پوستر بازی, راهنمای خرید بازی, گیم پلی بازی, نمایش و پیش نمایش

هرآنچه که باید در مورد بازی Star Wars Jedi: Survivor بدانید

هرآنچه که باید در مورد بازی Star Wars Jedi: Survivor بدانید

بازی Star Wars Jedi: Survivor که فاصله زیادی با عرضه آن باقی نمانده، قرار است ماجراهای کَل کستیس و Star Wars Jedi: Fallen Order را ادامه دهد. اما در این بازی جدید جاه طلبانه و مورد انتظار چه چیزی انتظار گیمر را می‌کشد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

هرآنچه که در مورد بازی Star Wars Jedi: Survivor می‌دانیم

هنگامی که بازی Star Wars Jedi: Fallen Order در سال 2019 منتشر شد، به مراتب بیش‌تر از انتظارات عمل کرد و به یکی از موفق‌ترین ویدیو گیم‌های چند سال اخیر شرکت EA تبدیل شد. حالا حدود چهار سال از آن زمان می‌گذرد و فاصله زیادی با عرضه نسخه جدید مجموعه که با پسوند Survivor شناخته می‌شود، وجود ندارد. این نسخه جدید می‌خواهد فرمول شماره اول را ادامه داده و آن را در اثری بزرگ‌تر، عمیق‌تر و جاه طلبانه‌تر ارائه دهد.

بازی Star Wars Jedi: Survivor داستان خود را چندین سال پس از وقایع شماره اول تعریف می‌کند و نسخه‌ای بالغ‌تر از شخصیت Cal Kestis را به نمایش می‌کشد. کَل حالا از یک کارآموز جوان به یک جدای ماهر تبدیل شده و با ریش‌های قرمز خود، ظاهری مردانه و بالغانه به خود گرفته است. اما ماموریت جدید این شخصیت پس از کلی دردسر در Fallen Order به چه نحوی رقم خواهد خورد؟ آیا او هنوز می‌تواند در مقابل نیروهای تاریک ایستادگی کند و نژاد جدای‌های دنیای جنگ ستارگان را زنده نگه دارد؟ در ادامه مقاله به پاسخ این سوال‌ها خواهید رسید.

بازی Star Wars Jedi: Survivor

زمان عرضه بازی Star Wars Jedi: Survivor

بازی Star Wars Jedi: Survivor که مدت زمان زیادی با عرضه آن باقی نمانده، در تاریخ هشت اردیبهشت 1402 (28 آپریل 2023) منتشر خواهد شد. گفتنی است که بازی مورد بحث برای کنسول‌های نسل هشتمی منتشر نمی‌شود و فقط در دسترس کاربران پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس/اس و رایانه‌های شخصی قرار می‌گیرد. نکته جالب توجه این است که Survivor برای انتشار در ماه مارس برنامه ریزی شده بود، اما برای پولیش‌های نهایی و ارائه بهترین ویدیو گیم ممکن با کمی تاخیر مواجه شد.

داستان

بازی Star Wars Jedi: Survivor به عنوان یک ویدیو گیم داستان محور اهمیت زیادی به ارزش‌های روایی می‌دهد و ادامه مسیر شماره اول را دنبال می‌کند. اما پیش از اینکه به سراغ بازی جدید برویم، بیایید نگاه کوتاهی به خلاصه داستان Fallen Order داشته باشیم.

آنچه که در Star Wars Jedi: Fallen Order گذشت

داستان Survivor هم درست مانند نسخه ابتدایی در مورد شخصیتی با نام کل کستیس است. کَل در زمان جنگ کلون‌ها یا Clone Wars یک پادوان محسوب می‌شد (پادوان به کارآموزهایی می‌گونید که راه تبدیل شدن به جدای را از استاد خود می‌آموزند) و مراحل آموزشی خود را پشت سر می‌گذاشت. اما شرایط برای او و دوستانش زیاد خوب پیش نمی‌رود و تحت حمله نیروهای امپراطوری و Order 66 قرار می‌گیرند. اما خود کَل به هر ترتیبی که شده از مهلکه می‌گریزد و جان خود را نجات می‌دهند. البته که او پس از فرار کردن مقام خود به عنوان یک پادوان را هم از دست می‌دهد و باید با هویتی مخفی به زندگی خود ادامه دهد.

Cal Kestis چیزی حدود پنج سال در سیاره‌ای با نام Bracca به عنوان یک کارگر اوراقچی زندگی می‌کند و هویت اصلی خویش را محفی نگه می‌دارد. اوضاع برای او چند وقتی خوب پیش می‌رود تا اینکه جان نزدیک‌ترین دوست خود را در خطر مرگ می‌بیند. در چنین شرایطی او مجبور می‌شود از قدرت‌ Force استفاده کند و دوست خود را از چنگال مرگ بیرون بکشد. اما پس از رخ دادن این رویداد هویت کَل به عنوان یک پادوان (که قابلیت تبدیل شدن به جدای را دارد) برملا می‌شود تا نیروهای امپراطوری تمام تلاش خود را برای کشتن وی به کار گیرند. ولی خب کَل کمی شانس می‌آورد و جان خود را نجات می‌دهد؛ چرا که شخصیتی با نام Cere Junda (یک جدای سابق) به کمک وی می‌آید و با سفینه‌ خود Cal را از سطح سیاره Bracca خارج می‌کند.

بازی Star Wars Jedi: Survivor

در ادامه Cere Junda شخصیت اصلی داستان را به سیاره Bogano می‌برد، جایی که استاد پیشین خودش اطلاعات مهمی را در آن پنهان کرده است. استاد قبلی Cere که با نام Eno Cordova شناخته می‌شود، لیستی از کودکان مستعد برای تبدیل شدن به جدای را تهیه کرده و آن را در یک مکان زیر زمینی پنهان کرده است. اما اگر Cal و Cere بخواهند به این مکان زیر زمینی دسترسی پیدا کنند، باید مسیر Eno Cordova را در پیش گرفته و از رازهای او سر دربیاروند. اما دو شخصیت مذکور در این ماجراجویی تنها نیستند و یک ربات کوچولو و بامزه با نام DB-1 آن‌ها را همراهی می‌کند. این ربات که تاثیر چشم‌گیری در مکانیک‌های گیم‌پلی هم دارد، پیش از این به Eno Cordova (که در حال حاضر جان خود را از دست داده) خدمت می‌کرده است.

در ادامه این ماجراجویی هیجان انگیز، Cal مجبور می‌شود به سیاره‌های مختلفی سفر کرده و به گشت و گذار در آن‌ها بپردازد. حال آن‌ها در این میان یک دوست جدید با نام Merrin هم پیدا می‌کنند که به خدمه سفینه‌شان اضافه می‌شود. اما علاوه بر این‌ها کَل متوجه می‌شود نماینده امپراطوری که به دنبال او است، Trilla نام دارد. Trilla که پیش از اضافه شدن به نیروهای امپراطوری دستیار شخصیت Cere بوده است، به چنگال نیروهای تاریک افتاده و به یکی از آن‌ها تبدیل می‌شود. اما موضوع اینجا است که Cere برای نجات Trilla هیچ تلاشی نکرده و به همین دلیل، Trilla نسبت به استاد سابق خود حس نفرت خاصی دارد.

در ادامه داستان Cal ماموریت خود را کامل کرده و لیستی که Eno Cordova درست کرده است را باز می‌کند. اما این لیست که در قالب گجتی با نام Holocron قرار دارد، تصاویر خوشایندی نشان نمی‌دهند. Cal در Holocron می‌بیند که در صورت بازسازی گروه جدای‌ها، این گروه خیلی سریع نابود می‌شود و خود او به هم به سمت Dark Force و جبهه شر می‌رود. اما قبل از این که او تصمیم بگیرد قرار است چه کاری انجام دهد، Trilla از راه رسیده و Holocron را از او می‌دزدد.

اما Cal بیکار نمی‌نشیند و با زدن به دل نیروهای امپراطوری Trilla را پیدا کرده، او را شکست داده و Holocron را پس می‌گیرد. Trilla هم که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد و به جهبه خیر بر می‌گردد تا بر علیه نیروهای امپراطوری ایستادگی کند. ولی این داستان رستگاری زیاد طول نمی‌کشد؛ چرا که Darth Vader در صحنه‌ای هیجان انگیز از راه می‌رسد و Trilla را به خاطر خیانتش نسبت به امپراطوری می‌کشد. Cal و Cere هم که به هیچ وجه قدرت مقابله با Darth Vader را ندارند، فرار می‌کنند و به سیاره Bogano باز می‌گردند. Cal هم وقت را تلف نمی‌کند و پیش از اینکه پیش بینی‌های Holocron به واقعیت تبدیل شود، آن را نابود می‌کند. در این نقطه داستان بازی Star Wars Jedi Fallen Order به پایان می‌رسد.

شروع وقایع بازی Star Wars Jedi: Survivor

اما داستان بازی Star Wars Jedi: Survivor درست پنج سال پس از وقایع Fallen Ordrer و نزدیک به رویدادهای سریال Obi-Wan Kenobi است (اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم درست 9 سال پیش از داستان فیلم Star Wars IV: A New Hope). حال در بین فاصله میان داستان دو بازی، نیروهای گروه مقاومت (از جمله خود Cal) تدابیر مختلفی برای شورش می‌چینند تا شاید بتواتند امپراطوری ظالم کهکشان را یک بار و برای همیشه از میان ببرند. جالب است بدانید که رمان Star Wars Jedi: Battle Scars به داستان همین نقشه کشی‌ها می‌پردازد و اگر دوست دارید نسبت به این خط زمانی اطلاعات بیش‌تری کسب کنید، بهتر است به سراغ کتاب ذکر شده بروید. این کتاب به شخصیت Cal Kestis هم می‌پردازد و در صورت مطالعه آن دلیل زخم بزرگ روی صورت او که در تریلرها هم مشاهده کردیم را هم خواهید فهمید.

اما با این وجود گروه Cal و دوستان او پس از مدتی از بین می‌رود و هر کدام از آن‌ها مسیر خاص خود را در پیش می‌گیرند. در حالی که خود کَل تلاشش را برای مبارزه در جبهه خیر به کار می‌گیرد، شخصیت‌هایی نظیر Cere، Greeze و Merrin راه درست را گم کرده و به جاده خاکی می‌زنند. البته این موضوع که چرا گروه مورد بحث از هم گسسته می‌شود و هر یک از اعضا راه خود را در پیش می‌گیرند معلوم نیست. بنا بر همین موضوع باید تا زمان عرضه رسمی بازی صبر کنیم تا بلکه بتوانیم اطلاعات بیش‌تری به دست آوریم. البته با توجه به آنچه که گفته می‌شود شخصیت‌های ذکر شده در طی داستان Survivor یکبار دیگر کنار هم قرار می‌گیرند تا برای رسیدن به هدفی مشترک مبارزه کنند.

بازی Star Wars Jedi: Survivor

علاوه بر نکات ذکر شده ما از هویت دو تن از شخصیت‌های منفی داستان بازی مطلع هستیم. یکی از آن‌ها که مقام سناتور امپراطوری یا Imperial Sentor را به دوش می‌کشد، کاراکتری جذاب است که جزو نژاد Pau’an محسوب می‌شود. آنتاگونیست دیگری که چندین بار در تریلرها مشاهده شده و باید به او اشاره کنیم، Rayvis نام دارد که از نژاد Gen’Dai می‌آید. Gen’Daiها موجودات تقریبا جاویدانی به حساب می‌روند که بدن‌شان از رگ و ریشه‌های متعدد ساخته شده و ظاهر انسانی‌شان را فقط و فقط به زره‌های خود مدیون هستند.

اما آنتاگونیست دیگری که از سایرین جذاب‌تر و کاریزماتیک‌تر به نظر می‌رسد، ظاهرا یکی از مقام‌های ارشد دوران High Republic بوده است. او که طبق حدس و گمان‌ها یک جدای به شمار می‌رود، نسبت به شکست فرقه جدای‌ها در مقابل نیروهای امپراتوری ناامید شده و حالا انگیزه‌های متفاوتی نسبت به زندگی گذشته خود دارد. حالا صرفا باید صبر کرد و دید که استودیو Respawn Entertainment چه محصولی را آماده انتشار کرده و تا چه حد قادر به برآورده کردن انتظارات خواهد بود.

ویژگی‌های جدید گیم‌پلی

بازی Star Wars Jedi: Survivor نسبت به نسخه پیشین پیشرفت‌های چشم گیری در زمینه گیم‌پلی کرده که به صورت مختصر به آن‌ها خواهیم پرداخت. اول از همه باید بدانید که شخصیت Cal Kestsis به عنوان یک شوالیه جدای، راه‌های متنوع‌تر برای مبارزه دارد و می‌تواند در پنج حالت مختلف (یا به عبارت انگلیسی Stance) به نبرد با دشمنان بپردازد. استیگ ازموسن (Stig Asmussen) که گارگردان بازی مورد بحث به شمار می‌رود، در طی مصاحبه‌ای که با وبسایت Game Informer داشت اشاره کرد که Cal راه‌های بیش‌تر و جذاب‌تری برای کشتن دشمنان دارد. از جمله این راه‌های جدید می‌توانیم به امکان مبارزه با دو شمشیر همزمان اشاره کنیم که حالت خیلی استایلیشی دارد. علاوه بر این، Cal قادر به استفاده از یک Crossguard Lightsaber است که ظاهر به شدت جذابی دارد. Crossguard Lightsaber نوعی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از شمشیرهای معروف جنگ ستارگان است که اگر درست به یاد داشته باشید شخصیت Kylo Ren از آن استفاده می‌کرد.

بحث جذاب دیگری که میان داستان، شخصیت پردازی و گیم پلی پُل می‌زند مربوط به تغییر شیوه مبارزه Cal در برخی موقعیت‌ها است. طبق گفته سازندگان، شخصیت اصلی بازی در برخی مواقع اصول مربوط به شوالیه‌های جدای را کنار گذاشته و از Blaster (نام تفنگ‌های موجود در جنگ ستارگان) کمک می‌گیرد. حال چرا کَل چنین کاری می‌کند و برای زنده ماندن از یک Blaster بهره می‌برد پیچش داستانی خود را دارد. البته از این زاویه هم می‌توان نگاه کرد که Cal برای زنده ماندن در مقابل نیروهای تاریکی، از روش خودشان بر روی خودشان استفاده می‌کند.

بازی Star Wars Jedi: Survivor

اما بازی Star Wars Jedi: Survivor هم درست مانند شماره پیشین شامل مکانیک‌های سکو بازی و Platforming می‌شود. کَل در بازی جدید آزادی عمل بیش‌تر در سکو بازی دارد و می‌تواند با کمک گرفتن از قابلیت‌های جدید خود به نقاطی برود که پیش از این غیرممکن به نظر می‌رسیدند. برای مثال او از یک Grappling-Hook کمک می‌گیرد و می‌تواند با استفاده از آن از صخره‌ها بالا برود و بین ارتفاعات بپرد. این پایان کار نیست و Cal حالا می‌تواند موجودات وحشی را هم به کنترل خود درآورد. شخصیت مورد بحث قادر است برخی از حیوانات را رام کرده، سوار آن‌ها شود و در سطح محیط به گشت و گذار بپردازد.

افزایش چشم گیر قابلیت شخصی سازی

جناب Cal Kestis در بازی جدید گزینه‌های زیادی برای شخصی‌سازی دارد تا گیمر بتواند او را هر چه بیش‌تر به سلیقه خود نزدیک کند. شما قادر هستید لباس‌های او را با گزینه‌های مختلفی که در دسترس قرار دارد تغییر داده و تنوع دلخواه را به وجود آورید. علاوه بر این، در Survivor قابلیت شخصی‌سازی مو و ریش کَل هم وجود دارد که حداقل در نگاه اول تنوع چشم‌گیری را در دسترس مخاطب قرار می‌دهند. پس اگر می‌خواهید با ظاهر مورد علاقه خود به جنگ نیروهای امپراتوری بروید و برای خلع قدرت آن‌ها بجنگید، موقعیت بهتری از بازی مورد بحث نخواهید داشت.

بازی Star Wars Jedi: Survivor

سیستم مورد نیاز و سیستم پیشنهادی

بازی Star Wars Jedi: Survivor یک ویدیو گیم نسل بعدی و فوق‌العاده سنگین است و حجم مورد نیاز آن، گویای همه چیز خواهد بود. در ادامه به سیستم مورد نیاز و پیشنهادی این بازی خواهیم پرداخت:

سیستم مورد نیاز

  • ویندوز 10 – 64 بیتی
  • CPU یا پردازنده مرکزی: یک Intel Core i7-7700 یا Ryzen 5 1400
  • GPU یا کارت گرافیک: یک GTX 1070 یا Radeon RX 580 به همراه هشت گیگابایت VRAM
  • یک RAM هشت گیگابایتی
  • 155 گیگابایت فضای خالی

سیستم پیشنهادی

  • ویندوز 10 – 64 بیتی
  • CPU یا پردازنده مرکزی: Intel Core i5-11600K یا Ryzen 5 5600X
  • GPU یا کارت گرافیک: RTX 2070 یا RX 6700 XT با هشت گیگابایت VRAM
  • یک RAM هشت گیگابایتی
  • 155 گیگابایت فضای خالی

در این نقطه به پایان مقاله هرآنچه که باید در مورد بازی Star Wars Jedi: Survivor می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا این بازی می‌تواند انتظارات را برآورده کرده و موفقیت‌های نسخه قبلی را تکرار کند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: PCGamer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *