پوستر بازی, گیم پلی بازی, نمایش و پیش نمایش

تفاوت‌های بازی EA Sports FC 24 با مجموعه FIFA

فرق بازی EA FC 24 و FIFA

حالا که قرارداد فیفا و شرکت الکترونیک آرتز به پایان رسیده، فرق بازی EA FC 24 با FIFA صرفا به نام فرنچایز مربوط نمی‌شود. تیم سازنده شبیه‌ساز قوتبال جدید شرکت EA نهایت سعی خود را به کار گرفته‌ تا ویژگی‌های مورد نظر طرفداران را در محصول نهایی به تصویر بکشد. بخش بزرگی از این ویژگی‌های مورد نظر در نسخه‌های قبلی فیفا غایب بوده‌اند و قرار است در قالب یک سری تغییرات جدید در بازی EA FC 24 ظاهر شوند.

تفاوت‌های بازی EA Sports FC 24 با مجموعه FIFA

پس از سال‌ها خاطره سازی و رویدادهای به یاد ماندنی، وقت آن رسیده که با مجموعه محبوب FIFA خداحافظی کنیم. یک شبیه‌ساز فوتبال معروف و همه گیر که عاشقان فوتبال ساعت‌های زیادی از زندگی خود را درون آن گذرانده‌اند. با وجود تمامی این حرف، قرارداد شرکت EA و فدارسیون جهانی فیفا به پایان رسیده و شرکت مذکور، قصد دارد در نسخه جدید نام متفاوتی روی شبیه‌ساز فوتبال خود بگذارد.

اما تفاوت‌های به وجود آمده صرفا به اسم این بازی مربوط نمی‌شود و می‌توان مدت‌ها در مورد فرق بازی EA FC 24 با FIFA صحبت کرد. طبق آنچه که در نمایش‌های هفته‌های اخیر مشاهده کرده‌ایم، سازندگان با برنامه‌های از پیش تعیین شده می‌خواهند طرفداران را شگفت زده کنند و کامل‌ترین شبیه‌ساز فوتبال دنیا را به عاشقان این ورزش ارائه دهند. اما منظور از این تغییرها چیست؟ چه ویژگی‌های جدیدی در بازی EA Sports FC 24 هستند که پیش از این در مجموعه FIFA دیده نشده بودند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

فرق بازی EA FC 24 و FIFA

کاربرد جدید دکمه مثلث

دکمه مثلث یا همان دکمه Y، در طی این سال‌ها بارها در موقعیت‌های حجومی به کار ما آمده است. این دکمه برای ارسال پاس‌های در عمق به کار گرفته می‌شود تا بتوان با استفاده از آن از خط‌های تداقغی تیم حریف رد شد و تاکتیک دفاعی آن‌ها را شکست. پاس‌ در عمق همیشه در نسخه‌های مجموعه FIFA حاضر بوده و مکانیک جدیدی به شمار نمی‌رود. پس چرا باید از کاربرد چدید دکمه مثلث در مقاله فرق بازی EA FC 24 با FIFA یاد کنیم؟ پیش از این و در شماره‌های پیشین، شما دو حالت بیش‌تر برای ارسال پاس‌های در عمق نداشتید: زمینی و هوایی. در واقع هنگامی که شما دکمه‌های مربوطه را نگه می‌داشتید خود بازی یک پاس در عمق ارسال می‌کرد و زیاد به آن زاویه‌ای که گیمر انتخاب کرده بود توجه نمی‌کرد. حالا یک حالت سوم هم به پاس‌های در عمق زمینی و هوایی اضافه شده که می‌تواند همه چیز را دقیق‌تر کند.

این حالت سوم برای ارسال پاس‌های در عمق دقیق‌تر و ظریف‌تر در نظر گرفته شده است. شما برای استفاده از این قابلیت جدید باید سه دکمه L2، R1 و مثلث (یا LT، RB و Y در ایکس باکس) را به صورت همزمان نگه دارید تا بتوانید پاس در عمق دقیقی ارسال کنید. هنگامی که این دکمه‌ها را نگه داشتید، یک سری خط روی زمین چمن به تصویر در می‌آیند که از مقصد نهایی و دقیق پاس در عمق شما خبر می‌دهند. اما نکته جالب‌تر این است که با این قابلیت جدید، می‌توانید به توپ زاویه یا به قول خودمان کات بدهید و توپ‌ را به منطقه سخت‌تری از مستطیل سبز بفرستید. علاوه بر این باید اشاره کنیم که شرکت EA برای کنترل بیش‌تر روی توپ هم تدارکی در نظر گرفته است. برای استفاده از این قابلیت جدید باید در هنگامی که توپ را در اختیار دارید و با سرعت می‌دوید، دکمه R1 یا RB را نگه دارید. انجام این کار باعث می‌شود توپ زیاد از پای بازیکن دور نشود و او کنترل بیش‌تری روی آن داشته باشد.

طراحی جدید منوها و رابط کاربری در FC 24

یکی دیگر از فرق‌های بازی EA FC 24 و FIFA که با آن برخورد می‌کنید، به طراحی رابط کاربری یا UI مربوط می‌شود. طراحی این رابط کاربری جدید کمی مینیمالیستی است و آیکون‌های مختلف را با اندازه کوچک‌تر و مربت‌تری به تصویر می‌کشد؛ برخلاف منوهای شماره‌های قبلی فیفا که آیکون‌ها درشت و نه چندان زیبایی داشت. علاوه بر این، در سمت چپ منو تمامی حالت‌های موجود در بازی به تصویر کشیده شده‌اند تا بتوانید هر چه سریع‌تر و راحت‌تر به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. راستی هنگامی که روی گزینه‌ها حرکت کنید، یک نوشته کوچک در صفحه به نمایش در می‌آید و به توضیح ویژگی‌های بخش و گزینه مورد نظر می‌پردازد.

فرق بازی EA FC 24 و FIFA

اضافه شدن بازیکنان فوتبال بانوان به بخش آلتیمیت تیم

نکته جالب دیگری که وجود دارد، پررنگ‌تر شدن فوتبال بانوان در بازی EA Sports FC 24 است. بخش آلتیمیت که همواره به عنوان محبوب‌ترین حالت مجموعه فیفا شناخته می‌شود، در بازی جدید میزبان بازیکنان مونث نیز خواهد بود. در واقع شما می‌توانید فوتبالیست‌های مونث را وارد ترکیب آلتیمیت تیم خود کنید و از آن‌ها در مسیر پیروزی کمک بگیرید. راستی سیستم Chemistry نیز به بازیکنان مونث تعمیم داده می‌شود و شما باید برای داشتن بهترین ترکیب ممکن، نقاط مشترک بازیکنان (نظیر ملیت، باشگاه و لیگ) را در نظر داشته باشید.

اضافه شدن مراسم اهدا توپ طلا به بخش Career Mode

قطع همکاری با فدارسیون فیفا در کنار تمامی نقاط ضعفش، یک سری ویژگی‌های جذاب هم دارد. یکی از این ویژگی‌ها امکان استفاده از مراسم‌ها و برنده‌هایی است که پیش از این خود فیفا اجازه همکاری با آن‌ها را نمی‌داد. برای مثال، از آنجایی که مراسم توپ طلا و اهدای آن به مجله فرانس فوتبال مربوط می‌شد، شرکت EA از به تصویر کشیدن آن در بازی خود عاجز بود. اما حالا که دیگر خبری از مالکیت معنوی فیفا و محدودیت‌های آن نیست، شرکت EA و مجله فرانس فوتبال به توافق رسیده‌اند. با توجه به این توافق، مراسم توپ طلا و اهدای آن به بهترین بازیکن دنیا در بخش Career Mode به تصویر کشیده خواهد شد. بنا بر این موضوع اگر بازیکن شما در حد بهترین بازیکن دنیا عمل کند، امکان دریافت توپ طلا و شرکت در مراسم آن را خواهد داشت.

فرق بازی EA FC 24 و FIFA

تغییرات مربوط به Pro Clubs، VOLTA و Cross-Play

پس از مدت‌ها انتظار، بالاخره قابلیتی که طرفداران دو بخش VOLTA Football و Pro Clubs (که حالا با نام Clubs خالی شناخته می‌شود) منتظرش بودند از راه رسید. شرکت EA قابلیت کراس پلی را از همان روز اول در دسترس همگان قرار می‌دهد تا گیمرها بتوانند به تجربه بازی با دوستان خود روی سایر پلتفرم‌ها بپردازند. البته توجه داشته باشید تنها گیمرهایی می‌توانند با دوستان خود به صورت آنلاین بازی کنند که کنسول‌شان مربوط به یک نسل باشد. برای مثال کاربران پلی استیشن 4 تنها قابلیت بازی با کاربران ایکس باکس وان را دارند و کاربران پلی استیشن 5، تنها می‌توانند به سراغ دوستان خود روی ایکس باکس سری ایکس/اس بروند. لازم به ذکر است گیمرهای پی سی از آنجایی که از نسخه نسل نهمی بازی بهره می‌برند، مانعی برای آنلاین بازی کردن با دوستان خود روی PS5 و Xbox Series X|S نخواهند داشت.

نسخه جدید موتور گرافیکی Frostbite

شرکت EA از زمان FIFA 17 به بعد، از موتور گرافیکی Frostbite برای توسعه نسخه‌های مختلف فیفا استفاده کرده است. حال جالب است بدانید که در این مورد فرق بازی EA FC 24 و FIFA زیاد چشم‌گیر نیست؛ چرا که سازندگان فقط از نسخه به روز شده موتور فراست بایت استفاده می‌کنند. البته که این نسخه به روز شده بهبودهای خاص خود را هم به همراه دارد و باعث واقع گرایانه‌تر شدن جلوه‌های بصری می‌شود. از جمله این بهبودها می‌توانیم به نورپردازی واقع گرایانه‌تر و انیمیشین‌های قابل باورتر بازیکنان اشاره کنیم. به طور کلی نسخه جدید Frostbite تاثیرات ملموسی روی محصول نهایی خواهد داشت.

فرق بازی EA FC 24 و FIFA

یک خبر خوب برای کاربران نینتندو سوییچ

اگر جزو کاربران کنسول دستی نینتندو سوییچ محسوب می‌شوید، نکته مثبتی در فرق بازی EA FC 24 با FIFA برای شما وجود دارد. شرکت الکترونیک آرتز پیش از این نسخه ناقصی از مجموعه FIFA را برای کنسول نینتندو سوییچ عرضه می‌کرد که قادر به برابری با نسخه سایر پلتفرم‌ها نبود. اما با به راه رسیدن بازی EA FC 24 دیگر خبری از این تبعیض کنسولی نیست؛ چرا که تیم سازنده نسخه ساخته شده با موتور Frostbite را برای سوییچ منتشر خواهد کرد. بدین ترتیب هنگامی که با استفاده از کنسول دستی نینتندو به سراغ بازی EA Sports FC 24 بروید، به تجربه همان اثری می‌پردازید که کاربران پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان از آن بهره می‌برند؛ بدون اینکه کم و کاستی خاصی اعمال شده باشد.

در این نقطه به پایان مقاله تفاوت‌های بازی EA Sports FC 24 و مجموعه FIFA می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ کدام یک از این تغییرات توجه شما را بیش‌تر جلب کرده است؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: AS

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *