بسیار بزرگی در سر دارد، سه خط داستانی با شروع کاملا متفاوت، طراحی شخصیتی دلخواه در داستانی که خود، اقتباسی از یک اثر دیگر است، شخصی‌سازی شخصیت بسیار پرجزئیات، مراحل فرعی و اصلی بسیار پرتعداد که سازندگان از آنها به عنوان مراحلی با کیفیت یاد می‌کنند و بسیاری موارد دیگر؛ نشان می‌دهد که این بازی برروی لبه‌ی تیغ قرار دارد و یک اشتباه کوچک می‌تواند ضربه‌ی بسیار بزرگی را بر پیکره‌ی این اثر بزند. البته استودیو سی‌دی پراجکت رد با ساخت ویچر ۳ (The Witcher 3) به همه‌ی بازیکنان نشان داد که چطور می‌تواند یک دنیای بزرگ و داستانی طولانی را با گیم‌پلی و طراحی مراحلی فوق‌العاده ترکیب کند که همین مورد به ما دلگرمی می‌دهد. در کل برای تجربه‌ی بازی Cyberpunk 2077 بر روی کنسول‌های نسل هشتمی و پی‌سی باید تا تاریخ ۱۹ نوامبر (۲۹ آبان ۱۳۹۹) انتظار کشید. انتظاری که امیدواریم ارزشش را داشته باشد.

به نظر شما بازی Cyberpunk 2077 می‌تواند انتظارات را برآورده کند؟ نظراتتان را با تیلنو به اشتراک بگذارید.

منبع: وبسایت Den Of Geek

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

1 نظر در “بازی Cyberpunk 2077: نگاهی به تاریخچه‌ی و اتفاقات شهر نایت سیتی

  1. ترانه گفت:

    منتظر و مشتاقم تا بیاد 🤩🤩

دیدگاهتان را بنویسید