راهنمایی و آموزش, راهنمای بازی

آموزش قدم به قدم فیفا آلتیمیت تیم (بخش اوّل)

فیفا آلتیمیت تیم

سرگرم‌ کننده‌ترین بخش فیفا در سال‌های اخیر، پیچیده‌ترین بخش آن نیز به‌شمار می‌رود. اگر این پیچیدگی تا امروز شما را از تجربه‌ی فیفا آلتیمیت تیم دور نگه داشته، سعی داریم با آموزش قدم به قدم آلتیمیت تیم، به شما در این بخش محبوبِ سری فیفا کمک کنیم. با بخش اوّل این آموزش همراه تیلنو باشید.

مقدمه

اگر یک نسل به عقب برگردیم (نسل کنسولی)، با توجّه به این‌ که اینترنت به اندازه‌ی امروز در دسترس نبود، فیفا برای امثال من که مخاطب سرسختش بودم، به بخش کریر مود (Career Mode) خلاصه می‌شد. بخشی که دیگر آن اُبُهّت و جایگاه قدیم را نه برای ما نه حتّی برای خود تیم سازنده نیز ندارد. این روزها همه‌ی قسمت‌های فیفا زیر سایه‌ی فیفا آلتیمیت تیم قرار می‌گیرند.

فیفا آلتیمیت تیم هم برای مخاطبانش به شدّت سرگرم‌کننده است هم برای شرکت سازنده بازی یعنی الکترونیک آرتز (Electronic Arts)، به شدّت پول‌ساز. حتّی اگر اون قسمت “سرگرم کننده بودن” را هم حذف کنیم، با توجّه به سیاست‌های EA باز هم نتیجه حاصله همین شکل از فیفا بود که در حال حاضر شاهدش هستیم

فیفا آلتیمیت تیم

درآمد بالای EA از فیفا آلتیمت تیم

با تمام سیاست‌های غلط EA در چند سال اخیر، فیفا آلتیمیت تیم همچنان به روند رو به رشد خود از لحاظ جذب مخاطب و درآمدزایی ادامه می‌دهد. در سال مالی 2019 کلّ درآمد خالص بخش آلتیمیت تیم فیفا، برابر با 1.38 میلیارد دلار بود. که این مبلغ برار با 28 درصد کلّ درآمدهای الکترونیک آرتز بود.

مهم ترین قسمت های فیفا آلتیمت تیم

در بخش اوّل این آموزش تلاش می‌کنیم مهم‌ترین قسمت‌های فیفا آلتیمیت تیم را باهم بررّسی کنیم. امیدواریم اگر اوّلین بار است که فیفا آلتیمیت تیم را تجربه‌می‌کنید، این آموزش برایتان مفید واقع شود. اگر در طول تجربه‌ی این بخش از فیفا کمبودی احساس کردید، احتمالاً این موضوع مربوط به تنوّع رویدادهای فیفا آلتیمیت تیم است. به طور تقریبی در طول ماه چند رویداد جدید در بخش آلتیمیت تیم فیفا برگزار می‌شود. با مطالعه‌ی بخش اوّل این مجموعه آموزش، سعی کردیم تا به محبوب‌ترین رویدادهای فیفا آلتیمیت تیم اشاره کنیم.

فیفا آلتیمیت تیم

قبل از پرداختن به بخش‌های مختلف فیفا آلتیمیت تیم، ضمن ارائه‌ی یک پیشنهاد به طرفداران فیفا، صمیمانه از شما تقاضا می‌کنیم به آن عمل کنید. اگر شخصی عصبانی هستید که زود از کوره در می‌روید، لازم است قبل از تجربه‌ی فات به یک توصیه مهم توجّه کنید، سمت این بخش نروید و از سایر قسمت‌های فیفا لذّت ببرید.

ما در ایران به‌ دلایل متعدّد معمولاً از کیفیت پایین اینترنت نسبت به بسیاری از نقاط جهان رنج می‌بریم. به همین دلیل قبل از شروع هر مسابقه‌ی فیفا در حالت آنلاین، حریفتان از یک امتیاز بزرگ نسبت به شما برخوردار خواهد بود‌.

حین تجربه‌ی مسابقات فیفا آلتیمیت تیم، موارد زیادی پیش می‌آید که احساس می‌کنید کاملاً محقّ کسب پیروزی هستید ولی به دلیل شرایط نا‌برابر از کسب آن محروم می‌مانید و نتیجه، چیزی مشابه تصویر زیر است. اگر پیشنهاد ما مانع از تصمیم شما در رابطه با تجربه‌ی فیفا آلتیمیت تیم نیست، در ادامه به یکی از مهم‌ترین بخش‌های این آموزش، یعنی معرّفی کارت‌ها خواهیم پرداخت.

انواع کارت‌ها و رویدادهای مختلف فیفا آلتیمیت تیم

 

کارت‌های اوّلیه‌ی بازیکنان

درزمان عرضه‌ی هر نسخه‌ی جدید از سری فیفا، کارت‌های موجود در فیفا آلتیمیت تیم، همان کارت‌های سایر بخش‌هاست و قدرت‌های هر بازیکن در فیفا آلتیمیت تیم با سایر بخش‌ها برابر است. بسته به کیفیت بازیکن، این کارت‌ها به سه قسمت طلایی، نقره‌ای و برنز تقسیم می‌شوند. که هر کدام از این سه دسته دو نوع مختلف دارند که عبارت است از Rare که کارت‌های درخشنده‌اند و Common که کارت‌های ساده هستند.

فیفا آلتیمیت تیم

تیم هفته یا Team Of The Week :

بسته به عملکرد بازیکن هر چهارشنبه شب الکترونیک آرتز تیمی را معرّفی می‌کند متشکّل از بیست و سه بازیکن‌ مختلف از سراسر جهان که عملکرد درخشانی داشتند. از لحظه‌ی عرضه‌ی TOTW بازیکن‌های معرّفی شده، قابل دسترسی برای بازیکنان فیفا آلتیمیت تیم هستند.

به عنوان مثال اگر اِمباپه عملکرد درخشانی در تیمش ارائه دهد و در تیم هفته‌ی فیفا قرار بگیرد، کارتش در پک‌ها موجود است. اگر بازیکن خوش‌شانسی اِمباپه را از پک‌ها دربیاورد می‌تواند او را به قیمت نجومی بفروشد و سروسامانی به تیم خود بدهد.

کارت‌های TOTW هر بازیکن یک قدرت یا اُورال از کارت قبلی همان بازیکن بیشتراند مثلاً کارت طلایی اِمباپه اُورال ۸۹ داشت با عرضه‌ی اولین کارت TOTW، اُورالش ۹۰ می‌شود و کیفیت بهتری نسبت به کارت قبلی خود پیدا می‌کند. بازیکنان فیفا آلتیمیت تیم به این کارت‌ها، اینفورم (Inform) نیز می‌گویند.

ممکن است پست کارت اینفورم یک بازیکن نسبت به کارت ابتدایی‌اش در فیفا تغییر پیدا کند. به طور مثال پست امباپه از ST (مهاجم) به LW (وینگر چپ) تغییر پیدا کرده است. این هفته خاص امباپه در تیمش وینگر چپ بازی کرده و عملکرد مناسبی داشته است. پس کارت اینفورمش در فیفا آلتیمیت تیم با پست LW عرضه می‌شود.

فیفا آلتیمیت تیم

اهمّیت نقل‌ و‌ انتقالات در فیفا آلتیمیت تیم و کارت‎های Ones To Watch :

برخی بازیکنان شناخته شده‎ی دنیای فوتبال در نقل و انتقالات تابستانی، یعنی قبل از عرضه‎ی سالانه‎ی نسخه‎ی جدید فیفا، به تیم جدیدی میپیوندند. این بازیکنان در ابتدای عرضه‌ی فیفا آلتیمیت تیم، کارت‎های جدیدی به نام Ones To Watch دریافت می‌کنند.

این کارت‎ها با کارت‎های پایه‌ی بازیکنان قدرتی برابر دارند. یک ویژگی خاصّ کارت‌های Ones To Watch، آن‎ها را از سایر کارت‎های فیفا آلتیمیت تیم متمایز می‎کند. اگر بازیکنی که کارت Ones To Watch دارد، بسته به عملکردش کارت اینفورم دریافت کند، کارت Ones To Watch این بازیکن آپدیت می‎شود و هم قدرت با آخرین اینفورم آن بازیکن می‎شود.

همانطور که در بخش اوّل آموزش انواع کارت‌های فیفا نیز گفته شد، کارت‌های بازیکنان در ابتدای عرضه‌ی سالانه فیفا در تمامی بخش‌ها یکسان است. برخی بازیکنی در نقل و انتقالات زمستانی تیم خود را تغییر می‌دهند. این دسته از بازیکنان کارت پایه‌ی جدیدی (با تغییر تیم) در فیفا آلتیمیت تیم دریافت می‌کنند. عرضه‌ی کارت این بازیکنان با تیم قبلیشان از لحظه‌ی اعمال نقل و انتقالات توسّط فیفا، متوقّف می‌شود.

فیفا آلتیمیت تیم

پیوند فیفا آلتیمیت تیم و لیگ قهرمانان اروپا :

هر ساله با شروع مسابقات لیگ قهرمانان اروپا یا یوفا چمپیونز لیگ (UEFA Champions League)‌ تمام بازیکنان فیفا که با تیمشان موفق به‌ کسب سهمیه‌ شده‌اند، کارت‌های مخصوصی دریافت می‌کنند. طرح این کارت‌ها هرساله با تم مخصوص مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در آن سال هم‌خوانی دارد.

تا سال گذشته این کارت‌ها یک اُورال از کارت قبلی بازیکنان بیشتر بود. ولی امسال این کارت‌ها فقط از نظر ظاهری با کارت‌های پایه بازیکنان تفاوت دارد که در نوع خود تصمیم عجیبی از سوی الکترونیک آرتز بود. بسیاری از طرفداران معتقدند که نیازی به عرضه این کارت‌ها نبود چون کارت چمپیونز لیگ کاملاً مشابه کارت پایه‌ی بازیکنان است.

تنها استفاده‌ی متفاوت این کارت‌ها نسبت به کارت‌های ساده،‌ استفاده‌ از آن‌ها در برخی چالش‌های ساخت ترکیب یا SBC است. در بخش‌های بعدی این آموزش بصورت جداگانه به این قسمت مهم از فیفا آلتیمیت تیم می‌پردازیم.

نوع دیگر کارت‌های چمپیونز لیگ، کارت‌های Road To The Final است. در این رویداد بازیکنان خاصّی توسّط تیم سازنده‌ی فیفا انتخاب می‌شوند و کارت‌های خاصّی به آن‌ها تعلّق می‌گیرد. ویژگی این کارت‌ها این است که با صعود تیم‌ها به مرحله بعد این مسابقات، در ازای هر مرحله، یک اُورال به قدرت بازیکن اضافه می‌شود. در زیر می‌توانید کارت RTTF سانچو را فیفا آلتیمیت تیم امسال یعنی فیفا ۲۰ مشاهده کنید. در صورت قهرمانی دورتموند در مسابقات UCL امسال، کارت سانچو در فیفا آلتیمیت تیم به اُورال ۹۲ می‌رسد.

فیفا آلتیمیت تیم

انتخاب بازیکن ماه با کمک فیفا آلتیمیت تیم (Player Of The Month) :

هر ماه با توجّه به مسابقات هر لیگ، بازیکنی به عنوان بازیکن ماه از طرف رای‌گیری از طرفداران، کارشناسان و کاپیتان تیم‌های مختلف، با درصد آرای مختلف، انتخاب می‌شوند. به طور هم‌زمان در فیفا آلتیمیت تیم، کارت مخصوصی تحت عنوان بازیکن ماه به آن بازیکن خاص تعلّق می‌گیرد. اُورال این بازیکن با تشخیص EA نسبت به کارت‌های قبلی آن بازیکن متفاوت است. امسال علاوه بر POTM لیگ انگلیس و فرانسه، لالیگا هم کارت مخصوص برترین بازیکن ماه را در این بخش فیفا دریافت می‌کند.

فیفا آلتیمیت تیم

فیفا و هالووین: رویداد اسکریم(Scream)

یکی از اوّلین رویدادهایی که هر ساله همزمان با هالووین در فیفا آلتیمیت تیم برگزار می‌شود، رویداد اسکریم است. بازیکنان منتخب تیم سازنده فیفا، کارت‌های مخصوصی دریافت می‌کنند که معمولاً برخی از قابلیت‌های آن‌ها به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. تا سال گذشته اِستَت‌های (Stats) بازیکنان (عددهایی که قدرت‌ های مختلف یک بازیکن را نشان می‌هند) در طول سال در این کارت‌ها تغییر می‌کردند. ولی امسال سازندگان فیفا اعلام کردند که اِستَت‌ها تا پایان سال ثابت خواهند بود.

فیفا آلتیمیت تیم

تیم سال یا Team Of The Year :

هر سال در ابتدای سال نو‌ی میلادی، فیفا تیمی را با رای‌گیری از کارشناسان، ورزشکاران و طرفداران، به عنوان تیم سال انتخاب می‌کند. این تیم یازده نفره‌ی منتخب، کارت‌های مخصوصی با نام TOTY را در فیفا آلتیمیت تیم دریافت می‌کنند. این کارت‌ها اُورال بسیار بیشتری نسبت به کارت‌های پایه‌ی بازیکنان دارد به طوری که تا اواخر تاریخ انقضای فیفا نیز جزو کارت‌های با کیفیت و البتّه گران به حساب می‌آیند.

فیفا آلتیمیت تیم

این بود برخی از رویدادهای مهم و پرتکرار فیفا آلتیمیت تیم و کارت‌های مخصوصشان. در چند سال‌ اخیر تیم فیفا، رویدادهای بسیاری را برگزار کرده است. هر کدام از این رویدادها دارای ویژگی‌های خاصّی هستند. در طول تجربه‌ی فیفا آلتیمیت تیم خودتان با سایر رویداد‌ها به مرور آشنایی پیدا می‌کنید. پس نگران آن نباشید. ضمن این‌که در این بخش آموزش با مهم‌ترین رویدادهای فیفا آشنا شدید.

به پایان بخش اوّل آموزش فیفا آلتیمیت تیم رسیدیم. در قسمت‌های بعد مفاهیم بیشتری از بخش آلتیمیت تیم فیفا را مورد بررّسی قرار می‌دهیم. پس تیلنو را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *