بازی, یادداشت

بازی‌ های PS4 که باید برای کنسول PS5 به روز رسانی گرافیکی دریافت کنند (قسمت دوم)

کنسول PS5

در قسمت دوم این مجموعه مقالات، به سراغ سایر بازی‌های پلی استیشن 4 رفتیم که با وجود شایستگی‌ها، می‌توانند با دریافت یک به‌روزرسانی گرافیکی برای کنسول PS5 تجربه‌ا‌ی به مراتب بهتر را ارئه دهند.

با وارد شدن کنسول‌های نسل نهم خانگی و در پی آن همه گیر شدن قابلیت Backward Compatibility، امروزه بازیکنان زیادی پیدا می‌شوند که به سراغ بازی‌های قدیمی‌تر بروند. بازی‌هایی که با استفاده از این قابلیت روی پلتفرم‌های جدید مانند کنسول PS5 و ایکس باکس سری ایکس اجرا می‌شوند، به جز صفحات Loading کوتاه‌تر و نرخ فریم ثابت، مزیت دیگری ندارند. اما در این میان، برخی از توسعه دهندگان با عرضه‌ی یک به‌روزرسانی گرافیکی برای بازی‌های خود، آن‌ها را برای کنسول‌های نسل نهمی بهینه می‌کنند که از هر لحاظی، بهتر از نسخه‌ی اصلی به نظر می‌رسند.

حالا در این میان، آثار زیادی وجود هستند که با وجود موفقیت روی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان، هنوز هم پتانسیل رسیدن به دستاوردهای بیش‌تر را دارند. عرضه‌ی یک به‌روزرسانی گرافیکی برای این دسته از بازی‌ها، نه تنها باعث محبوبیت مجدد این آثار می‌شود، بلکه بسیاری از بازیکنان می‌توانند برای اولین بار در عمر خود به تجربه‌ی آن‌ها بپردازند. در ادامه‌ی این مقاله، به سایر بازی‌های نسل هشتمی می‌پردازیم که لیاقت دریافت یک آپدیت گرافیکی برای کنسول PS5 را دارند. قسمت اول این مقاله را نیز می‌توانید در تی بلاگ مطالعه فرمایید.

بازی‌ های PS4 که باید برای کنسول PS5 به روز رسانی گرافیکی دریافت کنند

بازی Uncharted 4: A Thief’s End

کنسول PS5

درست مانند بازی The Last of Us Part 2 که در قسمت اول به آن اشاره کردیم، بازی Uncharted 4 هم روی PS4 Pro با کیفیت 1440P و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. تجربه‌ی این بازی فوق العاده با کیفیت 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه، چیزی است که نمی‌توان از آن گذشت و بدون شک گیمرهای زیادی باز هم به سمت این بازی خواهند آمد. هم چنین، از آن جایی که نسخه‌ی چهارم Uncharted بازی قدیمی‌تری نسبت به آخرین ساخته‌ی استودیو Naughty Dog است، توسعه‌ی یک به‌روز‌رسانی گرافیکی برای آن به مراتب راحت‌تر خواهد بود. بهبود بافت‌های بازی در کنار اجرای بخش چندنفره با ۱۲۰ فریم بر ثانیه هم می‌تواند جزء بهبودهای نسخه‌ی نسل نهمی A Thief’s End باشد.

بازی Wipeout Omega Collection

کنسول PS5

بازی Wipeout Omega Collection همین الان هم به طور فوق العاده‌ای با کیفیت 4K، نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه، HDR و Motion Blur خاموش روی PS4 Pro اجرا می‌شود. اما اگر شما Motion Blur را روشن کنید، رزولوشن بازی از 4K اصلی خارج می‌شود و برای ارائه‌ی یک نرخ فریم ثابت، کمی از کیفیت نهایی کم می‌کند. توجه کنید که این آمار، مربوط به اثری است که روی کنسول نسل هشتمی اجرا می‌شود که در نوع خود حسابی تعجب برانگیز است؛ اما این عددها پتانسیل بیش‌تر شدن را هم دارند. تنها کافی است تصور کنید که به‌روزرسانی گرافیکی مخصوص کنسول PS5 به احتمال زیاد می‌تواند در عین ارائه‌ی کیفیت 4K، بازی را روی نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کند. حالا اگر در این میان گزینه‌ی Performance Mode و Resolution Mode هم اضافه شود، شاید امکان پشتیبانی از نرخ فریم و رزولوشن بیش‌تر هم باشد. بدون شک به واقعیت پیوستن این آرزو با توجه به سخت افزارهای جدید غیرممکن نیست.

بازی Shadow of Colossus (سخه‌ی ۲۰۱۸)

کنسول PS5

همان طور که به احتمال زیاد می‌دانید، استودیو کاربلد Bluepoint Games همین الان هم یک نسخه‌ی بازسازی از بازی Shadow of the Colossus را منتشر کرده که روی PS4 Pro با دو حالت ۳۰ فریم/4K و ۶۰ فریم/1080P اجرا می‌شود. در واقع، بازیکنان می‌توانند با توجه به اولویت‌های خود یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند. اما با این وجود، هنوز جای خالی حالتی که بتواند همزمان از ۶۰ فریم/ 4K پشتیبانی کند احساس می‌شود. بدون شک، کنسول PS5 قدرت به سرانجام رساندن این موضوع را دارد و از آن طرف هم استودیو Bluepoint Games با عرضه‌ی بازی Demon’s Souls، حالا می‌تواند روی بهبودهای گرافیکی Shadow of the Colossus کار کند.

بازی Final Fantasy 7 Remake

کنسول PS5

در حالی که احتمال عرضه‌ی یک به‌روزرسانی گرافیکی برای بازی Final Fantasy 7 Remake وجود دارد، جای افسوس است که چرا سازندگان این اقدام را تا این لحظه انجام ندادند. به گفته‌ی وبسایت Digital Foundry، این بازی روی پلی استیشن 4 پرو با کیفیت 1620P و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. خیلی صریح و خلاصه بگوییم، یک Patch گرافیکی که بتواند عملکرد بازی را روی کنسول PS5 به حد نساب ۶۰ فریم/4K برساند، ضروری است. حتی تصور تجربه‌ی مجدد لحظات هیجان‌انگیز این بازی با جنبه‌های بصری بهبودیافته هم می‌تواند فوق العاده باشد.

(به‌روزرسانی: سونی در مراسم State of Play که در ماه فوریه برگزار شد، از بازی Final Fantasy 7 Remake Intergrade رونمایی کرد. این نسخه از بازی که برای کنسول PS5 بهینه شده، دارای یک محتوای داستانی جدید نیز می‌باشد.)

بازی 13 Sentinels: Aegis Rim

کنسول PS5

اجازه ندهید که پوستر و طراحی زیبای بازی Sentinels: Aegis Rim شما را فریب دهد. این بازی در هنگام عرضه، با مشکلات زیادی روی نسخه‌ی پایه‌ی پلی استیشن 4 همراه بود. در حالی که PS4 Pro عملکرد به نسبت بهتری داشت، اما تجربه‌ی این بازی با رزولوشن 4K و نرخ ۶۰ فریم ‌بر ثانیه، تنها روی پلی استیشن 5 ممکن است. هم‌چنین، انیمیشن‌های زیبای این بازی به همراه طراحی هنری فوق‌العاده، بدون ‌شک می‌تواند از HDR هم نهایت استفاده را ببرد.

بازی Dreams

کنسول PS5

استفاده‌ای که بازی Dreams از قدرت سخت‌افزاری پلی استیشن 4 می‌کند، تحسین برانگیز است. در حالی که نرخ ‌فریم این بازی هنگام اجرا روی PS4 Pro باید روی عدد ۶۰ قفل شود، اما نمی‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد. در واقع، هنگامی که بازیکنان سعی می‌کنند اشیاء و مکانیک‌های بیش‌تری را درون نقشه‌ی خود جا دهند، با کاهش نرخ ‌فریم روبرو می‌شوند. اما اگر بازی Dreams میزبان یک به‌روزرسانی گرافیکی برای کنسول PS5 شود و به خوبی از قدرت آن استفاده کند، می‌تواند یک بار و برای همیشه بازیکنان را از شر افت ‌فریم راحت کند. این گونه بازیکنان می‌توانند نقشه‌های بزرگ و پرجزئیات‌تری درست کرده و جامعه‌ی کاربری Dreams را از همیشه هیجان‌انگیزتر کنند. چه نرخ فریم بالاتر با رزولوشن 4K همراه شود و چه نشود، تجربه‌ی جدیدترین ساخته استودیو Media Molecule روی کنسول نسل نهمی سونی لذت بخش‌تر از همیشه خواهد بود.

بازی Gran Turismo Sport

کنسول PS5

در حالی که بازی Gran Turismo 7 به عنوان یکی از انحصاری‌های پلی استیشن در دست ساخت است، یک آپدیت گرافیکی برای بازی GT Sport خالی از لطف نخواهد بود. هرچند که که Gran Turismo Sport شروع موفقی نداشت، اما استودیو Polyphony Digital با عرضه‌ی به‌روزرسانی‌های متعدد ساخته‌ی خود را به درجه‌ی قابل قبولی رساند؛ به طوری که الان از ارزش تجربه‌ی بالایی برخوردار است. یک به‌روزرسانی گرافیکی که بتواند رزولوشن و نرخ‌فریم بازی را تا چندین مرتبه بهتر کند بدون شک از سوی بازیکنان با استقبال زیادی همراه خواهد شد.

بازی Tearaway Unfolded

کنسول PS5

Dreams به تنها ساخته‌ی مدیامولکول تبدیل نخواهد شد که ارزش یک آپدیت گرافیکی برای کنسول PS5 را داشته باشد. بازی Tearaway که در سال ۲۰۱۳ برای کنسول دستی PS Vita منتشر شد، دو سال بعد با گرافیک پیشرفته‌تر و تحت عنوان Tearaway Unfolded به کنسول نسل هشتمی سونی آمد. این بازی همین الان هم با نرخ ۶۰ فریم ‌بر ثانیه و رزولوشن 1080P روی PS4 اجرا می‌شود، پس یک ارتقای گرافیکی برای پلی استیشن 5 کار دور از دسترس و سختی نخواهد بود. Tearaway Unfolded هم می‌تواند دقیقا مانند Sackboy: A Big Adventure به یک اثر موفق تبدیل شود.

در پایان اگر قصد به تهیه‌ی کنسول نسل نهمی سونی دارید اما هنوز موفق به این کار نشده‌اید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید PS5 و خرید PS5 دیجیتالی مراجعه کنید.

نظر شما در مورد بازی‌های نسل هشتمی که می‌توانند میزان آپدیت گرافیکی برای کنسول PS5 شوند چیست؟ به نظر چه آثار دیگری می‌توانند در این لیست جای بگیرند که به آن اشاره نکردیم؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: GamingBolt

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید