تریلر بازی, گیم پلی بازی, یادداشت

بررسی گیم پلی بازی Far Cry 6 (فارکرای ۶)

بازی Far Cry 6

بالاخره چند روز پیش یوبیسافت از تریلر گیم پلی و تاریخ عرضه بازی Far Cry 6 رونمایی کرد. با بررسی تریلر گیم پلی فارکرای 6 و استخراج نکات جذاب آن، همراه تیلنو باشید.

مدت‌ها است که سری فارکرای به عنوان یکی از پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین بازی‌های یوبیسافت (Ubisoft)، محسوب می‌شود. سری بازی جذابی که بعد از ساخت نسخه اول توسط کرای تک (Crytek)، به محبوبیت بالایی رسید و با انتشار نسخه‌های مختلف، روز به روز شاهد محبوبیت روز افزون آن بودیم. فارکرای 5 (Far Cry 5) به عنوان آخرین نسخه شماره‌دار این سری، فروش فوق‌العاده‌ای کسب کرد و همین موضوع نیز باعث یک وقفه در ساخت نسخه‌های شماره‌دار این سری شد. بازی Far Cry 6 که در Ubisoft Forward سال گذشته معرفی شد، تا قبل از تریلر گیم پلی و داستانی جدید در سکوت خبری فرو رفته بود و حال به نظر می‌رسد بازاریابی یوبیسافت برای داستان جزیره یارا و مبارزه با آنتون کاستیلو (Antón Castillo)، آغاز شده است. قبل از اینکه سراغ بررسی تریلر فارکرای ۶ برویم، بهتر است یک بار در ویدئو زیر به تماشای آن بنشینید.

گیم پلی بازی Far Cry 6؛ روح تازه یا تکرار مکررات؟

بازی Far Cry 6

نکته‌ای که در همان لحظه اولیه تریلر خودنمایی می‌کند، حال و هوای بازی است که شباهت زیادی به کشورهای آمریکای جنوبی دارد. پوشش کاراکترها، لهجه آن‌ها و طراحی لوکیشن‌ها، حسابی به این منطقه شباهت داشته و به نظر می‌رسد یوبیسافت برای هر نسخه به منطقه جدیدی سفر می‌کند. با توجه به اینکه در جریان بازی به عنوان یک نیروی انقلابی فعالیت خواهیم کرد، شاهد پناهگاه‌‌های مخفی و محیط‌های مخصوص انقلابیون هستیم. ویژگی جذابی که درست مانند محل سکونت قبیله در اساسین کرید والهالا می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد و ارتقاهای مختلفی برای هرکدام ار آن‌ها در دستور کار باشد. ماموریت‌های مختلف، انتخاب بین یکی از این گروه‌های انقلابی، فعالیت‌های خاص و همراهان مخصوص برای هر گروه، ار تئوری‌های مختلف طرفداران برای افزایش تنوع فارکرای ۶در این پناهگاه‌ها هستند. راستی در همان اوایل تریلر شاهدیم که کاراکتر اصلی با اشاره کردن به یک تمساح، این موجود مخوف را به جان یک سرباز بیچاره انداخته و آن را تکه تکه می‌کند. به این ترتیب به نظر می‌رسد کاراکترهای همراه که در نسخه پنجم به بازی اضافه شده‌اند، در این نسخه نیز بازگشته‌اند؛ حال باید دید با چه ویژگی‌هایی از سوی این کاراکترها و حیوانات طرف هستیم.

نکته جالب دیگری که در جریان تریلر گیم پلی بازی شاهد بودیم، امکان تجربه مینی گیم‌های مختلف در پناهگاه‌ها و کمپ‌ها است. جنگ خروس‌ها، دامینو و تمرین با سلاح‌های مختلف، بخشی از مینی گیم‌های نشان داده شده در این تریلر هستند. خرید سلاح‌های مختلف و ارتقای آن‌ها، به دست آوردن آذوقه برای کمپ، تهیه مهمات و شخصی‌سازی ماشین‌ها، بخشی از فعالیت‌های شما در کمپ‌های مختلف خواهند بود. با توجه به صحنه‌هایی که در تریلر بازی Far Cry 6 دیدیم، به نظر می‌رسد بالاخره جزئیات گرافیکی بازی بهبود یافته و شاهد اثری با گرافیک هنری زیباتر خواهیم بود. تا به امروز بیشتر نسخه‌های سری فارکرای، در روستا‌ها و کمپ‌های مختلف جریان داشته‌اند اما به نظر می‌رسد فارکرای 6 در این زمینه نیز تغییرات زیادی را اعمال می‌کند. محیط‌های شهری پر از ساختمان‌های محل سکونت مردم، روستاهای کوچک در گوشه و کنار شهر‌ها، جنگل‌ها، رودخانه‌ها و کمپ‌های همیشگی این سری، محیط‌های بازی را تشکیل می‌دهند. تغییرات جدی در محیط بازی Far Cry 6، پتانسیل خیلی زیادی در اختیار یوبیسافت قرار داده و اگر به درستی از آن استفاده شود، می‌توانیم شاهد مراحل مختلف و متنوعی باشیم.

یکی از نکات جالب فارکرای ۶، اضافه شدن المان‌هایی مانند سوارکاری و استفاده از تانک‌های جنگی در بازی است. ویژگی‌های جدیدی که می‌تواند حسابی جذاب باشد و دست گیمرها را برای آتش بازی‌های فراوان، باز بگذارد. دوربین سوم شخص نیز پر رنگ‌تر از همیشه در بازی قرار دارد و در حین بعضی رویداد‌ها مانند اسب سواری، می‌توانید با این دوربین به تجربه بازی بپردازید. با توجه به اینکه بخش عظیمی از نقشه با سرباز‌های دولت یارا پر شده است، شاهد ایست بازرسی‌ها مختلفی هستیم که باید منتظر ماند و دید چگونه می‌توانند برای گیمر مشکل‌ساز شوند. هوش مصنوعی سرباز‌های بازی نیز به طرزی طراحی شده که اگر شما را مسلح ببینند، خیلی سریع به شما حمله کرده و برای به قتل رساندنتان، هر کاری می‌کنند. نکته جذاب بعدی، الگوگیری از المان تضعیف مناطق در فارکرای 5 است. اگر نسخه پنجم را تجربه کرده باشید، می‌دانید که برای رسیدن به شخصیت منفی اصلی بازی، در طی مراحل مختلف باید مناطق بازی که در اختیار دو برادر و یک خواهر جوزف سید بود را تصاحب می‌کردید و در آخر، آن‌ها را به قتل می‌رساندید. تا به امروز شاهد معرفی چندین شخصیت منفی مختلف در بازی نبوده‌ایم، اما بخشی که در تریلر به خرابکاری در مناطق مختلف نقشه می‌پردازد، می‌تواند نوید دهنده استفاده دوباره از این المان فارکرای 5 باشد.

بازی Far Cry 6

آنطور که به نظر می‌رسد، یوبیسافت برای گیم پلی بازی Far Cry 6 حسابی وقت گذاشته است. انیمیشن‌های مختلف درمان کاراکتر، سلاح‌های جدید، تجهیزات تهاجمی عجیب و غریب و جزئیات طراحی بالای هر کدام از آن‌ها، گوشه‌ای از تلاش یوبیسافت برای جذابیت هرچه بیشتر گیم پلی را به تصویر می‌کشد. شوربختانه نکات نگران کننده‌ای نیز در تریلر بازی وجود دارند. این نکات نگران کننده در بخش جذاب گیم پلی فارکرای 6، هوش مصنوعی NPCها، طراحی چهره‌ها کاراکترها و فیزیک رگدال (Ragdoll) بازی هستند (فیزیک رگدال به فیزیک بدن کاراکتر‌ها و اجسام در جریان بازی گفته می‌شود). امیدواریم مشکلات هوش مصنوعی فارکرای 5 گریبان‌گیر نسخه ششم نشود و ارزش مخفی‌کاری که یکی از جذاب‌ترین المان‌های سری فارکرای است را از بین نبرد. طراحی چهره کاراکترها نیز یکی ار مشکلات بازی‌های یوبیسافت هستند و مدت‌ها است که منتقدان و گیمرها به این نکته منفی اشاره می‌کنند. در جریان مبارزات بازی نیز شاهد برخورد گلوله و آسیب رساندن به دشمنان با چاقو و مهمات انفجاری بودیم، اما ظاهرا فیزیک رگدال بازی به هیچ عنوان قصد نمایان کردن آسیب‌های روی بدن کاراکتر‌ها را ندارد. اما شاید جذاب‌ترین بخش این تریلر، کوله‌های عجیب غریب بازی هستند که به نظر می‌رسد روح تازه‌ای به بازی اضافه خواهند کرد. شلیک همزمان چندین خمپاره، امکان استفاده از مینی‌گان و شعله‌افکن، قابلیت‌هایی هستند که هرکدام از این کوله پشتی‌ها در جریان فارکرای ۶ برای شما فراهم می‌کنند.

یکی دیگر از نکاتی که در نسخه پنجم به سری فارکرای اضافه شد، امکان شخصی‌سازی کاراکتر بود. در فارکرای 5 و بازی Far Cey New Dawn، در همان ابتدای بازی جنسیت کاراکتر خود را مشخص کرده و به شخصی‌سازی او می‌پردازیم. با توجه به اینکه در تریلر تنها شاهد یک کاراکتر مونث بودیم، بعضی‌ها به فکر حذف این ویژگی و بازگشت روند سابق نسخه‌های قبلی در بازی Far Cry 6 افتادند. آنطور که یوبیسافت اعلام کرده، ویژگی شخصی‌سازی کاراکتر در نسخه جدید نیز بازگشته و گیمرها می‌توانند به ساخت کاراکتر مورد علاقه خود مشغول شوند.

این تمام نکاتی بود که تیم تیلنو از تریلر گیم پلی بازی Far Cry 6 استخراج کرده است. آنطور که به نظر می‌رسد یوبیسافت حسابی روی نسخه جدید این سری کار کرده است و اگر این اثر نیز درگیر باگ‌های همیشگی و مشکلات ریز درشت و بازی‌های یوبیسافت نشود، می‌توانیم شاهد اثر خوب و جذابی باشیم.

نظر شما درباره این تریلر و نکات مختلف آن چیست؟ به نظر شما یوبیسافت چطور می‌تواند از فارکرای 6 اثری خوب و درخور بسازد؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و کاربران آن به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید