نقد و بررسی, نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Cyberpunk 2077 از دید سایت های معتبر دنیا

بازی Cyberpunk 2077

بالاخره روز منتشر شدن نمره‌ی منقدین به بازی Cyberpunk 2077 فرا رسید و آن طور که نقد و بررسی‌های مختلف می‌گویند، با یک نقش آفرینی عمیق و کامل روبرو هستیم که در برخی از موارد از مشکلات فنی رنج می‌برد.

باور این موضوع سخت است اما بازی Cyberpunk 2077 پس از تاخیر‌ها و سال‌ها انتظار بالاخره به روز انتشار رسیده و برخی از منتقدان موفق به تجربه‌ی بازی شده‌اند. سایبرپانک از روز اولی که در سال ۲۰۱۳ معرفی شد، هویت یک بازی موردانتظار و به شدت بزرگ را نزد مردم کسب کرد. اثری که قرار بود به Skyrim مدرن تبدیل شود و استانداردهای بازی‌های نقش آفرینی و جهان باز را از نو تعریف کند. اثری با ایده‌ها و مکانیک‌های جاه طلبانه که توسط یک بازی ساز کار بلد به نام استودیو CD Projekt RED ساخته شده.

حال برخلاف این همه شایستگی، بازی Cyberpunk 2077 پس از مواجه شدن با تاخیرات متعدد، به یک بازی نگران کننده تبدیل شد. دسته‌ای از طرفداران نگران پرمشکل بودن بازی بودند و این تاخیرها را هم مزید بر علت می‌دانستند تا سایبرپانک نتواند به آن چه که از آن انتظار می‌رفت، تبدیل شود. شما می‌توانید با مقاله‌ی بزرگ‌ترین نگرانی‌های ما در مورد بازی Cyberpunk 2077، با این نگرانی‌های پیش از عرضه، بیش‌تر آشنا شوید. اما آن طور که به نظر می‌رسد این نگرانی ها آنقدر هم جدی نبودند و می‌توان با نگاه کردن به نمرات بازی، متوجه این موضوع شد. درصد زیادی از منتقدان که موفق به تجربه‌ی بازی شده‌اند، اعتقاد دارند که سایبرپانک می‌تواند خواسته‌ها را برآورده کند و در این میان چیزی به جز مشکلات فنی، به یک مانع برای غرق شدن در شهر نایت سیتی تبدیل نمی‌شود.

داستان بازی Cyberpunk 2077 در سال ۲۰۷۷ میلادی جریان دارد و ماجراهای شخصیتی به نام V را در شهر نایت سیتی (Night City) تعریف می‌کند. V، در واقع شخصیتی است که توسط بازیکنان ساخته و به عنوان کاراکتر قابل کنترل، شناخته می‌شود. شهر نایت سیتی هم یک کلان شهر بزرگ و شلوغ است که از فساد و مشکلات اجتماعی بسیار رنج می‌برد. نایت سیتی به هیچ وجه حکم یک آرمان شهر آینده نگرانه را ندارد و سعی می‌کند آینده را به سیاه‌ترین حالت ممکن به تصویر بکشد. اگر قصد دارید با این شهر بیش‌تر آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی بازی Cyberpunk 2077: نگاهی تاریخچه و اتفاقات شهر نایت سیتی سر بزنید.

حال بازیکن پس از ساختن شخصیت خود، وارد این شهر شلوغ و پرجزئیات می‌شود و ماجراجویی خود را در یکی از موردانتظارترین بازی‌های دو دهه‌ی اخیر شروع می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل موردانتظار بودن این بازی، حضور شخص کیانو ریوز به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی است که می‌توانید در مقاله‌ی معرفی شخصیت جانی سیلورهند در بازی Cyberpunk 2077 بیش‌تر با آن آشنا شوید. هم چنین، اگرقصد دارید با دانستن اطلاعات کامل به سراغ تجربه‌ی سایبرپانک بروید، می‌توانید پیش نمایش بازی Cyberpunk 2077 را مطالعه کنید.

بازی Cyberpunk 2077

بررسی بازی Cyberpunk 2077 از دید سایت های معتبر دنیا

توسعه دهنده: استودیو CD Projekt RED

سبک: نقش آفرینی

پلتفرم‌های مقصد: پلی استیشن ۴، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس (اس)، رایانه‌های شخصی و Google Stadia

تاریخ عرضه: ۲۰ آذر ۹۹ (۱۰ دسامبر ۲۰۲۰)

وبسایت VG247

نمره: ۱۰ از ۱۰

در میان این انتظارات شدید و فشار، بازی Cyberpunk 2077 می‌توانست به سادگی از آن چه که باید می‌بود، دور شود. تجربه‌ی نهایی ممکن است آشناتر از آن چه باشد که خیلی‌ها پیش بینی کرده بودند. هر چند که برخی از عناصر بی عیب و ایراد نیستند، اما بازی پر از جزئیات ریز و داستان‌های درگیر کننده است. با وجود داشتن کارهای زیادی برای دیدن و انجام دادن، بازی Cyberpunk 2077 جزء آن دسته از بازی‌های نقش آفرینی است که ساعت‌ها بازی کردن در دنیای آن، مانند یک چشم به هم زدن می‌گذرد. این بازی دقیقا اثری است که برای تمام کردن سال ۲۰۲۰، به آن نیاز داشتیم.

وبسایت IGN Japan

نمره: ۱۰ از ۱۰

بزرگ‌ترین دست آورد بازی Cyberpunk 2077 شگفت انگیزترین شهر تاریخ بازی‌های ویدیویی، یعنی Night City است. هر چند که مبارزات خارج از داستان اصلی ممکن است کمی تکراری شود، اما مواجه کردن بازیکن با شهری که باید هر روز با آن و ساکنانش تعامل کند، به معنی واقعی کلمه تجربه‌ی یک بازی نقش آفرینی را تداعی می‌کند. برج‌های درون بازی مانند آسمان خراش‌هایی هستند که در سبک نقش آفرینی غربی مشاهده می‌کنیم.

وبسایت Digital Spy

نمره: ۱۰ از ۱۰

بازی Cyberpunk 2077 یک بازی شگفت انگیز است که ما پیش از این مانند آن را هیچ وقت تجربه نکرده‌ایم. این اثر پنجره‌ای رو به نسل بعدی گیمینگ و نمایشگر کارهایی که قادر به انجام دادن آن خواهد بود، است. ما به جهان بازی و هر آن چه که درون آن وجود دارد اعتیاد پیدا کرده‌ایم و اگر نخواهیم شهرت خود را خراب کنیم، باید بگوییم که این اثر بهترین بازی دهه‌ی ما است؛ البته برخلاف این که به مراسم Game Awards 2020 نمی‌رسد. نایت سیتی یک جهان پرجزئیات و خطرناک برای زندگی کردن است؛ جایی که پذیرفتن هر ماموریت یا انجام دادن هر مرحله، حسی مانند یک پایان تاریک در این منطقه‌ی فراموش نشدنی را دارد. هر دفعه که ما یک ماموریت را کامل کردیم و پاداش آن را گرفتیم، بلافاصله وسوسه می‌شدیم که باز هم به دنبال خطر دیگری برویم و متوجه شویم که چه ترس‌های دیگری انتظار ما را می‌کشند.

بازی Cyberpunk 2077

وبسایت Stevivor

نمره: ۹/۵ از ۱۰

مهم‌ترین نکته‌ای که باید همه در مورد بازی Cyberpunk 2077 بدانند، این است که این اثر بی ایراد نیست، اما بدون شک حکم یک بازی فوق العاده را دارد.

وبسایت Gamersky

نمره: ۹/۱ از ۱۰

هر چند که ایرادات فنی زیادی در بازی وجود دارند، اما بازی Cyberpunk 2077 در طراحی‌ها، داستان گویی، شخصیت‌ها، طراحی مراحل، مبارزات و… در حد انتظارات عمل می‌کند. صرف کردن صدها ساعت در نایت سیتی، بسیار لذت بخش است و من باور دارم که این بازی یکی از بهترین بازی‌های جهان باز و RPG دهه‌ی پیش و رو خواهد بود.

وبسایت IGN

نمره: ۹ از ۱۰

بازی Cyberpunk 2077 شما را وارد یک دنیای زیبا می‌کند که محدودیت‌های زیادی ندارد. این بازی انتخابات زیادی را جلوی شما قرار می‌دهد تا شخصیت خد را بسازید، مراحل را رد کنید و با دشمنان روبرو شوید. هم چنین، تصمیمات شما پیامدهایی دارد و می‌تواند بر روی دنیای اطراف شما و آدم هایی که در آن وجود دارند، تغییر ایجاد کند. داستان‌ها می‌توانند احساسی، خنده دار، تاریک و هیجان انگیز باشند و شاید در برخی از مواقع همه‌ی آن‌ها را با هم استفاده کنند. داستان اصلی بازی ممکن است کوتاه‌تر از آن چه که انتظار داشتید ظاهر شود و انتخاباتی که می‌تواند در پایان بندی داستان تاثیر معناداری بگذارد، زیاد روشن نیست. اما ماموریت‌های فرعی که از ابتدا هم در دسترس هستند، تاثیر قدرتمند و غافگیرکننده‌ای بر انتخابات احتمالی شما دارند. جای تاسف دارد که که باگ‌های گاه و بی گاه می‌تواند از غرق شدن در بازی جلوگیری کند، اما طراحی انعطاف پذیر و قابل تحسین بازی Cyberpunk 2077 آن را به یک نقش آفرینی به یادماندنی تبدیل می‌کند.

بازی Cyberpunk 2077

وبسایت RPG

نمره: ۹ از ۱۰

وقتی دنیای تاریک و گیم پلی بازی Cyberpunk 2077 به ثمر می‌نشیند، یک تجربه‌ی قابل تحسین، هوشمند و از همه مهم‌تر، به شدت سرگرم کننده است.

وبسایت Trusted Reviews

نمره: ۸ از ۱۰

استودیو CD Projekt با استفاده از بازی Cyberpunk 2077 یک RPG موفق ساخته است، اما در بیش‌تر مواقع زیر وزن جاه طلبانه بودنش ضربه می‌خورد. گشت و گذار در نایت سیتی یک لذت بی‌نظیر است و جهانی را به تصویر می‌کشد که مانند آن در ژانر وجود ندارد. من خود را برای ساعت‌ها در بازی گم کردم، اما چنین غرق شدنی در دنیای بازی چندین مشکل عمیق را مشخص می‌کند که با دیالوگ‌های مشکل دار و طراحی نه چندان مناسب، همراه می‌شود.

وبسایت Gamespot

نمره: ۷ از ۱۰

ممکن است تجربه‌ی شما متفاوت باشد، اما در تجربه‌ی ما باگ‌های زیادی در سر تا سر دنیا دیده می‌شد که در برخی از موارد ما را مجبور به بارگذاری آخرین ذخیره و حتی خروج از بازی می‌کرد. وارد شدن به دنیای که باید به طور مرتب از آن خارج شوید به شدت سخت است. به طور کلی، وارد شدن به دنیای بازی Cyberpunk 2077 سخت است. مواردی مانند نمایش تبلیغ‌ها، درگیری‌های خیابانی و دریافت کردن پیام‌های مربوط به ماشین‌هایی که شما هیچ موقع آن‌ها را نمی‌خرید، اضافه به نظر می‌رسند. ماموریت‌های فرعی و شخصیت‌ها مانند چراغی در شهر نه چندان جذاب نایت سیتی، می‌درخشند. ماموریت‌های فرعی و شخصیت‌ها، به شما فضای مناسبی می‌دهند تا مکانیک‌های اصلی نقش آفرینی بازی را تجربه کنید. این دو مواردی هستند که در طول تجربه‌ی ناامید کننده‌ام مرا در بازی نگه می‌داشتند.

سایبرپانک 2077

وبسایت VB Gamesbeat

نمره: ۶ از ۱۰

من فکر می‌کنم که بازی Cyberpunk 2077 تجربه‌ی هیجان انگیز و گران قیمتی را ارائه می‌دهد که بسیاری از مردم دنبال آن می‌گردند. اما این بازی برای من تنها به چند منطقه‌ی کلیدی خلاصه می‌شود و سایر محتویات جانبی هم از جاه طلب بودن بازی نشأت می‌گیرند.

میانگین نمرات بازی Cyberpunk 2077 از دید منتقدان بر روی رایانه‌های شخصی در وبسایت Metacritic و بر اساس ۴۶ نقد

۹۱

آن طور که از گفته‌های منتقدان پیدا است، بازی Cyberpunk 2077 می‌تواند به همان اثری تبدیل شود که دنیای بازی‌های ویدیویی سال‌ها انتظار آن را می‌کشید، اما برخی از مشکلات فنی و باگ ها مانع از تبدیل شدن آن به یک بازی بازی بدون نقص می‌شوند. البته آن چه که در این میان جای نگرانی دارد، این است که منتقدانی که به مطالعه‌ی نظرات آن‌ها پرداختیم، بازی را روی رایانه‌های شخصی قدرتمند خود تجربه کرده‌اند. بنابراین، احتمال می‌رود که نسخه‌ی مخصوص کنسول‌های نسل هشتمی شاید پر ایرادتر از آن اثری شود که انتظارش را داریم. البته این را نیز در نظر بگیرید که شاید چنین اتفاقی رخ ندهد و نسخه‌ی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان بازی هم مشابه با نسخه‌های PC اجرا شود. به همین دلیل، بهتر است چند وقتی صبر کنیم تا به شخصه به تجربه‌ی این بازی فوق العاده بزرگ و گران قیمت بپردازیم.

بازی Cyberpunk 2077

در پایان اگر قصد دارید به شخصه جدیدترین اثر استودیو CD projekt را تجربه کنید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Cyberpunk 2077 برای PS4، خرید بازی Cyberpunk 2077 برای PS5 و خرید بازی Cyberpunk 2077 برای ایکس باکس مراجعه کنید.

نظر شما در مورد سایبرپانک و نمرات منتشر شده در مورد آن چیست؟ آیا این بازی عملکرد بهتری نسبت به پیش بینی شما داشته یا ضعیف‌تر عمل کرده؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Metacritic

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید