بازی, یادداشت

نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill؛ شروعی تازه یا خوابی ابدی؟

بازی Silent Hill

پس از لغو شدن پروژه‌ی .‌B.T، شایعه‌های زیادی در مورد نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill درست شد؛ از یک نسخه‌ی انحصاری برای PS5 گرفته تا ساخته شدن توسط یک تیم توسعه دهنده‌ی جدید. اما واقعا چه اتفاقی برای این نام بزرگ خواهد افتاد؟ همراه تیلنو باشید.

در طول سال‌های اخیر، مجموعه‌های بزرگی وجود داشته‌اند که به خاظر تصمیمات اشتباه ناشرها و سازندگان، به طور کلی از صفحه‌ی روزگار  محو شدند؛ اما اگر بخواهیم از میان این مجموعه‌ها مهم‌ترین آن‌ها را انتخاب کنیم، به احتمال زیاد با گزینه‌ای به غیر از بازی Silent Hill روبرو نخواهیم شد. به طور تقریبی، نسخه‌ی سوم سایلنت هیل آخرین شماره‌ی سری بود که واقعا در خور نام این مجموعه ظاهر شد. پس از این اثر، نسخه‌های مختلفی از سایلنت هیل به طور پراکنده منتشر شد که اگر راستش را بخواهید، به هیج وجه در حد سه گانه‌ی اول نبودند. به عبارتی دیگر، بعدی از Silent Hill 3 که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، شاهد افت محسوس این مجموعه بودیم.

البته شرایط همیشه آنقدر بد و نامشخص نبود. در سال ۲۰۱۴، مشخص شد که نسخه‌ی جدید این مجموعه که با نام P.T. هم شناخته می‌شود، توسط هیدئو کوجیما در دست ساخت قرار دارد. این خبر با عرضه‌ی یک دموی کوتاه ادامه یافت و به اوج خود رسید، چرا که این دمو با وجود کوتاه بودن به شدت جذاب و صد البته ترسناک بود. در این بازه‌ی زمانی، شرایط برای طرفداران سایلنت هیل به بهترین شکل ممکن پیش می‌رفت تا این که یک اتفاق عجیب افتاد. شرکت Konami که مالک معنوی این سری به شمار می‌رود، نه تنها P.T. را از صفحه‌ی روزگار محو کرد، بلکه شناخته‌ترین چهر‌ه‌ی خود یعنی کوجیما را هم کنار گذاشت. متاسفانه، پس از این اتفاقات Konami دیگر مانند قبل نشد و در کنار عقب ماندن در بازار آثار AAA، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های خود را نیز به دست فراموشی سپرد.

مرور شایعات مربوط به نسخه‌ جدید بازی Silent Hill

به هر حال، حدود یک سالی است که شایعات مختلفی در مورد نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill به گوش می‌رسد. اگر بخواهیم به حرف شایعات و اینسایدرها اعتماد کنیم، یک شماره‌ی جدید از این مجموعه در راه است که می‌خواهد بازگشتی طوفانی را رقم بزند. به گفته‌ی اینسایدرها این بازی آغازگر یک دوره‌ی جدید خواهد بود و می‌توانیم پس از آن نسخه‌های دیگری را هم مشاهده کنیم. جالب است بدانید که این دسته از اطلاعات مربوط به منابع و افراد معتبری است که پیش از این هم جزئیات درستی را منتشر کرده‌اند. البته جریان این شایعات هنوز متوقف نشده و هر چند وقت یکبار شاهد جزئیات جدیدی هستیم که با کنار هم قرار دادن آن‌ها، به یک نتیجه‌ی منطقی می‌رسیم.

اما با این وجود جای خالی یک چیز به شدت حس می‌شود؛ یک تایید رسمی از سوی Konami که بتواند به این شایعات پایان دهد. طرفداران مدت زیادی است که شایعات را دنبال می‌کنند و با امید درست بودن آن‌ها، زندگی می‌کنند. متاسفانه، این صبر بیش از حد طولانی شده و با وجود اصرار اینسایدرها بر بازگشت ساینلت هیل، عدم وجود یک خبر رسمی باعث خسته شدن طرفداران شده است. اما با وجود همه‌ی این نکات، سوالات زیادی در ذهن طرفداران وجود دارد، سوالاتی مثل این که ما چه زمانی می‌توانیم منتظر یک معرفی رسمی باشیم؟ چه کسی در حال ساخت این بازی است؟ آیا پای تنها یک بازی در میان است یا با نسخه‌های متعددی روبرو خواهیم شد؟ دقیقا چه سرنوشتی منتظر بازی Silent Hill است؟

بازی Silent Hill

شروع زمزمه‌ها

اما بیاید با هم به ابتدای کار برویم، در اوایل سال ۲۰۲۰ بود که یک اینسایدر معروف با نام کاربری Dusk Golem باعث منفجر شدن یک بمب خبری شد. به گفته‌ی او نه یک نسخه، بلکه دو نسخه‌ی جدید از سایلنت هیل در دست توسعه قرار داد. موضوع زمانی جالب‌تر شد که این خبر با گفته‌ی یک اینسایدر دیگر به نام Rely on Horror همخوانی داشت؛ فردی که ادعا می‌کرد این خبر از دو منبع مستقل و معتبر به دست او رسیده است. با توجه به این شایعات، یکی از این دو بازی در دست ساخت یک Soft Reboot خواهد بود و این در حالی است که بازی دوم، یک Narrative Adventure مانند Until Dawn است. منظور از Narrative Adventure بازی‌هایی هستند که با در پیش گرفتن روندی متفاوت، بیش‌تر تمرکز خود را روی داستان می‌گذارند. از جمله‌ی این آثار می‌توانیم به بازی‌هایی مانند Wolf Among Us، Life is Strange و مجموعه‌ی Walking Dead استودیو Telltale اشاره کنیم.

در آن زمان، واقعا نمی‌شد به این دسته از شایعات اعتنا کرد. مجموعه بازی Silent Hill مسیر سختی را پشت سر گذاشته و در چند سال اخیر هم پیشرفت خاصی را تجربه نکرده. با توجه به این موضوعات، خیلی سخت بود که برای این فرنچایز دوست داشتنی آینده‌ی خاصی را در نظر بگیریم. اما در همین زمان که بیش‌تر افراد امید خود را از دست داده بودند، واکنش کونامی این آتش نزدیک به خاموشی را شعله‌ورتر کرد. کونامی در طی یک نشست، اعلام کرد با این که نمی‌تواند در حال حاضر اطلاعات خاصی را در میان بگذارد، اما در چند وقت اخیر به حرف مردم گوش کرده و در حال تدارک دیدن شرایطی مناسب برای ادامه دادن مجموعه است.

از زمانی که کونامی صریحا اعلام کرد که آن‌ها در حال در نظر گرفتن شرایط برای ساخت نسخه‌ی جدید هستند، امید طرفداران نسبت به آینده‌ی سایلنت هیل کمی روشن‌تر شد. چند وقت بعد، جزئیات جدیدی توسط Dusk Golem منتشر شد. ظاهرا کونامی در حال پیدا کردن توسعه دهنده‌ی مناسبی برای ساخت بازی Silent Hill بود و همه‌ی گزینه‌های ممکن را زیر نظر قرار می‌‌داد. در آن زمان، محتمل‌ترین گزینه‌ی ممکن استودیو Supermassive Games بود که سابقه‌ی ساخت بازی Until Dawn را در کارنامه داشت. اثری که به این توسعه دهنده سپرده می‌شد، قرار بود سبکی مانند Until Dawn داشته باشد و به عنوان یک Narrative Adventure وارد بازار شود. به هر حال، این اتفاق رخ نداد و پروژه‌ی ساخت سایلنت هیل به Supermassive نرسید.

اما همان طور که پیش از این اشاره کردیم، نقشه بر عرضه‌ی دو نسخه‌ی متفاوت از این مجموعه بود. با توجه به شایعات، این پروژه که مقیاس بزرگ‌تری هم دارد، قرار بود به دست SIE Japan Studio  سپرده و در نهایت به عنوان یک انحصاری، روانه‌ی پلی استیشن 5 شود. گفته می‌شد که سکان ساخت این پروژه در دست کئیچیرو تویاما (Keiichiro Toyama) خواهد بود که پیش از این هم روی مجموعه‌ی Silent Hill دست داشت. علاوه بر تویاما، قرار بود Akira Yamaoka به عنوان موسیقی ساز و Masahiro Ito هم به عنوان طراح هیولاها به این پروژه اضافه شود. نکته‌ی جالبی که در این میان باید بدانید، این است که Ito در اوایل سال ۲۰۲۰ اعلام کرد روی اثری کار می‌کند که قادر به صحبت کردن در مورد آن نیست. همین موضوع، باعث شد طرفداران فرض کنند که این بازی لغو نشده و هنوز در دست توسعه قرار دارد.

موضوع دیگری که در این میان باید به آن اشاره کنیم، شایعات مربوط به Kojima Production‌ است. این شایعات می‌گویند که برخلاف انتظار، شخص کوجیما به همراه تیمش در حال توسعه دادن نسخه‌ای از بازی Silent Hill هستند. در این جا ممکن است فکر کنید که به علت اختلاف نظری که میان Konami و Kojima Production به وجود آمده، نباید به این شایعه اعتنا کرد؛ اما ظاهرا شرایط نسبت به قبل تغییر کرده است. Dusk Golem این بار در طی مصاحبه‌ای که با وبسایت Eurogamer داشته است، اشاره کرد که با توجه به منابعش، این اختلاف نظر خاتمه یافته است. به گفته‌ی او، سونی قصد دارد نسخه‌ی جدید و داستان محوری از سایلنت هیل را روانه‌ی بازار کند و کسی جز هیدئو کوجیما را برای به دست گرفتن این پروژه، تایید نمی‌کند. پس از پخش شدن این شایعه، بحث‌های زیادی حول آن شکل گرفته و بخش بزرگی از طرفداران را درگیر خود کرد؛ اما اگر راستش را بخواهید با توجه به شرایط موجود و اختلاف نظر شدیدی که میان کوجیما و کونامی وجود دارد، احتمال به واقعیت پیوستن این آرزو به شدت کم است. شاید بهتر است بگوییم با وجود احتمال ساخت یک Silent Hill، نباید Kojima Production را به عنوان تیم توسعه دهنده‌ی آن بشناسیم. در این میان اگر قصد به تجربه‌ آخرین ساحته‌ی کوجیما پروداکشن دارید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Death Stranding مراجعه کنید.

حال به فرضیه‌ی اول و ساخت نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill توسط SIE باز می‌گردیم. در دسامبر ۲۰۲۰ کئیچیرو تویاما، سازنده‌ی بازی‌های کلاسیک سایلنت هیل و کارگردان احتمالی نسخه‌ی جدید، تصمیم گرفت که SIE Japan Studio را برای بنا کردن استودیوی شخصی خود ترک کند. با توجه به اطلاعات، تویاما قصد دارد با تیم مستقل خود دست به ساخت یک بازی ترسناک و Multiplatform بزند. حالا ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا ترک کردن کارگردان احتمالی می‌تواند به لغو شدن پروژه‌ی نهایی منجر شود؟ خب اگر راستش را بخواهید نمی‌توانیم با اطلاعات محدودی که در دسترس است نظری قطعی بدهیم. اما باید بدانید که خارج شدن یک کارگردان در میانه‌ی روند توسعه، به معنی کنسل شدن آن نیست. بازی‌های بزرگ زیادی وجود دارند که در عین از دست دادن کارگردان خود در نیمه‌های راه، موفق ظاهر شدند. نمونه‌ی بارز این دسته از بازی‌های The Last of Us Part 2 است که با وجود از دست دادن یکی از دو کارگردان بازی، نه تنها به اثر موفقی تبدیل شد بلکه ما امروز از آن به عنوان پرافتخارترین بازی تاریخ یاد می‌کنیم. پس این موضوع را بدانید که خارج شدن تویاما، به طور حتمی باعث لغو شدن بازی نمی‌شود.

بازی Silent Hill

همه‌ی نکات و شایعاتی که تا این نقطه به آن‌ها اشاره کردیم، مربوط به ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ است. پس از پخش شدن این شایعات، ما شاهد هیچگونه واکنشی از سوی سونی یا کونامی نبوده‌ایم که مربوط به ساخت یا معرفی این بازی باشد. البته در این میان یک اتفاق نادر رخ داد که شاید بتواند به امید طرفداران جان تازه‌ای ببخشد. همین چند وقت پیش بود که کونامی به شکل غیرمنتظره‌ای دست به ساخت حساب رسمی بازی Silent Hill زد. برخی از طرفداران ادعا می‌کنند که این حساب، برای منتشر کردن اخبار مربوط به بازی درست شده؛ اما واقعا نمی‌توان به آن اعتنا کرد. همان طور که به احتمال زیاد می‌دانید، شایعه‌های متعدد و عدم وجود یک خبر رسمی، حسابی طرفداران را خسته کرده. هم چنین، با این که از شروع پخش شدن شایعات ما شاهد رویدادها و مراسم‌های مختلفی بودیم، اما در هیچ کدام از آن‌ها نشانه‌ی خاصی از سایلنت هیل پیدا نکردیم. ولی موضوعی که باعث می‌شود هنوز به معرفی این بازی امیدوار باشیم، اصرار سفت و سخت اینسایدرها به معرفی نسخه‌ی جدید است.

حالا بهتر است در این میان کمی از شایعات فاصله بگیریم و به یک اتفاق نادر بپردازیم. آکیرا یامائوکا، موسیقی ساز نسخه‌های کلاسیک که به نسخه‌ی Reboot هم ربط داده شده بود، در طی یک مصاحبه با کانال یوتیوب AI Hub به صحبت نشست. او در این مصاحبه اشاره کرد در حال حاضر روی پروژه‌ای کار می‌کند که در تابستان معرفی می‌شود و طرفداران زیادی منتظر معرفی آن هستند. اما بعد از گفتن این حرف، اشاره کرد که نمی‌تواند بیش‌تر از این درباره‌ی بازی موردنظر صحبت کند. نکته‌ی جالب دیگری که در این میان اتفاق افتاد، حذف شدن ویدیو پس از چند روز بود. کانال AI Hub اظهار کرد که به خاطر درخواست‌هایی که به دستش رسیده، مجبور به حذف ویدیو از کانال خود شده است. در واقع، پاک شدن این ویدیو ربطی به مسائلی مانند کپی رایت، محتوای نامناسب و… ندارد و بنا بر درخواست مستقیم یک فرد یا یک موسسه، پاک شده است. هر چند کونامی پس از چند روزی بالاخره به این اتفاق واکنش نشان داد و گفت که آن‌ها درخواست حذف ویدیو را ارسال نکرده بودند.

‌حضور ناگهانی Bloober Team

اگر با استودیو بلوبرتیم آشنایی ندارید، باید بدانید که آن‌ها در چند سال اخیر دست به ساخت بازی‌های ترسناک مختلفی زده‌اند که مشهورترین آن‌ها، بازی The Medium است که همین چند روز پیش منتشر شد. چند روز پس از حذف شدن ویدیوی یامائوکا، پیوتر بابینو (Piotr Babieno) که به عنوان مدیرعامل این استودیو فعالیت می‌کند، در طی یک مصاحبه اشاره کرد که آن‌ها در حال ساخت یک بازی ترسناک جدید هستند. او در ادامه اشاره کرد که وظیفه‌ی انتشار این بازی، به عهده‌ی یک ناشر به شدت معروف است. همین حرف و اشاره‌ی احتمالی بابینو به سونی، باعث شد که برخی از طرفداران این صحبت‌ها را به ساخت نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill‌ ربط دهند.

پیوتر بابینو در طی مصاحبه‌ای که با وبسایت GamesIndustry داشت، این گونه گفت:

در واقع، ما بیش‌تر از یک سال است که به غیر از The Medium، به همراه یک ناشر بزرگ در حال کار کردن روی یک پروژه‌ی گیمینگ هستیم، یک IP ترسناک دیگر. من نمی‌توان بگویم با چه کسی روی چه پروژه‌ای کار می‌کنیم، اما من مطمئن هستم هنگامی که مردم بفهمند ما روی آن کار می‌کنیم، خیلی هیجان زده خواهند شد.

بازی Silent Hill

به احتمال زیاد خود شما متوجه شدید که چرا مردم این مصاحبه را به ساخت بازی Silent Hill ربط دادند. استودیو Bloober Team توسعه دهنده‌ای است که در طول سال‌ها بازی‌های ترسناک و روانشناختی بسیاری را روانه‌ی بازار کرده و حسابی در این کار تخصص دارد. از طرفی دیگر، آن‌ها چندین بار از علاقه‌ی خود به مجموعه‌ی Silent Hill و الهاماتی که از آن در طی بازی های مختلف گرفته شده، صحبت کرده‌اند. آخرین محصول آن‌ها که The Medium هم نام دارد، شباهت‌های زیادی به سایلنت هیل دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. نکته‌ی جالب دیگری که در مورد بلوبر وجود دارد، همکاری با آکیرا یامائوکا است که تا این جا چند بار به اسم او اشاره کرده‌ایم. یامائوکا که وظیفه‌ی ساخت موسیقی مدیوم را بر عهده داشته، اشاره کرد که او در یک پروژه‌ی معرفی نشده‌ی دیگر با بلوبرتیم همکاری می‌کند.

اما داستان از این نقطه به بعد جالب‌تر هم می‌شود. مدتی پس از مصاحبه‌ی بابینو و مانی که شایعات مربوط به نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill بالا گرفته بود، وبسایت VGC گزارش خود را در مورد آینده‌ی این مجموعه نوشت. در این گزارش آمده بود که کونامی وظیفه‌ی ساخت یک سایلنت هیل را به یک استودیو برجسته ژاپنی داده است. پس با توجه به این موضوع باید احتمالات بلوبرتیم لهستانی را کنار بگذاریم؟ خود وبسایت VGC به گونه‌ای جواب این سوال را داده است. همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، گفته می‌شود که در حال حاضر چند نسخه‌ی مختلف از Silent Hill در حال توسعه است. بنابراین، می‌توانیم در نظر بگریم که این استودیو ژاپنی نامشخص و بلوبرتیم، هر کدام مشغول یک نسخه‌ی خاص از این مجموعه هستند.

نکته‌ی دیگری که از گزارش VGC به دست می‌آید، معرفی این بازی در تابستان و متفاوت بودن آن نسبت به بازی‌های قدیمی مجموعه است. دقت کنید که کلمه‌ی «متفاوت» در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است. طبف شایعات، کونامی سفارش اثری را داده که بیش از یک Silent Hill کلاسیک، شبیه بازی Until Dawn باشد. با فرض درست بودن شایعه و عدم تقبل پروژه‌ی سایلنت توسط تیم Supermassive Games، چه کسی می‌تواند یک Narrative Adventure خوب مانند آنتیل داون بسازد؟ آیا وظیفه‌ی این کار به عهده‌ی همان استودیو ژاپنی نامشخصی است که به آن اشاره کردیم؟

خب مسئله‌ای که در این میان واضح به نظر می‌رسد، این است که ما نمی‌توانیم هیچکدام از این شایعات را به عنوان یک مدرک معتبر در نظر بگیریم. از طرفی دیگر، آن طور که از گفته‌ی اینسایدرها مشخص است، در حال حاظر چند استودیوی متفاوت روی چند نسخه‌ی مختلف از سایلنت هیل کار می‌کنند و با توجه به این موضوع، می‌توانیم به بیش‌تر شایعات ضد و نقیضی که تا این جا مرور کردیم، دل ببندیم. اما متاسفانه، عدم وجود یک رونمایی یا تریلر رسمی، باعث افت محسوس امیدها شده است. ما نام‌های زیادی مانند Supermassive، Kojima Production و یک استودیوی نامشخص به عنوان سازنده‌ی نسخه‌ی جدید را شنیده‌ایم. ما در مورد یک Soft Reboot، یک Narrative Adventure و یک بازی کاملا متفاوت شنیده‌ایم؛ اما هیج وقت خبری از یک اعلامیه‌ی رسمی نبوده است و این، باعث سردرگمی می‌شود.

با توجه به شرایط موجود، بهترین کار این است که خیلی سریع به شایعات مختلف واکنش نشان ندهیم. در چند سال اخیر، بزرگ‌ترین مجموعه‌های این شرکت مانند Metal Gear و Silent Hill قربانی سوء مدیریت شده‌اند و آن طور که از شرایط مشخص است، این مدیریت نامناسب هنوز هم ادامه دارد. در چنین شرایطی و زمانی که همه‌ی مردم در حال پیگیری کردن یک موضوع هستند، به وجود آمدن شایعات بی‌پایه و اساس اجتناب ناپذیر است.

بازی Silent Hill

البته باید بدانید که کاملا بی‌توجهی به این دسته از شایعات هم درست نیست. به قول معروف، جایی که آتشی در کار نباشد دود هم به وجود نمی‌آید. پرونده‌ی سایلنت هیل هم تا جایی که ممکن است، در میان این دودها پنهان شده. این دود زمانی پررنگ‌تر می‌شود که منابع و افراد معتبری در مورد آن نظر داده‌اند. اما به این موضوع نیز توجه کنید که بارها شاهد اشتباه بودن ادعای همین منابع معتبر بوده‌ایم؛ اما وقتی اینسایدرها چنین اصراری دارند به احتمال زیاد چیزی وجود دارد. شایعات مربوط به بازی Silent Hill همین طور در سطح اینترنت تکرار می‌شوند و هر دفعه، قانع‌ کننده‌تر از سری پیش به نظر می‌رسند.

اگر بخواهیم خیلی منطقی به این داستان نگاه کنیم و آرزوهای خود را کنار بگذاریم، این موضوع که خود کونامی با پخش شایعات نوعی تبلیغ غیرمستقیم کند، هیچ بعید نیست. اما از طرفی دیگر، مشخص است که سران این شرکت تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در بازی‌های AAA و انتشار آن‌ها ندارند؛ ولی نمی‌توان شهرت و محبوبیت مجموعه‌های این شرکت را نادیده گرفت.

در حال حاضر، خبرهای غیررسمی نسخه‌ی جدید بازی Silent Hill چیزی بیش‌تر از یک سری شایعات ضعیف هستند. ما در طی چند وقت اخیر شاهد اطلاعاتی بودیم که نه تنها منطقی به نظر می‌رسند، بلکه یکدیگر را تایید می‌کنند. در نتیجه، شاید بهتر است این گونه در نظر بگیریم که نسخه‌ی جدید این مجموعه در راه است و برای دیدن آن، تنها باید کمی بیش‌تر صبر پیشه کنیم. با توجه به جزئیاتی که در موردش صحبت کردیم، تابستان سال ۱۴۰۰ محتمل‌ترین بازه‌ی زمانی ممکن برای رونمایی است.

نظر شما در مورد آینده‌ی احتمالی سایلنت هیل چیست؟ آیا کونامی پس از مدت‌ها بالاخره نسخه‌ی جدیدی از این سری را معرفی می‌کند؟ یا این حدس و گمان‌ها در حد یک شایعه باقی خواهند ماند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: GamingBolt

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید