بازی, یادداشت

لیست آرزو‌هایی که از یک بازی Assassin’s Creed داریم

بازی Assassin's Creed

مجموعه‌ی Assassin’s Creed سال‌ها است که با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و داستان خود را در زمان‌ها و مکان‌های مختلف تعریف می‌کند. با این حال، مکان‌ها و زمان‌های زیادی وجود دارند که پتانسیل جریان داشتن یک بازی Assassin’s Creed را به خود می‌بینند. در این مقاله می‌خواهیم لیست آرزوهای تیم تیلنو را از یک بازی Assassin’s Creed دسته بندی کنیم.

بازی Assassin's Creed

مجموعه بازی‌های اساسینز کرید خود را به هیچ مرزی محدود نمی‌کنند و داستان خود را در هر جایی که دوست دارند، تعریف می‌کنند. این روند سال‌ها است که ادامه دارد و هر ساله شاهد یک بازی Assassin’s Creed جدید هستیم که اقلیم جدیدی را برای داستان سرایی انتخاب می‌کند. این مجوعه سابقه‌ی حضور در سرزمین‌هایی مانند یونان، رم، مصر باستان، انگلستان و فرانسه را دارد. البته که داستان‌هایی که در این کشور‌ها رخ داده‌اند، به هیچ وجه در یک بازه‌ی زمانی مشترک حضور نداشته‌اند و هر بار این بازی زمان متفاوتی با نسخه‌ی قبلی را برای خود انتخاب کرده است.

حالا و پس از بیرون‌ آمدن نسخه‌های مختلف اساسینز کرید، این مجموعه تصمیم گرفته است که جدیدترین داستان خود را در منطقه‌ی اسکاندیناوی و شمال اروپا تعریف کند. البته که مجموعه‌ی اسایسنز کرید پیش از این در کشور انگلستان هم جریان داشته است، اما این بار یک تفاوت بزرگ وجود دارد. ما در بازی Assassin’s Creed Syndicate شاهد یک لندن در دوره‌ی انقلاب صنعتی بودیم اما بازی Assassin’s Creed Valhalla، قصد دارد نقطه‌ی دیگری از بریتانیای کبیر را در دوره‌ی زمانی دیگری به تصویر بکشد. در بازی Assassin’s Creed Valhalla، یوبیسافت بازیکن را در نقش یک فرد ایسلندی با نام Eivor قرار می‌دهد که قصد دارد از سرزمین خود به مناطق شمالی بریتانیا حمله کند و به غارت آن بپردازد. هم چنین جالب است بدانید که بازی بخشی از ایسلند را نیز در برنامه‌های خود قرار دارد و ماجراهای بازی هم در ایسلند و هم در انگلستان جریان خواهد داشت. علاوه بر این، نکته‌ی دیگری که می‌تواند حائز اهمیت قرار گیرد، این است که پس از دو نسخه‌ی متوالی از یک بازی Assassin’s Creed، جریانات یک بازی در دوره‌ی پس از میلاد مسیح رخ می‌دهد. به عبارتی دیگر بازی Assassin’s Creed Origins و بازی Assassin’s Creed Odyssey داستان خود را در دوره‌ی پیش از میلاد حضرت مسیح روایت می‌کردند، اما یوبیسافت این بار تصمیم گرفته است که جریانات را پس از میلاد مسیح، تعریف کند. در واقع، داستان بازی Assassin’s Creed Valhalla حدود ۱۰۰۰ سال پس از وقایع بازی Assassin’s Creed Origins اتفاق می‌افتد.

با توجه به این که مجموعه‌ی اساسینز کرید بازی به بازی رشد می‌کند و به یک بازی بزرگ‌تر تبدیل می‌شود، می‌توان انتظار داشت که نسخه‌ی بعد از والهالا، به یک بازی نقش‌ آفرینی تمام عیار تبدیل شود. البته این بدان معنی نیست که بازی Assassin’s Creed Valhalla بازی ناقصی خواهد بود، بلکه به این معنی است که بازی بعدی می‌تواند کامل‌تر از نسخه‌ی پیشین خود واقع شود. هم چنین، با توجه به این که نسخه‌ی ۲۰۲۱ بازی Assassin’s Creed معرفی نشده و به احتمال زیاد تا چند وقت آینده هم شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود، می‌توانیم به تئوری پردازی در مورد قسمت بعدی این مجموعه‌ی پرطرفدار بپردازیم. شاید با خود بپرسید که از کجا مشخص است که در سال ۲۰۲۱ شاهد یک نسخه‌ی جدید از بازی Assassin’s Creed خواهیم بود؟ پاسخ ساده است. اگر به الگوی انتشار نسخه‌های مختلف مجموعه در چند سال اخیر توجه کنید، متوجه ان موضوع خواهید شد. این سری در سال ۲۰۱۶ یک استراحت کوتاه به خود داد تا در سال ۲۰۱۷ با بازی Assassin’s Creed Origins به کار خود ادامه دهد. در ادامه، در سال ۲۰۱۸ شاهد بازی Assassin’s Creed Odyssey بودیم؛ اما سال ۲۰۱۹ به یک دوره‌ی زمانی خلوت برای طرفدارن اساسینز کرید تبدیل شد و هیچ نسخه‌ی جدید از این بازی، منتشر نشد. حال اگر یوبیسافت بخواهد همین الگوی انتشار را ادامه دهد، می‌توانیم در سال ۲۰۲۱ نسخه‌ی جدیدی از یک بازی Assassin’s Creed را مشاهده کنیم.

البته که هنوز هیچ موضوعی مشخص نیست و حرف‌های زده شده، تنها در حد حدس و گمان بوده و ممکن است که به هیچ وجه این الگوی زمانی شکل نگیرد. اما هر اتفاقی که افتاد، اگر یک بازی Assassin’s Creed در سال‌های آینده منتشر شود، داستان آن در چه مان و مکان خاصی اتفاق خواهد افتاد؟ این سوال بزرگی است که ذهن هر طرفداری را مشغول کرده. به هر حال، با این که طرفدارن هیچ ایده‌‌ای برای نسخه‌ی بعد از بازی والهالا ندارند، اما آرزو کردن موردی است که می‌تواند برای هر انسانی شیرین واقع شود. پس در این مقاله، به تئوری پردازی و آرزو کردن برای نسخه‌ی بعدی مجموعه‌ی اساسینز کرید، خواهیم پرداخت.

بازی Assassin's Creed

یک نسخه‌ی Assassin’s Creed در سرزمین ژاپن

با اختلاف، یکی از محبوب‌ترین و موردانتظارترین مکان‌هایی که یک بازی Assassin’s Creed می‌تواند در آن رخ دهد، سرزمین آفتاب‌های تابان است. این کشور، پتانسیل فراروانی برای یک بازی Assassin’s Creed دارد، به خصوص اگر داستان‌های فرقه‌ی قاتل‌ها با افسانه‌های سامورایی‌ها عجین شود. حتی فکر به این موضوع هم می‌تواند هیجان یک انسان را برانگیزد. کشوری که از زیابیی‌های بصری بسیاری برخوردار است و می‌تواند به عنوان یک پس زمینه‌ی مناسب برای تعریف داستان یک قاتل، مورد استفاده قرار گیرد. بازی Ghost of Tsushima که شباهت‌های آن به یک بازی Assassin’s Creed غیر قابل انگار است، ثابت کرد که یک بازی جهان باز با عناصر مخفی کاری معروف اساسینز کرید، می‌تواند حسابی در دوره‌ی زمانی فئودال ژاپن بدرخشد. البته ک بازی Ghost of Tsushima هم ارزش‌های خود را دارد و نوآوری‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف به ارمغان آورده است. اما با توجه به شباهت این دو بازی و موفقیت بازی Ghost of Tsushima، می‌توان انتظار یک بازی Assassin’s Creed با کیفیت در ژاپن را کشید.

هم چنین، با توجه به این که مجموعه‌ی اساسینز کرید همواره به تعریف داستان‌های تاریخی واقعی پرداخته و به طور جذابی هم آن‌ها را تعریف کرده است، ترکیب کردن یک داستان از اساسینز کرید و داستان‌های تاریخی ژاپن، می‌تواند معجون شیرینی را خلق کند که مزه‌ی خوب آن تا سال‌های زیر زبان یک طرفدار باقی بماند.

بازگشت بازی Assassin’s Creed به رم

مجموعه‌ی اساسینز کرید یک تاریخ بسیار غنی را با حضور در شهر رم برای خود درست کرده است. رم نه تنها محل رخداد ماجراهای اتزیو آدیتوره بود، بلکه بسیاری از داستان‌های ریز و درشت اساسینز کرید با این منطقه پیوند خورده است. هم چنین، رم تاریخ بسیار پربار و پیچیده‌ای دارد که می‌تواند میزبان هزارن بازی، فیلم و سریال واقع شود و باز هم داستان‌هایی را برای روایت رو کند. قضیه‌ی بازگشت به رم در یک بازی Assassin’s Creed جدید، موردی بود که در طی سالیان اخیر شایعه‌های زیادی درست کرد. بسیاری از طرفدارن معتقد بودند که بازشگت به این منطقه، می‌تواند روح جدیدی را به مجموعه تزریق کند که دیگر مکان‌ها، پتانسیل انجام این کار را ندارند. هم چنین، در پایان داستان بازی Assassin’s Creed Origin، آیا (Aya) همسر بایک (Bayek) اشاره کرد که سرزمینی در ماورای دریا‌ها یپدا کرده است که می‌خواهد به آن جا نقل مکان کند. در واقع، داستان رسیدن آیا به رم و تشکیل یک حکومت محلی جدید، موردی است که می‌تواند در مجموعه اتفاق بیافتد و یک داستان دنباله دار را به وجود آورد. خلاصه‌ی کلام این است که بازگشت به رم یکی از محتمل‌ترین و هیجان انگیزترین اتفاقاتی است که می‌تواند در یک بازی Assassin’s Creed جدید اتفاق بیفتد.

بازی Assassin's Creed

سفر اساسین‌ها به چین

در چند وقت اخیر، یک طراحی مفهومی در فضای اینترنت پخش شده که نوید از یک بازی Assassin’s Creed می‌دهد که در کشور چین جریان دارد. جالب است بدانید که پیش از معرفی بازی Assassin’s Creed Valhalla و ورود مجموعه‌ی اساسینز کرید به دنیای وایکینگ‌ها، یک طراحی مفهومی از آن لو رفته بود که به این بازی اشاره داشت. پس با توجه به این تصویر لو رفته، که منبع مشابهی با ارائه دهنده‌ی تصویر والهالا دارد، می‌تواند به جریان داشتن وقایع اساسینز کرید بعدی در سرزمین چین اشاره کند. هم چنین، بعید است که این طراحی تصادفی باشد. اتفاق افتادن بازی Assassin’s Creed در سرزمین چین، می‌تواند ترکیب عجیب و جذابی را از داستان‌های فرقه‌ی قاتل‌ها و ماجراهای تاریخی چین به وجود آورد. چین هم مانند سایر کشورهای آسیایی، تاریخ بلند بالایی دارد که موجب شده پیش زمینه‌های زیادی را برای داست‌های مختلف به وجود آورد. هم چنین، ماجراهایی مانند حمله‌ی مغولستانی‌ها، جنگ تریاک و داستان‌های سه امپراطوری؛ می‌تواند زمینه‌ی فوق العاده جذابی برای یک نسخه از بازی Assassin’s Creed به وجود آورد. در میان سه داستان تاریخی که ذکر شد، جنگ تریاک می‌تواند جذاب‌تر از دو ماجرای دیگر واقع شود. کافی است تصور کنید که یکی از اساسینز‌ها در آن کشتی معروف تریاکی‌ها گیر بیفتد تا پتاسنیل بالای این داستان را متوجه شوید. اما به هر حال، با توجه به شایعه‌ها و استعداد‌های این سرزمین، چین محتمل‌ترین جایی است که یک بازی Assassin’s Creed می‌تواند در آن اتفاق بفتد.

داستان‌های افسانه‌ای میان دو رود

میان دو رود، یا به اصطلاح لاتین، سرزمین Mesopotamia به عنوان محل تولد تمدن‌های بزرگ، می‌تواند جذاب‌ترین گزینه‌ی ممکن بر روی میز واقع شود. علاوه بر این، اگر یک بازی Assassin’s Creed را در منطقه‌ی میان دو رود مشاهده کنیم، احتمال بسیاری زیادی وجود دارد که حکومت‌های محلی و مرکزی ایران هم وارد داستان شوند. اگر به کتاب‌های تاریخی علاقه دارید و می‌خواهید که یک دوره‌ی تاریخی مهم را بهتر بشناسید، منطقه‌ی میان دو رود یکی از جذاب‌ترین و حماسی‌ترین تاریخ‌های دنیا را به خود اختصاص داده است. پس در مطالعه‌ی کتاب‌های این منطقه به هیچ وجه درنگ نکنید. هم چنین، رفتن به این منطقه، می‌تواند آزادی عمل بسیاری را به یوبیسافت دهد تا حکومت‌ها و تمدن‌های ریز و درشت بسیاری را به داستان خود اضافه کند. این منطقه، مرکز تعامل بسیاری از کشور‌های بزرگ و معروف وقت بوده است و اکثر معمالات برون مرزی، در این منطقه رخ می‌داده است. هم چنین، با این کار یوبیسافت می‌تواند داستان به وجود آمدن Templarها را تعریف کند و به بسیاری از سوالات طرفدارن پاسخ دهد.

این منطقه علاوه بر پوشش دادن داستان‌های ایرانی که حداقل برای ما ایرانی‌ها خیلی جذاب است، میزبان بسیاری از داستان‌های تاریخی بین المللی بوده است که تعریف کردن آن‌ها به ماه‌ها و شاید سال‌ها زمان نیاز دارد. هم چنین، علاوه بر جذابیت‌های جغرافیایی میان رودان، می‌توان از تاریخ طولانی مدت این منطقه‌ی جغرافیایی هم استفاده کرد. کم‌تر مکانی در دنیا وجود دارد که حدود هزار سال قوی‌ترین حکومت‌های یک منطقه را در خود جای دهد. میان دو رود، سال‌های متمادی میزبان بسیاری از تمدن‌های قدرتمند بوده است که حرف اول و آخر را در منطقه می‌زدند.

میان دو رود یا بین النهرین کجا است؟

آن دسته از مخاطبانی که از موقعیت جغرافیایی میان دو رود خبر ندارند، باید بدانند که این منطقه که با نام بین النهرین هم شناخته می‌شود، سرزمین‌های میان دو رود دجله و فرات را شامل می‌شود که بیش‌تر آن، در کشور عراق امروزی قرار دارد. هم چنین جالب است بدانید که سال‌های بسیاری، یا شاید بهتر است بگوییم بیش‌تر عمر بین النهرین، تحت سلطه‌ی ایرانیان آریایی و مسلمان قرار داشته است. به همین منظور، جریان داشتن بازی Assassin’s Creed در میان دو رود، حداقل یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای ما ایرانی‌ها است. هم چنین، یوبیسافات در طی سال‌ها نشان داده است که با تمدن‌های ایرانی آشنایی لازم را دارد و می‌تواند که به نحوی کشور ما را در داستان‌های خود قرار دهد و حتی آثاری را با محوریت قهرمانان‌ آریایی بسازد.

بازی Assassin’s Creed با محوریت ایرلندی‌ها

مجموعه‌ی اساسینز کرید همواره علاقه‌ی خود را به بحران‌ها و انقلاب‌های تاریخی نشان داده است و اگر از انصاف هم نگذریم، این انقلاب‌ها را به نحو احسن به تصویر کشیده است. هر چند که این مجموعه نشان داده است که علاقه‌ای به دوران مدرن و تاریخ معاصر ندارد، اما پرداختن به انقلاب ایرلندی‌ها در اوایل قرن بیستم، موضوعی است که می‌تواند توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کند. قیام عید پاک یا همان Easter Uprising، شورشی بود که در سال ۱۹۱۶ توسط جمهوری خواهان ایرلندی به وقوع پیوست. ایرلندی‌ها با هدف ایجاد یک حکومت مستقل ایرلندی و بیرون کردن انگلستانی‌ها این شورش را به پا کردند. این انقلاب، اولین شورش بزرگ و مسلحانه‌ی ایرلند در تاریخ این کشور بریتانیی است که در طی آن، خونریزی‌های شدیدی به وقوع پیوست و هزارن انسان در این شورش سلاخی و کشته شدند.

این انقلاب، با حمله‌ی مسلحانه‌ی ارتش انگلستان به ایرلند ادامه یافت و به یک جنگ تمام عیار تبدیل شد. درست است که داستان این انقلاب به نوعی یک تاریخ معاصر به حساب می‌آید، اما پرداخت به آن در قالب یک بازی Assassin’s Creed می‌تواند جنبه‌های جدیدی را از این بحران تاریخی به تصویر بکشد. این شوررش، به یک جنگ چریکی در میان سال‌های ۱۹۱۹-۱۹۲۱ تبدیل شد و ویرانی‌های بسیاری را به جا گذاشت. اما همان طور که از نام آن مشخص است، یک جنگ چریکی با اسلحه‌های گرم دنبال می‌شود که یک بازی Assassin’s Creed را از هویت خود به دور می‌کند. بنابراین، یوبیسافت می‌تواند با محدود کردن سلاح‌های گرم در بازی، که خود راه این کار را خوب بلد است، می‌تواند یک اساسیتز کرید متفاوت را به آن چه که تا امروز دیده‌ایم، خلق کند. در واقع، شورش عید پاک می‌تواند مفاهیم و فلسفه‌های انقلابی فرانسه و بی‌نوایان که در بازی Assassin’s Creed Uinity شاهد آن بودیم را دوباره زنده کند. اما چون این دفعه با یک یوبیسافت پخته‌تر و با تجربه‌تر روبرو هستیم، نتیجه می‌تواند به یکی از بهترین نسخه‌های سری از جنبه‌ی داستانی تبدیل شود.

بازی Assassin's Creed

یک بازی Assassin’s Creed تمام ایرانی

پیش‌تر در مورد تمدن میان دو رود و حضور ایرانی‌ها صحبت کردیم. اما این منطقه علاوه بر حکومت‌های پارسی، تمدن‌های بسیار دیگری را به خود دیده است. بنابراین، نمی‌توان نام یک منطقه‌ی تمام ایرانی را بر روی آن گذشت، به خصوص که در حال حاضر جهانیان امروزی، این منطقه را جزئی از خاک عراق می‌دانند. اما جریان داشتن یک بازی assassin’s Creed مستقل در ایران، می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین نسخه‌های مجموعه منجر شود. اگر بخواهیم تعصب‌های ملی را کنار بگذاریم، ایران دارای یکی از غنی‌ترین و پرمحتواترین تاریخ‌های دنیا است. ایران استعداد و پتانسیل بسیاری برای میزبانی یک اساسینز کرید را در هویت خود دارد و می‌تواند داستان‌های حماسی زیادی را در کنار ماجراهای فرقه‌ی قاتل‌ها به وجود آورد.

هم جنین، موردی که از همه‌ی جزئیات دیگر می‌تواند مهم‌تر جلوه کند، این است که گروه اصلی و با اصالت فرقه‌ی قاتل‌ها و اساسینز‌ها، مربوط به ایرانی‌ها و دار و دسته‌ی حسن صباح است. شاید این مورد را نمی‌دانستید اما اساسینز کرید یک فرقه‌ی ایرانی الاصل است که در قلعه‌ی الموت، واقع در شهر قزوین، سکونت داشت. نام اصلی این فرقه، حشاشیون است که از خانواده‌ی کلمه‌ی «حشیش» به وجود آمده است. حشیش نام یک نوع ماده‌ی مخدر است که توسط این فرقه مصرف می‌شده. در طی زمان، نام دار و دسته‌ی حسن صباح به خاطر استفاده از این مخدر برای آرام گرفتن، به حشاشیون یا حشیشیان تبدیل شد. یوبیسافت هم با تبعیت از این کلمه نام بازی خود را Assassin’s گذاشت. شاید در نگاه اول فکر کنید که این کلمه به معنی همان «قاتل‌ها» است. اما اگر کمی در تاریخ جست و جو کنید و ریشه‌ی آن را جویا شوید، متوجه خواهید شد که در واقع اسم این گروه باید حشاشیون گذاشته می‌شد اما از آن جایی که این بازی برای بازار‌های بین المللی ساخته می‌شود و نام یک ماده‌ی مخدر هم برای بازی مناسب نیست، نام این مجموعه به Assassin’s Creed یا فرقه‌ی قاتل‌ها تبدیل شد.

بنابراین، با توجه به این دو نکته که اساسینز‌ها ریشه‌ی ایرانی دارند و کشور ما هم دارای تاریخ فوق العاده غنی است، نسخه‌ی بعدی اساسینز کرید در ایران می‌تواند به یکی از مهم‌ترین بازی‌های مجموعه تبدیل شود. علاوه بر این، از جایی که کتابت در طول تاریخ ایران همواره جریان داشته و انسان‌های فرهیخته‌ای بوده‌اند که تاریخ را ظبط کنند، یوبیسافت با یکی از کامل‌ترین منابع تاریخی دنیا روبرو خواهد شد و می‌تواند بدون اتلاف وقت بسیار، تمام تاریخ ایران را متوجه شود. درست است که احتمال به واقعبت پیوستن این موضوع، با توجه به محدودیت‌ها بسیار کم است ولی به هر حال ما آرزوی چنین اتفاقی را داریم. در واقع، اگر به یاد بیاورید نام مقاله «لیست آرزو‌هایی که از بازی Assassin’s Creed داریم» است و آرزو کردن به هیچ وجه محدودیتی ندارد و نخواهد داشت. در حال حاضر، برای به واقعیت پیوستن این موضوع تنها می‌توانیم امیدوار باقی بمانیم.

بازی Assassin's Creed

در پایان اگر قصد داید پیش از عرضه‌ی بازی Assassin’s Creed Valhalla به تجربه‌ی یکی دیگر از نسخه‌های این مجموعه بپردازید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Assassin’s Creed Black Flag که یکی از بهترین نسخه‌های مجموعه است، بروید.

نظر شما کاربران تیلنو در این باره چیست؟ به نظر شما نسخه‌ی بعدی Assassin’s Creed در چه سرزمینی جریان خواهد داشت؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *