بازی, راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی, راهنمایی و آموزش, یادداشت

چرا بازی Cyberpunk 2077 یکی از طولانی‌ ترین بازی‌ های تاریخ است؟

بازی Cyberpunk 2077

بازی Cyberpunk 2077 هر چقدر هم که در چند وقت اخیر درگیر حاشیه‌ها و مشکلات فراوان شده است، باز هم یکی از طولانی و پرمحتواترین بازی‌های تاریخ است و می‌تواند بازیکنان را تا ساعت‌های بسیار زیادی سرگرم کند.

بازی Cyberpunk 2077 پس از مدت‌ها منتشر شد و مانند نمایش‌های پیش از عرضه، باز هم سر و صدای زیادی درست کرد؛ اما نه به آن شکلی که انتظار می‌رفت. نمرات این بازی که می‌توانید آن را در بررسی بازی Cyberpunk 2077 از دید سایت‌های معتبر دنیا مطالعه کنید، به طور ضد و نقیضی بودند. در واقع، نسخه‌ی مخصوص رایانه‌های شخصی و کنسول‌های نسل نهمی، توانسته‌اند تا حدودی مخاطبان را راضی کنند. اما مشکل نسخه‌ی مخصوص کنسول‌های نسل هشتمی است که عملا بازی را غیرقابل تجربه می‌کند. شما می‌توانید در مقاله‌ی چه اتفاقی برای بازی Cyberpunk 2077 افتاد، با مشکلات و کاستی‌های این بازی از سوی توسعه توسعه دهندگان، بیش‌تر آشنا شوید.

البته حاشیه تنها مربوط به سایبرپانک نیست و هر گاهی که یک بازی با این مقیاس از معروفیت روانه‌ی بازار می‌شود، حرف‌های زیادی به همراه دارد و چند وقتی به عنوان موضوع اصلی مکالمه‌های دوستداران بازی‌های ویدیویی قرار می‌گیرد. اما امروز ما قصد داریم مشکلات و حاشیه‌های روزمره‌ی این بازی را کنار بگذاریم و کمی در مورد محتویات عمیق و جزئیات خیره کننده‌اش حرف بزنیم. ما پیش از این و در مقالاتی که به انتقاد از سایبرپانک اختصاص دارد هم اشاره کرده‌ایم که این بازی با وجود همه‌ی مشکلات، مانند گنجی می‌ماند که همه باید برای یک بار هم که شده آن را باز کنند. اثری که پر از انتخاب‌های متعدد و اولویت‌های داستانی است و می‌تواند بازیکنان را بیش‌تر از هر بازی دیگری در سال‌های اخیر، سرگرم کند.

شما برای این که بتوانید این بازی را به طور کامل درک کنید، نیاز دارید تا همه جای آن را کامل کنید. منظور از کامل کردن، اتمام بخش داستانی و دیدن تیتراژ پایانی نیست، منظور این است که شما قدم به قدم شهر نایت سیتی را حس کنید و از ذره ذره‌ی اتمسفر آن به درک کاملی برسید. مانند کاری که اکثر بازیکنان با بازی‌های جهان باز معروف انجام می‌دهند. حال اگر می‌خواهید با عظمت بخش داستانی و مراحل فرعی اثر جدید استودیو CD Projekt Red آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی اتمام بازی Cyberpunk 2077 چه قدر طول می‌کشد؟، مراجعه کنید. شما برای درک بازی نیاز دارید تا با جمع کردن حواس خود در نایت سیتی قدم بزنید و داستان‌هایی که در پیرامونتان رخ می‌دهد را متوجه شوید. شما نیاز دارید تا همه‌ی دیدنی‌ها را تماشا کنید، همه‌ی کارهای قابل انجام را به نهایت برسانید و تمام داستان‌های فرعی را دنبال کنید.

اما موضوعی که می‌توان بدان اشاره کرد، این است که شاید انتخاب سایبرپانک برای اختصاص دادن این همه وقت و به اتمام رساندن آن زیاد واقع گرایانه نباشد، به خصوص برای این که هنوز هم بازی‌های فوق العاده‌ای درون بازار وجود دارند که می‌توانند به خوبی جواب مخاطب خود را بدهند. این موضوع بدان معنا نیست که سایبرپانک لیاقت صرف کردن این همه وقت را ندارد، این موضوع بیش‌تر معنی این را می‌دهد که هیچ کدام از ما زمان کافی برای کامل کردن سایبرپانک را نداریم. در واقع، بازی Cyberpunk 2077 آنقدر بزرگ است و آنقدر انتخاب‌ها و اولویت‌های زیادی دارد که باید برای کامل کردنش، بازی را به جزئی ثابت از زندگی خود تبدیل کنید. در ادامه، به ۵ دلیلی می‌پردازیم که چرا کامل کردن سایبرپانک تا این حد مشکل و وقت گیر است.

بازی Cyberpunk 2077

سه Lifepath متفاوت

بازی Cyberpunk 2077 در مورد انتخاب کردن از میان امکانات مختلف است، شما با انتخاب کردن می‌توانید جنبه‌های مختلف داستان و جهان آینده نگرانه‌ی بازی را درک کنید. اگر تا به حال موفق به تجربه‌ی آن نشده‌اید، توجه کنید که این انتخاب‌ها و تاثیر آن در بازی بیش از آن چه که فکر می‌کردید خواهد بود. یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های بازی که در همان ثانیه‌های ابتدایی در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد، انتخاب از میان سه پیش زمینه‌ی داستانی است که خود بازی از آن با نام Life Path یاد می‌کند. هر چند که برخی از آیتم‌ها و ماموریت‌ها میان این سه Life Path مشترک است، اما مواردی نیز وجود دارد که مخصوص یکی از آن‌ها است و در سایر موارد دیده نمی‌شود. بنابراین، اگر شما قصد داشته باشید که بازی Cyberpunk 2077 را به معنی کامل به اتمام برسانید، باید حداقل خط داستانی را را روی هر سه Life Path موجود تجربه کنید. البته این مورد را هم در نظر بگیرید که هر کدام از این سه Life Path ممکن است با توجه به انتخابات بازیکنان، هر کدام مسیر و روند متفاوت و مخصوص به خود را در پیش بگیرند.

اگر شما هنگام تجربه‌ی بازی تنها به مراحل اصلی داستانی توجه کنید و گشت و گذار و مراحل فرعی را در نظر نگیرید، به مدتی حدود ۳۰ الی ۴۰ ساعت نیاز خواهید داشت. حال از آن جایی که سه Life Path متفاوت وجود دارد، باید این عدد را در ۳ ضرب کنید. بنابراین، اگر بازیکنی بخواهد داستان هر Life Path را بدون توجه به مراحل فرعی تجربه کنید، به زمانی بیش از ۱۲۰ ساعت نیاز دارید. توجه کنید که ۱۲۰ ساعت زمان کمی نیست و کم‌تر آثاری در سال‌های اخیر می‌تواند مخاطب خود را با محتوبات تازه به مدت ۱۲۰ ساعت سرگرم کند. بازی Cyberpunk 2077 هر چقدر هم که با مشکلات فنی و حاشیه سر و کار دارد، یک بازی نقش آفرینی عمیق و کامل است که می‌تواند دوستداران این سبک را تا مدت‌ها راضی نگه دارد.

قوس ‌های مختلف داستانی

این تنها انتخاب Life Pathها نیست که می‌تواند ادامه‌ی ماجراجویی شما در شهر نایت سیتی را رقم بزند. در بازی Cyberpunk 2077 قوص‌ها و انتخابات داستان زیادی وجود دارد که می‌تواند جایگاه و رابطه‌ی بازیکن با اعضای شهر را درست کند. هر مرحله‌ای به خودی خودی چندین روش و پایان مختلف دارد که با توجه به انتخاب دیالوگ بازیکن یا موفقیت و شکست او در طی مرحله نمایش داده می‌شود. در چند وقت اخیر بسیاری از بازیکن‌ها از بی‌تاثیر بودن انتخاب دیالوگ در اتفاقات داستانی می‌گفتند، اما برخلاف این گفته‌ها کوچک‌ترین انتخاب‌های شما در بازی Cyberpunk 2077 می‌تواند شرایط را به طور دیگری رقم بزند و سرنوشت شخصیت V، پروتاگونیست اصلی بازی، را به طور اساسی تغییر دهد. هم چنین در این میان برخی از تصمیمات وجود دارد که باید برای انتخاب آن‌ها از قبل چندین کار را انجام داده باشید. برای مثال اگر شما می‌خواهید در طول یک مرحله از یک اسلحه‌ی خاص استفاده کنید، باید از پیش آن را تهیه کرده باشید وگرنه امکان انتخاب آن وجود ندارد. این دسته از انتخاب‌ها نه تنها خیلی جذاب هستند، بلکه باعث می‌شوند تا ماجراجویی شما در شهر نایت سیتی طولانی‌تر شود، چرا که مجبور به انجام دادن کارهای مختلفی می‌شوید که هر کدام می‌تواند در نوع خود به یک مرحله‌ی جدا با داستانی مجزا تبدیل شود.

رویداد ها و جرایم

اگر شما به اندازه‌ی کافی اخبار بازی Cyberpunk 2077 را پیش از عرضه‌ی بازی دنبال کرده باشید، به احتمال زیاد با انواع مراحل آن آشنایی لازم را دارید. مراحل بازی به دو دسته‌ی ماموریت‌های داستان اصلی و ماموریت‌های فرعی تقسیم می‌شوند که هر کدام تاثیرات و جریان خاص خود را دارند. اما در کنار این مراحل از پیش تعیین شده، یک سری از رویدادها در دنیای بازی جریان دارد که آن‌ها را در حال گشت و گذار کردن در دنیای بازی مشاهده می‌کنید. در واقع، ممکن است همین طور که شما در حال قدم زدن هستید یک سری از خلافکارها را مشاهده کنید که در حال انجام دادن کارهای خود هستند. شما می‌توانید وارد ماجراها و درگیری آن‌ها شده و داستان‌ آن‌ها را دنبال کتید. بدیهی است که این دسته از فعالیت‌ها به هیچ وجه اندازه‌ی مراحل اصلی و فرعی به بازیکن پاداش نمی‌دهد، اما در برخی از مواقع به شدت جذاب می‌شوند. بنابراین، اگر شما می‌خواهید از ذره ذره پولی که به بازی داده‌اید نهایت استفاده را کرده باشید، وارد شدن به این دسته از رویدادها که با نام Ongoing Criminals شناخته می‌شوند، به شدت موثر است. این رویدادهای تنوع خوبی دارند و می‌توانند به مدت زمان نهایی که شما برای بازی Cyberpunk 2077 می‌گذارید، اضافه کند.

بازی Cyberpunk 2077

آیتم‌ های جمع کردنی یا Collectables

Collectables یا همان آیتم‌های جمع کردنی، یکی از جزئیاتی است که در دنیای بازی‌های ویدیویی بسیار پرطرفدار است و کم‌تر اثری در این چند سال اخیر منتشر شده که این دسته از آیتم‌ها را نداشته باشد. از طرف دیگر، جمع کردن Collectables برای آن دسته از بازیکنانی که قصد باز کردن همه‌ی trophy یا achivmentها دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه استودیو CD Projekt به هیچ وجه برای این دسته از بازیکنان کم نگذاشته و تعداد زیادی از آیتم‌های جمع کردنی را در گوشه گوشه‌ی نایت سیتی تعبیه کرده است. برخی از این آیتم‌ها ممکن است به عنوان پاداش در انتهای یک مرحله به بازیکن داده شود یا در حالتی دیگر به عنوان یک آیتم قابل خرید در فروشگاه‌ها قرار گیرد. با وجود حجم زیادی از کالکتیبل‌ها، بازی Cyberpunk 2077 دلایل زیادی را به بازیکن می‌دهد تا گوشه گوشه‌ی شهر را هنگام تجربه‌ی خود زیر ذره بین قرار دهد. بنابراین، از آن جایی که تعداد آیتم‌های جمع کردنی زیاد است، بازیکن نیاز به مدت زمانی طولانی دارد تا موفق به پیدا کردن همه‌ی آن‌ها شود و این موضوع می‌تواند ساعت‌ها به طول تجربه‌ی شما اضافه کند. البته استودیو CD Projekt روند پیدا کردن این آیتم‌ها را به گونه‌ای طراحی کرده که در طول زمان زیاد خسته کننده نشوند.

خودروها و وسایل نقلیه

به طور کلی خودروها و استفاده از وسایل نقلیه در بازی‌های جهان باز از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند تاثیر به شدت مثبتی در تجربه‌ی یک بازیکن بگذارد. خوش بختانه استودیو CD Projekt این بار اسب کند ذهنی را برای گشت و گذار در نقشه در اختیار بازیکن نمی‌گذارد و به او اجازه‌ می‌دهد تا از هر ماشین یا موتوری که خواست، استفاده کند. بازی Cyberpunk 2077 یک طیف عظیم از ماشین‌ها و وسایل نقلیه‌ی متفاوت دارد که هر کدام از آن‌ها حس مخصوص به خود را به بازیکن منتقل می‌کنند. سازندگان اطمینان حاصل کرده‌اند تا انوع وسایل نقلیه را در بازی خود قرار دهند که هر کدام در یک شرایط خاص به کمک بازیکن بیایند. هم چنین، کنترل و رانندگی با استفاده از این ماشین‌ها بسیار روان و لذت بخش است و کیفیت به مراتب بهتری از بازی‌های جهان باز و اول شخص مانند مجموعه‌ی Far Cry دارد. پس امتحان کردن و آشنا شدن با تک تک این ماشین‌ها و موتورها به شدت در روند بای تاثیر گذار است و می‌تواند به انتخاب مناسب شما برای انتخاب یکی از آن‌ها در طی مراحل مختلف کمک کند. هم چنین، استفاده از این وسایل نقلیه و گوش دادن به صدای آن‌ها، می‌تواند آن حس غرق شدن در دنیای بازی را که سازندگان پیش از انتشار قول آن را داده بودند، کمک کند.

البته اطمینان حاصل کنید که دلایل بسیار دیگری وجود دارد که باعث می‌شود بازی Cyberpunk 2077 به یکی از پرمحتوا و سرگرم کننده‌ترین بازی سال‌های اخیر تبدیل شود؛ اما شاید این ۵ مورد که به ذکر آن‌ها پرداختیم، بیش‌ترین تاثیر ممکن را داشته باشند. برخلاف بسیاری از ایرادها و مشکلات فنی این بازی، بخش عمده‌ای از گفته‌های سازندگان در نسخه‌ی نهایی به نتیجه نشسته است و می‌تواند روح کنجکاو هر بازیکنی را را ارضا کند، تنها کافی است دقت بیش‌تری به خرج دهید تا متوجه نایت سیتی زیبایی که استودیو CD Projekt طراح کرده، شوید. حس بزرگ بودن دنیای سایبرپانک را می‌توان در کم‌تر اثر دیگری مشاهده کرد، پس ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر روی کنسول‌های نسل نهمی یا رایانه‌های شخصی به این بازی می‌ردازید، به هیچ وجه لذت گشت و گذار در دنیای بازی و نکاتی که به آن‌ها اشاره کردیم را دست کم نگیرید.

بازی Cyberpunk 2077

در پایان اگر قصد دارید به شخصه مجموعه‌ی پرمحتوای استودیو CD Projekt را تجربه کنید، می‌توانید از لینک‌هایی که در قسمت پایین قرار داده شده است استفاده کنید.

نظر شما در مورد نکاتی که به طولانی‌تر شدن بازی Cyberpunk 2077 کمک می‌کند چیست؟ آیا شما هم معتقد هستید که این اثر یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های چند سال اخیر است؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Gamingbolt

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید