نمایش و پیش نمایش, بازی, راهنمای خرید بازی Xbox Series X/S, یادداشت

نکاتی که باید در مورد بازی Forza Horizon 5 بدانید

بازی Forza Horizon 5

بازی Forza Horizon 5 شامل ویژگی‌های متنوعی می‌شود که ریشه در ایده‌های جاه‌طلبانه آن دارد؛ از وسعت نقشه بازی گرفته تا طیف بزرگی از خودروهای مختلف که با نهایت جزئیات طراحی شده‌اند. در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین اطلاعات منتشر شده در مورد ساخته جدید استودیو Playground Games بپردازیم.

نسخه‌های مختلف مجموعه Forza Horizon همواره مورد توجه منتقدان و طرفداران قرار گرفته و هر زمان که بحثی در مورد نسخه جدید سری مطرح می‌شود، همه می‌دانند که با یک بازی فوق‌العاده روبرو خواهند شد. Forza Horizon در ابتدا به عنوان زیرمجموعه Forza Motorsport عرضه شد و قرار بود به یک اثر Racing و Arcade تبدیل شود. اما نسخه‌های مختلف آن آنقدری خوب عمل کردند که در حال حاضر سری Forza Motorsport را در زیر سایه خود قرار داده‌اند. با توجه به اطلاعات منتشر شده در مورد بازی Forza Horizon 5 می‌توانیم بگوییم که قرار است با یک بازی فوق‌العاده دیگر روبرو شویم. نسخه پنجم فرنچایز مذکور می‌تواند به یک اثر ریسینگ و جهان باز باکیفیت دیگر تبدیل شود و به همین دلیل، هیجانات زیادی حول آن شکل گرفته است. به همین دلیل، می‌خواهیم در ادامه این مقاله به مرور اطلاعات کلیدی این بازی بپردازیم و جهات مختلف آن را بررسی کنیم.

بازی Forza Horizon 5

نکاتی که باید در مورد بازی Forza Horizon 5 بدانید

بزرگی نقشه

بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت سری فورتزا هورایزن، مربوط به جهان باز آن می‌شود. همان طور که به احتمال زیاد می‌دانید، بازی Forza Horizon 5 هم از این قاعده مستثنا نبوده و قرار است بازیکنان را وارد طبیعت زیبای کشور مکزیک کند. بهبود استاندارد مکانیک‌های Open-World‌ و ارتقا دادن آن‌ها با توجه به کیفیت چهار شماره اول، کار به شدت سختی بوده و نمی‌توان به راحتی آن‌ها را بهبود داد. اما با وجود این موضوع، سازندگان بازی در استودیو Playground Games فکر این قسمت را حداقل از لحاظ بزرگی نقشه کرده‌اند. با توجه به اطلاعات، تقشه بازی Forza Horizon 5 حدود 50 درصد از بازی Forza Horizon 4 بزرگ‌تر است و به همین دلیل به بزرگ‌ترین بازی تاریخ سری تبدیل می‌شود.

۱۱ عدد زیست‌بوم و محیط مختلف

بازی Forza Horizon 5 نه تنها بزرگ‌ترین نسبت به شماره‌های قبلی محسوب می‌شود، بلکه از لحاظ جزئیات هم پیشرفت محسوسی نسبت به قبل دارد. سازندگان در نمایش‌های بازی اشاره زیادی به این موضوع کرده‌اند و اعتقاد دارند که بازی جدید از لحاظ دقت در جزئیات، یک قدم بزرگ برداشته است. در واقع یکی از دلایل انتخاب کشور مکزیک به عنوان سرزمین میزبان فورتزا هورایزن 5، وجود بهانه‌های متعدد برای به وجود آوردن تنوع است. طبیعت مکزیک تنوع بالایی از لحاظ آب‌وهوا و چشم‌اندازها دارد و استودیو Playground Games هم حسابی از این نکته استفاده کرده است. به طور کلی، بازی Forza Horizon 5 شامل ۱۱ محیط متفاوت می‌شود که هر کدام دارای ظاهر، صدا، طبیعت و الگوی آب‌وهوایی خاص خود هستند.

بازی Forza Horizon 5

جزئیات Open-World

۱۱ محیط متفاوت که به آن‌ها اشاره کردیم، باعث به وجود آمدن جزئیات جالبی می‌شود که سازندگان از جذاب‌ترین آن‌ها رونمایی کرده‌اند. شما در حین ماجراجویی خود در بازی Forza Horizon 5 می‌توانید شاهد جنگل‌های انبوه با پوشش گیاهی ضخیم، زمین‌های کشاورزی با سطح‌های ناهموار و گیاهان سرسبز و دره‌هایی با سنگ‌هایی منحصر به فرد باشید. تنوع و جزئیات اثر مذکور آنقدری زیاد است که اگر بخواهیم به همه موارد آن اشاره کنیم، باید مقاله جدا و بزرگی را برای آن در نظر بگیریم.

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، باید بدانید که بازی Forza Horizon 5 شامل Point of Interestهایی می‌شود که از جذابیت بیشتری نسبت به بازی‌های قبلی سری برخوردار هستند. برای مثال، مکانی که حتی پیش از عرضه رسمی بازی هم حسابی معروف شده، آتش فشان فعالی است که می‌توانید آن را در ارتفاعات نقشه مکزیک پیدا کنید. راه رسیدن به این آتش فشان حسابی ناهموار بوده و باید برای تماشای آن جاده‌های سنگلاخی و یخ زده‌ای را پشت سر بگذارید. شهر گواناخواتو (Guanajuato) قرار است به یکی از مراکز نقشه تبدیل شود که می‌توانید جمعیت انبوه مردم را در گوشه گوشه آن مشاهده کنید.

خودروها

درست مانند هر اثر Racing دیگری، مجموعه Forza Horizon هم بیشتر در مورد خودروها و فراهم کردن شرایطی برای تجربه رانندگی با آن‌ها است. این بخش، همیشه به عنوان یکی از نقاط قوت سری شناخته می‌شود و به همین دلیل انتظارات از بازی forza Horizon 5 به شدت بالا است. چند هفته پیش، استودیو Playground Games در یکی از نمایش‌های ساخته جدید خود، اشاره کرد که فورتزا هورایزن 5 هنگام عرضه شامل بیش از ۴۰۰ خودرو خواهد بود و این رقم در طی زمان افزایش می‌یابد. البته احتمال می‌رود که حتی در زمان عرضه، تعداد خودروهای موجود در بازی از عدد مذکور بیشتر باشد و تنوع بیشتری را در اختیار بازیکنان قرار دهد. بازی Forza Horizon 4 در هنگام عرضه شامل بیش از ۴۵۰ خودرو می‌شد و با اضافه شدن محتویات به روز رسانی‌ها، این عدد را به ۷۵۰ رساند. حال انتظار می‌رود که اگر نسخه جدید نتواند تعداد خودروها در زمان عرضه را افزایش دهد، باعث افت آن هم نشود.

Horizon Adventure

کمپین اصلی بازی Forza Horizon 5 پایه و کارکرد متفاوتی با نسخه‌های قبل دارد. Horizon Adventure بزرگ‌تر از همیشه است و سایر فعالیت‌هایی که در سراسر نقشه پخش شده‌اند، روی بدنه فستیوال هورایزن قرار دارند. هدف اصلی شما در این بازی، رسیدن به تالار مشاهیر یا Hall of Fame فستیوال هواریزن است. به گفته سازندگان برای رسیدن به این هدف، آزادی عمل بالایی در اختیار بازیکنان قرار خواهد گرفت و خود آن‌ها می‌توانند اجزای مختلف راه رسیدن به هدف نهایی را مشخص کنند. علاوه بر این نکات، فعالیت‌هایی که در سراسر نقشه وجود دارند به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند و این خود بازیکنان هستند که می‌توانند مسیر پیشرفت خود را مشخص کنند. به عبارتی دیگر، خود بازی شما را مجبور به تجربه حالت‌های متفاوت نمی‌کند و می‌توانید تنها به تجربه بخش‌هایی بپردازید که بیشتر از آن لذت می‌برید. در این نقطه باید اشاره کنیم اگر قصد دارید بازی مذکور را در روز عرضه روی بهترین حالت گرافیکی تجربه کنید، می‌توانید به صفحه خرید ایکس باکس سری ایکس و خرید ایکس باکس سری اس مراجعه کنید.

بازی Forza Horizon 5

سیستم Accolades

Accolades حکم سیستم پیشرفت بازی Forza Horizon 5 را دارد و از لحظه ورود به دنیای اثر مذکور همراه شما خواهد بود. با انجام دادن هر فعالیتی یا تکمیل هر رویداد یا مسابقه‌ای، به عنوان پاداش Accolades دریافت می‌کنید. حال این فعالیت می‌تواند موارد مختلفی را در بر بگیرد؛ از شرکت در مسابقات گرفته تا خرید خودرو جدید و تجربه بخش‌های آنلاین. دریافت Accolades به حدی معین، موجب آزاد شدن Accolade Pointها می‌شود. اما Accolade Point دقیقا به چه دردی می‌خورد؟ اگر بخواهید در فورتزا هورایزن 5 به هدف خود که پیوستن به تالار مشاهیر است بیشتر نزدیک شوید، باید با استفاده از Accolade Pointها چپترهای جدید داستانی را آزاد کرده و سپس به تجربه آن‌ها بپردازید.

فستیوال Horizon

بازی Forza Horizon 5 هم مانند سایر نسخه‌های این مجموعه، دارای چندین Horizon Festival هم خواهد بود. Horizon Festival این بازی ۶ رویداد مختلف که حاوی مسابقات هیجان‌انگیز و میان پرده‌های بزرگ می‌شوند را در خود جا داده است که می‌توانید آن‌ها را در سطح نقشه پیدا کنید. Horizon Mexico نام فستیوالی است که بازی را با آن شروع کرده و دقایق ابتدایی را در محدوده فعالیت‌های آن می‌گذرانید. اما پس از کمی گشتن در نقشه بازی، آزاد خواهید بود که به سراغ فستیوال‌های دیگر هم بروید. در ادامه به صورت مختصر به معرفی چندین فستیوال معروف فورتزا هورایزن 5 می‌پردازیم:

Horizon Rush: مربوط مسابقه در دره‌ها و انجام حرکات نمایشی

Horizon Apex: این بخش در مورد مسابقات هیجان‌انگیز روی جاده‌های آسفالت با استفاده از ابرخودروها است

Horizon Baja: مسابقاتی طولانی که شما را به رانندگی در محیط‌های مختلف بازی تشویق می‌کند

Horizon Wild:  اگر به مسابقات Off-Road و رانندگی در خاک و مسیرهای ناهموار علاقه دارید باید به سراغ این بخش بروید

Horizon Street Scene: تمرکز این بخش روی مسابقات خیابانی و شبانه است که از جذابیت بالایی هم برخوردار هستند

بازی Forza Horizon 5

حالت Horizon Arcade

حالت Horizon Arcade یکی از بخش‌هایی جدید بازی Forza Horizon 5 به شمار می‌رود. ایده کلی این حالت، شرکت در مینی‌گیم‌های چندنفره و مختلفی است که درون بازی‌ آن‌ها را پیدا می‌کنید. هنگامی که مشغول تجربه بازی هستید، صدها عدد از این Horizon Arcadeها روی نقشه ظاهر می‌شوند و فعالیت‌های جذابی را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال، یکی از این Horizon Arcadeها که در تریلرهای بازی به نمایش گذاشته شد، بازیکنان را به همکاری با یکدیگر و پیدا کردن Pinataها تشویق می‌کند. تکمیل ماموریت‌های این حالت بی‌فایده هم نخواهد بود و پس از انجام هر یک از آن‌ها، از طرف بازی پاداش‌های خوبی دریافت خواهید کرد.

صداگذاری

صداگذاری و پرداختن به کیفیت آن‌ها، همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک بازی Racing باید آن را رعایت کند. مجموعه Forza Horizon هیچ زمانی در این بخش کم نگذاشته و همیشه صداگذاری مناسبی را برای شماره‌های مختلف در نظر گرفته است. با توجه به اطلاعات، متوجه شدیم یکی از بخش‌هایی که بازی Forza Horizon 5 پیشرفت بزرگی در آن داشته، همین بخش صداگذاری است. استودیو Playground Game برای طرحی این بخش از فناوری Ray-Tracing بهره برده که باعث انعکاس صدا پس از برخورد با اشیا مختلف مانند سنگ‌ها و سایر خودروها می‌شود. البته سرعت رانندگی شما و پوشش گیاهی منطقه هم تاثیرا بسزایی روی انعکاس صدا و حالات آن دارد. بنابراین با توجه به خودرو، سرعت آن و محیط اطراف جلوه‌های صوتی متفاوتی خواهید شنید.

کیفیت تصویر و نرخ فریم

بازی Forza Horizon 5 قرار است به یکی از زیباترین بازی‌های Racing تاریخ تبدیل شود و ویدیوهای گیم‌پلی منتشر شده مهر تاییدی بر این موضوع است. این بازی دو حالت گرافیکی مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد که حسابی اوضاع را تغییر می‌دهند. اگر Quality Mode را انتخاب کنید، روی ایکس باکس سری ایکس خروجی 4K و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه و روی ایکس باکس سری اس خروجی 1080P و نرخ فریم مشابهی را دریافت خواهید کرد. حال اگر Performance Mode را انتخاب کنید، رزولوشن یکسانی خواهید داشت؛ منتها در این حالت می‌توانید از نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه لذت ببرید. شاید با خود فکر کنید که چرا افزایش نرخ فریم روی رزولوشن تصویر و کاهش آن تاثیر نمی‌گذارد؟ جواب ساده است. تنظیمات گرافیکی Quality Mode روی استانداردهای بالاتر قرار داشته و اگر آن را انتخاب کنید تصویر، سایه‌ها، نورپردازی و… کیفیت بهتری خواهند داشت. اگر Performance Mode را انتخاب کنید جلوه‌های بصری قوی‌تر قربانی نرخ فریم بالاتر می‌شوند.

بازی Forza Horizon 5

نسخه ایکس باکس وان بازی Forza Horizon 5

بازی Forza Horizon 5 یک اثر میان نسلی به شمار می‌رود و برای کنسول‌های نسل هشتم و نهم منتشر می‌شود. اما این سوال پیش می‌آید که یک اثر با چنین گرافیکی چگونه می‌تواند روی سخت‌افزار قدیمی ایکس باکس وان اجرا شود؟ استودیو Playground Games اصرار می‌کند که نسخه مخصوص ایکس باکس وان به خوبی اجرا شده و مشکلی نخواهد داشت. البته باید بدانید که سازندگان هنوز در مورد رزولوشن و نرخ فریم نهایی این بازی روی کنسول نسل هشتمی مایکروسافت اطلاعات خاصی منتشر نکرده‌اند. البته که برخی از جزئیات روی نسخه Xbox One نسبت به نسخه کنسول‌های نسل نهمی ضعیف‌تر خواهد بود و این یک امر طبیعی است. اما با این حال، سازندگان اعتقاد دارند که بازی آن‌ها حسابی بهینه شده و مشکل خاصی نخواهد داشت.

حداقل سیستم مورد نیاز

همان طور که به احتمال زیاد می‌دانید فورتزا هورایزن 5 علاوه بر کنسول‌های نسل هشتمی و نهمی مایکروسافت، برای رایانه‌های شخصی هم منتشر می‌شود. پس با توجه به این موضوع، حداقل سیستم مورد نیاز برای تجربه اثر جدید استودیو Playground Games چیست؟ اگر می‌خواهید این بازی را رو حداقل تنظیمات گرافیکی تجربه کنید، نیاز به سیستم آن چنان قدرتمندی نخواهید داشت. حداقل رم مورد نیاز ۸ گیگابایت بوده و حداقل CPU مورد نیاز Ryzen 3 1200 یا یک Core i5-4460 خواهد بود. همچنین باید برای تجربه بازی Forza Horizon 5 روی تنظیمات پایین، حداقل یکی از دو کارت گرافیکی Readeon RX 470 یا GTX 970 را داشته باشید. این بازی روی رایانه‌های شخصی ۱۱۰ گیگابایت فضا اشغال خواهد کرد و باید این موضوع را در نظر بگیرید.

سیستم پیشنهادی و سخت‌افزار ایده‌آل

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی Forza Horizon 5 سخت‌افزار قدترمندی می‌طلبد که با توجه به زیبایی‌های بصری این اثر، زیاد دور از منطق نیست. برای اجرا این بازی روی یک تنظیمات گرافیکی متوسط به یک پردازنده Ryzen 5 1500X یا Core i5-8400 نیاز خواهید داشت. Radeon RX 590 و GTX 1070 هم GPUهای مناسبی خواهند بود. البته این سیستم پیشنهادی بوده و اگر قصد دارید تنظیمات گرافیکی را روی بالاترین حد ممکن قرار دهید، به Ryzen 7 3800XT یا Core i5-10700K نیاز خواهید داشت. دو کارت گرافیک Radeon RX 6800 و RTX 3080 هم گزینه‌های ایده‌آلی برای تجربه فورتزا هورایزن 5 هستند. رم مورد نیاز در دو تنظیمات، روی ۱۶ گیگابایت قرار می‌گیرد.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا منتظر بازی Forza Horizon 5 هستید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: GamingBolt

اینستاگرام تیلنو
author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “نکاتی که باید در مورد بازی Forza Horizon 5 بدانید

 1. هادی گفت:

  سلام خسته نباشید، بی زحمت راه اندازی دسته گیم رو تو فورزا ۵هم بزارید برای PC

  1. محمد صادق شجاعی گفت:

   سلام دوست عزیز
   حتما این مطلب رو در دستور کار قرار میدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *