راهنمای بازی, راهنمایی و آموزش

آموزش بازی Returnal: کارهایی که باید هر چه سریع‌تر انجام دهید

بازی Returnal

بازی Returnal با توجه به هویت Rouge-Like و روند پیچیده‌ای که دارد، ممکن است بازیکنان تازه‌وارد را در ابتدا سردرگم کند. اما انجام دادن و شناخت برخی از مکانیک‌ها می‌تواند مسیر شما را در ادامه بازی روشن‌تر کند.

بازی Returnal به عنوان جدیدترین انحصاری PS5 و یک اثر در سبک Rouge-Like، روند پیچیده‌ای دارد که اگر آن را به خوبی درک نکنید نمی‌توانید به طور کامل از آن لذت ببرید. سلین (Selene)، شخصیت اصلی بازی، پس از هر بار مردن به نقطه اول و جایی که سفینه‌اش سقوط کرده برمی‌گردد. اما هنگامی که دوباره از سفینه بیرون می‌آید تا ادامه ماجراجویی‌اش را پیش بگیرد، با روند متفاوتی روبرو می‌شود. به عبارتی دیگر، شما پس از هر بار مردن در بازی، با محیط‌ها و دشمنان جدیدی روبرو می‌شوید که نسبت به دفعه‌ پیش متفاوت هستند. این روند هربار تکرار می‌شود و به همین خاطر است که ما از ریترنال به عنوان یک بازی روگ‌لایک و صد البته سردرگم کننده برای تازه‌واردان، یاد می‌کنیم. پیش از پرداختن به هر نکته‌ای، اگر قصد به تهیه جدیدترین انحصاری پلی استیشن 5 دارید می‌توانید به صفحه خرید بازی Returnal مراجعه کنید.

کارهایی که باید هر چه سریع‌تر در بازی Returnal انجام دهید

بازی Returnal

1- از مردن نترسید. شما باید برای پیشروی در بازی Returnal بمیرید و از این کار هیچ هراسی نداشته باشید. داستان ریترنال با مردن رابطه‌ی مستقیمی دارد و پس از هر مرگ رو به جلو می‌رود. بیش‌تر داستان بازی در فلش‌بک و کات‌سین‌هایی روایت می‌شود که میان مرگ و تلاش جدید شما پخش می‌شوند.

2- هر چه سریع‌تر دنبال آیتم Atropian Weapon Charger بگردید. این آیتم حالت جدیدی برای تمام اسلحه‌های اثر باز می‌کند تا شما در هنگام مبارزات از آزادی عمل بیش‌تری برخوردار باشید. برای مثال، این آیتم می‌تواند یک حالت تک‌تیر و قدرتمند به یکی از اسلحه‌های اتوماتیک شما اضافه کند. Atropian Weapon Charger یک آیتم همیشگی است و حتی پس از مردن هم آن را از دست نخواهید داد.

بازی Returnal

3- پس از این که Atropian Weapon Charger را پیدا کردید، آن را با استفاده از Pistol استاندارد خود امتحان کنید تا منظور از اضافه شدن حالت‌های جدید را درک کنید. خود بازی از حالت جدید اسلحه‌ها که با استفاده از این آیتم میسر می‌شود، با نام Alt-Fire Mode یاد می‌کند.

4- برای این که بتوانید از Alt-Fire Mode استفاده کنید، باید دکمه L2 را تا انتها فشار دهید. این ویژگی به لطف فناوری Adaptive Triggers قابل استفاده است و هنگامی که بخواهید از آن استفاده کنید، نشانک روی صفحه عوض می‌شود که خبر از فعال شدن Alt-Fire Mode می‌دهد.

بازی Returnal

5- برای این که بتوانید از حالت شلیک استاندارد یک اسلحه استفاده کنید دو راه دارید. یکی این که بدون نشانه‌گیری و تنها با فشار دادن دکمه R2 این کار را انجام دهید یا این که برای نشانه گرفتن دکمه L2 را نصفه فشار دهید. همان‌طور که پیش از این گفتیم، فشار دادن L2 تا انتها باعث فعال شدن Alt-Fire Mode می‌شود، اما اگر آن را تا نیمه راه فشار دهید می‌توانید مانند سایر بازی‌ها با استفاده از آن نشانه‌گیری کنید. البته پیش از پیدا کردن Atropian Weapon Mode، دکمه L2 تا نیمه قفل است و به شما اجازه نمی‌دهد که دکمه را تا انتها فشار دهید.

6- هر چه سریع‌تر با خود آیتم‌ها و علامت آن‌ها روی Mini-Map آشنا شوید. مبارزات بازی Returnal در برخی از مواقع به شدت سریع و خشن می‌شود. شما در این دسته از مواقع و هنگامی که آسیب می‌بینید، باید به دنبال آیتمی به نام Silphium بگردید تا خط سلامتی خود را احیا کنید. این آیتم به طور معمول پس از کشتن دشمنان روی زمین می‌افتد و روی Mini-Map هم نشان داده می‌شود. پس باید همیشه نیم‌نگاهی به مینی مپ و آیتم‌های روی آن داشته باشید. البته موضوع فقط Silphium نیست؛ آیتم‌های متعددی در ریترنال وجود دارد که اگر علامت و کاربرد آن‌ها را متوجه شوید می‌توانید در دنیای بازی موفق و قوی‌تر عمل کنید.

7- یک جا صبر کنید و از باران لذت ببرید. یکی دیگر از قابلیت‌های کنترلر Dualsense که در بازی Returnal می‌درخشد، Haptic Feedback است. این قابلیت که عملکرد موتورهای حرکتی دسته را تا چندین بار دقیق‌تر می‌کند به خوبی فضای بازی را برای شما تداعی خواهد کرد. برای مثال، اگر هنگامی که در زیر باران قرار دارید کمی دقت به خرج دهید، می‌توانید قطرات باران را با لرزش‌هایی که روی Dualsense درست می‌شود، احساس کنید. باران‌های ریترنال بیش‌تر در محیط اول بازی رخ می‌دهد.

8- سعی کنید هر چه سریع‌تر با سرعت بازی Returnal کنار بیایید. جدیدترین انحصاری پلی استیشن 5 به شدت سریع است و مبارزات نفس‌گیری هم دارد. علاوه بر این، سرعت حرکت خود سلین هم به شدت زیاد است و این سرعت هنگام فشار داد دکمه L3 بیش‌تر از قبل هم می‌شود. این سرعت بالا ممکن است در ساعات ابتدایی کم اذیت کننده باشد اما اگر با آن کنار بیایید، می‌توانید حسابی از مبارزات سریع بازی لذت ببرید.

بازی Returnal

9- به دشمنان کمی زمان برای حمله کردن بدهید. شما در اوایل بازی با چند دشمن روبرو می‌شوید که بیش‌تر حکم یک کیسه بوکس آموزشی را دارند. سعی کنید بلافاصله پس از دیدنشان به سمتشان شلیک نکنید؛ چرا که انجام دادن این کار از حمله کردن آن‌ها جلوگیری می‌کند. به آن‌ها کمی زمان دهید تا به شما حمله کنند تا الگوی مبارزه آن‌ها را یاد بگیرید. پس از پیش‌روی در روند بازی و هنگامی که چندین دشمن مختلف شما را محاصره کرده‌اند دیگر زمانی برای مطالعه الگو مبارزه آن‌ها باقی نمی‌ماند.

10- نقشه بازی Returnal را به خوبی بررسی کنید. هنگامی که دکمه Touch دسته PS5 را فشار دهید، نقشه باز می‌شود و می‌توانید آن را مشاهده کنید. سعی کنید با نقشه و جزئیات مختلف آن آشنا شوید و سپس رابطه و مقیاس آن با Mini-Map را متوجه شوید. هم‌چنین، مهم است که علامت آیتم و مکان‌های مختلف روی نقشه و مینی مپ را یاد بگیرید. علاوه بر این، باید بدانید درب‌هایی که با یک علامت مستطیل‌شکل روی نقشه نشان داده می‌شوند شما را به سمت مراحل اصلی و جاهای مهم می‌برند و درب‌هایی که با علامت مثلث بنفش روی نقشه به نمایش در می‌آیند، شما را به سمت مکان‌های فرعی می‌برند.

11- هنگامی که در بخش اول بازی قرار دارید، تمام گوشه و کنار آن را بگردید. خود بازی از بخش‌های مختلف داستان با نام Biome یاد می‌کند. گشتن Biome اول و یادگرفتن مکانیک‌های آن می‌تواند در روند بازی خیلی مفید باشد. هم‌چنین، احتمال این وجود دارد که در همان گشت و گذارهای اولیه آیتم‌های مهمی پیدا کنید.

12- سفینه خود را پس از هر چند مرگ به طور مجدد جست و جو کنید. هنگامی که شما در سفینه قرار دارید، دنیای اطراف را از زاویه اول شخص می‌بینید و به همین علت هم می‌توانید دقت بیش‌تری به خرج دهید. سعی کنید هر چند وقت یک‌بار اطلاعات موجود در سیستم سفینه را بررسی کنید تا با جزئیات بیش‌تر آشنا شوید. هم‌چنین، پس از کمی پیشرفت در روند بازی، چالش‌های روزانه باز می‌شوند که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن‌ها را انجام دهید. هر وقت هم که خواستید پس از مردن روند گیم‌پلی خود را ادامه دهید، از سوراخی که در سمت چپ سفینه پس از بلند شدن دیده می‌شود برای خروج استفاده کنید.

بازی Returnal

13- جاخالی دادن یا Dashing را تمرین کنید. جاخالی دادن از حمله دشمنان اهمیت بسیار زیای در بازی Returnal دارد و می‌تواند روند مبارزات را تغییر دهد. اگر به جاخالی دادن به موقع مسلط نشوید، بعدها و هنگام برخورد با دشمنان قدرتمند و متعدد گیر می‌کنید. کافی است در میان مبارزات شلوغ یک اشتباه کوچک در جاخالی دادن کنید تا دشمنان از این اشتباه سوء استفاده کنند. نکته جالب دیگری که در مورد جاخالی دادن یا Dashing وجود دارد، مصون شدن هنگام استفاده از آن است. به عبارتی دیگر، هنگامی که جاخالی می‌دهید برای مدت زمان کوتاهی هیچ‌گونه آسیبی دریافت نمی‌کنید و درک اهمیت این موضوع هم نیاز به توضیح خاصی ندارد. البته توجه کنید که این مصونیت خیلی کوتاه است و در حد همان روند جاخالی دادن محدود می‌شود.

14- به دنبال Atropian Blade بگردید. Atropian Blade نام یک شمشیر است که حکم اسلحه Melee بازی Returnal را دارد و در مبارزات نزدیک خیلی موثر است. هنگامی که این اسلحه را پیدا کنید، می‌توانید آن را برای همیشه نگه دارید و پس از مردن آن را از دست نمی‌دهید. پیدا کردن این اسلحه برای رد کردن Biome اول بازی و شکستن دیوارهایی که مانع رسیدن شما به آیتم‌های مختلف هستند، ضرروی است. این دیوارها که تعدادشان در روند بازی کم هم نیست، آیتم‌های باارزشی را در پشت خود نگه می‌دارند.

15- باید بدانید که از بین بردن دشمنانی که یک سپر قرمز دور آن‌ها را فراگرفته، بدون استفاده از Atropian Blade غیرممکن است. بنابراین اگر هنوز این شمشیر را به دست نیاورده‌اید بهتر است از دست این گروه از دشمنان فرار کنید. اما به محض این که Atropian Blade را پیدا کردید، ابتدا با استفاده از آن سپر قرمز مذکور را نابود کنید و سپس به کشتن دشمن خود ادامه دهید.

16- در طی تجربه بازی Returnal همیشه دنبال آیتم‌های بنفش رنگی بگردید که برق می‌زنند. این دسته از آیتم‌ها، به طور معمول Atropian Key هستند که برای باز کردن درب‌های قرمز به کار می‌آیند. این درب‌های قرمز که در Biome اول بازی قرار دارند، شامل آیتم‌های باارزشی می‌شوند.

returnal

17- تمام نوشته و یادداشت‌ها موجود در بازی Returnal را مطالعه کنید. از آن جایی که تعداد و تنوع آیتم‌ها و دشمنان در روند این بازی به شدت زیاد است، مطالعه در مورد آن‌ها می‌تواند خیلی مفید واقع شود. بهترین کار برای آشنایی با آیتم‌ها و دشمنان، مطالعه یادداشت‌هایی است که در سیستم سفینه سلین ذخیره می‌شوند.

18- همیشه ستون‌ Cthonos را بررسی کنید و از کنار آن‌ رد نشوید. این ستون‌ که در کنار سفینه سقوط کرده سلین واقع شده‌، در ازای آیتم‌هایی به نام Ether آیتم‌های ارزشمندی به شما می‌دهد. هنگامی که دایره جلویی این ستون برق می‌زند، با آن تعامل برقرار کرده و یک آیتم مفید دریافت کنید. Cthonos آیتم‌ها را به صورت Random و شانسی می‌دهد، اما باور کنید هر چه که از این ستون به دست آید در ادامه روند بازی به دردتان خواهد خورد.

19- نگران Datacubeها نباشید. در ساعات ابتدایی تجربه بازی Returnal به احتمال زیاد با این آیتم‌ها روبرو می‌شوید؛ اما نمی‌توانید کاربرد دقیق آن‌ها را متوجه شوید. نیازی به نگرانی نیست، با پیش‌روی در بازی و شکست دادن باس اول، بیش‌تر متوجه فایده Datacubeها خواهید شد.

20- همه اسلحه‌ها را امتحان کنید تا متوجه شوید با کدام یک از آن‌ها بهتر هستید. در بازی Returnal اسلحه بهتر یا قوی‌تر معنی ندارد؛ بلکه همه این قضایا با به نحوه و سبک بازی شما بستگی دارد. ممکن است یک بازیکن با یک اسلحه خیلی حرفه‌ای بازی کند اما یک فرد دیگر حتی نتواند با آن دشمنان کوچک‌تر را شکست دهد. پس راحت باشید و همه اسلحه‌ها را امتحان کنید تا به تفنگ موردعلاقه خود برسید.

نظر شما در مورد نکات ابتدایی بازی Returnal چیست؟ آیا شما هنگام تجربه بازی به مشکل خاصی خورده‌اید؟ نظرات و سوالات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: IGN

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “آموزش بازی Returnal: کارهایی که باید هر چه سریع‌تر انجام دهید

 1. امین پاشا گفت:

  یکی از بهترین بازی های نسل۹ هست. و امیدوارم ادامه ای هم ازش ساخته بشه

 2. محمود گفت:

  ممنون بابت مطالب مفیدتون والا نظره من اینه که دهنم سرویس شد با بازی نظره دیگه ای ندارم😂😂😂

  1. محمد قربانیان گفت:

   سلام دوست عزیز. خسته نباشی دلاور :دی. ممنون از نظرتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *