بازی, یادداشت

بازی Elder Scrolls VI: خرید بتسدا توسط مایکروسافت چه تاثیری بر این بازی خواهد گذاشت؟

بازی The Elder Scrolls VI

شرکت Microsoft به طور رسمی از خرید کمپانی Zenimax و زیرشاخه‌های آن خبر داد که به یکی از مهم‌ترین و پر سر و صداترین خبرهای سال تبدیل شد. اما این اقدام بزرگ، چه تاثیری بر عرضه‌ی بازی The Elder Scrolls VI بر روی پلی استیشن 5 خواهد داشت؟

بازی The Elder Scrolls VI

مایکروسافت با اعلام خرید Zenimax، شرکت مادر استودیو Bethesda، توانست توجهات زیادی را به سمت خود جلب کند و شاید تاثیر بسیاری بر روی رقابت کنسول‌های نسل نهمی بگذارد. خرید زنیمکس، مساوی با در اختیار گرفتن تمام استودیو‌ها و مجموعه بازی‌های این شرکت است. در نتیجه، مایکروسافت در حال حاضر اجازه دارد هر کاری که می‌تواند با بازی‌های این شرکت انجام دهد. برای مثال، می‌تواند هر کدام از آن‌ها را به دلخواه خود به یک انحصاری تبدیل کند یا دستور یک نسخه‌ی بازسازی از آثار قدیمی را دهد. اما یکی از مهم‌ترین این تصمیم‌ها که در حال حاضر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هیچ کس نمی‌تواند در موردش اظهار نظر قطعی کند، سرنوشت بازی Elder Scrolls VI است. وظیفه‌ی توسعه‌ی این بازی را استودیو Bethesda بر عهده دارد که جزء  یکی از بزرگ‌ترین زیر شاخه‌های زنیمکس است و اکثر افراد نام این استودیو را به مراتب بیش‌تر شنیده‌اند. همین موضوع، باعث شد که بسیاری از طرفداران بابت انتشار این بازی به شدت موردانتظار بر روی پلی استیشن 5، نگران شوند؛ چرا که ممکن است مایکروسافت این بازی را به یکی از انحصاری‌های خود تبدیل کند و به کاربران پلتفرم‌های دیگر اجازه‌ی انتشار بازی The Elder Scrolls VI را ندهد.

در حال حاضر، نه تنها هیچ اطلاعات بیش‌تری در مورد بازی Elder Scrolls 6 منتشر نشده است، بلکه سرنوشت سایر پروژه‌های مشترک این دو شرکت نیز به طور کامل مشخص نیست. در واقع، یکی از بزرگ‌ترین سوالات بازیکنان این است که تمامی این قضایا در پایان به چه سرنوشتی منتهی می‌شود و آیا این اتفاقات باعث پیشرفت بازی‌های ویدیویی خواهد شد یا تنها یک بمب خبری زود گذر خواهد بود؟ در نتیجه، یکی از احتمالاتی که می‌توانیم در مورد آینده‌ی این همکاری بدهیم، این است که تمامی محصولات بتسدا، از جمله بازی The Elder Scrolls VI در انحصار کنسول‌های مختلف ایکس باکس قرار گیرد که در نوع خود، می‌تواند عده‌ی بسیاری از طرفداران پلی استینش را ناراحت کند. چرا که دسته‌ی بزرگی از آن‌ها مدت‌ها منتظر هستند تا به تجربه‌ی جدیدترین نسخه‌ی مجموعه‌ی The Elder Scrolls بپردازند و این کار، می‌تواند آن‌ها را از رسیدن به این مهم باز دارد.

آیا بازی The Elder Scrolls 6 در انحصار ایکس باکس سریز ایکس قرار خواهد گرفت؟

همان طور که بالاتر اشاره کردیم، هنوز اطلاعاتتی از نتایج این همکاری به دست نیامده است و هیچ کس نمی‌داند که تمامی این قضایا به چه نقطه‌ای خواهد رسید. اما با توجه به اطلاعاتی که در چند روز اخیر منتشر شده است، مایکروسافت قصد دارد به بازی‌های معرفی شده برای پلی استیشن 5 احترام بگذارد و اختلالی بر روی روند عرضه‌ی آن‌ها ایجاد نکند. منظور از این عبارت، دو بازی Deathloop  و Ghostwire: Tokyo است که پیش از این، برای کنسول‌های نسل نهمی سونی تایید شده است و جلوگیری از این موضوع، به عنوان یک اقدام غیرحرفه‌ای طلقی خواهد شد. مشخص است می‌توانیم این قضیه را بر روی بازی Elder Scrolls VI هم تعمیم دهیم و نتیجه بگیریم که این بازی هم مانند Deathloop بر روی کنسول‌های سونی هم عرضه می‌شود؛ چرا که پیش از این خبرهایی مبنی بر عرضه‌ی این بازی موردانتظار بر روی پلی استیشن 5 شنیده می‌شد. اما مشکل این جا است که نمی‌توان با این مصداق، از سرنوشت بازی Elder Scrolls VI مطمئن شد.

به احتمال خیلی زیاد دلیل اصلی مایکروسافت از خرید زنیمکس، این است که بتواند بازی‌های انحصاری با کیفیتی را بر روی کنسول خود منتشر کند تا بازیکنان بیش‌تری به خرید کنسول‌شان اقدام کنند. به هر حال، اگر بازی The Elder Scrolls VI به انحصاری ایکس باکس سریز ایکس (اس) تبدیل شود، دومین نسخه از مجموعه بازی‌های Elder Scrolls خواهد بود که بر روی کسنول‌های سونی عرضه نمی‌شود. جالب است بدایند که نسخه‌ی سوم این مجموعه‌ی به شدت محبوب، یعنی بازی Elder Scrolls 3: Oblivion تنها بر روی ایکس باکس اوریجینال عرضه شد و شاهد نسخه‌ی پلتفرم‌های دیگر این بازی نبودیم. اما اگر همه‌ی حدسیات درست از آب درآید و بازی Elder Scrolls VI به یک انحصاری تبدیل شود، عده‌ی بسیاری از بازیکنان از این موضوع نارحات خواهند شد، چرا که همه‌ی آن‌ها از زمان معرفی این بازی، منتظر خبر جدید از آن بودند و خبر انحصاری شدن آن، اتفاقی نخواهد بود که برای همه خوشایند باشد.

بازی The Elder Scrolls VI

اما سوالی که دراین میان پیش می‌آید این است که مایکروسافت با چه برنامه‌ و راهبرد‌هایی می‌خواهد یک مجموعه که سال‌ها بر روی کنسول‌های دیگر منتشر شده است را به یکی از انحصاری‌های خود تبدیل کند؟ در حال حاضر، حدس زدن نتیجه‌ی این اتفاقات بسیار سخت است و به راحتی نمی‌توان نتیجه‌ی خاصی از این اطلاعات محدود گرفت. اما این موضوع که مایکروسافت بخواهد با انتشار یک انحصاری آمار فروش کنسول‌های نسل جدید خود را بالا ببرد، به هیچ وجه دور از ذهن نیست و شاید خبر این اتفاق به زودی در فضای مجازی و منابع معتبر منتشر شود. هم چنین، دلیلی که باعث شد پلی استیشن نبرد نسل هشتم را به راحتی ببرد، این بود که ایکس باکس وان حرف خاصی را در عرصه‌ی بازی‌های انحصاری کنسول نداشت و به همین خاطر، بازیکنان برای تجربه‌ی‌ آثاری مانند God of War و The Last of Us که هیاهوی زیادی بر پا کردند، به سراغ خرید یک پلی استیشن رفتند. اما خرید بتسدا و انحصاری کردن بازی‌ها آن ممکن است ورق را در نسل نهم کنسول‌های خانگی بازگرداند و باعث شود که بازیکنان برای تجربه‌ی بازی Elder Scrolls VI هم که شده، به سمت ایکس باکس سریز ایکس (اس) بروند.

اما اگر این همکاری را از زاویه‌‌ی دیگری بررسی کرد، می‌توان نتیجه گرفت که این اتفاقات می‌تواند در نهایت به کاهش جامعه‌ی کاربری بازی Elder Scrolls 6 منجر و باعث شود که بسیاری از افراد، موفق به تجربه‌ی این اثر نشوند. به عبارتی دیگر، ممکن است بسیاری از بازیکنان از قبل تصمیم خود را برای خرید پلی استینش 5 قطعی کرده باشند و خرید بتسدا توسط مایکروسافت، تغییر خاصی بر روی تصمیم آن‌ها نگذارد. بنابراین، مایکروسافت تصمیم به شدت سختی را در پیش و رو خواهد داشت؛ زیرا ممکن است که این موضوع به فروش نهایی ایکس باکس سریز ایکس (اس) کمک کند و باعث شود که مایکروسافت نسل بهتری را از لحاظ مالی تجربه کند. اما این مورد را نیز در نظر بگیرید که اگر بازی The Elder Scrolls VI و سایر پروژه‌های بتسدا به یک انحصاری تبدیل شود، می‌تواند به افت جامعه‌ی کاربری بازی‌های زنیمکس و زیر شاخه‌های آن منجر شود که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، می‌تواند بحث‌های جدی و زیادی را میان طرفداران پلی استیشن و ایکس باکس شروع کند.

آیا بازی The Elder Scrolls VI در روز عرضه بر روی سرویس Xbox Game Pass قرار خواهد گرفت؟

رویداد مثبت دیگری که می‌توان از همکاری مشترک بتسدا و مایکروسافت حاصل شود، عرضه‌ی بازی Elder Scrolls 6 بر روی ایکس باکس گیم پس است. اگر با این سرویس آشنایی لازم را ندارید، باید بدانید که اگر بازیکنی اشتراک ماهیانه‌ی ایکس باکس گیم پس را خریداری کند، می‌تواند تا پایان روز قرارداد، به صورت رایگان به تجربه‌ی تمامی بازی‌های موجود در این سرویس بپردازد. در نتیجه، از آن جایی که حالا بازی Elder Scrolls 6 به یک اثر First-Party تبدیل شده است، ممکن است سناریوی این رقابت تغییر کند و انتشار آن بر روی ایکس باکس گیم پس به واقعیت تبدیل شود. این موضوع بدان معنی خواهد بود زمانی که بازی The Elder Scrolls VI منتشر شد، مشترکان این سرویس نیاز به خرید جداگانه‌ی محصول ندارند و می‌توانند با استفاده از گیم پس، در روز اول انتشار به تجربه‌ی این بازی مورد انتظار بپردازند.

اما موردی که از اهمیت بالایی برخوردار است، این است که خرید بتسدا برای آن دسته از کسانی که قصد خرید ایکس باکس را داشتند، بسیار خوشحال کننده خواهد بود و شوق این دسته از کاربران برای خرید ایکس باکس را، بیش از پیش خواهد کرد. البته در نظر داشته باشید که بازی‌های انحصاری ایکس باکس هنوز هم با قابلیت Play Anywhere بر روی رایانه‌های شخصی قابل تجربه خواهد بود و این همکاری عظیم تاثیری بر روی آن نخواهد داشت و بازیکنان PC همواره می‌توانند از سرویس‌های مختلف مایکروسافت و بازی‌های آن استفاده کنند. اما همان طور که اشاره شد، عرضه‌ی بازی‌های آینده‌ی بتسدا بر روی پلی استیشن 5 و حتی Nintendo Switch در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هیچ کس نمی‌تواند نتیجه‌ی این رویدادها را به طور حتمی، بگوید. اما اطمینان حاصل کنید که تا چند ماه آتی، مایکروسافت در طی یک بیانیه شرایط را به طور واضح‌تری بیان خواهد کرد تا بازیکنان بتوانند با آگاهی بیش‌تری به خرید کنسول نسل نهمی خود دست بزنند.

مایکروسافت

در پایان، نظر شما در مورد خرید بتسدا توسط مایکروسافت و تاثیرات آن چیست؟ آیا بازی The Elder Scrolls VI توسط این قضایا تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در نهایت به عنوان یک بازی انحصاری منتشر می‌شود؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید